Oversigt over alle jerbaner i Danmark opdelt på regionerne

Nordsjællandske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
AmagerbanenAB 12,01907.07.171994.12.21
Frederikssundbanen [1879-1911]DSB 37,11879.06.151911.12.01
Frederikssundbanen [1911-1949]DSB 41,71911.12.011949.05.15
Frederikssundbanen [1949-1989]DSB 23,91949.05.151989.05.27
Frederiksværk-HundestedLokaltog 13,91916.12.22I drift
Græsted-GillelejeGDS 6,21896.05.14I drift
Helsinge-TisvildelejeGDS 10,11924.07.18I drift
Helsingør-Hornbæk-Gilleleje BanenHHGB 24,91906.05.22 (Helsingør-Hornbæk) og 1916.07.10 (Hornbæk-Gilleleje)I drift
Hillerød-FrederiksværkLokaltog 23,01897.05.31I drift
Hillerød-Frederiksværk-HundestedLokaltog 39,71897.05.31I drift
Hillerød-GræstedGDS 19,71880.01.20I drift
Hillerød-Helsingør (Lille Nord)DSB 24,41864.07.08I drift
Hillerød-Kagerup-GillelejeGDS 25,91880.01.20I drift
Hillerød-Kagerup-TisvildelejeGDS 24,71880.01.20I drift
Jægersborg-NærumLVJ 7,81900.08.25I drift
Kagerup-HelsingeGDS 6,01897.07.16I drift
Klampenborgbanen [1863-1917]DSB 12,31863.07.221917.12.01
Klampenborgbanen [1917-1934]DSB 13,31917.12.011934-04-03
København-CPH Lufthavn (Øresundsbanen)DSB 11,81998.09.27I drift
København-Helsingør (Den sjællandske Kystbane)DSB 46,21897.08.02I drift
København-Hillerød (Nordbanen)DSB 60,91863I drift
København-RoskildeDSB 31,31847.06.27I drift
Lyngby-Vedbæk JernbaneLVJ 12,11900.08.251923.01.01
SlangerupbanenDSB 34,21906.04.201954.05.15

Vestsjællandske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Dalmose-SkælskørDSB 11,51892.05.151975
Høng-Tølløse JernbaneLokaltog 38,11901.12.22I drift
Hørve-Værslev JernbaneHVJ 21,11919.05.061956.12.31
Korsør-HalsskovDSB 3,71883.04.011937
Midtbanen på SjællandDSB 83,81925.08.151936.05.15
Nordvestbanen på SjællandDSB 79,31874.12.30I drift
Odsherreds JernbaneOHJ 49,61899.05.17I drift
Ringsted-NæstvedDSB 26,81924.06.01I drift
Roskilde-KorsørDSB 77,01856.04.27I drift
Slagelse-Høng-Tølløse JernbaneLokaltog 51,01901.12.22I drift
Slagelse-NæstvedDSB 40,11892.05.151986
Slagelse-VærslevDSB 33,61898.04.301971.05.23
Sorø-VeddeDSB 15,91903.02.011950.10.07
Vestbanen på SjællandDSB 108,31847.06.27I drift

Sydøstsjællandske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Banerne på MønBM 46,0Ikke anlagtIkke anlagt
KalvehavebanenKB 21,11897.10.011959.03.31
København-RingstedDSB 60,02019.05.31I drift
Køge-Hårlev-FaxeØSJS 30,61879.07.01I drift
Køge-Hårlev-RødvigØSJS 31,71879.07.01I drift
Køge-Ringsted JernbaneKRB 33,21917.08.041963.03.31
Næstved-KarrebæksmindeNK 11,0Ikke anlagtIkke anlagt
Næstved-Præstø-Mern BanenNPMB 32,51900.03.201961.03.31
Roskilde-Køge-Næstved-MasnedsundDSB 90,41870.10.04I drift
Stubberup-Fakse LadepladsFJ 6,51864

Fynske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Brenderup-BogenseOMB 12,61911.12.051966.03.31
Fåborg-Ringe-Nyborg banenRFB 55,81882.04.011987
Middelfart-Strib JernbaneDSB 4,41866.11.011995
Nyborg-KnudshovedDSB 5,81883.04.011956
Nyborg-Odense-MiddelfartDSB 79,01865.09.07I drift
Odense-BogenseNFJ 38,11882.07.011966.03.31
Odense-Kerteminde-Dalby JernbaneOKMJ 31,61900.04.051966.03.31
Odense-Kerteminde-Martofte JernbaneOKMJ 35,61900.04.051966.03.31
Odense-MiddelfartOMB 48,21911.12.051966.03.31
Odense-Nørre Broby-Faaborg JernbaneDSB 51,31906.10.031954.05.22
Odense-SvendborgArriva 48,21876.07.12I drift
Rudkøbing-BagenkopLB 28,41911.10.051962.09.30
Rudkøbing-LohalsLB 22,0Ikke anlagtIkke anlagt
Skrøbelev-SpodsbjergLB 4,61911.10.051962.09.30
Svendborg-Faaborg banenDSB 26,41916.11.251954.05.22
Svendborg-Nyborg BanenDSB 37,71897.06.011964.05.30
Tommerup-AssensDSB 29,21884.05.311980.01.01

