Jernbanehistorisk Årbog 93


Jernbanehistorisk Årbog 93
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Jernbanehistorisk Årbog 93
Jens Bruun-Petersen, Birger Wilche m.fl.
93
64

Bane Bøger ApS
87-88632-42-3

Bogen omhandler følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Asaa-Ørsø APB 5,41914.11.111968.03.31
Rønne-Nexø Jernbane DBJ 36,51900.12.131968.09.28
Hobro-Løgstør DSB 66,21893.07.151999
Viborg-Ålestrup DSB 37,61893.09.152006.05.01
Troldhede-Kolding TKVJ 87,91917.08.251968.03.31
Fjerritslev-Nørresundby Jernbane APB 52,71897.03.191969.04.01
Silkeborg-Kjellerup-Rødkærsbro Jernbane SKRJ 34,91912.07.231968.03.31
Ebeltoft-Trustrup Jernbane ETJ 22,51901.03.271968.03.31
Rønne-Allinge Jernbane DBJ 31,21913.05.061953.09.15
Fredericia-Aarhus DSB 108,51868.10.04I drift
Nørresundby-Sæby-Frederikshavn APB 80,61899.07.181968.03.31
Helsinge-Tisvildeleje GDS 10,11924.07.18I drift

Bogen omhandler følgende jernbaneoperatører

Bogen omhandler følgende stationer

FotoStationens navnBeskrivelse
Stedet er fotograferetFredericia Banegård (Fa)Som følge af voksende togtrafik og ikke mindst godstrafik, beslut...
Pjedsted Trinbræt (Pj)Pjedsted Station lå på strækningen mellem Fredericia-Vejle. Banen...
Stedet er fotograferetBørkop Station (Bk)Børkop Station blev ændret fra station til trinbræt i 1973, men e...
Brejning Station (Bet)Brejning Station ændres til trinbræt i 1973.
Munkebjerg Teknisk Station (Muk)Ved det smukke og meget søgte udflugtssted Munkebjerg på stræknin...
Stedet er fotograferetVejle Station (Vj)
Daugård Station (Dg)Daugaard Station på strækningen Århus-Fredericia opførtes ved den...
Hedensted Trinbræt (Hed)Hedensted Station var fra da banen blev åbnet den 3. oktober 1868...
Løsning Station (Lø)Løsning var station indtil 1971, hvor det blev til trinbræt med b...
Eriknauer Trinbræt (Ert)Eriknauer trinbræt blev nedlagt i 1963.
Hatting Station (Hat)Hatting Station blev nedlagt som station i 1971.
Hansted Trinbræt
Stedet er fotograferetTvingstrup Station (Tv)Den 4. oktober 1868 begyndte den regelmæssige togtrafik for alvor...
Stedet er fotograferetHovedgård Station (Hå)Hovedgård blev nedlagt som station i 1974. Sidesporet blev nedlag...
Stedet er fotograferetHylke Trinbræt (Hy)Hylke Station var i første omgang ikke planlagt til Hylke, som lå...
Stedet er fotograferetSkanderborg Station (Sd)Skanderborg Station blev opført i 1868 som led i den østjyske læn...
Stedet er fotograferetStilling Station (Il) [1924-1974]Stilling Trinbræt opførtes sammen med den Jydske længdebane, da d...
Stedet er fotograferetHørning Trinbræt (Hx)Hørning fik sin første station da banestrækningen Århus-Skanderbo...
Stedet er fotograferetHasselager Trinbræt (Hc)Hasselager på strækningen Århus-Skanderborg fik billetsalgssted i...
Viby Jylland Trinbræt (Vi) [2004-2016]Viby Jylland Trinbræt er i dag en Letbanestation i bydelen Viby i...
Stedet er fotograferetAarhus Hovedbanegård (Ar)Aarhus første banegård åbnede den 2. september 1862 ved Ryesgade ...
Stedet er fotograferetHobro Station (Hb)Den oprindelige station i Hobro fra 1869, blev nedrevet og udskif...
Stedet er fotograferetDøstrup (Himmerland) Station (Dø)Døstrup Station ændrede navn efter genforeningen i 1920 til Døstr...
