Oversigt over alle jerbaner i Danmark opdelt på regionerne

Nordsjællandske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
AmagerbanenAB 12,01907.07.171994.12.21
Frederikssundbanen [1879-1911]DSB 37,11879.06.151911.12.01
Frederikssundbanen [1911-1949]DSB 41,71911.12.011949.05.15
Frederikssundbanen [1949-1989]DSB 23,91949.05.151989.05.27
Frederiksværk-HundestedLokaltog 13,91916.12.22I drift
Græsted-GillelejeGDS 6,21896.05.14I drift
Helsinge-TisvildelejeGDS 10,11924.07.18I drift
Helsingør-Hornbæk-Gilleleje BanenHHGB 24,91906.05.22 (Helsingør-Hornbæk) og 1916.07.10 (Hornbæk-Gilleleje)I drift
Hillerød-FrederiksværkLokaltog 23,01897.05.31I drift
Hillerød-Frederiksværk-HundestedLokaltog 39,71897.05.31I drift
Hillerød-GræstedGDS 19,71880.01.20I drift
Hillerød-Helsingør (Lille Nord)DSB 24,41864.07.08I drift
Hillerød-Kagerup-GillelejeGDS 25,91880.01.20I drift
Hillerød-Kagerup-TisvildelejeGDS 24,71880.01.20I drift
Jægersborg-NærumLVJ 7,81900.08.25I drift
Kagerup-HelsingeGDS 6,01897.07.16I drift
Klampenborgbanen [1863-1917]DSB 12,31863.07.221917.12.01
Klampenborgbanen [1917-1934]DSB 13,31917.12.011934-04-03
København-CPH Lufthavn (Øresundsbanen)DSB 11,81998.09.27I drift
København-Helsingør (Den sjællandske Kystbane)DSB 46,21897.08.02I drift
København-Hillerød (Nordbanen)DSB 60,91863I drift
København-RoskildeDSB 31,31847.06.27I drift
Lyngby-Vedbæk JernbaneLVJ 12,11900.08.251923.01.01
SlangerupbanenDSB 34,21906.04.201954.05.15

Vestsjællandske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Dalmose-SkælskørDSB 11,51892.05.151975
Høng-Tølløse JernbaneLokaltog 38,11901.12.22I drift
Hørve-Værslev JernbaneHVJ 21,11919.05.061956.12.31
Korsør-HalsskovDSB 3,71883.04.011937
Midtbanen på SjællandDSB 83,81925.08.151936.05.15
Nordvestbanen på SjællandDSB 79,31874.12.30I drift
Odsherreds JernbaneOHJ 49,61899.05.17I drift
Ringsted-NæstvedDSB 26,81924.06.01I drift
Roskilde-KorsørDSB 77,01856.04.27I drift
Slagelse-Høng-Tølløse JernbaneLokaltog 51,01901.12.22I drift
Slagelse-NæstvedDSB 40,11892.05.151986
Slagelse-VærslevDSB 33,61898.04.301971.05.23
Sorø-VeddeDSB 15,91903.02.011950.10.07
Vestbanen på SjællandDSB 108,31847.06.27I drift

Sydøstsjællandske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Banerne på MønBM 46,0Ikke anlagtIkke anlagt
KalvehavebanenKB 21,11897.10.011959.03.31
København-RingstedDSB 60,02019.05.31I drift
Køge-Hårlev-FaxeØSJS 30,61879.07.01I drift
Køge-Hårlev-RødvigØSJS 31,71879.07.01I drift
Køge-Ringsted JernbaneKRB 33,21917.08.041963.03.31
Næstved-KarrebæksmindeNK 11,0Ikke anlagtIkke anlagt
Næstved-Præstø-Mern BanenNPMB 32,51900.03.201961.03.31
Roskilde-Køge-Næstved-MasnedsundDSB 90,41870.10.04I drift
Stubberup-Fakse LadepladsFJ 6,51864