Jernbaner på Lolland og Falster

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Guldborgsund-Maribo-Nakskov (Lollandsbanen)LJ 46,61874.07.01I drift
Maribo-Bandholm JernbaneLJ 7,51869.11.02I drift
Maribo-Rødby(Havn)LJ 20,11874.07.011989.11.01
Maribo-Torrig JernbaneMTJ 23,71924.04.12 (Godstrafikken allerede fra den 5. februar 1924)1941.02.28
Nakskov-Kragenæs JernbaneNKJ 26,71915.03.051967.03.31
Nakskov-Rødby JernbaneNRJ 36,71926.03.291953.12.31
Nordfalsterske JernbaneNF 22,0Ikke anlagtIkke anlagt
Nykøbing Falster-GedserDSB 22,91886.07.012009.12.12
Nykøbing Falster-NagelstiLJ 3,01875.10.011963.05.14
Nykøbing Falster-NakskovLJ 50,21874.07.01I drift
Nykøbing Falster-NystedSNNB 17,11910.12.131966.03.31
Nykøbing Falster-Rødby færgeDSB 36,31963.05.14I drift
Orehoved-Nykøbing FalsterDSB 22,41872.08.22I drift
Rødby-Nysted JernbaneRoNy 25,0Ikke anlagtIkke anlagt
Stubbekøbing-Nykøbing FalsterSNNB 27,11911.05.261966.03.31
Stubbekøbing-Nykøbing-Nysted BanenSNNB 44,21910.12.151966.03.31
Øster og Vester Ulslev RoedyrkerselskabØVUR 15,0Ikke anlagtIkke anlagt

Nordjyske Jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Asaa-ØrsøAPB 5,41914.11.111968.03.31
Farsø-SebbersundAHB 52,0Ikke anlagtIkke anlagt
Fjerritslev-Nørresundby JernbaneAPB 52,71897.03.191969.04.01
Frederikshavn-Skagen Jernbane (Skagensbanen som smalspor)FSJ 39,71890.07.241924.06.06
Hjørring-HirtshalsHP 17,81925.12.18I drift
Hjørring-HørbyHP 35,01913.11.081953.03.15
Hjørring-Løkken-AabybroHP 54,61913.07.051963.09.28
Hobro-LøgstørDSB 66,21893.07.151999
KragskovhedebanenKragskovhedelejren 6,519481963 (januar)
Nykøbing Mors-NæssundMoJ 24,0Ikke anlagtIkke anlagt
Nørre Salling JernbaneNSJ 26,0Ikke anlagtIkke anlagt
Nørresundby-Sæby-FrederikshavnAPB 80,61899.07.181968.03.31
Randers-AalborgDSB 80,71869.09.19I drift
SkagensbanenSB 38,81924.06.06I drift
Thisted-Fjerritslev JernbaneTFJ 54,21904.11.191969.03.31
Thisted-StruerArriva 73,61882.04.20I drift
Viborg-ÅlestrupDSB 37,61893.09.152006.05.01
Vodskov-Østervrå JernbaneHP 36,51924.05.211950.03.31
Øster Assels-FeggesundMoJ 42,0Ikke anlagtIkke anlagt
Aalborg LufthavnsbaneDSB 3,02020.12.13I drift
Aalborg-FrederikshavnNJ 84,81871.08.15I drift
Aalborg-Hadsund JernbaneAPB 56,31900.12.021969.03.31
Aalborg-Hvalpsund JernbaneAPB 75,11899.07.161969.03.31
Aalborg-Nørresundby JernbaneDSB 2,61879.08.16I drift
Års – Arden – Ø. HurupSHJS 53,0Ikke anlagtIkke anlagt
Aars-Nibe-Svendstrup JernbaneANSJ 49,61899.07.161969.03.31

