Fynske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Brenderup-Bogense OMB 12,61911.12.051966.03.31
Fåborg-Ringe-Nyborg banen RFB 55,81882.04.011987
Middelfart-Strib Jernbane DSB 4,41866.11.011995
Nyborg-Knudshoved DSB 5,81883.04.011956
Nyborg-Odense-Middelfart DSB 79,01865.09.07I drift
Odense-Bogense NFJ 38,11882.06.301966.03.31
Odense-Kerteminde-Martofte Jernbane OKMJ 35,61900.04.051966.03.31
Odense-Middelfart OMB 48,21911.12.051966.03.31
Odense-Nørre Broby-Faaborg Jernbane ONFJ 51,31906.10.031954.05.22
Odense-Svendborg DSB 48,21876.07.12I drift
Rudkøbing-Bagenkop LB 28,41911.10.041962.09.29
Rudkøbing-Lohals LB 22,0Ikke anlagtIkke anlagt
Skrøbelev-Spodsbjerg LB 4,61911.10.041962.09.29
Svendborg-Fåborg banen SFB 26,41916.11.251954.05.22
Svendborg-Nyborg Banen SNB 37,71897.06.011964.05.30
Tommerup-Assens DSB 29,21884.05.311980.01.01

Jernbaner på Lolland og Falster

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Guldborgsund-Maribo-Nakskov (Lollandsbanen) LJ 46,61874.07.01I drift
Maribo-Bandholm Jernbane MBJ 7,51869.11.031952.10.03
Maribo-Rødby(Havn) LJ 20,11874.07.011989.11.01
Maribo-Torrig Jernbane MTJ 23,71924.04.121941.02.28
Nakskov-Kragenæs Jernbane NKJ 26,71915.03.051967.03.31
Nakskov-Rødby Jernbane NRJ 36,71926.03.301953.12.31
Nordfalsterske Jernbane NF 22,0Ikke anlagtIkke anlagt
Nykøbing Falster-Gedser DSB 22,91886.07.012009.12.12
Nykøbing Falster-Nagelsti LJ 3,01875.10.011963.05.14
Nykøbing Falster-Nakskov LJ 50,21874.07.01I drift
Nykøbing Falster-Rødby færge DSB 36,31963.05.14I drift
Orehoved-Nykøbing Falster DSB 22,41872.08.22I drift
Rødby-Nysted Jernbane RoNy 25,0Ikke anlagtIkke anlagt
Stubbekøbing-Nykøbing-Nysted Banen SNNB 44,21910.12.151966.03.31
Øster og Vester Ulslev Roedyrkerselskab ØVUR 15,0Ikke anlagtIkke anlagt

Nordjyske Jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Asaa-Ørsø AsØr 5,41914.11.111968.03.31
Farsø-Sebbersund AHB 52,0Ikke anlagtIkke anlagt
Fjerritslev-Nørresundby Jernbane FFJ 52,71897.03.191969.04.01
Hjørring-Hirtshals HP 16,11925.12.18I drift
Hjørring-Hørby HH 35,01913.11.071953.03.15
Hjørring-Løkken-Aabybro HLA 54,61913.07.041963.09.29
Hobro-Løgstør DSB 66,21893.07.151999
Nykøbing Mors-Næssund MoJ 24,0Ikke anlagtIkke anlagt
Nørre Salling Jernbane NSJ 26,0Ikke anlagtIkke anlagt
Nørresundby-Sæby-Frederikshavn FFJ 80,61899.07.181969.03.31
Randers-Ålborg DSB 80,71869.09.18I drift
Skagensbanen SB 39,71890.07.24I drift
Thisted-Fjerritslev Jernbane TFJ 54,21904.11.191969.03.31
Thisted-Struer Arriva 73,61882.04.20I drift
Viborg-Ålestrup DSB 37,61893.09.152006.05.01
Vodskov-Østervrå Jernbane 36,51924.05.201950.03.31
Øster Assels-Feggesund MoJ 42,0Ikke anlagtIkke anlagt
Aalborg-Frederikshavn DSB 84,81871.08.15I drift
Aalborg-Hadsund Jernbane AHJ 56,31900.12.011969.03.31
Aalborg-Hvalpsund Jernbane AHB 75,11899.07.161969.03.31
Aalborg-Nørresundby Jernbane DSB 2,61879.08.16I drift
Aars-Nibe-Svendstrup Jernbane ANSJ 49,61899.07.161969.03.31