Stedet er fotograferetStore-Rørbæk Station (Ræ)Rørbæk startede som Billetsalgssted og blev senere station i de s...
Stedet er fotograferetGrynderup Trinbræt (Gyt)
Stedet er fotograferetNørager Station (Ner)
Stedet er fotograferetBoldrup Trinbræt (Bod)
Stedet er fotograferetSimested Station (Si)
Stedet er fotograferetÅlestrup Station (Aat)Aalestrup Station blev til i forbindelse med indvielsen af strækn...
Stedet er fotograferetØsterbølle Billetsalgssted (Øt)Østerbølle Billetsalgssted med sidespor blev i 1960 nedsat til tr...
Stedet er fotograferetØstrup Station (Øp)
Stedet er fotograferetAars Station (As)Aars station blev oprettet i 1893 i forbindelse med etablering af...
Stedet er fotograferetHornum Station (Om)
Stedet er fotograferetØjesø Trinbræt (Øjt)
Stedet er fotograferetGatten Station (Ga)
Stedet er fotograferetVindblæs Station (Vin)
Stedet er fotograferetLøgstør Station (Ør)
Viborg Station (Vg)Viborg fik station i 1863 da man forlængede banen fra Langå til V...
Margrethelund Trinbræt (Mlt)
Løgstrup Station (Ltr)
Hjarbæk Trinbræt (Hjt)
Kølsen Billetsalgssted (Køs)Kølsen Billetsalgssted blev nedrykket til trinbræt i 1939.
Nederhede Trinbræt
Skals Station (Ska)
Skringstrup Billetsalgssted (Skr)
Nørdam TrinbrætNørdam Trinbræt blev også kaldt Nørredam Trinbræt.
Møldrup Station (Mp)I Møldrup var det muligt at modtage og sende vognladningsgods fre...
Hvam Station (Ham)
Stedet er fotograferetHelsinge Station (Hlg)
Stedet er fotograferetLaugø Trinbræt (Løg)Laugø Trinbræt findes på Jernbanestrækningen Helsinge-Tisvildelej...
Stedet er fotograferetØrby Trinbræt (Øbg)Ørby Station åbnede den 18. juli 1924 sammen med forlængelsen af ...
Stedet er fotograferetVejby Station (Vej)Ved anlæggelsen af banen til Tisvilde blev der i Vejby anlagt et ...
Stedet er fotograferetHolløse Trinbræt (Hog)
Stedet er fotograferetGodhavn Trinbræt (Ghg)
Stedet er fotograferetTisvildeleje Station (Tvl)Tisvildeleje Station er endestation på Gribskovbanens Tisvildelej...
Stedet er fotograferetLyngby Station (Ly) [1890-1957]Lyngbys første station var i begyndelsen endestation for den førs...
Lysbro Station
Hvinningdal Trinbræt
Øster Bording Station
Skægkær Station
Ørevadbro Trinbræt
Lemming StationSilkeborg-Kjellerup-Rødkærsbro Banen
Hinge StationHinge Station var med svinefold.
Nørskovlund Trinbræt
Hindbjerg Station
Kjellerup Station (Kjp)Kjellerup Station var med tosporet remise, hvor det ene spor havd...
Donsborg Trinbræt
Aunsbjerg Trinbræt
Sjørslev Station
Bredmose Trinbræt
Rødkærsbro Station (Rk)Rødkærsbro første Station blev opført på strækningen Langå-Viborg...
Rønne H Station (Rnn)
Rønne Nord TrinbrætRønne Nord hed fra starten "Rønne Nordre Trinbræt", selv om det v...
Blykobbe TrinbrætBlykobbe trinbræt havde et 4-sidede læskur.
Nyker Station
Mæby TrinbrætMæby trinbræts 4-sidet læskur er blevet restaureret i 1990 og gen...
Klemensker Station
Splidsgård Trinbræt med SidesporSplidsgård også stavet Splitsgård trinbræt havde sidespor.
Spellingmose Sidespor
Rø StationHelligdommen station skiftede navn til Rø station i 1914.
