Nordjyske jernbaner

Nordjyske jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Nordjyske jernbaner
Niels Jensen
1976
119
København
J. Fr. Clausen
87-11-03756-3

Bogen omhandler følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Aalborg-Hadsund Jernbane AHJ 56,31900.12.011969.03.31
Asaa-Ørsø AsØr 5,41914.11.111968.03.31
Hobro-Løgstør DSB 66,21893.07.151999
Aalborg-Hvalpsund Jernbane AHB 75,11899.07.161969.03.31
Aars-Nibe-Svendstrup Jernbane ANSJ 49,61899.07.161969.03.31
Viborg-Ålestrup DSB 37,61893.09.152006.05.01
Aalborg-Nørresundby Jernbane DSB 2,61879.08.16I drift
Thisted-Fjerritslev Jernbane TFJ 54,21904.11.191969.03.31
Fjerritslev-Nørresundby Jernbane FFJ 52,71897.03.191969.04.01
Vodskov-Østervrå Jernbane 36,51924.05.201950.03.31
Skagensbanen SB 38,81890.07.24I drift
Hjørring-Løkken-Aabybro HLA 54,61913.07.041963.09.29
Hjørring-Hørby HH 35,01913.11.071953.03.15
Nykøbing Mors-Næssund MoJ 24,0Ikke anlagtIkke anlagt
Nørre Salling Jernbane NSJ 26,0Ikke anlagtIkke anlagt
Farsø-Sebbersund AHB 52,0Ikke anlagtIkke anlagt
Aalborg-Frederikshavn DSB 84,81871.08.15I drift
Randers-Aalborg DSB 80,71869.09.18I drift
Hjørring-Hirtshals HP 17,81925.12.18I drift
Øster Assels-Feggesund MoJ 42,0Ikke anlagtIkke anlagt
Thisted-Struer Arriva 73,61882.04.20I drift
Nørresundby-Sæby-Frederikshavn FFJ 80,61899.07.181969.03.31

Bogen omhandler følgende jernbaneoperatører

EjendomsmærkeJernbaneselskab
AHBAalborg-Hvalpsund Jernbane
AHJAalborg-Hadsund Jernbane
ANSJAars-Nibe-Svendstrup Jernbane, senere AHB
DSBDe danske Statsbaner, senere Danske Statsbaner
FFJFjerritslev-Frederikshavn Jernbane
HHHjørring-Hørby, senere HP
HLAHjørring-Løkken-Aabybro, senere HP
HPHjørring Privatbaner
SBSkagensbanen
TFJThisted-Fjerritslev Jernbane
Vodskov-Østervraa, senere HP
AsØrAsaa - Ørsø
MoJMorsø Jernbaner
NSJNørre Salling Jernbane
ArrivaArriva

Bogen omhandler følgende stationer

Stationens navnBeskrivelse
Ørsø Station (Øø)Ørsø station var i starten kun station på Sæbybanen (Nørresundby-Sæby-....
Kovshede TrinbrætKovshede Trinbræt var med en sandperron og en læskærm af beton. Selb o....
Hedegaard TrinbrætHedegaard Trinbræt var et meget øde trinbræt uden læskur/læskærm eller....
Asaa Station (Aå)Asaa stationsbygning lå på tværs for enden af sporene og der var melle....
Stedet er fotograferet Aalborg Station (Ab)Aalborg station åbnede d. 18. september 1869 som endestation for jernb....
Stedet er fotograferet Nørresundby Gamle Station (Ns)Den nuværende Nørresundby station er Nørresundby station nr. 2. Den fø....
Stedet er fotograferet Voerbjerg TrinbrætVoerbjerg Trinbræt var meget sparsom med en jordperron og et trinbræts....
Stedet er fotograferet Vadum Kirke TrinbrætVadum Kirke Trinbræt havde et læskur der var bygget af blokhusbrædder ....
Stedet er fotograferet Vadum StationVadum station lå i udkanten mod nord af Vadum by. Stationsbygningen ha....
Stedet er fotograferet Nørlang TrinbrætNørlang Trinbræt var med jordperron på hver side af Vævergårdsvej. Tri....
Stedet er fotograferet Biersted StationBiersted Station havde, trods det sparsomme opland, et forholdsvist st....
Stedet er fotograferet Knøsgaard TrinbrætKnøsgaard Trinbræt var med standard korsformet læskærm i træ med navne....
