Fynske jernbaner

Fynske jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Fynske jernbaner
Niels Jensen
1976
112
København
J. Fr. Clausen
87-11-03736-9

Bogen omhandler følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Fåborg-Ringe-Nyborg banen RFB 55,81882.04.011987
Odense-Bogense NFJ 38,11882.06.301966.03.31
Svendborg-Nyborg Banen SNB 37,71897.06.011964.05.30
Svendborg-Fåborg banen SFB 26,41916.11.251954.05.22
Odense-Nørre Broby-Faaborg Jernbane ONFJ 51,31906.10.031954.05.22
Tommerup-Assens DSB 29,21884.05.311980.01.01
Odense-Kerteminde-Martofte Jernbane OKMJ 35,61900.04.051966.03.31
Rudkøbing-Bagenkop LB 28,41911.10.041962.09.29
Odense-Middelfart OMB 48,21911.12.051966.03.31
Skrøbelev-Spodsbjerg LB 4,61911.10.041962.09.29
Nyborg-Odense-Middelfart DSB 79,01865.09.07I drift
Odense-Svendborg DSB 48,21876.07.12I drift
Brenderup-Bogense OMB 12,61911.12.051966.03.31
Rudkøbing-Lohals LB 22,0Ikke anlagtIkke anlagt
Nyborg-Knudshoved DSB 5,81883.04.011956
Middelfart-Strib Jernbane DSB 4,41866.11.011995

Bogen omhandler følgende jernbaneoperatører

EjendomsmærkeJernbaneselskab
DSBDe danske Statsbaner, senere Danske Statsbaner
LBLangelandsbanen
NFJNordfyenske Jernbane
OKMJOdense-Kerteminde-Martofte Jernbane
OMBNordvestfyenske Jernbane
ONFJOdense-Nørre Broby-Faaborg banen
RFBRinge-Faaborg Banen
SFBSvendborg-Faaborg Banen
SNBSvendborg-Nyborg Banen