Helligdommen TrinbrætI en periode var der et Helligdommen trinbræt nord for Rø.
Humledal StationHumledal trinbræt startede med et 4-sidet læskur, men i 1927 blev...
Tejn Station
Sandkås TrinbrætSandkås trinbræt havde et 4-sidet læskur.
Allinge Station
Korsbjerg HavnesporKorsbjerg var afgrening til Allinge Havnebane.
Hammershus (Sandvig) Station (Sav)Hammershus station blev i 1914 omdøbt til Sandvig station.
Rønne Øst BilletsalgsstedRønne Øst startede som trinbræt men blev udvidet med billetsalgss...
Rabekkeværket Sidespor
Robbedale Trinbræt
Køllergårde StationKøllergårde trinbræt havde i starten kun en lille pavillon, men d...
Nylars Trinbræt
Lobbæk Station
Smørenge Trinbræt
Tvillinggårde Trinbræt
Aakirkeby StationAakirkeby station blev anlagt som mellemstation på Rønne-Aakirkeb...
Ugleenge Station
Langemyre Trinbræt med SidesporLangemyre trinbræt havde også et sidespor.
Pedersker Station
Stedet er fotograferetPilemølle BilletsalgsstedPilemølle startede som trinbræt, men blev i 1916 konverteret til ...
Bodilsker Station
Balke (Kannikegård) StationBalke blev etableret som trinbræt med stationsbygning. Der blev u...
Hundsemyre TrinbrætHundsemyre trinbræt skiftede navn til Balke Strand trinbræt, hvor...
Stedet er fotograferetNexø Station (Nex)Neksø eller Nexø Station var ret enestående, da den var bygget af...
Stedet er fotograferetEbeltoft Station (Ef)Ebeltoft Station var i næsten hele Ebeltoft-Trustrup Jernbanes le...
Vibæk TrinbrætVibæk trinbræt lå oprindeligt øst for Vibæk Strandvej, men blev i...
Dråby Trinbræt
Skærsø Station
Stubbe Trinbræt
Gravlev StationGravlev station blev i februar 1933 nedsat til trinbræt med sides...
Hyllested Station
Rosmus StationRosmus station blev fra februar 1933 nedsat til trinbræt med side...
Ny Balle TrinbrætNy Balle trinbræt lå ved De jydske Kalkværker.
Balle Station
Attrup Kær Trinbræt
Trustrup Station (Tu) [1876-2016]Trustrup station var oprindelig station på Randers-Ryomgård-Grena...
Stedet er fotograferetTroldhede Station (Td)Troldhede station havde remise, drejeskive, vandtårn, egen perron...
Overby TrinbrætOverby Trinbræt var med jordperron og skur inde på marken.
Sønder Felding Station (Sdf)Sønder Felding Station var med 248 m læssespor, privat varehus, f...
Kærhede Trinbræt med SidesporKærhede startede som sidespor fra 1918 til 1927. Fra 1929 blev Kæ...
Sandet StationSandet startede som sidespor, men blev fra 1918 station med et 15...
Odinsgård Trinbræt
Stakroge StationStakroge Station var med 294 m krydsnings- og læssespor og 136 m ...
Skærsig TrinbrætSkærsig Trinbræt var med jordperron.
Sønder Omme StationSønder Omme station var med 350 m krydsningsspor, troljeskur, vog...
Birkebæk TrinbrætBirkebæk Trinbræt blev etableret før 1942 og var med jordperron o...
Hjortlund TrinbrætHjortlund Trinbræt er etableret før 1942 og var med jordperron.
Simmelbæk TrinbrætSimmelbæk Trinbræt var med jordperron og lukket træskur.
Stedet er fotograferetGrindsted Station (Gi)Grindsted station var med remise og havde forbindelse med Diagona...
Rishøj (Fugdal) Trinbræt med SidesporRishøj sidespor fra 1918 skiftede navn i 1928 til Fugdal sidespor...
Hejnsvig Station (Hjv)Hejnsvig Station var med 293 m krydsningsspor og vognvægt. Nordve...
Lyngsminde TrinbrætLyngsminde Trinbræt var med grusperron og svellekant.
