Jernbanehistorisk Årbog 93

Jernbanehistorisk Årbog 93
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Jernbanehistorisk Årbog 93
Jens Bruun-Petersen, Birger Wilche m.fl.
93
64

Bane Bøger ApS
87-88632-42-3

Bogen omhandler følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Asaa-Ørsø AsØr 5,41914.11.111968.03.31
Rønne-Nexø Jernbane RNJ 36,61900.12.131968.09.28
Hobro-Løgstør DSB 66,21893.07.151999
Viborg-Ålestrup DSB 37,61893.09.152006.05.01
Troldhede-Kolding TKVJ 87,91917.08.251968.03.31
Fjerritslev-Nørresundby Jernbane FFJ 52,71897.03.191969.04.01
Silkeborg-Kjellerup-Rødkærsbro Jernbane SKRJ 34,91912.07.231968.03.31
Ebeltoft-Trustrup Jernbane ETJ 22,51901.03.271968.03.31
Rønne-Allinge Jernbane RAJ 31,21913.05.061953.09.15
Fredericia-Aarhus DSB 108,51868.10.04I drift
Nørresundby-Sæby-Frederikshavn FFJ 80,61899.07.181969.03.31
Helsinge-Tisvildeleje GDS 10,01924.07.18I drift

Bogen omhandler følgende jernbaneoperatører

EjendomsmærkeJernbaneselskab
DSB De danske Statsbaner, senere Danske Statsbaner
ETJ Ebeltoft-Trustrup Jernbane
FFJ Fjerritslev-Frederikshavn Jernbane
GDS Gribskovbanens Driftsselskab
RAJ Rønne-Allinge Jernbane, senere DBJ
RNJ Rønne-Neksø Jernbane, senere DBJ
SKRJ Silkeborg-Kjellerup-Rødkærsbro Jernbane
TKVJ Troldhede-Kolding-Vejen Jernbane
AsØr Asaa - Ørsø

