Jernbanehistorisk Årbog 93


Jernbanehistorisk Årbog 93
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Jernbanehistorisk Årbog 93
Jens Bruun-Petersen, Birger Wilche m.fl.
93
64

Bane Bøger ApS
87-88632-42-3

Bogen omhandler følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Asaa-Ørsø APB 5,41914.11.111968.03.31
Rønne-Nexø Jernbane DBJ 36,51900.12.131968.09.28
Hobro-Løgstør DSB 66,21893.07.151999
Viborg-Ålestrup DSB 37,61893.09.152006.05.01
Troldhede-Kolding TKVJ 87,91917.08.251968.03.31
Fjerritslev-Nørresundby Jernbane APB 52,71897.03.191969.04.01
Silkeborg-Kjellerup-Rødkærsbro Jernbane SKRJ 34,91912.07.231968.03.31
Ebeltoft-Trustrup Jernbane ETJ 22,51901.03.261968.03.31
Rønne-Allinge Jernbane DBJ 31,21913.05.061953.09.15
Fredericia-Aarhus DSB 108,51868.10.04I drift
Nørresundby-Sæby-Frederikshavn APB 80,61899.07.181968.03.31
Helsinge-Tisvildeleje GDS 10,11924.07.18I drift

Bogen omhandler følgende jernbaneoperatører

Bogen omhandler følgende stationer

FotoStationens navnBeskrivelse
Stedet er fotograferetFredericia Banegård (Fa)Som følge af voksende togtrafik og ikke mindst godstrafik, beslut...
Pjedsted Trinbræt (Pj)Pjedsted Station lå på strækningen mellem Fredericia-Vejle. Banen...
Stedet er fotograferetBørkop Station (Bk)Børkop Station blev ændret fra station til trinbræt i 1973, men e...
Brejning Trinbræt (Bet)Brejning Billetsalgssted lå på strækningen Fredericia-Vejle og åb...
Munkebjerg Teknisk Station (Muk)Ved det smukke og meget søgte udflugtssted Munkebjerg på stræknin...
Stedet er fotograferetVejle Station (Vj)
Daugård Station (Dg)Daugaard Station på strækningen Århus-Fredericia opførtes ved den...
Hedensted Trinbræt (Hed)Hedensted bestod kun af få huse da jernbanen kom i 1868, men Hede...
Løsning Trinbræt (Lø)Løsning Station åbnede sammen med Fredericia-Århus banen den 4. o...
Eriknauer Trinbræt (Ert)Eriknauer trinbræt blev nedlagt i 1963.
Hatting Station (Hat)Hatting Billetsalgssted åbnedes i 1892, men blev pga. den hurtigt...
Hansted Trinbræt
Stedet er fotograferetTvingstrup Station (Tv)Den 4. oktober 1868 begyndte den regelmæssige togtrafik for alvor...
Stedet er fotograferetHovedgård Station (Hå)Hovedgård blev nedlagt som station i 1974. Sidesporet blev nedlag...
Stedet er fotograferetHylke Trinbræt (Hy)Der var i første omgang ikke planlagt et stoppested i Hylke da ba...
Stedet er fotograferetSkanderborg Station (Sd)Skanderborg Station blev opført i 1868 som led i den østjyske læn...
Stedet er fotograferetStilling Station (Il) [1924-1974]Stilling Billetsalgssted opførtes sammen med den Jydske længdeban...
Stedet er fotograferetHørning Trinbræt (Hx)Hørning fik sin første station da banestrækningen Århus-Skanderbo...
Stedet er fotograferetHasselager Trinbræt (Hc)Hasselager på strækningen Århus-Skanderborg fik billetsalgssted i...
Viby Jylland Trinbræt (Vi) [2004-2016]Viby Jylland Trinbræt er i dag en Letbanestation i bydelen Viby i...
Stedet er fotograferetAarhus Hovedbanegård (Ar)Aarhus første banegård åbnede den 2. september 1862 ved Ryesgade ...
Stedet er fotograferetHobro Station (Hb)Den oprindelige station i Hobro fra 1869, blev nedrevet og udskif...
Stedet er fotograferetDøstrup (Himmerland) Station (Dø)Døstrup Station ændrede navn efter genforeningen i 1920 til Døstr...
Stedet er fotograferetStore-Rørbæk Station (Ræ)Rørbæk startede som Billetsalgssted og blev senere station i de s...
