DSB - De danske Statsbaner, senere Danske Statsbaner


Det var ikke staten, som satte gang i jernbaneaktiviteterne i starten: Det var private initiativtagere i form af Industriforeningen, som tog initiativet til København-Roskilde banen. De opnåede koncessionen til selskabet: Det sjællandske Jernbaneselskab, der skulle drive banen. København-Roskilde banen var klar i 1847 og indvielsen blev afholdt d. 26. juni af Kong Christian 8. Den efterfølgende dag var der normal drift på banen med tre daglige tog i hver retning. Banens mellemstationer var Valby, Glostrup, Køgevejen i Taastrup og Hedehusene. Selskabet havde i starten kun 5. damplokomotiver og 18 personvogne, hvilket ikke var nok materiel til personbefordringen. Løsningen på det manglende materiel, især til udflugter, var at bruge åbne godsvogne forsynet med træbænke – heldigvis var hastigheden ikke så høj på banen på dette tidspunkt. Det sjællandske Jernbaneselskab forlængede banen fra Roskilde til Korsør i 1856.

På Den Jyske side af Storebælt var udfordringerne helt anderledes. Her kunne man ikke blive enige om hvor og hvordan den første bane skulle anlægges. Striden gik på om det skulle være en Jysk tværbane der kunne være med til at styrke samhandlen med England eller om der skulle satses på en Jysk længdebane til de Preussiske hertugdømmer.

Den danske stat gik for første gang ind og var med til at investere i danske baner. Det blev til Århus-Randers banen i 1962 og den fynske Dronning Louises bane fra Nyborg til Middelfart via Odense i 1865. Det var det engelske ingeniørfirma Peto, Brassey & Betts som stod for de driften af de Jysk / fynske baner. Da Peto, Brassey & Betts kom i økonomiske vanskeligheder, overtog staten jernbanedriften vest for Storebælt i 1867 medens der på Sjælland fortsat var privat drift, hvor staten i 1880 overtog driften fra Det sjællandske Jernbaneselskab.

