Fynske jernbaner


Fynske jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Fynske jernbaner
Niels Jensen
1976
112
København
J. Fr. Clausen
87-11-03736-9

Bogen omhandler følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Fåborg-Ringe-Nyborg banen RFB 55,81882.04.011987
Odense-Bogense NFJ 38,11882.07.011966.03.31
Svendborg-Nyborg Banen DSB 37,71897.06.011964.05.30
Svendborg-Faaborg banen DSB 26,41916.11.251954.05.22
Odense-Nørre Broby-Faaborg Jernbane DSB 51,31906.10.031954.05.22
Tommerup-Assens DSB 29,21884.05.311980.01.01
Odense-Kerteminde-Martofte Jernbane OKMJ 35,61900.04.051966.03.31
Rudkøbing-Bagenkop LB 28,41911.10.051962.09.30
Odense-Middelfart OMB 48,21911.12.051966.03.31
Skrøbelev-Spodsbjerg LB 4,61911.10.051962.09.30
Nyborg-Odense-Middelfart DSB 79,01865.09.07I drift
Odense-Svendborg Arriva 48,21876.07.12I drift
Brenderup-Bogense OMB 12,61911.12.051966.03.31
Rudkøbing-Lohals LB 22,0Ikke anlagtIkke anlagt
Nyborg-Knudshoved DSB 5,81883.04.011956
Middelfart-Strib Jernbane DSB 4,41866.11.011995

Bogen omhandler følgende jernbaneoperatører

Bogen omhandler følgende stationer

FotoStationens navnBeskrivelse
Stedet er fotograferetBrenderup Station (Brp)Brenderup Station var den største station på Odense-Middelfart (O...
Stedet er fotograferetHolse StationHolse Station havde et 118 meter langt læssespor. Stationen havde...
Stedet er fotograferetMejlskov Station (Mej)Mejlskov Station havde et ca. 120 meter langt læssespor. I 1925 b...
Stedet er fotograferetEskelund TrinbrætEskelund Trinbræt blev etableret sent i forhold til banens levet...
Stedet er fotograferetKassemose StationKassemose Station havde et ca. 114 meter langt læssespor og et ko...
Stedet er fotograferetTofte TrinbrætTofte Trinbræt blev etableret i 1922 og blev opdateret i 1926 med...
Stedet er fotograferetBogense Station (Bgs)Bogende station var endestation for både Odense-Bogense banen og ...
Stedet er fotograferetNyborg Station (Ng) [1891-1997]Nyborg har i tidens løb har haft hele 4 statsbanestationer, hvor ...
Stedet er fotograferetLamdrup Station (Lat)
Stedet er fotograferetRefsvindinge Station
Stedet er fotograferetØrbæk Station (Øk)Ørbæk Station åbnede sammen med Ringe-Nyborg Banen den 1. septemb...
Stedet er fotograferetEllested Station (Els)
Stedet er fotograferetFjellerup Station (Fjs)
Stedet er fotograferetRyslinge Station (Rys)
Stedet er fotograferetRinge Station (Re)Ringe Station har været en stor og vigtig station for 3 baner.: ...
Stedet er fotograferetBoltinggård Trinbræt (Bts)Boltinge Trinbræt åbnede i 1929, men allerede i 1930 blev Bolting...
Stedet er fotograferetEspe Station (Ess)Espe Station var ikke planlagt da banen åbnede. I 1883 blev det b...
Stedet er fotograferetHøjrup Station (Hus)
Stedet er fotograferetHågerup Billetsalgssted (Hgs)Hågerup billetsalgssted åbnede først d. 1. oktober 1882 med salg ...
Stedet er fotograferetKorinth Station (Krs)
Stedet er fotograferetGrønderup BilletsalgsstedGrønderup billetsalgssted åbnede først d. 1. oktober 1882 med sal...