Fynske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Brenderup-BogenseOMB 12,61911.12.051966.03.31
Fåborg-Ringe-Nyborg banenRFB 55,81882.04.011987
Middelfart-Strib JernbaneDSB 4,41866.11.011995
Nyborg-KnudshovedDSB 5,81883.04.011956
Nyborg-Odense-MiddelfartDSB 79,01865.09.07I drift
Odense-BogenseNFJ 38,11882.07.011966.03.31
Odense-Kerteminde-Dalby JernbaneOKMJ 31,61900.04.051966.03.31
Odense-Kerteminde-Martofte JernbaneOKMJ 35,61900.04.051966.03.31
Odense-MiddelfartOMB 48,21911.12.051966.03.31
Odense-Nørre Broby-Faaborg JernbaneONFJ 51,31906.10.031954.05.22
Odense-SvendborgArriva 48,21876.07.12I drift
Rudkøbing-BagenkopLB 28,41911.10.051962.09.30
Rudkøbing-LohalsLB 22,0Ikke anlagtIkke anlagt
Skrøbelev-SpodsbjergLB 4,61911.10.051962.09.30
Svendborg-Faaborg banenSFB 26,41916.11.251954.05.22
Svendborg-Nyborg BanenDSB 37,71897.06.011964.05.30
Tommerup-AssensDSB 29,21884.05.311980.01.01

Jernbaner på Lolland og Falster

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Guldborgsund-Maribo-Nakskov (Lollandsbanen)LJ 46,61874.07.01I drift
Maribo-Bandholm JernbaneLJ 7,51869.11.02I drift
Maribo-Rødby(Havn)LJ 20,11874.07.011989.11.01
Maribo-Torrig JernbaneMTJ 23,71924.04.12 (Godstrafikken allerede fra den 5. februar 1924)1941.02.28
Nakskov-Kragenæs JernbaneNKJ 26,71915.03.051967.03.31
Nakskov-Rødby JernbaneNRJ 36,71926.03.291953.12.31
Nordfalsterske JernbaneNF 22,0Ikke anlagtIkke anlagt
Nykøbing Falster-GedserDSB 22,91886.07.012009.12.12
Nykøbing Falster-NagelstiLJ 3,01875.10.011963.05.14
Nykøbing Falster-NakskovLJ 50,21874.07.01I drift
Nykøbing Falster-NystedSNNB 17,11910.12.131966.03.31
Nykøbing Falster-Rødby færgeDSB 36,31963.05.14I drift
Orehoved-Nykøbing FalsterDSB 22,41872.08.22I drift
Rødby-Nysted JernbaneRoNy 25,0Ikke anlagtIkke anlagt
Stubbekøbing-Nykøbing FalsterSNNB 27,11911.05.261966.03.31
Stubbekøbing-Nykøbing-Nysted BanenSNNB 44,21910.12.151966.03.31
Øster og Vester Ulslev RoedyrkerselskabØVUR 15,0Ikke anlagtIkke anlagt

Nordjyske Jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Asaa-ØrsøAPB 5,41914.11.111968.03.31
Farsø-SebbersundAHB 52,0Ikke anlagtIkke anlagt
Fjerritslev-Nørresundby JernbaneAPB 52,71897.03.191969.04.01
Frederikshavn-Skagen Jernbane (Skagensbanen som smalspor)FSJ 39,71890.07.241924.06.06
Hjørring-HirtshalsHP 17,81925.12.18I drift
Hjørring-HørbyHP 35,01913.11.081953.03.15
Hjørring-Løkken-AabybroHP 54,61913.07.051963.09.28
Hobro-LøgstørDSB 66,21893.07.151999
KragskovhedebanenKragskovhedelejren 6,519481963 (januar)
Nykøbing Mors-NæssundMoJ 24,0Ikke anlagtIkke anlagt
Nørre Salling JernbaneNSJ 26,0Ikke anlagtIkke anlagt
Nørresundby-Sæby-FrederikshavnAPB 80,61899.07.181968.03.31
Randers-AalborgDSB 80,71869.09.19I drift
SkagensbanenSB 38,81924.06.06I drift
Thisted-Fjerritslev JernbaneTFJ 54,21904.11.191969.03.31
Thisted-StruerArriva 73,61882.04.20I drift
Viborg-ÅlestrupDSB 37,61893.09.152006.05.01
Vodskov-Østervrå JernbaneHP 36,51924.05.211950.03.31
Øster Assels-FeggesundMoJ 42,0Ikke anlagtIkke anlagt
Aalborg LufthavnsbaneDSB 3,02020.12.13I drift
Aalborg-FrederikshavnNJ 84,81871.08.15I drift
Aalborg-Hadsund JernbaneAPB 56,31900.12.021969.03.31
Aalborg-Hvalpsund JernbaneAPB 75,11899.07.161969.03.31
Aalborg-Nørresundby JernbaneDSB 2,61879.08.16I drift
Aars-Nibe-Svendstrup JernbaneANSJ 49,61899.07.161969.03.31