Stedet er fotograferet Aabybro Station (Abr)Da Aabybro Station blev anlagt var der kun meget begrænset bebyggelse ....
Stedet er fotograferet Ryaa StationRyå station var selve afgreningen mellem Fjerritslev og Løkkenbanen. S....
Stedet er fotograferet Birkelse StationBirkelse Station havde en ø-perron (jordvold) ved overhalingssport og....
Stedet er fotograferet Ulveskov TrinbrætUlveskov eller Ulveskoven Trinbræt blev først oprettet i 1949. Den hav....
Stedet er fotograferet Langeslund-Mark TrinbrætLangelund, Langeslund-mark eller Langelunds mark Trinbræt blev først o....
Stedet er fotograferet Arentsminde StationArentsminde var først billetsalgssted da den lå åbent i landskabet med....
Stedet er fotograferet Halvrimmen StationHalvrimmen var først billetsalgssted, men blev siden ophøjet til stati....
Stedet er fotograferet Jægerum Trinbræt med SidesporJægerum Trinbræt blev oprettet i 1949 og var et simpelt trinbræt med p....
Stedet er fotograferet Brovst Station (Br)Brovst station var udvidet såvel mod perron med et vindfang af træ ind....
Stedet er fotograferet Skovsgård StationSkovsgaard Station var med hovedbygning af Poulsen. Stationen lå i en ....
Stedet er fotograferet Aarupvej TrinbrætAarupvej Trinbræt blev anlagt i 1949. Trinbrættet var todelt idet toge....
Stedet er fotograferet Aarup hede TrinbrætAarup Hede Trinbræt blev anlagt i 1961. Trinbrættet var todelt idet to....
Stedet er fotograferet Bonderup NordJylland StationBonderup Station var som de andre stationer med hovedbygning af Poulse....
Stedet er fotograferet Myager TrinbrætMyager Trinbræt var meget sparsom med en jordperron og et trinbrætsign....
Stedet er fotograferet Skræm HoldepladsSkræm startede som holdeplads med billetsalgssted og de sidste årtier ....
Stedet er fotograferet Husby TrinbrætHusby Trinbræt blev oprettet i 1936 og bestod af et rødmalet læskur og....
Stedet er fotograferet Aagaard skov TrinbrætAagaard Skov Trinbræt blev oprettet i 1952 og lå et meget øde sted for....
Stedet er fotograferet Fjerritslev Station (Fjr)Fjerritslev station havde forbindelse mellem Fjerritslev-Frederikshavn....
Stedet er fotograferet Hjørring Station (Hj)Hjørrings første station byggede Thomas Arboe sammen med N.P.C. Holsøe....
Stedet er fotograferet Hjørring vestbanegård StationHjørring Vestbanegård var tegnet af Sylvius Knutzen og blev bygget i 1....
Stedet er fotograferet Kvægtorvet Trinbræt (Kt)Kvægtorvet Trinbræt blev taget i brug januar 2005. Mnage stillede spør....
Stedet er fotograferet Teglgårdsvej Trinbræt (Tgv)Teglgårdsvej Trinbræt var næsten ved at blive nedlagt før det blev eta....
Stedet er fotograferet Herregårdsparken Trinbræt (Hgp)Herregårdsparken Trinbræt var med i den store satsning for Hirtshalsba....
Stedet er fotograferet Vellingshøj Station (Vlh)Vellinghøj Station var planlagt som afgreningsstation mellem sidebanen....
Stedet er fotograferet Langholm Trinbræt (Lah)Langholm Trinbræt var med kun 7 passagerer om dagen (2002/2003) Hirtsh....
Stedet er fotograferet Vidstrup Station (Vid)Vidstrup station var ikke en ubetinget succes da både persontrafikken ....
Stedet er fotograferet Sønderby Trinbræt (Sdby)Sønderby Trinbræt ligger i den sydlige ende af Tornby kun 1,4 km syd f....
Stedet er fotograferet Tornby Station (Tnb)Tornby station fik i 1970 krydsningsspor, og er i dag den eneste stati....
Stedet er fotograferet Raundrup Trinbræt (Rav)Raundrup Trinbræt var med kun få passagerer om dagen Hirtshalsbanens ”....
Stedet er fotograferet Horne Station (Hon)Postekspeditionen på Horne Station ophørte i 1965 og den 1. juni 1970 ....
