Haderslev Amts Jernbaner II (Becherer Bygger Videre) (Dansk Jernbane-Klub: 29)


Haderslev Amts Jernbaner II (Becherer Bygger Videre)  (Dansk Jernbane-Klub: 29)
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Haderslev Amts Jernbaner II (Becherer Bygger Videre) (Dansk Jernbane-Klub: 29)
Birger Wilcke
1971
136

Dansk Jernbane-Klub
65.841

Bogen omhandler følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Haderslev-Christiansfeld HAJ 20,11899.03.041932.06.25
Haderslev-Vojens-Gram-Arnum HAJ 50,31899.03.051938.11.30
Gram-Rødding HAJ 8,51899.03.051938.11.30
Haderslev-Årøsund HAJ 28,61903.05.281938.02.15
Haderslev-Skodborg HAJ 38,41905.07.011933.02.01
Ustrup-Skærbæk HAJ 65,81904.04.021939.06.24

Bogen omhandler følgende jernbaneoperatører

EjendomsmærkeJernbaneselskab
HAJHaderslev Amts Jernbaner

Bogen omhandler følgende stationer

FotoStationens navnBeskrivelse
Haderslev Amtsbanegård (Hab)Haderslev Amtsbanegården eller Hadersleben Kleinbahnhof, som den ...
Stedet er fotograferet Haderslev Vestbanegård (Hav)Haderslev Vestbanegården har igennem årene haft mange mange forsk...
Stedet er fotograferet Simmerstedvej Trinbræt
Ejsbøl HoldepladsEjsbøl Billetsalg indtil 1909, hvor Ejsbøl blev nedsat til trinbr...
Stedet er fotograferet Moltrup Station
Stedet er fotograferet Sønder Bramdrup Station
Stedet er fotograferet Hjerndrup StationHjerndrup Station på Haderslev Amts Jernbaners strækning Hadersle...
Stedet er fotograferet Ulriksbjerg Holdeplads med sidesporUlriksbjerg Billetsalg foregik fra den nærtved beliggende gård Ul...
Stedet er fotograferet Simmersted StationSimmersted Station er i år 2020 stadig bevaret, men bygningen fik...
Stedet er fotograferet Maugstrup Station
Stedet er fotograferet Kastvrå Station
Stedet er fotograferet Sommersted Øst HoldepladsSommersted Øst Billetsalg foregik fra den nærtved beliggende kro.
Stedet er fotograferet Sommersted By Station
Stedet er fotograferet Sommersted Amtsbanegård
Stedet er fotograferet Sommersted Vest StationSommersted Vest blev inden banens lukning nedsat til trinbræt.
Stedet er fotograferet Mølby (Tovskov) StationMølby (Tovskov) Station, var ikke en egentlig station, men en lil...
Stedet er fotograferet Lerte StationLerte Station er også igennem tiden blevet betegnet som Neder Ler...
Stedet er fotograferet Sønder Ørsted Station (Ød)
Stedet er fotograferet Jels StationJels fik ikke en egentlig stationsbygning. Samtidig med banens an...
Stedet er fotograferet Haraldsholm Holdeplads med sidesporHaraldsholm Billetsalg foregik fra den nærtved beliggende gård Ha...
Stedet er fotograferet Mikkelborg Kro StationMikkelborg Station blev drevet fra den nærtvedliggende kro.
Skodborgskov Holdeplads med sidesporSkodborgskov billetsalg foregik fra en nærliggende ejendom, som l...
Stedet er fotograferet Skodborg Amtsbanegård (Så)
Haderslev SydbanegårdEfter åbningen af Haderslev Amts Jernbaners strækning til Rødding...
Brorsbøl Trinbræt
Stedet er fotograferet Vandling Station
Stedet er fotograferet Nørre Vilstrup Station
Stedet er fotograferet Sønder Vilstrup Station
Stedet er fotograferet Kelstrup Bad StationKelstrup Bad havde et sidespor ned til Victoriabad badehotel ved ...
Olufskær Trinbræt med Sidespor
Stedet er fotograferet Hejsager Station
Stedet er fotograferet Halk Station
Sode HoldepladsSode Billetsalg skete hos kommuneforstanderen som boede i nærhede...
Stedet er fotograferet Hyrup StationHyrup Station nedbrændte i oktober 2002 og blev efterfølgende ned...
Stedet er fotograferet Øsby Station
Hajstrup Trinbræt
Stedet er fotograferet Råde Station
Årøsund By Trinbræt med Sidespor
Stedet er fotograferet Aarøsund Havn Station
Erlev Trinbræt med Sidespor
Erlev Kro Trinbræt
Nørbygård Trinbræt med Sidespor
Stedet er fotograferet Marstrup Station
Pamhule Trinbræt
Stedet er fotograferet Ustrup Station
Høgelund StationskroHøgelund Stationskro, på Haderslev Amts Jernbaners strækning Hade...
Gammel Ladegård Station