Vestjyske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Esbjerg-Agerbæk Jernbane EAJ 30,3Ikke anlagtIkke anlagt
Harboør-Thyborøn LTJ 11,01899.11.01I drift
Lemvig-Harboøre VLJ 17,71899.07.22I drift
Lemvig-Struer Jernbane LSJ 23,0Ikke anlagtIkke anlagt
Ringkøbing-Nørre Omme Jernbane R.No.J 54,51911.11.151961.03.31
Skjern-Videbæk DSB 19,51920.11.151981.06.01
Tarm-Nørre Nebel Jernbane TNJ 30,31913.11.041940.09.01
Varde-Grindsted Jernbane VaGJ 44,31919.04.121972.03.31
Varde-Nørre Nebel Jernbane Arriva 37,61903.03.14I drift
Vemb-Lemvig VLJ 28,91879.07.20I drift
Vemb-Lemvig-Tyborøn (Lemvigbanen) VLTJ 59,41879.07.20I drift

Østjyske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Allingåbro-Stenvad Jernbane RJ 22,5Ikke anlagtIkke anlagt
Ebeltoft-Trustrup Jernbane ETJ 22,51901.03.271968.03.31
Fredericia-Aarhus DSB 108,51868.10.04I drift
Hads-Ning Herreders Jernbane (Odder - Hov) HHJ 9,71884.06.191977.05.21
Hobro-Ørum-Rødkjærsbro Jernbane HØRJ 51,1Ikke anlagtIkke anlagt
Horsens-Bryrup Jernbane HBJ 37,81899.04.231968.03.30
Horsens-Bryrup-Silkeborg Jernbane HBS 60,91929.05.101968.03.30
Horsens-Juelsminde Jernbane HJJ 30,21884.05.251957.09.30
Horsens-Odder Jernbane HOJ 34,01904.05.141967.03.31
Horsens-Rask Mølle-Ejstrupholm HV 43,11929.05.161962.03.31
Horsens-Thyregod Banen HV 47,31929.05.161962.03.31
Horsens-Tørring Banen HTB 28,21891.12.011962.03.31
Mariager-Faarup-Viborg Jernbane MFVJ 58,71927.07.011985
Mols Jernbaner MJ 38,0Ikke anlagtIkke anlagt
Randers-Hadsund Jernbane RHJ 41,81883.10.091969.03.31
Randers-Ryomgård DSB 35,51876.08.241993
Ryomgård-Gjerrild-Grenå Jernbane RGGJ 43,21911.12.051956.06.30
Vejle-Vandel Jernbane VVJ 28,31897.09.101957.03.31
Vejle-Vandel-Grindsted Jernbane VVGJ 47,21914.05.211957.03.31
Ørting-Gylling HOJ 5,0Ikke anlagtIkke anlagt
Aarhus-Hammel-Thorsø Jernbane AHTJ 45,81902.04.251956.03.31
Aarhus-Randers DSB 59,21862.09.02I drift

Midtjyske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Egtved-Bindeballe EB 20,0Ikke anlagtIkke anlagt
Fredericia-Vamdrup DSB 39,01866.11.01I drift
Funder-Bramming DSB 105,51920.10.012012.06.03
Gesten-Vejen - TKVJ sidebane TKVJ 9,51917.08.251951.04.01
Give-Herning DSB 41,01917.01.01I drift
Herning-Viborg DSB 47,81906.06.251977.05.22
Holsted-Holsted By HDJ 3,5Ikke anlagtIkke anlagt
Kolding-Egtved Jernbane KEJ 27,81898.05.041930.05.31
Kolding-Hejlsminde KS 27,81911.11.291948.12.15
Kolding-Vamdrup KS 30,41911.11.291948.12.15
Laurbjerg-Silkeborg DSB 40,01908.11.121971.09.25
Silkeborg-Funder SHJ 6,11877.08.28I drift
Silkeborg-Herning SHJ 1877.08.28I drift
Silkeborg-Kjellerup-Rødkærsbro Jernbane SKRJ 34,91912.07.231968.03.31
Skive-Glyngøre DSB 28,61884.05.151979.12.18
Skive-Vestsalling Jernbane SVJ 26,71924.12.111966.03.31
Troldhede-Kolding TKVJ 87,91917.08.251968.03.31
Vejle-Give VGJ 30,21894.08.02I drift