Stedet er fotograferet Emmersbæk Trinbræt (Emm)Emmersbæk Trinbræt hed tidligere Terpet trinbræt. Trinbrættet var o....
Stedet er fotograferet Color Line TrinbrætColor Line Trinbræt lå umiddelbart før Hirtshals station. Herfra var d....
Stedet er fotograferet Hirtshals Havn Station (Hhs)Den oprindelige stationsbygning fra 1925 i Hirtshals fortæller sin hel....
Stedet er fotograferet Lilleheden Trinbræt (Lhe)Lilleheden (Nordsøcentret) Trinbræt åbnede d. 1. maj 1940, men var luk....
Fuglsig TrinbrætFuglsig Trinbræt var ved gården Fuglsig i 1930. Der var kun en jordper....
Ilbro Station (Ilb)Ilbro Station gav ikke Ilbro det opsving, som de øvrige stationsbyer e....
Lørslev StationLørslev Station gav Lørslev et opsving, som de øvrige stationsbyer eft....
Bøjholm HoldepladsBøjholm Holdeplads skulle oprindeligt have heddet Øksenvad, men blev o....
Taars Station (Tårs)Taars Station havde stationsforstander og var banens bedste med i alt ....
Bjørnstrup TrinbrætBjørnstrup Trinbræt havde meget få få rejsende ved optællingen i 1943 ....
Tranget StationTranget Station var en af Hørby banens mindste stationer, som blev bet....
Sæsing Station (Sæs)Sæsing Station var meget lig Hørbybanens mindre stationer som fx Ilbro....
Dalvang TrinbrætDalvang Trinbræt blev etableret på opfordring fra beboere mellem Sæsin....
Østervrå Station (Øvr)Østervrå Station var af samme type som Taars station på Hørbybanen. Tr....
Lindholm (Hjørring-Hørby Jernbane) Trinbræt (Lih)Lindholm Trinbræt blev etableret ved gården Lindholm, efter 33 beboere....
Thorshøj Station (Thh)Thorshøj Station lå i byens nord/østlige ende. Byen voksede til 200 in....
Tamstrup TrinbrætTamstrup Trinbræt blev etableret ved gården Tamstrup Møllegaard. Trinb....
Hørby Station (Hrb)Hørby Station blev anlagt til Sæbybanen i 1899 og var tegnet af arkite....
Stedet er fotograferet Liver Å TrinbrætLiver Å Trinbræt lå ca 900 meter vest for Liver Å, som trinbrættet ble....
Stedet er fotograferet Sønderlev Station (Søv)Sønderlev Station lå ud til Skallerupvej i midten af byen Sønderlev. D....
Stedet er fotograferet Vennebjerg TrinbrætVennebjerg Trinbræt lå ca. 1,3 km nord øst for den lille landsby, Venn....
Stedet er fotograferet Lønstrup StationLønstrup Station lå ca 1 km. syd/øst for byen Lønstrup ud til Kystveje....
Nr. Rubjerg TrinbrætNr. Rubjerg Trinbræt blev anlagt i 1955. I tjenestekøreplanen med gyld....
Jelstrup StationJelstrup Station var Hjørring-Løkken-Aabybro banens mindste station – ....
Gjølstrup Station (Gjø)Gjølstrup Station var placeret i pæn afstand nord øst for byen Gjølstr....
Stedet er fotograferet Vittrup Station (Vit)Vittrup Station var placeret i den østlige ende af Vittrup by, som sta....
Stedet er fotograferet Skøttrup TrinbrætSkøttrup Trinbræt lå ca. 300 meter vest for gården Skøttrupgård, som t....
Stedet er fotograferet Løkken Station (Løk)Løkken Station var Hjørring-Løkken-Aabybro banens største mellem stati....
Vrensted StationVrensted Station var placeret i den vestlige ende af Vrensted by, som ....
Ingstrup StationIngstrup Station var placeret godt 2 km øst for Ingstrup by, som stati....
Hjermitslev StationHjermitslev Station var placeret i den nord/nord østlige ende af Hjerm....
Alstrup TrinbrætAlstrup Trinbræt var placeret i nærheden af en bebyggelse på ca. 10 gå....
Saltum StationSaltum Station var ikke placeret i Saltum by, men Sønder Saltum, som l....
Renbæk TrinbrætRenbæk Trinbræt var placeret i nærheden af en bebyggelse på ca. 15 går....