Stedet er fotograferetPejrup Station (Prs)
Stedet er fotograferetKatterød Station (Kts)Katterød startede som trinbræt med billetsalg i ledvogterhuset fr...
Stedet er fotograferetLucienhøj Trinbræt
Stedet er fotograferetFaaborg Station (Få)Faaborg station fungerede som endestation for de 3 jernbaner: Ode...
Stedet er fotograferetMiddelfart Station (Md) [1865-1935]
Stedet er fotograferetStrib Station (Sb)Strib Station åbnede sammen med den fynske hovedbane den 1. novem...
Stedet er fotograferetSkærven Trinbræt
Stedet er fotograferetKnudshoved Station (Knu)
Stedet er fotograferetKnudshoved IsbådsstationKnudshoved Isbådsstation var sammen med Korsør Isbådsstation, dem...
Stedet er fotograferetSlipshavn Station
Stedet er fotograferetNyborg Station (Ng)Nyborg har i tidens løb har haft hele 4 statsbanestationer, hvor ...
Stedet er fotograferetHjulby Station (Ju)Selv om Dronning Louises Jernbane (Den fynske hovedbane), blev an...
Stedet er fotograferetUllerslev Station (Uv) [1865-1973]Ullerslev blev etableret fra Nyborg-Odense-Middelfart banens åbni...
Stedet er fotograferetLangeskov Trinbræt (Lv)I 1985 satte Langeskov Handelsstandsforening igen spørgsmålet om ...
Stedet er fotograferetMarslev Station (Mv) [1908-1973]Marslevs første station blev åbnet den 7. september 1865 sammen m...
Stedet er fotograferetOdense Banegård Center (Od)Odenses første banegård blev opført i 1865 ifm. etableringen af d...
Stedet er fotograferetHolmstrup Trinbræt (Hp)Holmstrup første Holdeplads fra 1865 blev afviklet som station i ...
Stedet er fotograferetRender Trinbræt (Ret)
Stedet er fotograferetTommerup Station (Tp)Tommerups første stationsbygning fra 1865 blev i 1884 omdannet ti...
Stedet er fotograferetSkalbjerg Station (Sc) [1908-1960]Skalbjergs anden station fra 1908/1909 eksisterer stadig i dag og...
Stedet er fotograferetBred Station (Bd) [1908-1970]Breds første station, eller nærmere Breed Holdeplads (med fynsk d...
Stedet er fotograferetAarup Trinbræt (Ap)Aarup Station åbnede sammen med den fynske hovedbane den 7. septe...
Stedet er fotograferetGelsted Station (Gd)Den fynske hovedbane fik i 1908/09 nye stationer: Bred Station (1...
Stedet er fotograferetEjby Station (Eb)Den fynske hovedbane fik ved anlæggelsen i 1865 i alt fem holdepl...
Stedet er fotograferetNørre Aaby Station (Na)Nørre Aaby blev etableret fra banens åbning i 1865 og var af type...
Stedet er fotograferetKavslunde Trinbræt (Ka)Nyborg-Odense-Middelfart banen åbnede den 7. september 1865, men ...
Stedet er fotograferetMiddelfart Station (Md)Den nuværende Middelfart station blev taget i brug i 1935 ved åb...
Stedet er fotograferetBroen Trinbræt (Lbt)Broen trinbræt er opkaldt efter Retaurent Broen, som den blev pla...
Stedet er fotograferetOdense Banegård (Od) [1914-1995]Odenses første banegård blev opført i 1865 ifm. etableringen af d...
Stedet er fotograferetSnapind HoldepladsHans Petersen flyttede i 1881 ind i Banevogterhuset i Tarup, hvor...
Stedet er fotograferetNæsby Station
Stedet er fotograferetSøhus Holdeplads
Stedet er fotograferetLumby Trinbræt (Lub)
Stedet er fotograferetBeldringe Station (Bn)
Stedet er fotograferetLunde Fyn StationLunde Fyn var en af de hyggelige mellemstationer på Nordfynske Je...
