Preussisk Jernbanelov - gældende for sønderjylland


Information på de jernbaner som var med på Preussisk Jernbanelov - gældende for sønderjylland

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Bredebro-Løgumkloster (Klosterbanen) DSB 9,21888.09.211936.05.15
Gram-Rødding HAJ 8,51899.03.051938.11.30
Haderslev-Christiansfeld HAJ 20,11899.03.041932.06.25
Haderslev-Skodborg HAJ 38,41905.07.011933.02.01
Haderslev-Vojens-Gram-Arnum HAJ 50,31899.03.051938.11.30
Haderslev-Årøsund HAJ 28,61903.05.281938.02.15
Hviding-Tønder DSB 40,71887.11.15I drift
Ribe-Tønder DSB 47,21887.11.15I drift
Rødekro-Aabenraa DSB 6,71868.09.12Medio 2000'erne - de seneste år kun vognladningsgods.
Sønderborg-Mommark Færge (Smalspor) ABA 18,71898.02.061933.02.28
Sønderborg-Nordborg ABA 30,91898.02.061933.02.28
Sønderborg-Skovby ABA 19,01898.02.061933.02.28
Tinglev-Sønderborg DSB 41,21901.07.15I drift
Tinglev-Tørsbøl DSB 17,01901.07.151974.05.26
Tønder-Højer Sluse DSB 13,01892.06.151962.03.31
Tønder-Tinglev DSB 26,71867.06.262004
Tørsbøl-Padborg DSB 14,81901.07.151932.05.21
Ustrup-Skærbæk HAJ 65,81904.04.021939.06.24
Vester Sottrup-Skelde DSB 12,41910.08.151932.06.30
Vojens-Haderslev DSB 11,91866.05.022000
Aabenraa-Gråsten AaAJ 31,51899.02.141926.03.31
Aabenraa-Løgumkloster AaAJ 54,31901.05.081926.03.31