Gilbjerg Trinbræt med SidesporGilbjerg Trinbræt var med jordperron og blikskur neden for en tra...
Vorbasse Station (Vba)Vorbasse Station var med 284 m krydsningsspor. Nordvest for bygni...
Højmose TrinbrætHøjmose Trinbræt var med jordperron.
Skødebjerg Nord SidesporSkødebjerg Nord var med et sidespor på 212 m og var også med tørv...
Skødebjerg Syd Trinbræt med SidesporSkødebjerg Syd havde et sidespor på 96 m. I 1927 blev Skødebjerg ...
Fitting StationFitting Trinbræt blev i 1918 opgraderet til station med et 88 m l...
Skødebro Trinbræt
Klebæk TrinbrætKlebæk Trinbræt var med jordperron.
Bække Station (Bæk)Bække Station var med 260 m krydsningsspor og vognvægt. Syd for b...
Staushede TrinbrætStaushede Trinbræt var med kort grusperron og blikskur lidt væk f...
Gesten Station (Gtn)Gesten station havde 4 gennemgående spor og vest for bygningen et...
Øster Gesten TrinbrætØster Gesten Trinbræt var med kort grusperron og blikskur.
Veerst StationVeerst Station havde øst for bygningen et 117 m læssespor med spo...
Hundsholt TrinbrætHundsholt Trinbræt var med grusperron og træskur.
Jordrup Station (Jop)Jordrup Station var med 300 m krydsningsspor og et 144 m læssespo...
Korsvang StationKorsvang Station havde øst for bygningen 96 m læssespor med spors...
Ferup StationFerup Station havde Vest for bygningen et 92 m læssespor med spor...
Dybvadbro StationDybvadbro Station havde øst for bygningen et 142 m læssespor med ...
Bramdrupdam TrinbrætBramdrupdam Trinbræt var med grusperron, træskur og kiosk.
Komarkshusene TrinbrætKomarkshusene Trinbræt var med grusperron. Komarkshusene blev i ...
Stedet er fotograferetKolding Banegård (Kd)Den første banegård i Kolding blev indviet 1. november 1866 samme...
Stedet er fotograferetAalborg Station (Ab)Aalborg Station åbnede den 18. september 1869 som endestation for...
Stedet er fotograferetNørresundby Station (Ns) [1907-1972]Den seneste station i Nørresundby er station nr. 2. Den første bl...
Stedet er fotograferetVoerbjerg TrinbrætVoerbjerg Trinbræt var meget sparsom med en jordperron og et trin...
Stedet er fotograferetVadum Kirke TrinbrætVadum Kirke Trinbræt havde et læskur der var bygget af blokhusbræ...
Stedet er fotograferetVadum StationVadum station lå i udkanten mod nord af Vadum by. Stationsbygning...
Stedet er fotograferetNørlang TrinbrætNørlang Trinbræt var med jordperron på hver side af Vævergårdsvej...
Stedet er fotograferetBiersted StationBiersted Station havde, trods det sparsomme opland, et forholdsvi...
Stedet er fotograferetKnøsgaard TrinbrætKnøsgaard Trinbræt var med standard korsformet læskærm i træ med ...
Stedet er fotograferetAabybro Station (Abr)Da Aabybro Station blev anlagt var der kun meget begrænset bebygg...
Stedet er fotograferetRyaa StationRyå station var selve afgreningen mellem Fjerritslev og Løkkenban...
Stedet er fotograferetBirkelse StationBirkelse Station havde en ø-perron (jordvold) ved overhalingsspo...
Stedet er fotograferetUlveskov TrinbrætUlveskov eller Ulveskoven Trinbræt blev først oprettet i 1949. De...
Stedet er fotograferetLangeslund-Mark TrinbrætLangelund, Langeslund-mark eller Langelunds mark Trinbræt blev fø...
Stedet er fotograferetArentsminde StationArentsminde var først billetsalgssted da den lå åbent i landskabe...
Stedet er fotograferetHalvrimmen StationHalvrimmen var først billetsalgssted, men blev siden ophøjet til ...