Bogen omhandler følgende stationer

Stationens navnBeskrivelse
Stedet er fotograferet Brenderup Station (Brp)Brenderup station var den største station på Odense-Middelfart (OMB) j....
Stedet er fotograferet Holse StationHolse Station havde et 118 meter langt læssespor. Stationen havde et r....
Stedet er fotograferet Mejlskov Station (Mej)Mejlskov Station havde et ca. 120 meter langt læssespor. I 1925 blev d....
Stedet er fotograferet Eskelund TrinbrætEskelund Trinbræt blev etableret sent i forhold til banens levetid (d....
Stedet er fotograferet Kassemose StationKassemose Station havde et ca. 114 meter langt læssespor og et kort st....
Stedet er fotograferet Tofte TrinbrætTofte Trinbræt blev etableret i 1922 og blev opdateret i 1926 med et l....
Stedet er fotograferet Bogense Station (Bgs)Bogende station var endestation for både Odense-Bogense banen og Odens....
Stedet er fotograferet Nyborg Station (Ng) [1891-1997]
Stedet er fotograferet Lamdrup Station (Lat)
Stedet er fotograferet Refsvindinge Station
Stedet er fotograferet Ørbæk Station (Øk)Ørbæk Station blev revet ned i 1968 for at vige pladsen til Ørbæk rådh....
Stedet er fotograferet Ellested Station (Els)
Stedet er fotograferet Fjellerup Station (Fjs)
Stedet er fotograferet Ryslinge Station (Rys)
Stedet er fotograferet Ringe Station (Re)Ringe station har været en stor og vigtig station for 3 baner.: Odens....
Stedet er fotograferet Boltinggaard Billetsalgssted (Bts)Boltinge Trinbræt blev anlagt i 1929, men blev 1930 omdøbt Boltinggaar....
Stedet er fotograferet Espe Station (Ess)Espe Station var ikke planlagt da banen åbnede. I 1883 blev det beslut....
Stedet er fotograferet Højrup Station (Hus)
Stedet er fotograferet Hågerup Billetsalgssted (Hgs)Hågerup billetsalgssted åbnede først d. 1. oktober 1882 med salg i vog....
Stedet er fotograferet Korinth Station (Krs)
Stedet er fotograferet Grønderup BilletsalgsstedGrønderup billetsalgssted åbnede først d. 1. oktober 1882 med salg i b....
Stedet er fotograferet Pejrup Station (Prs)
Stedet er fotograferet Katterød Station (Kts)Katterød startede som trinbræt med billetsalg i ledvogterhuset fra jul....
Stedet er fotograferet Lucienhøj Trinbræt
Stedet er fotograferet Faaborg Station (Få)Faaborg station fungerede som endestation for de 3 jernbaner: Odense-N....
Stedet er fotograferet Middelfart gamle Station (Md)
Stedet er fotograferet Strib Station (Sb)Strib station var tegnet af N.P.C. Holsøe. Stationen nedbrændte i 1995....
Stedet er fotograferet Skærven Trinbræt
Stedet er fotograferet Knudshoved Station (Knu)
Stedet er fotograferet Knudshoved isbåd Station
Stedet er fotograferet Slipshavn Station
Stedet er fotograferet Nyborg Station (Ng)Den nuværende Nyborg station er fra 1997.
Stedet er fotograferet Hjulby Station (Ju)Selv om Dronning Louises Jernbane (Den fynske hovedbane), blev anlagt ....
Stedet er fotograferet Ullerslev Station (Uv)Ullerslev blev etableret fra banens åbning i 1865 og var af typen "sta....
Langeskov Trinbræt (Lv)I 1985 satte Langeskov Handelsstandsforening igen spørgsmålet om genåb....
Stedet er fotograferet Marslev Station (Mv)Den første station blev åbnet i 1865, men blev udskiftet med en ny og ....
Stedet er fotograferet Odense Banegårdscenter (Od)
Stedet er fotograferet Holmstrup Trinbræt (Hp)
Stedet er fotograferet Render Trinbræt (Ret)
Stedet er fotograferet Tommerup Station (Tp)Tommerup stationsbygning er fra 1883 og er tegnet af arkitekt Thomas A....
Stedet er fotograferet Skalbjerg Station (Sc)Den fynske hovedbane fik i 1908/09 nye stationer: Bred Station (1908, ....
Stedet er fotograferet Bred Station (Bd)Den fynske hovedbane fik i 1908/09 nye stationer: Bred Station (1908, ....
Stedet er fotograferet Aarup Station (Ap)Den oprindelige station fra 1865 er nedrevet og den nye station er fra....
Stedet er fotograferet Gelsted Station (Gd)Den fynske hovedbane fik i 1908/09 nye stationer: Bred Station (1908, ....
Stedet er fotograferet Ejby Station (Eb)
Stedet er fotograferet Nørre Aaby Station (Na)Den fynske hovedbane fik i 1908/09 nye stationer: Bred Station (1908, ....
Stedet er fotograferet Kavslunde Station (Ka)Den oprindelige station er nedrevet og erstattet af trinbræt.
Stedet er fotograferet Middelfart Station (Md)Den nuværende Middelfart station blev taget i brug i 1935 ved åbninge....
Stedet er fotograferet Broen Trinbræt (Lbt)Broen trinbræt er opkaldt efter Retaurent Broen, som den blev placeret....
Stedet er fotograferet Odense Banegård (Od) [1914-1995]
Stedet er fotograferet Snapind Holdeplads
Stedet er fotograferet Næsby Station