Bogen omhandler følgende stationer

Stationens navnBeskrivelse
Stedet er fotograferet Fredericia Banegård (Fa)Som følge af voksende togtrafik og ikke mindst godstrafik, besluttede ....
Pjedsted Station (Pj)Pjedsted Station blev nedsat fra station til trinbræt i 1971 og trinbr....
Børkop Station (Bk)Børkop Station blev ændret fra station til trinbræt i 1973, men er sta....
Brejning Station (Bet)Brejning Station ændres til trinbræt i 1973.
Munkebjerg Billetsalgssted (Muk)Munkebjerg Billetsalgssted blev oprettet i 1918, nedlagt i 1966.
Stedet er fotograferet Vejle Station (Vj)
Daugård Station (Dg)
Hedensted Trinbræt (Hed)Hedensted Station var fra da banen blev åbnet den 3. oktober 1868 stop....
Løsning Station (Lø)Løsning var station indtil 1971, hvor det blev til trinbræt med billet....
Eriknauer Trinbræt (Ert)Eriknauer trinbræt blev nedlagt i 1963.
Hatting Station (Hat)Hatting Station blev nedlagt som station i 1971.
Hansted Trinbræt
Stedet er fotograferet Tvingstrup Station (Tv)Tvingstrup blev nedlagt som station i 1971.
Stedet er fotograferet Hovedgård Station (Hå)Hovedgård blev nedlagt som station i 1974. Sidesporet blev nedlagt i 1....
Stedet er fotograferet Hylke Station (Hy)Hylke Station blev trinbræt i 1973. Trinbrættet blev nedlagt i 1974.
Stedet er fotograferet Skanderborg Station (Sd)Skanderborg Station blev opført i 1868 som led i den østjyske længdeba....
Stedet er fotograferet Stilling Station (Il)Stilling station blev nedsat til trinbræt i 1974. Trinbrættet blev ned....
Stedet er fotograferet Hørning Trinbræt (Hx)Hørning station blev nedsat til trinbræt i 1974. Trinbrættet blev nedl....
Stedet er fotograferet Hasselager Station (Hc)Hasselager station blev nedsat til trinbræt i 1976. Trinbrættet blev n....
Viby Jylland Trinbræt (Vi)
Stedet er fotograferet Aarhus Hovedbanegård (Ar)Byggeriet af den nuværende og tredje banegårdsbygning i 1927-1929 indg....
Stedet er fotograferet Hobro Station (Hb)Den oprindelige station i Hobro fra 1869, blev nedrevet og udskiftet a....
Stedet er fotograferet Døstrup Himmerland Station (Dø)Døstrup Station ændrede navn efter genforeningen i 1920 til Døstrup Hi....
Stedet er fotograferet Store-Rørbæk Station (Ræ)Rørbæk startede som Billetsalgssted og blev senere station i de sidste....
Stedet er fotograferet Grynderup Trinbræt (Gyt)
Stedet er fotograferet Nørager Station (Ner)
Stedet er fotograferet Boldrup Trinbræt (Bod)
Stedet er fotograferet Simested Station (Si)
Stedet er fotograferet Ålestrup Station (Aat)
Stedet er fotograferet Østerbølle Billetsalgssted (Øt)Østerbølle Billetsalgssted med sidespor blev i 1960 nedsat til trinbræ....
Stedet er fotograferet Østrup Station (Øp)
Stedet er fotograferet Aars Station (As)
Stedet er fotograferet Hornum Station (Om)
Stedet er fotograferet Øjesø Trinbræt (Øjt)
Stedet er fotograferet Gatten Station (Ga)
Stedet er fotograferet Vindblæs Station (Vin)
Stedet er fotograferet Løgstør Station (Ør)
Viborg Station (Vg)Viborg fik station i 1863 da man forlængede banen fra Langå til Viborg....
Margrethelund Trinbræt (Mlt)
Løgstrup Station (Ltr)
Hjarbæk Trinbræt (Hjt)
Kølsen Billetsalgssted (Køs)Kølsen Billetsalgssted blev nedrykket til trinbræt i 1939.
Nederhede Trinbræt
Skals Station (Ska)
Skringstrup Billetsalgssted (Skr)
Nørdam TrinbrætNørdam Trinbræt blev også kaldt Nørredam Trinbræt.
Møldrup Station (Mp)I Møldrup var det muligt at modtage og sende vognladningsgods frem til....
Hvam Station (Ham)
Stedet er fotograferet Helsinge Station (Hlg)
Stedet er fotograferet Laugø Trinbræt (Løg)
Stedet er fotograferet Ørby Trinbræt (Øbg)
Stedet er fotograferet Vejby Station (Vej)Ved anlæggelsen af banen til Tisvilde blev der i Vejby anlagt et 2,2 k....
Stedet er fotograferet Holløse Trinbræt (Hog)
Stedet er fotograferet Godhavn Trinbræt (Ghg)
Stedet er fotograferet Tisvildeleje Station (Tvl)Tisvildeleje Station er endestation på Gribskovbanens Tisvildelejegren....
