Preussisk Jernbanelov - gældende for sønderjylland


Information på de jernbaner som var med på Preussisk Jernbanelov - gældende for sønderjylland

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Bredebro-Løgumkloster (Klosterbanen) DSB 9,21888.09.211936.05.15
Gram-Rødding HAB 8,51899.03.051938.11.30
Haderslev-Christiansfeld HAB 20,11899.03.041932.06.25
Haderslev-Skodborg HAB 38,41905.07.011933.02.01
Haderslev-Vojens-Gram-Arnum HAB 50,31899.03.051938.11.30
Haderslev-Årøsund HAB 28,61903.05.281938.02.15
Hviding-Tønder DSB 40,71887.11.15I drift
Ribe-Tønder DSB 47,21887.11.15I drift
Rødekro-Aabenraa DSB 6,71868.09.121990'erne
Sønderborg-Mommark Færge (Smalspor) ABA 18,71898.02.061933.02.28
Sønderborg-Nordborg ABA 30,91898.02.061933.02.28
Sønderborg-Skovby ABA 19,01898.02.061933.02.28
Tinglev-Sønderborg DSB 41,21901.07.15I drift
Tinglev-Tørsbøl DSB 17,01901.07.151974.05.26
Tønder-Højer Sluse DSB 13,01892.06.151962.03.31
Tønder-Tinglev DSB 26,71867.06.262002
Tørsbøl-Padborg DSB 14,81901.07.151932.05.21
Ustrup-Skærbæk HAB 65,81904.04.021939.06.24
Vester Sottrup-Skelde DSB 12,41910.08.151932.06.30
Vojens-Haderslev HAB 11,91866.05.022001.01.01
Aabenraa-Gråsten AaAJ 31,51899.02.141926.03.31
Aabenraa-Løgumkloster AaAJ 54,31901.05.081926.03.31

Lige nu er der: 158 aktive samtidige brugere på danskejernbaner.dk

Copyright © 1999-2020 by danskejernbaner.dk - E-Mail: mail@danskejernbaner.dk - CMS Version 5.6.1 - build: 2020.09.15-19:08:50