Stedet er fotograferet Søhus Holdeplads
Stedet er fotograferet Lumby Trinbræt (Lub)
Stedet er fotograferet Beldringe Station (Bn)
Stedet er fotograferet Lunde Fyn Station
Stedet er fotograferet Otterup Station (Ot)Otterup stationen blev revet ned i 1968 for at give plads til byens rå....
Stedet er fotograferet Brandsby Trinbræt
Stedet er fotograferet Kappendrup Station
Stedet er fotograferet Uggerslev Station
Stedet er fotograferet Skamby Station (Skm)
Stedet er fotograferet Jullerup Station
Ejlby SidesporEjlby ladespor blev anlagt til roetransport i 1924.
Stedet er fotograferet Guldbjerg Station
Stedet er fotograferet Harritslev Trinbræt
Stedet er fotograferet Biskorup Trinbræt
Stedet er fotograferet Seden Station (Sed)Seden station havde omløbsspor og sidespor til cikorietørreriet i Sede....
Stedet er fotograferet Bullerup StationBullerup trinbræt havde et sidespor til banens grusgrav i Bullerup. B....
Stedet er fotograferet Agedrup Station
Stedet er fotograferet Vester Kærby Trinbræt
Stedet er fotograferet Dræby Station
Stedet er fotograferet Trellerup Trinbræt med SidesporTrellerup trinbræt åbnede d. 6. oktober 1924 og havde venteskur. Fra s....
Stedet er fotograferet Kølstrup Station
Stedet er fotograferet Ladby Fyn StationLadby station blev nedsat til trinbræt med sidespor d. 1. oktober 1965....
Stedet er fotograferet Rynkeby Station (Ryp)
Stedet er fotograferet Revninge Station
Stedet er fotograferet Kerteminde Station (Ktm)Kerteminde station havde drejeskive, vandtårn og remise.
Stedet er fotograferet Tårup Trinbræt med SidesporTårup trinbræt blev anlagt i 1901 med venteskur. Venteskuret blev sene....
Stedet er fotograferet Mesinge Station
Stedet er fotograferet Dalby Station (Dal)Dalby stationvar oprindelig endestation med privat pakhus og svinefold....
Stedet er fotograferet Hersnap Trinbræt med SidesporHersnap trinbræt var med venteskur og sidespor med ekspedition fra Dal....
Stedet er fotograferet Kirkebro TrinbrætKirkebro trinbræt var med venteskur placeret i landsbyen Stubberup. Da....
Stedet er fotograferet Martofte Station (Mar)Martofte station havde remise, drejeskive, kulgård og vandkran.
Stedet er fotograferet Snestrup Trinbræt
Stedet er fotograferet Villestofte Station
Stedet er fotograferet Korup Station (Kor)
Stedet er fotograferet Slukefter Trinbræt
Stedet er fotograferet Bredbjerg Trinbræt
Stedet er fotograferet Langesø Station
Stedet er fotograferet Morud Station
Stedet er fotograferet Farstrup Station (Fst)
Stedet er fotograferet Veflinge Station (Vef)
Stedet er fotograferet Gamby Station (Gam)
Stedet er fotograferet Nymark Station
Stedet er fotograferet Harndrup Station (Hrn)
Stedet er fotograferet Asperup Station (Asp)
Stedet er fotograferet Blanke Station
Stedet er fotograferet Kustrup Station
Stedet er fotograferet Røjle Station (Røj)Røjle station hed oprindelig Røgle station.
Stedet er fotograferet Staurby Skov TrinbrætStaurby Skov Trinbræt var placeret på begge sider af Stauerby Skovvej,....
Stedet er fotograferet Odense SydbanegårdOdense sydbanegård åbnede 12. juli 1876 ifm. svendborgbanen - Odense-S....
Stedet er fotograferet Fruens Bøge Station (Frs)Fruens Bøge station er i dag kun trinbræt. Stationen blev fredet i 199....
Stedet er fotograferet Dalum Billetsalgssted (Dls)
Stedet er fotograferet Sankt Klemens Station (Scs)
Stedet er fotograferet Bellinge Station (Bls)
Stedet er fotograferet Fangel Station (Fas)Bygningsdelene fra Fangel station har gennem mange år været opmagasine....
Stedet er fotograferet Tuemose Trinbræt (Tus)
Stedet er fotograferet Nørre Søby Station (Nss)
Stedet er fotograferet Allested Station (Ald)
Stedet er fotograferet Ståby Station (Sys)
Stedet er fotograferet Brobyværk Station (Bbv)
Stedet er fotograferet Nørre Broby Station (Nøs)Nørre Broby station er nedrevet, men stationen lå omtrent midt på stræ....
Stedet er fotograferet Ernebjerg HoldepladsErnebjerg holdeplads opførtes som vogterhus (DSB-type) ved banens åbni....
Stedet er fotograferet Trunderup Station (Tps)
Stedet er fotograferet Jordløse Station (Jos)
Stedet er fotograferet Håstrup Station (Hås)Bygningen var af den mindre type som i Millinge og Stensgård. Læssespo....
Stedet er fotograferet Stensgaard Station (Sss)
Stedet er fotograferet Millinge Station (Mis)
Stedet er fotograferet Odense Sygehus Trinbræt (Oss)
Stedet er fotograferet Hjallese Station (Hjs) [1876-2002]Den oprindelige Hjallese station er revet ned i juli 2002. Stationen b....
Stedet er fotograferet Lindved Fyn Trinbræt (Lis)
Stedet er fotograferet Højby Fyn Station (Høs) [1876-2002]Højby Stationsbygning blev revet ned juni 2002, og Højby er i dag trin....