Stedet er fotograferetGrynderup Trinbræt (Gyt)
Stedet er fotograferetNørager Station (Ner)
Stedet er fotograferetBoldrup Trinbræt (Bod)
Stedet er fotograferetSimested Station (Si)
Stedet er fotograferetÅlestrup Station (Aat)Aalestrup Station blev til i forbindelse med indvielsen af strækn...
Stedet er fotograferetØsterbølle Billetsalgssted (Øt)Østerbølle Billetsalgssted med sidespor blev i 1960 nedsat til tr...
Stedet er fotograferetØstrup Station (Øp)
Stedet er fotograferetAars Station (As)Aars station blev oprettet i 1893 i forbindelse med etablering af...
Stedet er fotograferetHornum Station (Om)
Stedet er fotograferetØjesø Trinbræt (Øjt)
Stedet er fotograferetGatten Station (Ga)
Stedet er fotograferetVindblæs Station (Vin)
Stedet er fotograferetLøgstør Station (Ør)
Viborg Station (Vg)Viborg fik station da man forlængede banen fra Langå til Viborg d...
Margrethelund Trinbræt (Mlt)
Løgstrup Station (Ltr)
Hjarbæk Trinbræt (Hjt)
Kølsen Trinbræt (Køs)Kølsen Billetsalgssted åbnede sammen med Viborg-Ålestrup banen de...
Nederhede Trinbræt
Skals Station (Ska)
Skringstrup Billetsalgssted (Skr)
Nørdam TrinbrætNørdam Trinbræt blev også kaldt Nørredam Trinbræt.
Møldrup Station (Mp)I Møldrup var det muligt at modtage og sende vognladningsgods fre...
Hvam Station (Ham)
Stedet er fotograferetHelsinge Station (Hlg)Helsinge Station åbnede som endestation på Kagerup-Helsinge Banen...
Stedet er fotograferetLaugø Trinbræt (Løg)Laugø Trinbræt findes på Jernbanestrækningen Helsinge-Tisvildelej...
Stedet er fotograferetØrby Trinbræt (Øbg)Ørby Station åbnede den 18. juli 1924 sammen med forlængelsen af ...
Stedet er fotograferetVejby Station (Vej)Ved anlæggelsen af banen til Tisvilde blev der i Vejby anlagt et ...
Stedet er fotograferetHolløse Trinbræt (Hog)
Stedet er fotograferetGodhavn Trinbræt (Ghg)
Stedet er fotograferetTisvildeleje Station (Tvl)Tisvildeleje Station er endestation på Gribskovbanens Tisvildelej...
Lysbro Station
Hvinningdal Trinbræt
Øster Bording Station
Skægkær Station
Ørevadbro Trinbræt
Lemming StationSilkeborg-Kjellerup-Rødkærsbro Banen
Hinge StationHinge Station var med svinefold.
Nørskovlund Trinbræt
Hindbjerg Station
Kjellerup Station (Kjp)Kjellerup Station var med tosporet remise, hvor det ene spor havd...
Donsborg Trinbræt
Aunsbjerg Trinbræt
Sjørslev Station
Bredmose TrinbrætBredmose Trinbræt åbnede den 23. juli 1912 sammen med den kun 9,7...
Rødkærsbro Station (Rk)Rødkærsbro første Station blev opført på strækningen Langå-Viborg...
Stedet er fotograferetRønne H Station (Rnn)
Stedet er fotograferetRønne Nord TrinbrætRønne Nord hed fra starten "Rønne Nordre Trinbræt", selv om det v...
Stedet er fotograferetBlykobbe TrinbrætBlykobbe trinbræt havde et 4-sidede læskur.
Stedet er fotograferetNyker Station
Mæby TrinbrætMæby trinbræts 4-sidet læskur er blevet restaureret i 1990 og gen...
Stedet er fotograferetKlemensker Station
Stedet er fotograferetSplidsgård Trinbræt med SidesporSplidsgård Trinbræt er også stavet Splitsgård Trinbræt. Splidsgår...
Spellingmose Sidespor
Stedet er fotograferetRø StationHelligdommen station skiftede navn til Rø station i 1914.
Helligdommen TrinbrætI en periode var der et Helligdommen trinbræt nord for Rø.
Humledal StationHumledal trinbræt startede med et 4-sidet læskur, men i 1927 blev...
Stedet er fotograferetTejn Station
Stedet er fotograferetSandkås TrinbrætSandkås trinbræt havde et 4-sidet læskur.