Stedet er fotograferet Lyngby Station (Ly) [1890-1957]
Lysbro Station
Hvinningdal Trinbræt
Øster Bording Station
Skægkær Station
Ørevadbro Trinbræt
Lemming StationSilkeborg-Kjellerup-Rødkærsbro Banen
Hinge StationHinge Station var med svinefold.
Nørskovlund Trinbræt
Hindbjerg Station
Kjellerup Station (Kjp)Kjellerup Station var med tosporet remise, hvor det ene spor havde dre....
Donsborg Trinbræt
Aunsbjerg Trinbræt
Sjørslev Station
Bredmose Trinbræt
Rødkærsbro Station (Rk)Rødkærsbros nuværende stationsbygning blev opført i 1911 inden åbninge....
Rønne H Station (Rnn)
Rønne Nord BilletsalgsstedRønne Nord billetsalgssted blev ombygget til togfølgestation, da Allin....
Blykobbe TrinbrætBlykobbe trinbræt havde et 4-sidede læskur.
Nyker Station
Mæby TrinbrætMæby trinbræts 4-sidet læskur er blevet restaureret i 1990 og genopfør....
Klemensker Station
Splidsgård Trinbræt med SidesporSplidsgård også stavet Splitsgård trinbræt havde sidespor.
Spellingmose Sidespor
Rø StationHelligdommen station skiftede navn til Rø station i 1914.
Helligdommen TrinbrætI en periode var der et Helligdommen trinbræt nord for Rø.
Humledal StationHumledal trinbræt startede med et 4-sidet læskur, men i 1927 blev der ....
Tejn Station
Sandkås TrinbrætSandkås trinbræt havde et 4-sidet læskur.
Allinge Station
Korsbjerg HavnesporKorsbjerg var afgrening til Allinge Havnebane.
Hammershus (Sandvig) Station (Sav)Hammershus station blev i 1914 omdøbt til Sandvig station.
Rønne Øst BilletsalgsstedRønne Øst startede som trinbræt men blev udvidet med billetsalgssted i....
Rabekkeværket Sidespor
Robbedale Trinbræt
Køllergårde StationKøllergårde trinbræt havde i starten kun en lille pavillon, men der op....
Nylars Trinbræt
Lobbæk Station
Smørenge Trinbræt
Tvillinggårde Trinbræt
Aakirkeby StationAakirkeby station blev anlagt som mellemstation på Rønne-Aakirkeby-Nex....
Ugleenge Station
Langemyre Trinbræt med SidesporLangemyre trinbræt havde også et sidespor.
Pedersker Station
Stedet er fotograferet Pilemølle BilletsalgsstedPilemølle startede som trinbræt, men blev i 1916 konverteret til bille....
Bodilsker Station
Balke (Kannikegård) StationBalke blev etableret som trinbræt med stationsbygning. Der blev udvide....
Hundsemyre TrinbrætHundsemyre trinbræt skiftede navn til Balke Strand trinbræt, hvor det ....
Stedet er fotograferet Nexø Station (Nex)
Stedet er fotograferet Ebeltoft Station (Ef)Der var allerede i 1869 tale om at lave en jernbane til Ebeltoft fra R....
Vibæk TrinbrætVibæk trinbræt lå oprindeligt øst for Vibæk Strandvej, men blev i somm....
Dråby Trinbræt
Skærsø Station
Stubbe Trinbræt
Gravlev StationGravlev station blev i februar 1933 nedsat til trinbræt med sidespor. ....
Hyllested Station
Rosmus StationRosmus station blev fra februar 1933 nedsat til trinbræt med sidespor.....
Ny Balle TrinbrætNy Balle trinbræt lå ved De jydske Kalkværker.
Balle Station
Attrup Kær Trinbræt
Trustrup Station (Tu)Trustrup station var oprindelig station på Randers-Ryomgård-Grenaa ban....
Stedet er fotograferet Troldhede Station (Td)Troldhede station havde remise, drejeskive, vandtårn, egen perron og 3....
Overby TrinbrætOverby Trinbræt var med jordperron og skur inde på marken.
Sønder Felding Station (Sdf)Sønder Felding Station var med 248 m læssespor, privat varehus, fold o....
Kærhede Trinbræt med SidesporKærhede startede som sidespor fra 1918 til 1927. Fra 1929 blev Kærhede....
Sandet StationSandet startede som sidespor, men blev fra 1918 station med et 150 m l....
Odinsgård Trinbræt
Stakroge StationStakroge Station var med 294 m krydsnings- og læssespor og 136 m læsse....
Skærsig TrinbrætSkærsig Trinbræt var med jordperron.
Sønder Omme StationSønder Omme station var med 350 m krydsningsspor, troljeskur, vognvægt....
Birkebæk TrinbrætBirkebæk Trinbræt blev etableret før 1942 og var med jordperron og træ....