Jernhyt Trinbræt med Sidespor
Stedet er fotograferet Vojens AmtsbanegårdVojens Amtsbanegård havde en mere festligt udseende stationsbygni...
Skrydstrup Stationskro (Skr)Skrydstrup Billetsalgssted åbnede sammen med Haderslev Amts Jernb...
Uldal Station
Bæk Skov Station
Stedet er fotograferet Kolsnap Station
Stedet er fotograferet Store Nustrup Station
Lille Nustrup Station
Stedet er fotograferet Øster Lindet Station
Stedet er fotograferet Vester Lindet Station
Stedet er fotograferet Gram (Slot) StationGram Amtsbanegård eller Gram Slot Station, som den også blev kald...
Stedet er fotograferet Gram (by) Banegård (Gra)Gram (by) Banegård blev kraftigt ombygget efter banens nedlæggels...
Tiset Trinbræt
Stedet er fotograferet Arnum StationArnum blev jernbaneknudepunkt i Haderslev Amts Jernbaners vestlig...
Stedet er fotograferet Slukefter StationskroSlukefter Kro i Vedsted var stationskro after tysk forbillede. Fø...
Stedet er fotograferet Arnitlund Station
Stedet er fotograferet Over-Jerstal AmtsbanegårdFra åbningen af strækningen Vamdrup-Padborg i 1864 blev der i Ove...
Stedet er fotograferet Neder Jerstal Station
Stedet er fotograferet Blankenhof Holdeplads med sidesporBlankenhof var holdeplads med sidespor. Ekspedition af gods og sa...
Stedet er fotograferet Strandelhjørn Station
Stedet er fotograferet Galsted StationGalsted Holdeplads, var med ekspeditionen sted fra byens kro og t...
Stedet er fotograferet Rangstrup StationRangstrup Station var en mindre stationsbygningen i gule sten med...
Stedet er fotograferet Østergårde Holdeplads med sidesporØstergårde var holdeplads med sidespor og salg af billetter skete...
Stedet er fotograferet Agerskov Station
Stedet er fotograferet Kærgaard Trinbræt
Stedet er fotograferet Branderup Mølle Holdeplads med sidesporBranderup Mølle havde ekspedition af gods og salg af billetter fr...
Stedet er fotograferet Branderup Station
Stedet er fotograferet Branderup Mark Holdeplads med sidesporBranderup Mark Billetsalg foregik, fra en ejendom lidt syd fra ho...
Mandbjerg Syd TrinbrætMandbjerg Syd Trinbræt er måske anlagt senere end ved anlæggelsen...
Mandbjerg Holdeplads med sidesporMandbjerg havde salg af billetter fra gården Mandbjerg lidt syd f...
Nygaard Trinbræt
Stedet er fotograferet Toftlund Kirke Holdeplads med sidesporToftlund Kirke holdeplads havde Billetsalg fra den nærved liggend...
Stedet er fotograferet Toftlund StationToftlund Station opførtes som endestation for Haderslev Amts Jern...
Stenderup (HAB) Trinbræt
Gravlund (HAB) Trinbræt med SidesporGravlund Trinbræt lå lige nord for gården Gravlund og havde sides...
Stedet er fotograferet Vester Højrup Station
Stedet er fotograferet Spandet Station
Stedet er fotograferet Fjersted Trinbræt med SidesporFjersted trinbræt blev efter genforeningen i 1920 stavet med "æ":...
Stedet er fotograferet Roager Station
Stedet er fotograferet Øster Åbølling Station
Stedet er fotograferet Frifelt Station
Stedet er fotograferet Ullemølle Trinbræt med SidesporUllemølle trinbræt var opkaldt efter området Ullemølle og en nærl...
Stedet er fotograferet Skærbæk AmtsbanegårdSkærbæk Amtsbanegård kom til da Haderslev Amts Jernbaner åbnede s...
Stedet er fotograferet Låsled Trinbræt med Sidespor
Stedet er fotograferet Brændstrup StationBrændstrup Station lå på Haderslev Amts Gram-Rødding banestræknin...
Stedet er fotograferet Rødding Amtsbanegård
Vesterris Trinbræt
Neder Åstrup Station
Stedet er fotograferet Over Åstrup Station
Stedet er fotograferet Vonsbæk Station
Stedet er fotograferet Vildfang Trinbræt med SidesporVildfang Trinbræt låd ud for den store gård Vildfang også tidlige...
Stedet er fotograferet Sillerupgård Trinbræt
Stedet er fotograferet Sillerup Station
Stedet er fotograferet Fjelstrup Station
Stedet er fotograferet Gammelby Trinbræt
Stedet er fotograferet Kellergård Trinbræt
Stedet er fotograferet Favstrup Station
Stedet er fotograferet Christiansfeld Station (Cf)