Stedet er fotograferetAllinge Station
Korsbjerg HavnesporKorsbjerg var afgrening til Allinge Havnebane.
Stedet er fotograferetSandvig Station (Sav)Hammershus station blev i 1914 omdøbt til Sandvig station.
Rønne Øst BilletsalgsstedRønne Øst startede som trinbræt men blev udvidet med billetsalgss...
Stedet er fotograferetRabekkeværket Sidespor
Robbedale Trinbræt
Stedet er fotograferetKøllergårde StationKøllergårde trinbræt havde i starten kun en lille pavillon, men d...
Stedet er fotograferetNylars TrinbrætNylars Billetsalgssted åbnede den 13. december 1900 sammen med Rø...
Stedet er fotograferetLobbæk Station
Stedet er fotograferetSmørenge Trinbræt
Stedet er fotograferetTvillinggårde Trinbræt med SidesporTvillinggårde Trinbræt havde et Sidespor, hvor der var dyre- og l...
Stedet er fotograferetAakirkeby StationAakirkeby station blev anlagt som mellemstation på Rønne-Aakirkeb...
Stedet er fotograferetUgleenge Station
Langemyregård SidesporLangemyre Billetsalgssted med sidespor åbnede sammen med Rønne-Ne...
Stedet er fotograferetPedersker Station
Stedet er fotograferetPilemølle BilletsalgsstedPilemølle startede som trinbræt, men blev i 1916 konverteret til ...
Stedet er fotograferetBodilsker Billetsalgssted med SidesporBodilsker Station var en lille mellemstation med et ret så besked...
Stedet er fotograferetKannikegård StationBalke blev etableret som trinbræt, med fik opført et "formandshus...
Stedet er fotograferetBalke Strand TrinbrætDet startede som Hundsemyre Trinbræt med sidespor. Hundsemyre fik...
Stedet er fotograferetNexø Station (Nex)Neksø eller Nexø Station var ret enestående, da den var bygget af...
Stedet er fotograferetEbeltoft Station (Ef)Ebeltoft Station var i næsten hele Ebeltoft-Trustrup Jernbanes le...
Stedet er fotograferetVibæk TrinbrætVibæk trinbræt lå oprindeligt øst for Vibæk Strandvej, men blev i...
Stedet er fotograferetDråby Trinbræt
Stedet er fotograferetSkærsø StationSkærsø eller Skjærsø Station.
Stedet er fotograferetStubbe TrinbrætStubbe Trinbræt åbnede i 1925 og lå mellem Skærsø og Gravlev på E...
Gravlev Trinbræt med SidesporGravlev station blev i februar 1933 nedsat til trinbræt med sides...
Stedet er fotograferetHyllested Station
Stedet er fotograferetRosmus Trinbræt med SidesporRosmus station blev fra februar 1933 nedsat til trinbræt med side...
Stedet er fotograferetNy Balle TrinbrætNy Balle trinbræt lå ved De jydske Kalkværker.
Balle Station
Stedet er fotograferetAttrup Kær Trinbræt
Stedet er fotograferetTrustrup Trinbræt (Tu) [1978-2016]Trustrup station var oprindelig station på Randers-Ryomgård-Grena...
Stedet er fotograferetTroldhede Station (Td)Troldhede station havde remise, drejeskive, vandtårn, egen perron...
Overby TrinbrætOverby Trinbræt var med jordperron og skur inde på marken.
Sønder Felding Station (Sdf)Sønder Felding Station var med 248 m læssespor, privat varehus, f...
Kærhede Trinbræt med SidesporKærhede startede som sidespor fra 1918 til 1927. Fra 1929 blev Kæ...
Sandet StationSandet startede som sidespor, men blev fra 1918 station med et 15...
Odinsgård Trinbræt
Stakroge StationStakroge Station var med 294 m krydsnings- og læssespor og 136 m ...
Skærsig TrinbrætSkærsig Trinbræt var med jordperron.
Sønder Omme StationSønder Omme station var med 350 m krydsningsspor, troljeskur, vog...
Birkebæk TrinbrætBirkebæk Trinbræt blev etableret før 1942 og var med jordperron o...
Hjortlund TrinbrætHjortlund Trinbræt er etableret før 1942 og var med jordperron.
Simmelbæk TrinbrætSimmelbæk Trinbræt var med jordperron og lukket træskur.
Stedet er fotograferetGrindsted Station (Gi)Den første station i Grindsted var en beskeden midlertidig træbyg...