De danske Statsbaner, senere Danske Statsbaner (DSB) servicerede følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Bramming-Ribe DSB 16,71875.05.01I drift
Bramming-Ribe-Tønder DSB 63,91875.05.01I drift
Bredebro-Løgumkloster (Klosterbanen) DSB 9,21888.09.211936.05.15
Dalmose-Skælskør DSB 11,51892.05.151975
Esbjerg-Struer-Banen (Den vestjyske længdebane) DSB 146,01874.10.03 - 1875.08.08I drift
Flensborg-Vamdrup DSB 82,01864.10.01I drift
Fredericia-Vamdrup DSB 39,01866.11.01I drift
Fredericia-Aarhus DSB 108,51868.10.04I drift
Frederikssundbanen [1949-1989]DSB 23,91949.05.151989.05.27
Frederikssundbanen [1879-1911]DSB 37,11879.06.151911.12.01
Frederikssundbanen [1911-1949]DSB 41,71911.12.011949.05.15
Funder-Bramming DSB 105,51920.10.012012.06.03
Give-Herning DSB 41,01914.01.01I drift
Herning-Holstebro DSB 41,11904.10.11I drift
Herning-Skjern DSB 40,61881.10.18I drift
Herning-Viborg DSB 47,81906.06.251977.05.22
Hillerød-Helsingør (Lille Nord) DSB 24,41864.07.08I drift
Hobro-Løgstør DSB 66,21893.07.151999
Hviding-Tønder DSB 40,71887.11.15I drift
Klampenborgbanen [1863-1917]DSB 12,31863.07.221917.12.01
Klampenborgbanen [1917-1934]DSB 13,31917.12.011934-04-03
Korsør-Halsskov DSB 3,71883.04.011937
København-CPH Lufthavn (Øresundsbanen) DSB 11,81998.09.27I drift
København-Helsingør (Den sjællandske Kystbane) DSB 46,21897.08.02I drift
København-Hillerød (Nordbanen) DSB 60,91863I drift
København-Ringsted DSB 60,02019.05.31I drift
København-Roskilde DSB 31,31847.06.27I drift
Langå-Struer-banen DSB 102,41863.07.21I drift
Laurbjerg-Silkeborg DSB 40,01908.11.121971.09.25
Linje A (S-Banen) DSB 65,81934.05.15I drift
Linje B (S-Banen) DSB 46,81936.05.15I drift
Linje Bx (S-Banen) DSB 46,81953.10.04I drift
Linje C (S-Banen) DSB 55,01950.05.14I drift
Linje E (S-Banen) DSB 57,91968.05.26I drift
Linje F (S-Banen) DSB 11,71934.04.03I drift
Linje H (S-Banen) DSB 44,91987.05.31I drift
Lunderskov-Esbjerg-Varde DSB 73,01874.10.03I drift
Middelfart-Strib Jernbane DSB 4,41866.11.011995
Midtbanen på Sjælland DSB 83,81925.08.151936.05.15
Nordvestbanen på Sjælland DSB 79,31874.12.30I drift
Nyborg-Knudshoved DSB 5,81883.04.011956
Nyborg-Odense-Middelfart DSB 79,01865.09.07I drift
Nykøbing Falster-Gedser DSB 22,91886.07.012009.12.12
Nykøbing Falster-Rødby færge DSB 36,31963.05.14I drift
Odense-Svendborg Arriva 48,21876.07.12I drift
Orehoved-Nykøbing Falster DSB 22,41872.08.22I drift
Orehoved-Nykøbing Falster [1872-1937]DSB 23,01872.08.221937.09.26
Randers-Ryomgård DSB 35,51876.08.241993
Randers-Ryomgård-Grenaa DSB 64,21876.08.241993
Randers-Aalborg DSB 80,71869.09.19I drift
Ribe-Tønder DSB 47,21887.11.15I drift
Ribe-Vedsted (Hviding) DSB 6,51887.11.15I drift
Ringsted-Næstved DSB 26,81924.06.01I drift
Roskilde-Korsør DSB 77,01856.04.27I drift
Roskilde-Køge-Næstved-Masnedsund DSB 90,41870.10.04I drift
Rødekro-Bredebro DSB 36,51927.10.021936.05.15
Rødekro-Aabenraa DSB 6,71868.09.12Medio 2000'erne - de seneste år kun vognladningsgods.
Skanderborg-Silkeborg DSB 30,11871.05.02I drift
Skanderborg-Skjern DSB 111,91871.05.02I drift
Skive-Glyngøre DSB 28,61884.05.151979.12.18
Skjern-Videbæk DSB 19,51920.11.151981.06.01
Slagelse-Næstved DSB 40,11892.05.151986
Slagelse-Værslev DSB 33,61898.04.301971.05.23
Slangerupbanen DSB 34,21906.04.201954.05.15
Svendborg-Nyborg Banen DSB 37,71897.06.011964.05.30
Sønderborg-Mommark Færge DSB 19,61933.06.151962.05.27
Tinglev-Sønderborg DSB 41,21901.07.15I drift
Tinglev-Tørsbøl DSB 17,01901.07.151974.05.26
Tommerup-Assens DSB 29,21884.05.311980.01.01
Tønder-Højer Sluse DSB 13,01892.06.151962.03.31
Tønder-Tinglev DSB 26,71867.06.262004
Tørsbøl-Padborg DSB 14,81901.07.151932.05.21
Vejle-Herning DSB 72,91914.10.01I drift
Vejle-Holstebro DSB 114,01904.10.11I drift
Vestbanen på Sjælland DSB 108,31847.06.27I drift
Vester Sottrup-Skelde DSB 12,41910.08.151932.06.30
Viborg-Ålestrup DSB 37,61893.09.152006.05.01
Vojens-Haderslev DSB 11,91866.05.022000
Aalborg Lufthavnsbane DSB 3,02020.12.13I drift
Aalborg-Frederikshavn NJ 84,81871.08.15I drift
Aalborg-Nørresundby Jernbane DSB 2,61879.08.16I drift
Aarhus-Randers DSB 59,21862.09.02I drift
Aarhus-Ryomgård DSB 40,21877.12.012016.08.27
Aarhus-Ryomgård-Grenaa DSB 68,81877.12.012016.08.27

Gamle film fra De danske Statsbaner, senere Danske Statsbaner (DSB)

Film fra (DSB) - DSB-Nyt: Hastigheden er steget på eksprestogene, og i de store af salgsen er der indsat seks nye kupévogne med sidegang. I de nye vogne er der to specielle børnekupeer beregnet til børn under fire år med ledsagerske. - Kilde: Filmcentralen (Det Danske Filminstitut) - Dato: 1950 - LINK til kilde.