Stedet er fotograferetJægerum Trinbræt med SidesporJægerum Trinbræt blev oprettet i 1949 og var et simpelt trinbræt ...
Stedet er fotograferetBrovst Station (Br)Brovst station var udvidet såvel mod perron med et vindfang af tr...
Stedet er fotograferetSkovsgård StationSkovsgaard Station var med hovedbygning af Poulsen. Stationen lå ...
Stedet er fotograferetAarupvej TrinbrætAarupvej Trinbræt blev anlagt i 1949. Trinbrættet var todelt idet...
Stedet er fotograferetAarup hede TrinbrætAarup Hede Trinbræt blev anlagt i 1961. Trinbrættet var todelt id...
Stedet er fotograferetBonderup NordJylland StationBonderup Station var som de andre stationer med hovedbygning af P...
Stedet er fotograferetMyager TrinbrætMyager Trinbræt var meget sparsom med en jordperron og et trinbræ...
Stedet er fotograferetSkræm HoldepladsSkræm startede som holdeplads med billetsalgssted og de sidste år...
Stedet er fotograferetHusby TrinbrætHusby Trinbræt blev oprettet i 1936 og bestod af et rødmalet læsk...
Stedet er fotograferetAagaard skov TrinbrætAagaard Skov Trinbræt blev oprettet i 1952 og lå et meget øde ste...
Stedet er fotograferetFjerritslev Station (Fjr)Fjerritslev station havde forbindelse mellem Fjerritslev-Frederik...
Nørresundby Havnestation StationNørresundby Havnestation eller Nørresundby H – hvor H altså ikke ...
Engholm Strand Trinbræt
Vodskov Station (Vsk)Vodskov station servicerede først Sæbybanen (Nørresundby-Sæby-Fre...
Langholt Station
Stae StationStae Station var i de sidste aktive år på Sæbybanen blevet nedsat...
Vester Hassing StationVester Hassing blev nedsat til trinbræt på Sæbybanens sidste drif...
Gandrup Station (Gg)
Øster Hassing kær Trinbræt
Ulsted Station (Ust)
Gettrup Trinbræt
Rørholt StationRørholt station hed oprindeligt Bolle Station efter den nærliggen...
Dronninglund Station (Drl)
Ørsø Station (Øø)Ørsø station var i starten kun station på Sæbybanen (Nørresundby-...
Skelgaarden Trinbræt
Agersted Station
Gammel Agersted Trinbræt
Lunderhede Trinbræt
Præstbro Station
Idskov Trinbræt
Dybvad Station
Haven Trinbræt
Hørby Station (Hrb)Hørby Station blev anlagt til Sæbybanen i 1899 og var tegnet af a...
Volstrup hede Trinbræt
Volstrup StationVolstrup Station blev nedsat til trinbræt på Sæbybanen i de sidst...
Lyngsåvej Trinbræt
Sæby Station (Sæ)Sæby station blev endestation d. 27. maj 1962, da strækningen me...
Kurhotellet TrinbrætKurhotellet trinbræt var fra 1955 kun åbent i sommer perioden.
Sulbæk Trinbræt
Understed StationUndersted blev nedsat til trinbræt de sidste år Sæbybanen var åbe...
Bangsbo BilletsalgsstedBangsbo havde stationsbygning, men var kun billetsalgssted. De si...
Frederikshavn Godsbanegård (Fh)Frederikshavn Godsbanegård blev anlagt sammen med Sæbybanen. Den ...
Stedet er fotograferetFrederikshavn Station (Fh) [1871-1979]Frederikshavns første station blev indviet 15. august 1871 sammen...
Kovshede TrinbrætKovshede Trinbræt var med en sandperron og en læskærm af beton. S...
Hedegaard TrinbrætHedegaard Trinbræt var et meget øde trinbræt uden læskur/læskærm ...
Asaa Station (Aå)Asaa stationsbygning lå på tværs for enden af sporene og der var ...
Stedet er fotograferetTaastrup Station (Tå)Taastrup Holdeplads blev i flere år efter Roskildebanens og den l...
Stedet er fotograferetHillerød Station (Hi)
Stedet er fotograferetHolte Station (Hot)