Pandrup Station (Pan)Pandrup Station. Var, bortset fra Løkken, en af banens største station....
Kaas Station (Kås)Kaas Station var den stationer på banen med den største mængde afsendt....
Røde Hede TrinbrætRøde Hede Trinbræt var placeret i nærheden af en bebyggelse på ca. 12-....
Stedet er fotograferet Hobro Station (Hb)Den oprindelige station i Hobro fra 1869, blev nedrevet og udskiftet a....
Stedet er fotograferet Døstrup Himmerland Station (Dø)Døstrup Station ændrede navn efter genforeningen i 1920 til Døstrup Hi....
Stedet er fotograferet Store-Rørbæk Station (Ræ)Rørbæk startede som Billetsalgssted og blev senere station i de sidste....
Stedet er fotograferet Grynderup Trinbræt (Gyt)
Stedet er fotograferet Nørager Station (Ner)
Stedet er fotograferet Boldrup Trinbræt (Bod)
Stedet er fotograferet Simested Station (Si)
Stedet er fotograferet Ålestrup Station (Aat)
Stedet er fotograferet Østerbølle Billetsalgssted (Øt)Østerbølle Billetsalgssted med sidespor blev i 1960 nedsat til trinbræ....
Stedet er fotograferet Østrup Station (Øp)
Stedet er fotograferet Aars Station (As)
Stedet er fotograferet Hornum Station (Om)
Stedet er fotograferet Øjesø Trinbræt (Øjt)
Stedet er fotograferet Gatten Station (Ga)
Stedet er fotograferet Vindblæs Station (Vin)
Stedet er fotograferet Løgstør Station (Ør)
Nørresundby Havnestation StationNørresundby Havnestation eller Nørresundby H – hvor H altså ikke stod ....
Engholm Strand Trinbræt
Vodskov Station (Vsk)Vodskov station servicerede først Sæbybanen (Nørresundby-Sæby-Frederik....
Langholt Station
Stae StationStae Station var i de sidste aktive år på Sæbybanen blevet nedsat til ....
Vester Hassing StationVester Hassing blev nedsat til trinbræt på Sæbybanens sidste driftsår.....
Gandrup Station (Gg)
Øster Hassing kær Trinbræt
Ulsted Station (Ust)
Gettrup Trinbræt
Rørholt StationRørholt station hed oprindeligt Bolle Station efter den nærliggende la....
Dronninglund Station (Drl)
Skelgaarden Trinbræt
Agersted Station
Gammel Agersted Trinbræt
Lunderhede Trinbræt
Præstbro Station
Idskov Trinbræt
Dybvad Station
Haven Trinbræt
Volstrup hede Trinbræt
Volstrup StationVolstrup Station blev nedsat til trinbræt på Sæbybanen i de sidste dri....
Lyngsåvej Trinbræt
Sæby Station (Sæ)Sæby station blev endestation d. 27. maj 1962, da strækningen mellem ....
Kurhotellet TrinbrætKurhotellet trinbræt var fra 1955 kun åbent i sommer perioden.
Sulbæk Trinbræt
Understed StationUndersted blev nedsat til trinbræt de sidste år Sæbybanen var åben.....
Bangsbo BilletsalgsstedBangsbo havde stationsbygning, men var kun billetsalgssted. De sidste ....
Frederikshavn Godsbanegård (Fh)
Stedet er fotograferet Frederikshavn Station (Fh) [1871-1979]Frederikshavns første station blev indviet d. 15. august 1871 ifm. åbn....
Stedet er fotograferet Randers Station (Rd)Randers Station var knudepunkt for jernbanerne Randers-Ålborg (1869), ....
Svejstrup Station (Svt)
Bjerregrav Station (Bv)Bjerregrav Station fik i 1911 en bygning tegnet af arkitekt Heinrich W....
Kovsted Trinbræt (Kot)Kovsted eller Kousted Trinbræt som det også blev kaldt.
Fårup Station (Fp)Fårup station servicerede Randers-Aalborg banen fra 1869, men fra d. 1....
Sønder-Onsild StationSønder-Onsild Station afløste Onsild station, som blev nedlagt i 1951 ....
Øls Station (Øls)
Øster Doense Station (Do)Øster Doense startede som trinbræt i 1882 med få afgange tirsdag og fr....
Hvarre Trinbræt (Hvt)Hvarre Trinbræt blev nedlagt ifm. at banen blev lavet dobbeltsporet.
