Haderslev Amts Jernbaner I : Dr. Mauves bane


Haderslev Amts Jernbaner I : Dr. Mauves bane
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Haderslev Amts Jernbaner I : Dr. Mauves bane
B. Wilcke
1971
144
Herfølge
Dansk Jernbane-Klub
65.841

Bogen omhandler følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Haderslev-Skodborg HAJ 38,41905.07.011933.02.01
Haderslev-Christiansfeld HAJ 20,11899.03.041932.06.25
Haderslev-Vojens-Gram-Arnum HAJ 50,31899.03.051938.11.30
Haderslev-Årøsund HAJ 28,61903.05.281938.02.15
Ustrup-Skærbæk HAJ 65,81904.04.021939.06.24
Gram-Rødding HAJ 8,51899.03.051938.11.30

Bogen omhandler følgende jernbaneoperatører

EjendomsmærkeJernbaneselskab
HAJHaderslev Amts Jernbaner

Bogen omhandler følgende stationer

FotoStationens navnBeskrivelse
Haderslev Amtsbanegård (Hab)Haderslev Amtsbanegården eller Hadersleben Kleinbahnhof, som den ...
Stedet er fotograferetHaderslev Vestbanegård (Hav)Haderslev Vestbanegården har igennem årene haft mange mange forsk...
Stedet er fotograferetSimmerstedvej Trinbræt
Ejsbøl HoldepladsEjsbøl Billetsalg indtil 1909, hvor Ejsbøl blev nedsat til trinbr...
Stedet er fotograferetMoltrup Station
Stedet er fotograferetSønder Bramdrup Station
Stedet er fotograferetHjerndrup StationHjerndrup Station på Haderslev Amts Jernbaners strækning Hadersle...
Stedet er fotograferetUlriksbjerg Holdeplads med sidesporUlriksbjerg Billetsalg foregik fra den nærtved beliggende gård Ul...
Stedet er fotograferetSimmersted StationSimmersted Station er i år 2020 stadig bevaret, men bygningen fik...
Stedet er fotograferetMaugstrup Station
Stedet er fotograferetKastvrå Station
Stedet er fotograferetSommersted Øst HoldepladsSommersted Øst Billetsalg foregik fra den nærtved beliggende kro.
Stedet er fotograferetSommersted By Station
Stedet er fotograferetSommersted Amtsbanegård
Stedet er fotograferetSommersted Vest StationSommersted Vest blev inden banens lukning nedsat til trinbræt.
Stedet er fotograferetMølby (Tovskov) StationMølby (Tovskov) Station, var ikke en egentlig station, men en lil...
Stedet er fotograferetLerte StationLerte Station er også igennem tiden blevet betegnet som Neder Ler...
Stedet er fotograferetSønder Ørsted Station (Ød)
Stedet er fotograferetJels StationJels fik ikke en egentlig stationsbygning. Samtidig med banens an...
Stedet er fotograferetHaraldsholm Holdeplads med sidesporHaraldsholm Billetsalg foregik fra den nærtved beliggende gård Ha...
Stedet er fotograferetMikkelborg Kro StationMikkelborg Station blev drevet fra den nærtvedliggende kro.
Skodborgskov Holdeplads med sidesporSkodborgskov billetsalg foregik fra en nærliggende ejendom, som l...
Stedet er fotograferetSkodborg Amtsbanegård (Så)
Vesterris Trinbræt
Neder Åstrup Station
Stedet er fotograferetOver Åstrup Station
Stedet er fotograferetVonsbæk Station
Stedet er fotograferetVildfang Trinbræt med SidesporVildfang Trinbræt låd ud for den store gård Vildfang også tidlige...
Stedet er fotograferetSillerupgård Trinbræt
Stedet er fotograferetSillerup Station
Stedet er fotograferetFjelstrup Station
Stedet er fotograferetGammelby Trinbræt
Stedet er fotograferetKellergård Trinbræt
Stedet er fotograferetFavstrup Station
Stedet er fotograferetChristiansfeld Station (Cf)
Haderslev SydbanegårdEfter åbningen af Haderslev Amts Jernbaners strækning til Rødding...
Erlev Trinbræt med Sidespor
Erlev Kro Trinbræt
Nørbygård Trinbræt med Sidespor
Stedet er fotograferetMarstrup Station
Pamhule Trinbræt
Stedet er fotograferetUstrup Station
Høgelund StationskroHøgelund Stationskro, på Haderslev Amts Jernbaners strækning Hade...
Gammel Ladegård Station