Hjortlund TrinbrætHjortlund Trinbræt er etableret før 1942 og var med jordperron.
Simmelbæk TrinbrætSimmelbæk Trinbræt var med jordperron og lukket træskur.
Stedet er fotograferet Grindsted Station (Gi)Grindsted station var med remise og havde forbindelse med Diagonalbane....
Rishøj (Fugdal) Trinbræt med SidesporRishøj sidespor fra 1918 skiftede navn i 1928 til Fugdal sidespor, som....
Hejnsvig Station (Hjv)Hejnsvig Station var med 293 m krydsningsspor og vognvægt. Nordvest fo....
Lyngsminde TrinbrætLyngsminde Trinbræt var med grusperron og svellekant.
Gilbjerg Trinbræt med SidesporGilbjerg Trinbræt var med jordperron og blikskur neden for en trappe, ....
Vorbasse Station (Vba)Vorbasse Station var med 284 m krydsningsspor. Nordvest for bygningen ....
Højmose TrinbrætHøjmose Trinbræt var med jordperron.
Skødebjerg Nord SidesporSkødebjerg Nord var med et sidespor på 212 m og var også med tørveramp....
Skødebjerg Syd Trinbræt med SidesporSkødebjerg Syd havde et sidespor på 96 m. I 1927 blev Skødebjerg Syd o....
Fitting StationFitting Trinbræt blev i 1918 opgraderet til station med et 88 m læsses....
Skødebro Trinbræt
Klebæk TrinbrætKlebæk Trinbræt var med jordperron.
Bække Station (Bæk)Bække Station var med 260 m krydsningsspor og vognvægt. Syd for bygnin....
Staushede TrinbrætStaushede Trinbræt var med kort grusperron og blikskur lidt væk fra ba....
Gesten Station (Gtn)Gesten station havde 4 gennemgående spor og vest for bygningen et side....
Øster Gesten TrinbrætØster Gesten Trinbræt var med kort grusperron og blikskur.
Veerst StationVeerst Station havde øst for bygningen et 117 m læssespor med sporskif....
Hundsholt TrinbrætHundsholt Trinbræt var med grusperron og træskur.
Jordrup Station (Jop)Jordrup Station var med 300 m krydsningsspor og et 144 m læssespor, ga....
Korsvang StationKorsvang Station havde øst for bygningen 96 m læssespor med sporskifte....
Ferup StationFerup Station havde Vest for bygningen et 92 m læssespor med sporskift....
Dybvadbro StationDybvadbro Station havde øst for bygningen et 142 m læssespor med spors....
Bramdrupdam TrinbrætBramdrupdam Trinbræt var med grusperron, træskur og kiosk.
Komarkshusene TrinbrætKomarkshusene Trinbræt var med grusperron. Komarkshusene blev i 1918 ....
Stedet er fotograferet Kolding Banegård (Kd)Den første banegård i Kolding blev indviet 1. november 1866 sammen med....
Stedet er fotograferet Aalborg Station (Ab)Aalborg station åbnede d. 18. september 1869 som endestation for jernb....
Stedet er fotograferet Nørresundby Gamle Station (Ns)Den nuværende Nørresundby station er Nørresundby station nr. 2. Den fø....
Stedet er fotograferet Voerbjerg TrinbrætVoerbjerg Trinbræt var meget sparsom med en jordperron og et trinbræts....
Stedet er fotograferet Vadum Kirke TrinbrætVadum Kirke Trinbræt havde et læskur der var bygget af blokhusbrædder ....
Stedet er fotograferet Vadum StationVadum station lå i udkanten mod nord af Vadum by. Stationsbygningen ha....
Stedet er fotograferet Nørlang TrinbrætNørlang Trinbræt var med jordperron på hver side af Vævergårdsvej. Tri....
Stedet er fotograferet Biersted StationBiersted Station havde, trods det sparsomme opland, et forholdsvist st....
Stedet er fotograferet Knøsgaard TrinbrætKnøsgaard Trinbræt var med standard korsformet læskærm i træ med navne....
Stedet er fotograferet Aabybro Station (Abr)Da Aabybro Station blev anlagt var der kun meget begrænset bebyggelse ....
Stedet er fotograferet Ryaa StationRyå station var selve afgreningen mellem Fjerritslev og Løkkenbanen. S....
Stedet er fotograferet Birkelse StationBirkelse Station havde en ø-perron (jordvold) ved overhalingssport og....
Stedet er fotograferet Ulveskov TrinbrætUlveskov eller Ulveskoven Trinbræt blev først oprettet i 1949. Den hav....
Stedet er fotograferet Langeslund-Mark TrinbrætLangelund, Langeslund-mark eller Langelunds mark Trinbræt blev først o....