Stedet er fotograferet Arden Station (Ad)I starten var der billetsalg fra en mindre træbygning i Arden. Omkring....
Mosskov Station (Mk)
Stedet er fotograferet Skørping Station (Sø)
Stedet er fotograferet Støvring Trinbræt (Sr)Stationen blev åbnet 1869, men blev nedsat til billetsalgssted i 1972.....
Annerup Trinbræt (Apt)Annerup trinbræt blev nedlagt i 1951 ifm. at banen blev lavet dobbelts....
Ellidshøj Station (Eh)
Stedet er fotograferet Svenstrup Jylland Station (Sn)Svenstrup fik ikke station ved banens åbning, men fra 1870 til 1875 op....
Skalborg Station (Og)Skalborg Station åbnede i 1899 i ledvogterhuset, hvor det nuværende tr....
Stedet er fotograferet Frederikshavn Station (Fh)Frederikshavns første station blev indviet d. 15. august 1871 og lå 3-....
Stedet er fotograferet Apholmen Trinbræt (Aph)
Elling Nordjylland Station [1890-1924]Elling station er fra smalsporstiden. I forbindelse med at Skagens Ban....
Stedet er fotograferet Strandby Station (Stb)
Stedet er fotograferet Rimmen Station (Rim)
Stedet er fotograferet Jerup Station (Jeu)
Stedet er fotograferet Napstjert Trinbræt (Nap)Ved Skagensbanens åbning den 24. juli 1890 var Napstjert billetsalgsst....
Stedet er fotograferet Ålbæk Station (Ålb)Den nuværende Ålbæk station er fra 1933 tegnet af Ulrik Plesner.
Stedet er fotograferet Bunken Billetsalgssted (Buk)Bunken billetsalgssted var en lille ekspeditionsbygning i træ. Træbygn....
Stedet er fotograferet Hulsig Station (Hul)Den tidligere Hulsig station blev solgt i 1969. Herefter var der kun t....
Stedet er fotograferet Sandmilen Trinbræt (Sat)
Stedet er fotograferet Højen Station (Høj)Højen åbnede i 1890 og havde fra starten stikspor. Året efter fik Høje....
Stedet er fotograferet Frederikshavnsvej Trinbræt (Fhv)Frederikshavnvej trinbræt åbnede i 1992. Trinbrættet har været meget b....
Stedet er fotograferet Skagen Station (Sgb)Den oprindelige Skagen station var tegnet af Thomas Arboe og anlagt i ....
Stedet er fotograferet Thisted Station (Ti)Thisted station var i starten endestation for Thybanen mellem Struer o....
Stedet er fotograferet Landlyst TrinbrætLandlyst trinbræt havde 2 perroner. Én perron for tog mod Fjerritslev ....
Stedet er fotograferet Thorstedvej (Svellelyst) Trinbræt (uofficielt)Thorstedvej trinbræt var meget sparsomt indrettet med gamle jernbane s....
Stedet er fotograferet Baun TrinbrætBaun også kaldet Bavn Trinbræt
Stedet er fotograferet Vandet StationVandet station skiftede navn i 1952 til Vandet Thy for at undgå forvek....
Stedet er fotograferet Havreland Trinbræt
Stedet er fotograferet Nors Station
Lille Hillerslev TrinbrætLille Hillerslev trinbræt oprettet på Thisted-Fjerritslev Jernbane d. ....
Stedet er fotograferet Hillerslev Station
Stedet er fotograferet Kaastrup TrinbrætKaastrup trinbræt blev oprettet d. 15. maj 1931.
Stedet er fotograferet Tanggaard Trinbræt
Stedet er fotograferet Hunstrup Station
Stedet er fotograferet Østerild StationØsterild station var med vandtårn og vandkran. Vandtårnet er stadig be....
Stedet er fotograferet Tovsig Trinbræt
Stedet er fotograferet Vesløs Station
Stedet er fotograferet Tømmerby StationTømmerby startede med et trinbræt med ekspedition af banepakker i vogt....
Stedet er fotograferet Langvad TrinbrætLangvad trinbræt åbnede d. 15. maj 1928.
Stedet er fotograferet Frøstrup Station
Stedet er fotograferet Kærup Trinbræt
Stedet er fotograferet Kærup Holme TrinbrætKærup Holme trinbræt blev først oprettet d. 1. maj 1932.