Noter:

1950, 5 min., Musik

DSB-Nyt: Hastigheden er steget på eksprestogene, og i de store af salgsen er der indsat seks nye kupévogne med sidegang. I de nye vogne er der to specielle børnekupeer beregnet til børn under fire år med ledsagerske. Her har man etableret en slags hattehylde til babyer, hvor mødrene kan lægge de små, og så kan de selv tage sig et lille hvil. Midt imellem kupeerne findes der desuden et specialtoilet med topmoderne faciliteter, der skal gøre det nemt og bekvemt at skifte ble, når man er på farten.

Film fra (DSB). - Kilde: Filmcentralen (Det Danske Filminstitut) - Dato: 1946 - LINK til kilde.

Noter:

1946, 2:33 min., Speak

Statsbanerne mangler godsvogne, og vi må alle hjælpe til. Opfordring til alle om at afhente deres forsendelser, så snart der er modtaget besked om, at de er klar.

Litteratur for: DSB - De danske Statsbaner, senere Danske Statsbaner

>> Husk at støtte de hårdarbejdende forfattere, som bruger meget tid på at sikre vores danske jernbanehistorie. <<

Jernbaner på Lolland-Falster og Bornholm
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Jernbaner på Lolland-Falster og Bornholm
Niels Jensen
1977
112
København
J. Fr. Clausen
87-11-03777-6
Fynske jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Fynske jernbaner
Niels Jensen
1976
112
København
J. Fr. Clausen
87-11-03736-9
Med tog til Løkken - Hjallerup - Skagen
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Med tog til Løkken - Hjallerup - Skagen
Finn Madsen og Frank Sørensen
2012
27
Aalborg
Limfjordsbanen
Dengang der gik tog til Sæby, Fjerritslev, Hadsund og Hvalpsund
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Dengang der gik tog til Sæby, Fjerritslev, Hadsund og Hvalpsund
Finn Madsen og Frank Sørensen
2009
23
Aalborg
Limfjordsbanen
Nordjyske jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Nordjyske jernbaner
Niels Jensen
1976
119
København
J. Fr. Clausen
87-11-03756-3
Vestjyske jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Vestjyske jernbaner
Niels Jensen
1977
110
København
J. Fr. Clausen
87-11-03821-7
På sporet af Djurslands jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
På sporet af Djurslands jernbaner
Kirsten M. Frandsen, Palle Schødt Rasmussen m.fl.
2005
128
Ryomgård
Djurslands Jernbanemuseum
87-986033-8-8
Østjyske jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Østjyske jernbaner
Niels Jensen
1978
154
København
J. Fr. Clausen
87-11-03852-7
Sporene på heden: om banen fra Herning til Viborg
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Sporene på heden: om banen fra Herning til Viborg
Ole Edvard Mogensen
2006
64
Ry
OEM Consult
9788799167609
Midtjyske jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Midtjyske jernbaner
Niels Jensen
1979
116
København
J. Fr. Clausen
87-11-03904-3
Klosterbanen og Rømøbanen
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Klosterbanen og Rømøbanen
P. Thomassen
1982
68

pt BØGER
Banen sætter spor - Frederikssundbanen i 110 år
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Banen sætter spor - Frederikssundbanen i 110 år
Knud B. Christoffersen
1989
126
Frederikssund
Thorsgaard
87-88165-72-8
Sønderjyske jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Sønderjyske jernbaner
Niels Jensen
1975
80
København
J. Fr. Clausen
87-11-03697-4
Sydøstsjællandske jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Sydøstsjællandske jernbaner
Niels Jensen
1979
96
København
J. Fr. Clausen
87-11-03935-3
Vestsjællandske jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Vestsjællandske jernbaner
Niels Jensen
1978
103
København
J. Fr. Clausen
87-11-03879-9
Nordsjællandske jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Nordsjællandske jernbaner
Niels Jensen
1975
80
København
J. Fr. Clausen
87-11-03671-0
Vestegnen og jernbanen gennem 150 år
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Vestegnen og jernbanen gennem 150 år
Eigil Christensen, Morten Flindt Larsen, John Poulsen, Henning Sørensen, Else Trier
1997
312