Vestjyske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Esbjerg-Agerbæk JernbaneEAJ 30,3Ikke anlagtIkke anlagt
Esbjerg-Struer-Banen (Den vestjyske længdebane)DSB 146,01874.10.03 - 1875.08.08I drift
Harboør-ThyborønLTJ 11,01899.11.01I drift
Lemvig-HarboøreVLJ 17,71899.07.22I drift
Lemvig-Struer JernbaneLSJ 23,0Ikke anlagtIkke anlagt
Lunderskov-Esbjerg-VardeDSB 73,01874.10.03I drift
Nørre Nebel-NymindegabVNJ 7,61942 (august)2001
Ringkøbing-Nørre Omme JernbaneR.No.J 54,51911.11.151961.03.31
Skjern-VidebækDSB 19,51920.11.151981.06.01
Tarm-Nørre Nebel JernbaneVNTJ 30,31913.11.041940.09.01
Varde-Grindsted JernbaneVaGJ 44,31919.04.121972.03.31
Varde-Nørre Nebel JernbaneArriva 37,61903.03.15I drift
Varde-Nørre Nebel-Tarm JernbaneArriva 67,61903.03.15I drift
Vemb-LemvigVLJ 28,91879.07.20I drift
Vemb-Lemvig-Tyborøn (Lemvigbanen)VLTJ 59,41879.07.20I drift

Østjyske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Allingåbro-Stenvad JernbaneRJ 22,5Ikke anlagtIkke anlagt
Ebeltoft-Trustrup JernbaneETJ 22,51901.03.261968.03.31
Fredericia-AarhusDSB 108,51868.10.04I drift
Faarup-Viborg JernbaneMFVJ 38,71927.07.011966.03.31
Hads-Ning Herreders Jernbane (Odder - Hou)HHJ 9,71884.06.191977.05.21
Hammel-Aarhus JernbaneAHTJ 38,31902.04.251956.03.31 (overgik til Aarhus-Hammel-Thorsø Jernbane (AHTJ) 1914.07.12)
Hobro-Ørum-Rødkjærsbro JernbaneHØRJ 51,1Ikke anlagtIkke anlagt
Horsens-Bryrup JernbaneHP 37,81899.04.231929.05.10
Horsens-Bryrup-Silkeborg JernbaneHP 60,91929.05.101968.03.31
Horsens-Juelsminde JernbaneHJJ 30,21884.05.251957.09.30
Horsens-Odder JernbaneHOJ 34,01904.05.141967.03.31
Horsens-Rask Mølle-EjstrupholmHP 43,11929.05.161962.03.31
Horsens-Thyregod BanenHP 47,31929.05.161962.03.31
Horsens-Tørring BanenHP 27,81891.12.011962.03.31
Mariager-Faarup JernbaneMFVJ 19,71927.07.011985
Mols JernbanerMJ 38,0Ikke anlagtIkke anlagt
Randers-Hadsund JernbaneRHJ 41,81883.10.101969.03.31
Randers-RyomgårdDSB 35,51876.08.241993
Randers-Ryomgård-GrenaaDSB 64,21876.08.261993
Ryomgård-Gjerrild-Grenå JernbaneRGGJ 43,21911.12.051956.06.30
Skanderborg-SilkeborgDSB 30,11871.05.02I drift
Vejle-BillundDSB 19,0Ikke anlagtIkke anlagt
Vejle-Vandel JernbaneVVGJ 28,31897.09.101957.03.31
Vejle-Vandel-Grindsted JernbaneVVGJ 47,21914.05.211957.03.31
Ørting-GyllingHOJ 5,0Ikke anlagtIkke anlagt
Aarhus-Hammel-Thorsø JernbaneAHTJ 45,81914.07.12 (Startede som Hammel-Aarhus Jernbane (HAJ) 1902.04.25)1956.03.31
Aarhus-Odder-Hou (Odderbanen)HHJ 36,31884.06.192016.08.27
Aarhus-RandersDSB 59,21862.09.02I drift
Aarhus-RyomgårdDSB 40,21877.12.012016.08.27
Aarhus-Ryomgård-GrenaaDSB 68,81877.12.012016.08.27