Stedet er fotograferet Vust StationVust trinbræt var fra start med ekspedition af banepakker i vogterhuse....
Stedet er fotograferet Torup Kær TrinbrætTorup Kær trinbræt blev oprettet d. 17. maj 1953.
Stedet er fotograferet Thorup StationThorup station fik den gamle stavemåde Thorup trods stedet staves Toru....
Stedet er fotograferet Klim Station
Stedet er fotograferet Gøttrup TrinbrætGøttrup trinbræt lå 3½ km nord for byen Gøttrup. Der blev bygget ét ba....
Struer Station (Str)Struer Station for strækningen: Esbjerg-Struer (Den Vestjyske Længdeb....
Struer Havneplads TrinbrætStruer Havneplads var trinbræt på Thybanen indtil banens omlægning i 1....
Bremdal Trinbræt (uofficielt)Bremdal var tidligere uofficielt trinbræt på Thybanen for badetog fra ....
Humlum Trinbræt (Um)Humlum Station er i dag lukket og steder er nedsat til trinbræt.
Oddesund Syd Station (Sy)Oddesund Syd blev nedlagt 15. maj 1938 da Oddesund Broen blev taget i ....
Oddesund Nord Trinbræt (No)Oddesund Nord er i dag trinbræt, men der har været 2 stationer før. De....
Uglev Station (Ul)Uglev station er i dag lukket og stedet er nedsat til trinbræt.
Hvidbjerg Station (Hw)Hvidbjerg station er i dag lukket og stedet er nedsat til trinbræt.
Lyngs Trinbræt (Ln)Lyngs Station er i dag lukket og stedet er nedsat til trinbræt.
Ydby Station (Yd)Ydby Station er i dag lukket og stedet er nedsat til trinbræt.
Hurup Thy Station (Ur)
Bedsted Thy Station (Bn)
Hassing Billetsalgssted (Hsg)Hassing Billetsalgssted blev nedlagt 23. maj 1971
Hørdum Trinbræt (Hæ)Hørdum station blev nedrykket til trinbræt d. 1. maj 1967.
Snedsted Station (Sne)
Todbøl Billetsalgssted (Tod)Todbøl Billetsalgssted blev nedlagt 28. maj 1967. Billetsalget er i da....
Sjørring Trinbræt (Ri)Sjørring station blev nedrykket til trinbræt d. 1. december 1968.
Viborg Station (Vg)Viborg fik station i 1863 da man forlængede banen fra Langå til Viborg....
Margrethelund Trinbræt (Mlt)
Løgstrup Station (Ltr)
Hjarbæk Trinbræt (Hjt)
Kølsen Billetsalgssted (Køs)Kølsen Billetsalgssted blev nedrykket til trinbræt i 1939.
Nederhede Trinbræt
Skals Station (Ska)
Skringstrup Billetsalgssted (Skr)
Nørdam TrinbrætNørdam Trinbræt blev også kaldt Nørredam Trinbræt.
Møldrup Station (Mp)I Møldrup var det muligt at modtage og sende vognladningsgods frem til....
Hvam Station (Ham)
Skytteplantagen TrinbrætSkytteplantagen trinbræt lå lidt nord for Vodskov, ob blev oprettedes ....
Uggerhalne Station
Brusholt Trinbræt
Lyngdrup Trinbræt
Frederikshvile TrinbrætFrederikshvile trinbræt åbnede i 1928 og lå ud for gården Frederikshvi....
Hjallerup Station (Hja)
Klavsholm TrinbrætKlavsholm Trinbræt har også været skrevet som Clausholm Trinbræt.
Bjørnholm Station
Kildedal (Vodskov-Østervrå) Trinbræt
Klokkerholm Station
Røgelhede Station
Kirkegård Trinbræt
Hellum Station
Musted Trinbræt
Kirkholt Trinbræt
Mylund Station
Vester Mylund Trinbræt
Villestrup Trinbræt
Vejen (Vodskov-Østervrå) Trinbræt med SidesporVejen fik trinbræt i 1935, men havde allerede mergelsidespor fra 1932.....
Godthåb StationGodthåb startede som Billetsalgssted, men blev opgraderet til Station ....
Tostrup TrinbrætTostrup Trinbræt blev oprettet da skinnebusserne blev indført i 1944.....
Store Restrup TrinbrætTostrup Trinbræt blev oprettet da skinnebusserne blev indført i 1944.....