Stedet er fotograferet Arentsminde StationArentsminde var først billetsalgssted da den lå åbent i landskabet med....
Stedet er fotograferet Halvrimmen StationHalvrimmen var først billetsalgssted, men blev siden ophøjet til stati....
Stedet er fotograferet Jægerum Trinbræt med SidesporJægerum Trinbræt blev oprettet i 1949 og var et simpelt trinbræt med p....
Stedet er fotograferet Brovst Station (Br)Brovst station var udvidet såvel mod perron med et vindfang af træ ind....
Stedet er fotograferet Skovsgård StationSkovsgaard Station var med hovedbygning af Poulsen. Stationen lå i en ....
Stedet er fotograferet Aarupvej TrinbrætAarupvej Trinbræt blev anlagt i 1949. Trinbrættet var todelt idet toge....
Stedet er fotograferet Aarup hede TrinbrætAarup Hede Trinbræt blev anlagt i 1961. Trinbrættet var todelt idet to....
Stedet er fotograferet Bonderup NordJylland StationBonderup Station var som de andre stationer med hovedbygning af Poulse....
Stedet er fotograferet Myager TrinbrætMyager Trinbræt var meget sparsom med en jordperron og et trinbrætsign....
Stedet er fotograferet Skræm HoldepladsSkræm startede som holdeplads med billetsalgssted og de sidste årtier ....
Stedet er fotograferet Husby TrinbrætHusby Trinbræt blev oprettet i 1936 og bestod af et rødmalet læskur og....
Stedet er fotograferet Aagaard skov TrinbrætAagaard Skov Trinbræt blev oprettet i 1952 og lå et meget øde sted for....
Stedet er fotograferet Fjerritslev Station (Fjr)Fjerritslev station havde forbindelse mellem Fjerritslev-Frederikshavn....
Nørresundby Havnestation StationNørresundby Havnestation eller Nørresundby H – hvor H altså ikke stod ....
Engholm Strand Trinbræt
Vodskov Station (Vsk)Vodskov station servicerede først Sæbybanen (Nørresundby-Sæby-Frederik....
Langholt Station
Stae StationStae Station var i de sidste aktive år på Sæbybanen blevet nedsat til ....
Vester Hassing StationVester Hassing blev nedsat til trinbræt på Sæbybanens sidste driftsår.....
Gandrup Station (Gg)
Øster Hassing kær Trinbræt
Ulsted Station (Ust)
Gettrup Trinbræt
Rørholt StationRørholt station hed oprindeligt Bolle Station efter den nærliggende la....
Dronninglund Station (Drl)
Ørsø Station (Øø)Ørsø station var i starten kun station på Sæbybanen (Nørresundby-Sæby-....
Skelgaarden Trinbræt
Agersted Station
Gammel Agersted Trinbræt
Lunderhede Trinbræt
Præstbro Station
Idskov Trinbræt
Dybvad Station
Haven Trinbræt
Hørby Station (Hrb)Hørby Station blev anlagt til Sæbybanen i 1899 og var tegnet af arkite....
Volstrup hede Trinbræt
Volstrup StationVolstrup Station blev nedsat til trinbræt på Sæbybanen i de sidste dri....
Lyngsåvej Trinbræt
Sæby Station (Sæ)Sæby station blev endestation d. 27. maj 1962, da strækningen mellem ....
Kurhotellet TrinbrætKurhotellet trinbræt var fra 1955 kun åbent i sommer perioden.
Sulbæk Trinbræt
Understed StationUndersted blev nedsat til trinbræt de sidste år Sæbybanen var åben.....
Bangsbo BilletsalgsstedBangsbo havde stationsbygning, men var kun billetsalgssted. De sidste ....
Frederikshavn Godsbanegård (Fh)Frederikshavn Godsbanegård blev anlagt sammen med Sæbybanen. Den 18. j....
Stedet er fotograferet Frederikshavn Station (Fh) [1871-1979]Frederikshavns første station blev indviet 15. august 1871 sammen med ....
Kovshede TrinbrætKovshede Trinbræt var med en sandperron og en læskærm af beton. Selb o....
Hedegaard TrinbrætHedegaard Trinbræt var et meget øde trinbræt uden læskur/læskærm eller....
Asaa Station (Aå)Asaa stationsbygning lå på tværs for enden af sporene og der var melle....
Stedet er fotograferet Taastrup Station (Tå)Taastrup Station blev i flere år efter banens og stationens åbning den....
Stedet er fotograferet Hillerød Station (Hi)
Stedet er fotograferet Holte Station (Hot)

Lige nu er der: 190 aktive samtidige brugere på danskejernbaner.dk

Copyright © 1999-2021 by danskejernbaner.dk - E-Mail: mail@danskejernbaner.dk - CMS Version 5.8.1 - build: 2021.02.28-20:26:49