Vestjyske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Esbjerg-Agerbæk JernbaneEAJ 30,3Ikke anlagtIkke anlagt
Esbjerg-Struer-Banen (Den vestjyske længdebane)DSB 146,01874.10.03 - 1875.08.08I drift
Harboør-ThyborønLTJ 11,01899.11.01I drift
Lemvig-HarboøreVLJ 17,71899.07.22I drift
Lemvig-Struer JernbaneLSJ 23,0Ikke anlagtIkke anlagt
Lunderskov-Esbjerg-VardeDSB 73,01874.10.03I drift
Nørre Nebel-NymindegabVNJ 7,61942 (august)2001
Ringkøbing-Nørre Omme JernbaneR.No.J 54,51911.11.151961.03.31
Skjern-VidebækDSB 19,51920.11.151981.06.01
Tarm-Nørre Nebel JernbaneVNTJ 30,31913.11.041940.09.01
Varde-Grindsted JernbaneVaGJ 44,31919.04.121972.03.31
Varde-Nørre Nebel JernbaneArriva 37,61903.03.15I drift
Varde-Nørre Nebel-Tarm JernbaneArriva 67,61903.03.15I drift
Vemb-LemvigVLJ 28,91879.07.20I drift
Vemb-Lemvig-Tyborøn (Lemvigbanen)VLTJ 59,41879.07.20I drift

Østjyske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Allingåbro-Stenvad JernbaneRJ 22,5Ikke anlagtIkke anlagt
Ebeltoft-Trustrup JernbaneETJ 22,51901.03.271968.03.31
Fredericia-AarhusDSB 108,51868.10.04I drift
Faarup-Viborg JernbaneMFVJ 38,71927.07.011966.03.31
Hads-Ning Herreders Jernbane (Odder - Hou)HHJ 9,71884.06.191977.05.21
Hobro-Ørum-Rødkjærsbro JernbaneHØRJ 51,1Ikke anlagtIkke anlagt
Horsens-Bryrup JernbaneHP 37,81899.04.231929.05.10
Horsens-Bryrup-Silkeborg JernbaneHP 60,91929.05.101968.03.31
Horsens-Juelsminde JernbaneHJJ 30,21884.05.251957.09.30
Horsens-Odder JernbaneHOJ 34,01904.05.141967.03.31
Horsens-Rask Mølle-EjstrupholmHP 43,11929.05.161962.03.31
Horsens-Thyregod BanenHP 47,31929.05.161962.03.31
Horsens-Tørring BanenHP 27,81891.12.011962.03.31
Mariager-Faarup JernbaneMFVJ 19,71927.07.011985
Mols JernbanerMJ 38,0Ikke anlagtIkke anlagt
Randers-Hadsund JernbaneRHJ 41,81883.10.091969.03.31
Randers-RyomgårdDSB 35,51876.08.241993
Randers-Ryomgård-GrenaaDSB 64,21876.08.241993
Ryomgård-Gjerrild-Grenå JernbaneRGGJ 43,21911.12.051956.06.30
Skanderborg-SilkeborgDSB 30,11871.05.02I drift
Vejle-Vandel JernbaneVVGJ 28,31897.09.101957.03.31
Vejle-Vandel-Grindsted JernbaneVVGJ 47,21914.05.211957.03.31
Ørting-GyllingHOJ 5,0Ikke anlagtIkke anlagt
Aarhus-Hammel-Thorsø JernbaneAHTJ 45,81902.04.251956.03.31
Aarhus-Odder-Hou (Odderbanen)HHJ 36,31884.06.192016.08.27
Aarhus-RandersDSB 59,21862.09.02I drift
Aarhus-RyomgårdDSB 40,21877.12.012016.08.27
Aarhus-Ryomgård-GrenaaDSB 68,81877.12.012016.08.27

