På sporet af Djurslands jernbaner

På sporet af Djurslands jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
På sporet af Djurslands jernbaner
Kirsten M. Frandsen, Palle Schødt Rasmussen m.fl.
2005
128
Ryomgård
Djurslands Jernbanemuseum
87-986033-8-8

Bogen omhandler følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Ebeltoft-Trustrup Jernbane ETJ 22,51901.03.271968.03.31
Randers-Ryomgård DSB 35,51876.08.241993
Randers-Ryomgård-Grenaa DSB 64,21876.08.241993
Ryomgård-Gjerrild-Grenå Jernbane RGGJ 43,21911.12.051956.06.30
Aarhus-Ryomgård DSB 40,21877.12.012016.08.27
Aarhus-Ryomgård-Grenaa DSB 68,81877.12.012016.08.27

Bogen omhandler følgende jernbaneoperatører

EjendomsmærkeJernbaneselskab
DSBDe danske Statsbaner, senere Danske Statsbaner
ETJEbeltoft-Trustrup Jernbane
RGGJRyomgaard-Gjerrild-Grenaa Jernbane

Bogen omhandler følgende stationer

Stationens navnBeskrivelse
Stedet er fotograferet Ebeltoft Station (Ef)Der var allerede i 1869 tale om at lave en jernbane til Ebeltoft fra R....
Vibæk TrinbrætVibæk trinbræt lå oprindeligt øst for Vibæk Strandvej, men blev i somm....
Dråby Trinbræt
Skærsø Station
Stubbe Trinbræt
Gravlev StationGravlev station blev i februar 1933 nedsat til trinbræt med sidespor. ....
Hyllested Station
Rosmus StationRosmus station blev fra februar 1933 nedsat til trinbræt med sidespor.....
Ny Balle TrinbrætNy Balle trinbræt lå ved De jydske Kalkværker.
Balle Station
Attrup Kær Trinbræt
Trustrup Station (Tu)Trustrup station var oprindelig station på Randers-Ryomgård-Grenaa ban....
Stedet er fotograferet Randers Station (Rd)Randers Station var knudepunkt for jernbanerne Randers-Ålborg (1869), ....
Strømmen Station (Stø) [1904-1971]Strømmen første station åbnede den 24. august 1876 og station lå på ve....
Romalt Trinbræt (Rmg)Romalt Trinbræt var placeret på begge sider af Revlsbjergvej, hvor sel....
Volkmølle Station (Me)Volkmølle startede som billetsalgssted, men blev i 1907 opgraderet til....
Uggelhuse Station (Ug)
Floes Billetsalgssted (Flo)Floes billetsalgssted foregik i vogterhuset nord for sporet medens per....
Allingåbro Station (Al)
Auning Station (Ag)Auning eller Ohning er kendt helt tilbage til middelalderen. Helt frem....
Pindstrup Station (Pi)Pindstrup Station blev nedlagt som regulær station med persontrafikken....
Stedet er fotograferet Ryomgård Station (Rå)Allerede i 1873 blev det besluttet at anlægge en 64 km lang jernbane f....
Strømmen Station (Stø) [1876-1904]Strømmen station åbnede den 24. august 1876 og station lå på vestsiden....
Koed TrinbrætDa Randers-Grenaa banen åbnede i 1876 bestod landsbyen Koed af 10 huse....
Stedet er fotograferet Kolind Station (Ko)
Nødager Trinbræt med SidesporNødager trinbræt var placeret mellem Kolind og Hallendrup og åbnedes d....
Hallendrup BilletsalgsstedUnder anlæg af Randers-Grenaa banen kom der ansøgning om en holdeplads....
Homå TrinbrætEbeltoft-Trustrup Jernbane (ETJ) valgte at lade et enkelt tog par dagl....
Ålsø Station [1889-1967]Ved Randers-Grenaa banens åbning den 26. august 1876 var vogterhus nr.....
Grenaa Station (Gr)Grenaa fik jernbanestation, da Østjyske Jernbane (ØJJ) 26. august 1866....
Roligheden Trinbræt
Kærende Trinbræt med SidesporKærende Trinbræt var med sidespor.
Nimtofte Station
Mogenstrup Trinbræt
Ramten Station
Dystrup Trinbræt
Stenvad StationStenvad Station var med sidespor til tørvefabrikken - det nuværende St....
Hytten Trinbræt
Tranehuse StationTranehuse Station var med ekstra læssespor.
Glesborg Kær Trinbræt med SidesporGlesborg Kær startede som mergelsidespor i 1924, men blev officielt tr....
Tustrup Trinbræt
Stedet er fotograferet Glesborg StationGlesborg station (har også været stavet Glæsborg) lå nord for landsbye....
Albæk Trinbræt
Brøndstrup Trinbræt
Gjerrild StationGjerrild station var endestation frem til 1917 og her lå banens hovedk....
Sostrup Trinbræt
Tornled StationTornled station var placeret meget ensomt beliggende 1 km nord / nord-....
Stedet er fotograferet Voldby StationVoldby Station var eneste mellemstation på forlængelsen af Ryomgård-Gj....
Robstrup Trinbræt
Hammelev Trinbræt (Hmm)
Stedet er fotograferet Grenaa VestbanegårdI 1911 åbnedes Ryomgård-Gjerrild Banen (RGB), som 27. juni 1917 blev f....
Stedet er fotograferet Aarhus Hovedbanegård (Ar)Byggeriet af den nuværende og tredje banegårdsbygning i 1927-1929 indg....
Europaplads Trinbræt (Eu)Europaplads Station lå ved Europaplads i Aarhus omtrent samme sted, so....
Stedet er fotograferet Skolebakken Trinbræt (Bak)
Stedet er fotograferet Østbanetorvet Station (Øs)Østbanetorvet Station hed indtil 1983 Østbanegården eller Århus Østban....
Trøjborg Trinbræt
Den Permanente Trinbræt (Per)Den Permanente (Salonen)
Risskov Station (Rs)Risskov station blev nedlagt i 1970 og efterfølgende blev stationen so....
Strandvænget Trinbræt
Fortevej Trinbræt
Grenaa Landevej TrinbrætGrenaa Landevej trinbræt havde også betegnelsen Grenaavej.
Stedet er fotograferet Vestre Strandallé Trinbræt (Vsa)
Lystrup Station (Lp)
Hovmarken Trinbræt (Lpt)
Hjortshøj Station (Ht)
Skødstrup Trinbræt (Øds)
Løgten Station (Lt)
Hornslet Station (Os)
Mørke Station (Mr)
Dagstrup TrinbrætDagstrup er en lille landsby bestående af knapt 30 huse og landejendom....
Thorsager StationThorsager Station blev indviet den 1. december 1877 som station og ble....
Stedet er fotograferet Torsøvej Trinbræt (Tov)

Lige nu er der: 25 aktive samtidige brugere på danskejernbaner.dk

Copyright © 1999-2020 by danskejernbaner.dk - E-Mail: mail@danskejernbaner.dk - CMS Version 5.5.0 - build: 2020.07.27-20:16:56