Stedet er fotograferetOtterup Station (Ot)Otterup Station blev etableret på den Nordfynske Jernbane Odense-...
Stedet er fotograferetBrandsby TrinbrætBrandsby Trinbræt var med træskur og grusperron.
Stedet er fotograferetKappendrup StationDen gamle rejsestald til Kappendrup Station er nedrevet ca. 2021.
Stedet er fotograferetUggerslev Station
Stedet er fotograferetSkamby Station (Skm)
Stedet er fotograferetJullerup Station
Stedet er fotograferetEjlby SidesporEjlby ladespor blev anlagt til roetransport i 1924.
Stedet er fotograferetGuldbjerg Station
Stedet er fotograferetHarritslev Trinbræt
Stedet er fotograferetBiskorup TrinbrætBiskorup Trinbræt blev nedlagt lige efter 2. verdenskrig. Biskoru...
Stedet er fotograferetSeden Station (Sed)Seden station havde omløbsspor og sidespor til cikorietørreriet i...
Stedet er fotograferetBullerup StationBullerup Station på Kertemindebanen stammer ikke fra banens åbnin...
Stedet er fotograferetAgedrup StationAgedrup Holdeplads med sidespor åbnede sammen med Odense-Kertemin...
Stedet er fotograferetVester Kærby Trinbræt
Stedet er fotograferetDræby Station
Stedet er fotograferetTrellerup Trinbræt med SidesporTrellerup trinbræt åbnede d. 6. oktober 1924 og havde venteskur. ...
Stedet er fotograferetKølstrup Station
Stedet er fotograferetLadby Fyn StationLadby station blev nedsat til trinbræt med sidespor d. 1. oktober...
Stedet er fotograferetRynkeby Station (Ryp)
Stedet er fotograferetRevninge Station
Stedet er fotograferetKerteminde Station (Ktm)Kerteminde Station åbnede den 5. april 1900 sammen med Odense-Ker...
Stedet er fotograferetTårup Trinbræt med SidesporTårup trinbræt blev anlagt i 1901 med venteskur. Venteskuret blev...
Stedet er fotograferetMesinge Station
Stedet er fotograferetDalby Station (Dal)Dalby stationvar oprindelig endestation med privat pakhus og svin...
Stedet er fotograferetHersnap Trinbræt med SidesporHersnap Trinbræt var med venteskur og sidespor med ekspedition fr...
Stedet er fotograferetKirkebro TrinbrætKirkebro trinbræt var med venteskur placeret i landsbyen Stubberu...
Stedet er fotograferetMartofte Station (Mar)Martofte station havde remise, drejeskive, kulgård og vandkran. ...
Stedet er fotograferetSnestrup TrinbrætSnestrup Trinbræt var med en 90 meter lang perron. I 1919 fik Sne...
Stedet er fotograferetVillestofte StationVillestofte Station blev nedsat til Trinbræt i 1937.
Stedet er fotograferetKorup Station (Kor)Korup Station havde et 116 meter lang læssespor.
Stedet er fotograferetSlukefter TrinbrætBydelen Slukefter er opkaldt efter Slukefter Kro, der blev bygget...
Stedet er fotograferetBredbjerg Trinbræt
Stedet er fotograferetLangesø StationLangesø Station havde et 198 meter langt krydsningsspor og et 114...
Stedet er fotograferetMorud StationMorud Station havde et 108 meter langt læssespor og et 25 meter l...
Stedet er fotograferetFarstrup Station (Fst)Farstrup Station blev nedsat til Trinbræt i 1937.
Stedet er fotograferetVeflinge Station (Vef)Veflinge Station var med et 114 meter langt læssespor og et 30 me...
Stedet er fotograferetGamby Station (Gam)Gamby Station havde et 200 meter langt krydsningsspor og et 92 me...