Rishøj (Fugdal) Trinbræt med SidesporRishøj sidespor fra 1918 skiftede navn i 1928 til Fugdal sidespor...
Hejnsvig Station (Hjv)Hejnsvig Station var med 293 m krydsningsspor og vognvægt. Nordve...
Lyngsminde TrinbrætLyngsminde Trinbræt var med grusperron og svellekant.
Gilbjerg Trinbræt med SidesporGilbjerg Trinbræt var med jordperron og blikskur neden for en tra...
Vorbasse Station (Vba)Vorbasse Station var med 284 m krydsningsspor. Nordvest for bygni...
Højmose TrinbrætHøjmose Trinbræt var med jordperron.
Skødebjerg Nord SidesporSkødebjerg Nord var med et sidespor på 212 m og var også med tørv...
Skødebjerg Syd Trinbræt med SidesporSkødebjerg Syd havde et sidespor på 96 m. I 1927 blev Skødebjerg ...
Fitting StationFitting Trinbræt blev i 1918 opgraderet til station med et 88 m l...
Skødebro Trinbræt
Klebæk TrinbrætKlebæk Trinbræt var med jordperron.
Bække Station (Bæk)Bække Station var med 260 m krydsningsspor og vognvægt. Syd for b...
Staushede TrinbrætStaushede Trinbræt var med kort grusperron og blikskur lidt væk f...
Gesten Station (Gtn)Gesten station havde 4 gennemgående spor og vest for bygningen et...
Øster Gesten TrinbrætØster Gesten Trinbræt var med kort grusperron og blikskur.
Veerst StationVeerst Station havde øst for bygningen et 117 m læssespor med spo...
Hundsholt TrinbrætHundsholt Trinbræt var med grusperron og træskur.
Jordrup Station (Jop)Jordrup Station var med 300 m krydsningsspor og et 144 m læssespo...
Korsvang StationKorsvang Station havde øst for bygningen 96 m læssespor med spors...
Ferup StationFerup Station havde Vest for bygningen et 92 m læssespor med spor...
Dybvadbro StationDybvadbro Station havde øst for bygningen et 142 m læssespor med ...
Bramdrupdam Trinbræt (Bm)Bramdrupdam Trinbræt åbnede sammen med Troldhede-Kolding (TKVJ) b...
Komarkshusene TrinbrætKomarkshusene Trinbræt var med grusperron. Komarkshusene blev i ...
Stedet er fotograferetKolding Banegård (Kd)Den første banegård i Kolding blev indviet 1. november 1866 samme...
Stedet er fotograferetAalborg Station (Ab)Aalborg Station åbnede den 18. september 1869 som endestation for...
Stedet er fotograferetNørresundby Station (Ns) [1907-1972]Den første Station i Nørresundby åbnede i 1871 som endestation fo...
Stedet er fotograferetVoerbjerg TrinbrætVoerbjerg Trinbræt var meget sparsom med en jordperron og et trin...
Stedet er fotograferetVadum Kirke TrinbrætVadum Kirke Trinbræt havde et læskur der var bygget af blokhusbræ...
Stedet er fotograferetVadum StationVadum Station åbnede sammen med Fjerritslev-Nørresundby banen den...
Stedet er fotograferetNørlang TrinbrætNørlang Trinbræt var med jordperron på hver side af Vævergårdsvej...
Stedet er fotograferetBiersted StationBiersted Station havde, trods det sparsomme opland, et forholdsvi...
Stedet er fotograferetKnøsgaard TrinbrætKnøsgaard Trinbræt var med standard korsformet læskærm i træ med ...
Stedet er fotograferetAabybro Station (Abr)Da Aabybro Station blev anlagt var der kun meget begrænset bebygg...
Stedet er fotograferetRyaa StationRyå station var selve afgreningen mellem Fjerritslev og Løkkenban...
Stedet er fotograferetBirkelse StationBirkelse Station havde en ø-perron (jordvold) ved overhalingsspo...
Stedet er fotograferetUlveskov TrinbrætUlveskov eller Ulveskoven Trinbræt blev først oprettet i 1949. De...
Stedet er fotograferetLangeslund-Mark TrinbrætLangelund, Langeslund-mark eller Langelunds mark Trinbræt blev fø...
Stedet er fotograferetArentsminde StationArentsminde var først billetsalgssted da den lå åbent i landskabe...
Stedet er fotograferetHalvrimmen StationHalvrimmen var først billetsalgssted, men blev siden ophøjet til ...