Midtjyske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Egtved-BindeballeEB 20,0Ikke anlagtIkke anlagt
Fredericia-VamdrupDSB 39,01866.11.01I drift
Funder-BrammingDSB 105,51920.10.012012.06.03
Gesten-Vejen - TKVJ sidebaneTKVJ 9,51917.08.251951.04.01
Give-HerningDSB 41,01914.01.01I drift
Herning-HolstebroDSB 41,11904.10.11I drift
Herning-SkjernDSB 40,61881.10.18I drift
Herning-ViborgDSB 47,81906.06.251977.05.22
Holsted-Holsted ByHDJ 3,5Ikke anlagtIkke anlagt
Kolding-Egtved JernbaneKEJ 27,81898.05.041930.05.31
Kolding-HejlsmindeKS 27,41911.11.291948.09.30
Kolding-VamdrupKS 30,01911.11.291948.09.30
Langå-Struer-banenDSB 102,41863.07.21I drift
Laurbjerg-SilkeborgDSB 40,01908.11.121971.09.25
Silkeborg-FunderSHJ 6,11877.08.28I drift
Silkeborg-HerningSHJ 41,01877.08.28I drift
Silkeborg-Kjellerup-Rødkærsbro JernbaneSKRJ 34,91912.07.231968.03.31
Skanderborg-SkjernDSB 111,91871.05.02I drift
Skive-GlyngøreDSB 28,61884.05.151979.12.18
Skive-Vestsalling JernbaneSVJ 26,61924.12.111966.03.31
Troldhede-KoldingTKVJ 87,91917.08.251968.03.31
Vejle-GiveVGJ 30,21894.08.02I drift
Vejle-HerningDSB 72,91914.01.01I drift
Vejle-HolstebroDSB 114,01904.10.11I drift

Sønderjyske jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Bramming-RibeDSB 16,71875.05.01I drift
Bramming-Ribe-TønderDSB 63,91875.05.01I drift
Bredebro-Løgumkloster (Klosterbanen)DSB 9,21888.09.211936.05.15
Flensborg-VamdrupDSB 82,01864.10.01I drift
Gram-RøddingHAJ 8,51899.03.051938.11.30
Haderslev-ChristiansfeldHAJ 20,11899.03.041932.06.25
Haderslev-SkodborgHAJ 38,41905.07.011933.02.01
Haderslev-Vojens-Gram-ArnumHAJ 50,31899.03.051938.11.30
Haderslev-ÅrøsundHAJ 28,61903.05.281938.02.15
Hviding-TønderDSB 40,71887.11.15I drift
Ribe-TønderDSB 47,21887.11.15I drift
Ribe-Vedsted (Hviding)DSB 6,51887.11.15I drift
Rødekro-BredebroDSB 36,51927.10.021936.05.15
Rødekro-AabenraaDSB 6,71868.09.12Medio 2000'erne - de seneste år kun vognladningsgods.
RømøbanenRømøbanen 4,518981940
Sønderborg-Mommark FærgeDSB 19,61933.06.151962.05.27
Sønderborg-Mommark Færge (Smalspor)ABA 18,71898.02.061933.02.28
Sønderborg-NordborgABA 30,91898.02.061933.02.28
Sønderborg-SkovbyABA 19,01898.02.061933.02.28
Tinglev-SønderborgDSB 41,21901.07.15I drift
Tinglev-TørsbølDSB 17,01901.07.151974.05.26
Tønder-Højer SluseDSB 13,01892.06.151962.03.31
Tønder-TinglevDSB 26,71867.06.262004
Tørsbøl-PadborgDSB 14,81901.07.151932.05.21
Ustrup-SkærbækHAJ 65,81904.04.021939.06.24
Vester Sottrup-SkeldeDSB 12,41910.08.151932.06.30
Vojens-HaderslevDSB 11,91866.05.022000
Aabenraa-GråstenAaAJ 31,51899.02.141926.03.31
Aabenraa-LøgumklosterAaAJ 54,31901.05.081926.03.31

Jernbaner på Bornholm

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Almindingen-Gudhjem JernbaneDBJ 18,21916.06.271952.08.18
Gudhjem-RøDBJ 6,0Ikke anlagtIkke anlagt
Nexø-ØstermarieDBJ 18,0Ikke anlagtIkke anlagt
Rønne-Allinge JernbaneDBJ 31,21913.05.061953.09.15
Rønne-Nexø JernbaneDBJ 36,51900.12.131968.09.28

S-Baner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Linje A (S-Banen)DSB 65,81934.05.15I drift
Linje B (S-Banen)DSB 46,81936.05.15I drift
Linje Bx (S-Banen)DSB 46,81953.10.04I drift
Linje C (S-Banen)DSB 55,01950.05.14I drift
Linje E (S-Banen)DSB 57,91968.05.26I drift
Linje F (S-Banen)DSB 11,71934.04.03I drift
Linje H (S-Banen)DSB 44,91987.05.31I drift
LundtoftebanenDSB 0,0Ikke anlagtIkke anlagt

Metrobaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
M1Metro Service 13,12002.10.19I drift
M2Metro Service 14,22002.10.19I drift
M3Metro Service 15,52019.09.29I drift
M4Metro Service 5,82020.03.28I drift

Letbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Odense LetbaneKeolis 14,42022.05.28I drift