Bane Bøger Aps
8788632687
Svendborgbanen i 125 år
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Svendborgbanen i 125 år
Lars Viinholt-Nielsen
2001
204

SFJ-bøger
87-984810-4-5
S-banen 1934-2009
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
S-banen 1934-2009
Morten Flindt Larsen, John Poulsen
2009
360

Bane Bøger Aps
978-87-91434-204
På tværs med toget fra Tinglev til Tønder
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
På tværs med toget fra Tinglev til Tønder
Steen Thunberg, Flemming Wraae
2004
112


87-985561-2-6
Nørresundby og Jernbanen
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Nørresundby og Jernbanen
P. M. Hjermind, Per Thomsen, Finn Madsen
2015
36


Midtbanen
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Midtbanen
Kurt Kristensen
2008
40


87-91109-16-7
Med toget til Glyngøre og Nykøbing Mors
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Med toget til Glyngøre og Nykøbing Mors
Mogens Duus
2009
192

Bane Bøger Aps
978-87-91434-211
Kampen om Himmerlandsbanerne
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Kampen om Himmerlandsbanerne
Mogens Duus
2013
288

Bane Bøger Aps
9788791434389
En returbillet til Sønderborg, tak!
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
En returbillet til Sønderborg, tak!
Flemming Wraae, Steen Thunberg
2008
168

Brande Bladet
87-985561-3-4
Jernbanehistorisk Årbog 93
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Jernbanehistorisk Årbog 93
Jens Bruun-Petersen, Birger Wilche m.fl.
93
64

Bane Bøger ApS
87-88632-42-3
Jernbanehistorisk Årbog 90
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Jernbanehistorisk Årbog 90
Jens Bruun-Petersen, Birger Wilche m.fl.
1990
64
Holme-Olstrup
Bane Bøger ApS
87-88632-26-1
Assensbanen og dens byer - fortalt i postkort
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Assensbanen og dens byer - fortalt i postkort
Elita Tønnesen
2011
104

Glamsbjerg lokalhistoriske udgiverforening
978-87-993037-1-7
Den skæve bane og Ejstrupholm station 1920 - 2020
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Den skæve bane og Ejstrupholm station 1920 - 2020
Lokalhistorisk Gruppe Ejstrupholm
2020
122

Lokalhistorisk Gruppe Ejstrupholm
978-87-92003-51-5
Nordbanen
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Nordbanen
John Poulsen
2020
316

Bane Bøger
978-87-91434-56-3
Sydfyenske Jernbaners Rullende Materiel
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Sydfyenske Jernbaners Rullende Materiel
Lars Viinholt-Nielsen
2016
144

Bane Bøger
9788791434471
Danske Statsbaner Generaldirektoratet Sikkerhedsreglement af 1935 (SR)
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Danske Statsbaner Generaldirektoratet Sikkerhedsreglement af 1935 (SR)
Danske Statsbaner
1971
799
København

Københavns S-bane 1934-1984
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Københavns S-bane 1934-1984
John Poulsen
1984
112

Bane Bøger
87-88632-01-6
Odense-Svendborg banen 1876-1976
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Odense-Svendborg banen 1876-1976
Lars Viinholt-Nielsen
1976
278

Odense Universitetsforlag
8774921797
Nyborg-Ringe-Fåborg banen : med et afsnit om færgeoverfarten Fåborg-Mommark
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Nyborg-Ringe-Fåborg banen : med et afsnit om færgeoverfarten Fåborg-Mommark
Lars Viinholt-Nielsen
1981
231
Odense
Odense Universitetsforlag
8774923552
Vejle-Give Jernbane : 1894-1914 (Dansk Jernbane-Klub: 9)
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Vejle-Give Jernbane : 1894-1914 (Dansk Jernbane-Klub: 9)
B. Wilcke og P. Thomassen
1965
53

Dansk Jernbane-Klub