Stedet er fotograferet Årslev Station (Ås)Stifteren af Socialistisk Folkeparti, Aksel Larsen, har været assisten....
Stedet er fotograferet Pederstrup Station (Pds) [1876-2002]Pederstrup Station er i dag trinbræt på Svendborgbanen. Den oprindelig....
Rudme Station (Rus) [1876-2002]Rudme Station skulle oprindelig have heddet Volstrup efter den nærligg....
Stedet er fotograferet Kværndrup Station (Kvs)Kværndrup station er i dag nedsat til trinbræt.
Stedet er fotograferet Stenstrup Station (Sts) [1876-2004]Stenstrup blev nedsat til trinbræt i 2004. Den oprindelige station ble....
Stenstrup Syd Trinbræt med Sidespor (Sis)Stenstrup Syd trinbræt åbende i 1883 som sidespor i Stenstrup for gods....
Stedet er fotograferet Kirkeby Station (Kis)Kirkeby station blev bekostet af kammerherre Otto Ditlev baron Rosenør....
Stedet er fotograferet Sørup Station (Søs)
Svendborg Vest Trinbræt (Svv)
Stedet er fotograferet Svendborg Station (Svg)Svendborg Station blev bygget til Svendborgbanen (Svendborg-Odense) de....
Stedet er fotograferet Rudkøbing Station (Rkg)Sandstensdekorationer på Rudkøbing Station er blevt udført af billedhu....
Stedet er fotograferet Kastanievej Trinbræt (uofficielt)
Stedet er fotograferet Rifbjerg Trinbræt
Stedet er fotograferet Møllemose Trinbræt
Stedet er fotograferet Skrøbelev Station
Stedet er fotograferet Longelse Station
Stedet er fotograferet Snaremose Trinbræt
Stedet er fotograferet Illebølle Station
Stedet er fotograferet Vindeby Trinbræt med SidesporVindeby trinbræt fik anlagt sidespor i oktober 1947.
Stedet er fotograferet Lindelse Station (Lin)
Stedet er fotograferet Havbølle TrinbrætHavbølle trinbræt eller Hennetvedvejen som den også blev kaldt. Trinbr....
Stedet er fotograferet Kædeby Station
Stedet er fotograferet Helsnedvejen Trinbræt
Stedet er fotograferet Humble Station (Hbl)
Stedet er fotograferet Nørreballevejen Trinbræt
Stedet er fotograferet Tryggelev Station
Stedet er fotograferet Østerskovvejen Trinbræt
Stedet er fotograferet Nordenbro Station (Ndo)
Stedet er fotograferet Broløkke Billetsalgssted med SidesporBroløkke trinbræt også kaldet Brolykke lå i landsbyen Magleby. Broløkk....
Stedet er fotograferet Røjlevejen Trinbræt
Stedet er fotograferet Søndenbro Station
Stedet er fotograferet Bagenkop Station (Bag)
Stedet er fotograferet Krogsbjerg Station
Stedet er fotograferet Spodsbjerg Station (Spo)Spodsbjerg station lå ud til færgelejet, hvor der var færgeforbindelse....
Stedet er fotograferet Skovsbo Trinbræt (So)Skovsbo trinbræt fik i 1917 et meget fornemt venteskur bygget efter te....
Stedet er fotograferet Egense Station (Eg)
Stedet er fotograferet Ollerup Station (Op)
Stedet er fotograferet Åkilde Trinbræt (Ak)Åkilde trinbræt fik i 1917 et meget fornemt venteskur bygget efter teg....
Stedet er fotograferet Vester Skerninge Station (Vk)Vester Skerninge er i dag børnehave.
Stedet er fotograferet Ulbølle Station (Ul)
Stedet er fotograferet Vester Åby Station (Vy)
Nakkebølle Trinbræt (Nk)Nakkebølle trinbræt fik i 1917 et meget fornemt venteskur bygget efter....
Stedet er fotograferet Svendborg SNB Station
Stedet er fotograferet Christiansminde Trinbræt
Stedet er fotograferet Holmdrup Station (Hms)
Stedet er fotograferet Skårup Station (Sks)Skårup station blev nedrevet kort tid efter banens nedlæggelse i 1964.....
Vejstrup Station (Vps)
Stedet er fotograferet Oure Station (Ors)
Stedet er fotograferet Gudme Station (Gus)
Hesselager Station (Hrs)
Rygaard Station (Rds)
Glorup Trinbræt
Stedet er fotograferet Øksendrup Station
Frørup Station (Fps)
Stedet er fotograferet Slude Holdeplads (Sds)
Kogsbølle Trinbræt (Kgs)
Stedet er fotograferet Bynkel Holdeplads
Stedet er fotograferet Nyborg Lokal StationNyborg Lokal station for SNB var bygget på det opfyldte voldgravsområd....
Stedet er fotograferet Knarreborg Station (Kg)
Stedet er fotograferet Kivsmose Trinbræt (Kmt)
Stedet er fotograferet Nårup Station (Np)
Stedet er fotograferet Holtegaard Trinbræt (Hgt)
Stedet er fotograferet Glamsbjerg Station (Gm)
Stedet er fotograferet Koppenbjerg Trinbræt (Kbt)
Stedet er fotograferet Flemløse Station (Fs)Flemløse station er flere steder opgivet med forkortelsen Fs og Fø.
Stedet er fotograferet Høed Trinbræt (Høt)
Stedet er fotograferet Ebberup Station (Eb)
Stedet er fotograferet Kærum Trinbræt (Kjæ)
Stedet er fotograferet Assens Station (Ac)

Lige nu er der: 16 aktive samtidige brugere på danskejernbaner.dk

Copyright © 1999-2020 by danskejernbaner.dk - E-Mail: mail@danskejernbaner.dk - CMS Version 5.5.0 - build: 2020.08.06-20:21:36