HAB - Haderslev Amtsbaner, senere HAJ


De sønderjyske amtsbaner er dansk jernbanehistories gøgeunger. De blev anlagt af tyskerne i årene omkring 1900 for at skabe bedre forbindelse med det øvrige tyske rige og for at sikre købstæderne et handelsmæssigt opland. Hvor man i Danmark bestræbte sig for et optimal udnyttelse af resourcer, eksempelvis at samle alle baner i en by på samme station, var der i Tyskland tradition for at adskille privatbaner og statsbaner. Ligeledes så man mere lempeligt på privatbanerne i Tyskland i det hele taget. Tilsynet med disse var mere lempeligt. Overført til forholdene i det nu tyske Sønderjylland betød dette at banerne blev anlagt som selvstændige baner der snoede sig rundt i oplandet uden hensyn til Statsbaner eller andre eksisterende baner.

Haderslev Amtsbaner var sammensat af:
Christiansfeldbanen
Haderslev - Arnum banen
Skodborgbanen
Ustrup - Rødding banen
Gram - Skærbæk banen

Haderslev Amtsbaner, senere HAJ (HAB) servicerede følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Gram-Rødding HAB 8,51899.03.051938.11.30
Haderslev-Christiansfeld HAB 20,11899.03.041932.06.25
Haderslev-Skodborg HAB 38,41905.07.011933.02.01
Haderslev-Vojens-Gram-Arnum HAB 50,31899.03.051938.11.30
Haderslev-Årøsund HAB 28,61903.05.281938.02.15
Ustrup-Skærbæk HAB 65,81904.04.021939.06.24
Vojens-Haderslev HAB 11,91866.05.022001.01.01

Litteratur for: HAB - Haderslev Amtsbaner, senere HAJ

>> Husk at støtte de hårdarbejdende forfattere, som bruger meget tid på at sikre vores danske jernbanehistorie. <<

Jernbanen mellem Haderslev og Vojens 1866-2016
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Jernbanen mellem Haderslev og Vojens 1866-2016
Mogens Duus, Bent Vedsted Rønne m.fl.
2016
38
Haderslev
Vereranbanen Haderslev-Vojens og Historisk Arkiv
978-87-90549-45-9
Sønderjyske jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Sønderjyske jernbaner
Niels Jensen
1975
80
København
J. Fr. Clausen
87-11-03697-4

Lige nu er der: 101 aktive samtidige brugere på danskejernbaner.dk

Copyright © 1999-2020 by danskejernbaner.dk - E-Mail: mail@danskejernbaner.dk - CMS Version 5.6.1 - build: 2020.09.15-19:08:50