Sønderjyske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Bramming-Ribe DSB 16,71875.05.01I drift
Bramming-Ribe-Tønder DSB 63,91875.05.01I drift
Flensborg-Vamdrup DSB 82,01864.10.01I drift
Hviding-Tønder DSB 40,71887.11.15I drift
Ribe-Tønder DSB 47,21887.11.15I drift
Ribe-Vedsted (Hviding) DSB 6,51887.11.15I drift
Rødekro-Bredebro DSB 36,51927.10.021936.05.15
Rødekro-Aabenraa DSB 6,71868.09.121990
Sønderborg-Mommark DSB 19,91933.06.151962.05.27
Tinglev-Sønderborg DSB 41,21901.07.15I drift
Tinglev-Tørsbøl DSB 17,01901.07.151974.05.26
Tønder-Højer Sluse DSB 13,01892.06.151962.03.31
Tønder-Tinglev DSB 26,71867.06.262002
Tørsbøl-Padborg DSB 14,81901.07.151932.05.21
Vester Sottrup-Skelde DSB 12,41910.08.151932.06.30
Vojens-Haderslev HAB 11,91866.05.022001.01.01

Nordsjællandske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Amagerbanen AB 12,01907.07.171995
Græsted-Gilleleje GDS 6,21896.05.14I drift
Helsinge-Tisvildeleje GDS 10,01924.07.18I drift
Hillerød-Frederiksværk HFJ 23,01897.05.31I drift
Hillerød-Frederiksværk-Hundested HFHJ 39,71897.05.31I drift
Hillerød-Græsted GDS 19,71880.01.20I drift
Hillerød-Kagerup-Gilleleje GDS 26,01880.01.20I drift
Hillerød-Kagerup-Tisvildeleje GDS 25,01880.01.20I drift
Jægersborg-Nærum LVJ 7,81936.05.15I drift
Kagerup-Helsinge GDS 6,01897.07.16I drift
København-Roskilde DSB 31,31847.06.27I drift
Lyngby-Vedbæk Jernbane LVJ 12,11900.08.251923.01.01
Slangerupbanen KSB 34,31906.04.201954.05.22

Vestsjællandske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Dalmose-Skælskør DSB 11,51892.05.151975
Høng-Tølløse Jernbane HTJ 51,01901.12.22I drift
Hørve-Værslev Jernbane HVJ 21,11919.05.061956.12.31
Midtbanen på Sjælland DSB 83,81925.08.151936.05.15
Nordvestbanen på Sjælland DSB 79,31874.12.30I drift
Odsherreds Jernbane OHJ 49,61899.05.17I drift
Roskilde-Korsør DSB 77,01856.04.27I drift
Slagelse-Næstved DSB 40,11892.05.151986
Slagelse-Værslev DSB 33,61898.04.301971.05.23
Sorø-Vedde Jernbane Selskab SVJS 16,01903.02.011950.10.07
Vestbanen på Sjælland DSB 108,31847.06.27I drift

Sydøstsjællandske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Banerne på Møn BM 46,0Ikke anlagtIkke anlagt
Kalvehavebanen KB 21,11897.10.011959.03.31
Køge-Hårlev-Faxe ØSJS 30,61879.07.01I drift
Køge-Hårlev-Rødvig ØSJS 31,71879.07.01I drift
Køge-Ringsted Jernbane KRJ 32,51917.08.031963.03.31
Næstved-Karrebæksminde NK 11,0Ikke anlagtIkke anlagt
Næstved-Præstø-Mern Banen NPMB 32,51900.03.201961.03.31
Roskilde-Køge-Næstved-Masnedsund DSB 92,61870.10.04I drift
Stubberup-Faxe Ladeplads FJ 6,51864

Copyright © 2008-2017 By danskejernbaner.dk E-Mail: mail@danskejernbaner.dk