Stedet er fotograferetJægerum Trinbræt med SidesporJægerum Trinbræt blev oprettet i 1949 og var et simpelt trinbræt ...
Stedet er fotograferetBrovst Station (Br)Brovst Station var trafikalt set en god mellemstation på jernbane...
Stedet er fotograferetSkovsgård StationSkovsgaard Station var med hovedbygning af Poulsen. Stationen lå ...
Stedet er fotograferetAarupvej TrinbrætAarupvej Trinbræt blev anlagt i 1949. Trinbrættet var todelt idet...
Stedet er fotograferetAarup hede TrinbrætAarup Hede Trinbræt blev anlagt i 1961. Trinbrættet var todelt id...
Stedet er fotograferetBonderup NordJylland StationBonderup Station var som de andre stationer med hovedbygning af P...
Stedet er fotograferetMyager TrinbrætMyager Trinbræt var meget sparsom med en jordperron og et trinbræ...
Stedet er fotograferetSkræm HoldepladsSkræm startede som holdeplads med billetsalgssted og de sidste år...
Stedet er fotograferetHusby TrinbrætHusby Trinbræt blev oprettet i 1936 og bestod af et rødmalet læsk...
Stedet er fotograferetAagaard skov TrinbrætAagaard Skov Trinbræt blev oprettet i 1952 og lå et meget øde ste...
Stedet er fotograferetFjerritslev Station (Fjr)Fjerritslev Station havde forbindelse mellem Fjerritslev-Frederik...
Stedet er fotograferetNørresundby Havnestation StationDen første Station i Nørresundby åbnede i 1871 som endestation fo...
Engholm Strand Trinbræt
Vodskov Station (Vsk)Vodskov station servicerede først Sæbybanen (Nørresundby-Sæby-Fre...
Langholt Station
Stae StationStae Station var i de sidste aktive år på Sæbybanen blevet nedsat...
Vester Hassing StationVester Hassing blev nedsat til trinbræt på Sæbybanens sidste drif...
Gandrup Station (Gg)
Øster Hassing kær Trinbræt
Ulsted Station (Ust)
Gettrup Trinbræt
Rørholt StationRørholt station hed oprindeligt Bolle Station efter den nærliggen...
Dronninglund Station (Drl)Allerede i 1874 arbejdede lokale kræfter på at skaffe en bane til...
Ørsø Station (Øø)Ørsø station var i starten kun station på Sæbybanen (Nørresundby-...
Skelgaarden Trinbræt
Agersted Station
Gammel Agersted Trinbræt
Lunderhede Trinbræt
Præstbro Station
Idskov Trinbræt
Dybvad Station
Haven Trinbræt
Hørby Station (Hrb)Hørby Station blev anlagt til Sæbybanen i 1899 og var tegnet af a...
Volstrup hede Trinbræt
Volstrup StationVolstrup Station blev nedsat til trinbræt på Sæbybanen i de sidst...
Lyngsåvej Trinbræt
Sæby Station (Sæ)Sæby station blev endestation d. 27. maj 1962, da strækningen me...
Kurhotellet TrinbrætKurhotellet trinbræt var fra 1955 kun åbent i sommer perioden.
Sulbæk Trinbræt
Understed StationUndersted blev nedsat til trinbræt de sidste år Sæbybanen var åbe...
Bangsbo BilletsalgsstedBangsbo havde stationsbygning, men var kun billetsalgssted. De si...
Frederikshavn Godsbanegård (Fh)Frederikshavn Godsbanegård åbnede sammen med Sæbybanen den 18. ju...
Stedet er fotograferetFrederikshavn Station (Fh) [1871-1979]Frederikshavns første station blev indviet 15. august 1871 sammen...
Kovshede TrinbrætKovshede Trinbræt var med en sandperron og en læskærm af beton. S...
Hedegaard TrinbrætHedegaard Trinbræt var et meget øde trinbræt uden læskur/læskærm ...
Asaa Station (Aå)Asaa stationsbygning lå på tværs for enden af sporene og der var ...
Stedet er fotograferetHolte Station (Hot)
Stedet er fotograferetHillerød Station (Hi)
Stedet er fotograferetLyngby Station (Ly) [1890-1957]Lyngbys første station var i begyndelsen endestation for den førs...
Stedet er fotograferetTaastrup Station (Tå)Taastrup Holdeplads blev i flere år efter Roskildebanens og den l...