Sønderholm Station
Nyrup Mark Trinbræt
Binderup BilletsalgsstedBinderup billetsalgssted var indrettet i et baneformandshus og blev fr....
Skal TrinbrætSkal Trinbræt havde billetsalg i det nærtliggende vogterhus.
Nibe Station (Ne)
Lundbæk HoldepladsLundbæk var Holdeplads med billetsalg fra baneformandshuset. Der var m....
Sebbersund Station
Halkær Station
Hedegaarde TrinbrætHedegaarde trinbræt startede som et uofficielt trinbræt d. 1. august 1....
Vegger StationVegger station hed i starten Vægger station, men fik navneændring i 19....
Skivum Trinbræt
Langdal Trinbræt
Blære Station
Svenstrupgårde Trinbræt
Stedet er fotograferet Aalborg Vestby Trinbræt (Abv)
Stedet er fotograferet Lindholm (Vendsysselbanen) Station (Lih)
Stedet er fotograferet Hvorupgård Holdeplads med sidespor (Hvg)Fra 1880 til 1908 var der holdeplads ved sidesporet til teglværket på ....
Stedet er fotograferet Sulsted Station (Su)
Stedet er fotograferet Tylstrup Station (Ty)Tylstrup station blev opført i 1886. Før der kom station blev vogterhu....
Stedet er fotograferet Brønderslev Station (Bl)Brønderslev station første station blev indviet den 15. august 1871, o....
Stedet er fotograferet Em Billetsalgssted (Em)Em også kaldet Emb, var Billetsalgssted frem til 1952 hvor det blev ne....
Stedet er fotograferet Vrå Station (Vr)
Stedet er fotograferet Gunderup Trinbræt (Gut)
Stedet er fotograferet Hæstrup Trinbræt (Æs)Hæstrup var billetsalgssted fra 1873 til 1963, hvor det blev til trinb....
Stedet er fotograferet Sønderskov Station (Søk)Sønderskov trinbræt startede som billetsalgssted i 1871 i vogterhuset.....
Stedet er fotograferet Sindal Station (Sa)I dag er Sindal station nedsat som trinbræt.
Stedet er fotograferet Tolne Station (To)Tolne åbnede i 1873 som holdested. I 1879 blev der bygget en stationsb....
Stedet er fotograferet Kvissel Station (Kv)Kvissel var holdested i årene 1871 til 1877. I 1877 blev den nuværende....
Stedet er fotograferet Elling Trinbræt (Elt)
Stedet er fotograferet Gug Station
Lundergaarde Trinbræt med SidesporLundergaarde Trinbræt havde sidespor og læsseanlæg for Gug Kalkværks t....
Gistrup Station
Klarup Station (Kup)
Stranderholm Trinbræt
Storvorde Station
Sejlflod Station (Sf)Sejlflod Station er opført senere end de andre stationer på Aalborg-Ha....
Gudumholm Station (Gn)
Palsgaard Trinbræt
Louisendal Trinbræt
Vaarst Station
Lindenborg Aa Trinbræt
Komdrup Station
Kongerslev Station
Randrup Trinbræt
Bjerregaardene TrinbrætBjerregaardene Trinbræt skiftede navn i 1964 til Bjerregaard.
Bælum Station
Solbjerg By Trinbræt
Solbjerg (Himmerland) Station
Veddum StationVeddum startede som trinbræt og fik fra 1905 station, de sidste år var....
Skelund Station
Høgholt Trinbræt
Visborg Station
Hadsund Nord Station (Hds)
Pisselhøj TrinbrætPisselhøj Trinbræt startede som et uofficielt trinbræt d. 1. august 19....
Jelstrupgaarde TrinbrætJelstrupgaarde Trinbræt startede som et uofficielt trinbræt d. 1. augu....
Havbro Station
Holme StationHolme Station var et baneformandshus, hvor man udvidet det med ventesa....
Farsø Station (Fsø)
Fandrup StationFandrup Station blev nedsat til holdested i 1964.
Dammergaarde Trinbræt
Ullits Station
Hestbæk Trinbræt
Illerisøre Trinbræt
Hvalpsund Station (Hps)

Lige nu er der: 109 aktive samtidige brugere på danskejernbaner.dk

Copyright © 1999-2020 by danskejernbaner.dk - E-Mail: mail@danskejernbaner.dk - CMS Version 5.6.1 - build: 2020.09.15-19:08:50