Midtjyske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Egtved-BindeballeEB 20,0Ikke anlagtIkke anlagt
Fredericia-VamdrupDSB 39,01866.11.01I drift
Funder-BrammingDSB 105,51920.10.012012.06.03
Gesten-Vejen - TKVJ sidebaneTKVJ 9,51917.08.251951.04.01
Give-HerningDSB 41,01914.01.01I drift
Herning-HolstebroDSB 41,11904.10.11I drift
Herning-SkjernDSB 40,61881.10.18I drift
Herning-ViborgDSB 47,81906.06.251977.05.22
Holsted-Holsted ByHDJ 3,5Ikke anlagtIkke anlagt
Kolding-Egtved JernbaneKEJ 27,81898.05.041930.05.31
Kolding-HejlsmindeKS 27,41911.11.291948.09.30
Kolding-VamdrupKS 30,01911.11.291948.09.30
Langå-Struer-banenDSB 102,41863.07.21I drift
Laurbjerg-SilkeborgDSB 40,01908.11.121971.09.25
Silkeborg-FunderSHJ 6,11877.08.28I drift
Silkeborg-HerningSHJ 41,01877.08.28I drift
Silkeborg-Kjellerup-Rødkærsbro JernbaneSKRJ 34,91912.07.231968.03.31
Skanderborg-SkjernDSB 111,91871.05.02I drift
Skive-GlyngøreDSB 28,61884.05.151979.12.18
Skive-Vestsalling JernbaneSVJ 26,61924.12.111966.03.31
Troldhede-KoldingTKVJ 87,91917.08.251968.03.31
Vejle-GiveVGJ 30,21894.08.02I drift
Vejle-HerningDSB 72,91914.10.01I drift
Vejle-HolstebroDSB 114,01904.10.11I drift

Sønderjyske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Bramming-RibeDSB 16,71875.05.01I drift
Bramming-Ribe-TønderDSB 63,91875.05.01I drift
Bredebro-Løgumkloster (Klosterbanen)DSB 9,21888.09.211936.05.15
Flensborg-VamdrupDSB 82,01864.10.01I drift
Gram-RøddingHAJ 8,51899.03.051938.11.30
Haderslev-ChristiansfeldHAJ 20,11899.03.041932.06.25
Haderslev-SkodborgHAJ 38,41905.07.011933.02.01
Haderslev-Vojens-Gram-ArnumHAJ 50,31899.03.051938.11.30
Haderslev-ÅrøsundHAJ 28,61903.05.281938.02.15
Hviding-TønderDSB 40,71887.11.15I drift
Ribe-TønderDSB 47,21887.11.15I drift
Ribe-Vedsted (Hviding)DSB 6,51887.11.15I drift
Rødekro-BredebroDSB 36,51927.10.021936.05.15
Rødekro-AabenraaDSB 6,71868.09.12Medio 2000'erne - de seneste år kun vognladningsgods.
RømøbanenRømøbanen 4,518981940
Sønderborg-Mommark FærgeDSB 19,61933.06.151962.05.27
Sønderborg-Mommark Færge (Smalspor)ABA 18,71898.02.061933.02.28
Sønderborg-NordborgABA 30,91898.02.061933.02.28
Sønderborg-SkovbyABA 19,01898.02.061933.02.28
Tinglev-SønderborgDSB 41,21901.07.15I drift
Tinglev-TørsbølDSB 17,01901.07.151974.05.26
Tønder-Højer SluseDSB 13,01892.06.151962.03.31
Tønder-TinglevDSB 26,71867.06.262004
Tørsbøl-PadborgDSB 14,81901.07.151932.05.21
Ustrup-SkærbækHAJ 65,81904.04.021939.06.24
Vester Sottrup-SkeldeDSB 12,41910.08.151932.06.30
Vojens-HaderslevDSB 11,91866.05.022000
Aabenraa-GråstenAaAJ 31,51899.02.141926.03.31
Aabenraa-LøgumklosterAaAJ 54,31901.05.081926.03.31

Jernbaner på Bornholm

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Almindingen-Gudhjem JernbaneDBJ 18,21916.06.271952.08.18
Gudhjem-RøDBJ 6,0Ikke anlagtIkke anlagt
Nexø-ØstermarieDBJ 18,0Ikke anlagtIkke anlagt
Rønne-Allinge JernbaneDBJ 31,21913.05.061953.09.15
Rønne-Nexø JernbaneDBJ 36,51900.12.131968.09.28

S-Baner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Linje A (S-Banen)DSB 65,81934.05.15I drift
Linje B (S-Banen)DSB 46,81936.05.15I drift
Linje Bx (S-Banen)DSB 46,81953.10.04I drift
Linje C (S-Banen)DSB 55,01950.05.14I drift
Linje E (S-Banen)DSB 57,91968.05.26I drift
Linje F (S-Banen)DSB 11,71934.04.03I drift
Linje H (S-Banen)DSB 44,91987.05.31I drift

Metrobaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
M1Metro Service 13,12002.10.19I drift
M2Metro Service 14,22002.10.19I drift
M3Metro Service 15,52019.09.29I drift
M4Metro Service 5,82020.03.28I drift

Letbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Odense LetbaneKeolis 14,42022.05.28I drift