Jernhyt Trinbræt med Sidespor
Stedet er fotograferetVojens Amtsbanegård
Skrydstrup Station (Skr)
Uldal Station
Bæk Skov Station
Stedet er fotograferetKolsnap Station
Stedet er fotograferetStore Nustrup Station
Lille Nustrup Station
Stedet er fotograferetØster Lindet Station
Stedet er fotograferetVester Lindet Station
Stedet er fotograferetGram (Slot) StationGram Amtsbanegård eller Gram Slot Station, som den også blev kald...
Stedet er fotograferetGram (by) Banegård (Gra)Gram (by) Banegård blev kraftigt ombygget efter banens nedlæggels...
Tiset Trinbræt
Stedet er fotograferetArnum StationArnum blev jernbaneknudepunkt i Haderslev Amts Jernbaners vestlig...
Brorsbøl Trinbræt
Vandling Station
Nørre Vilstrup Station
Sønder Vilstrup Station
Kelstrup Bad StationKelstrup Bad havde et sidespor ned til Victoriabad badehotel ved ...
Olufskær Trinbræt med Sidespor
Hejsager Station
Halk Station
Sode HoldepladsSode Billetsalg skete hos kommuneforstanderen som boede i nærhede...
Hyrup StationHyrup Station nedbrændte i oktober 2002 og blev efterfølgende ned...
Øsby Station
Hajstrup Trinbræt
Råde Station
Årøsund By Trinbræt med Sidespor
Aarøsund Havn Station
Stedet er fotograferetSlukefter StationskroSlukefter Kro i Vedsted var stationskro after tysk forbillede. Fø...
Stedet er fotograferetArnitlund Station
Stedet er fotograferetOver Jerstal Amtsbanegård
Stedet er fotograferetNeder Jerstal Station
Stedet er fotograferetBlankenhof Holdeplads med sidesporBlankenhof var holdeplads med sidespor. Ekspedition af gods og sa...
Stedet er fotograferetStrandelhjørn Station
Stedet er fotograferetGalsted StationGalsted Holdeplads, var med ekspeditionen sted fra byens kro og t...
Stedet er fotograferetRangstrup StationRangstrup Station var en mindre stationsbygningen i gule sten med...
Stedet er fotograferetØstergårde Holdeplads med sidesporØstergårde var holdeplads med sidespor og salg af billetter skete...
Stedet er fotograferetAgerskov Station
Stedet er fotograferetKærgaard Trinbræt
Stedet er fotograferetBranderup Mølle Holdeplads med sidesporBranderup Mølle havde ekspedition af gods og salg af billetter fr...
Stedet er fotograferetBranderup Station
Stedet er fotograferetBranderup Mark Holdeplads med sidesporBranderup Mark Billetsalg foregik, fra en ejendom lidt syd fra ho...
Mandbjerg Syd TrinbrætMandbjerg Syd Trinbræt er måske anlagt senere end ved anlæggelsen...
Mandbjerg Holdeplads med sidesporMandbjerg havde salg af billetter fra gården Mandbjerg lidt syd f...
Nygaard Trinbræt
Stedet er fotograferetToftlund Kirke Holdeplads med sidesporToftlund Kirke holdeplads havde Billetsalg fra den nærved liggend...
Stedet er fotograferetToftlund StationToftlund Station opførtes som endestation for Haderslev Amts Jern...
Stenderup (HAB) Trinbræt
Gravlund (HAB) Trinbræt med SidesporGravlund Trinbræt lå lige nord for gården Gravlund og havde sides...
Stedet er fotograferetVester Højrup Station
Stedet er fotograferetSpandet Station
Stedet er fotograferetFjersted Trinbræt med SidesporFjersted trinbræt blev efter genforeningen i 1920 stavet med "æ":...
Stedet er fotograferetRoager Station
Stedet er fotograferetØster Åbølling Station
Stedet er fotograferetFrifelt Station
Stedet er fotograferetUllemølle Trinbræt med SidesporUllemølle trinbræt var opkaldt efter området Ullemølle og en nærl...
Stedet er fotograferetSkærbæk AmtsbanegårdSkærbæk Amtsbanegård kom til da Haderslev Amts Jernbaner åbnede s...
Stedet er fotograferetLåsled Trinbræt med Sidespor
Stedet er fotograferetBrændstrup StationBrændstrup Station lå på Haderslev Amts Gram-Rødding banestræknin...
Stedet er fotograferetRødding Amtsbanegård