Stedet er fotograferetNymark StationNymark Station havde et 116 meter lang læssespor.
Stedet er fotograferetHarndrup Station (Hrn)Harndrup Station havde et 144 meter langt krydsningsspor og et 11...
Stedet er fotograferetAsperup Station (Asp)Asperup Station havde et 108 meter langt læssespor og et kort bli...
Stedet er fotograferetBlanke StationBlanke Station havde et 116 meter langt læssespor. Den 1. oktober...
Stedet er fotograferetKustrup StationKustrup Station havde et 118 meter langt læssespor og et 200 mete...
Stedet er fotograferetRøjle Station (Røj)Røjle Station hed oprindelig Røgle Station. Røjle Station havde e...
Stedet er fotograferetStaurbyskov TrinbrætStaurbyskov Trinbræt var placeret i Staurby Skovens udkant, hvor ...
Stedet er fotograferetOdense SydbanegårdOdense sydbanegård åbnede 12. juli 1876 ifm. svendborgbanen - Ode...
Stedet er fotograferetFruens Bøge Station (Frs)Fruens Bøge station er i dag kun trinbræt. Stationen blev fredet ...
Stedet er fotograferetDalum Billetsalgssted (Dls)
Stedet er fotograferetSankt Klemens Station (Scs)
Stedet er fotograferetBellinge Station (Bls)
Stedet er fotograferetFangel Station (Fas)Fangel station lå på Odense-Nr.Broby-Faaborg Jernbane, åbnet 1906...
Stedet er fotograferetTuemose Trinbræt (Tus)
Stedet er fotograferetNørre Søby Station (Nss)
Stedet er fotograferetAllested Station (Ald)
Stedet er fotograferetStåby Station (Sys)
Stedet er fotograferetBrobyværk Station (Bbv)
Stedet er fotograferetNørre Broby Station (Nøs)Nørre Broby station er nedrevet, men stationen lå omtrent midt på...
Stedet er fotograferetErnebjerg HoldepladsErnebjerg holdeplads opførtes som vogterhus (DSB-type) ved banens...
Stedet er fotograferetTrunderup Station (Tps)
Stedet er fotograferetJordløse Station (Jos)
Stedet er fotograferetHåstrup Station (Hås)Bygningen var af den mindre type som i Millinge og Stensgård. Læs...
Stedet er fotograferetStensgaard Station (Sss)
Stedet er fotograferetMillinge Station (Mis)
Stedet er fotograferetOdense Sygehus Trinbræt (Oss)Odense Sygehus Trinbræt er placeret ved ringvejen, Kløvermosevej,...
Stedet er fotograferetHjallese Station (Hjs) [1876-2002]Den oprindelige Hjallese station er revet ned i juli 2002. Statio...
Stedet er fotograferetLindved Fyn Trinbræt (Lis)
Stedet er fotograferetHøjby (Fyn) Station (Høs) [1876-2002]Højby Stationsbygning blev revet ned juni 2002, og Højby er i dag...
Stedet er fotograferetÅrslev Station (Ås)Stifteren af Socialistisk Folkeparti, Aksel Larsen, har været ass...
Stedet er fotograferetPederstrup Station (Pds) [1876-2002]Pederstrup Station er i dag trinbræt på Svendborgbanen. Den oprin...
Stedet er fotograferetRudme Station (Rus) [1876-2002]Rudme Station skulle oprindelig have heddet Volstrup efter den næ...
Stedet er fotograferetKværndrup Station (Kvs)Kværndrup station er i dag nedsat til trinbræt.
Stedet er fotograferetStenstrup Station (Sts) [1876-2004]Stenstrup blev nedsat til trinbræt i 2004. Den oprindelige statio...
Stedet er fotograferetStenstrup Syd Trinbræt med Sidespor (Sis)Stenstrup Syd trinbræt åbende i 1883 som sidespor i Stenstrup for...
Stedet er fotograferetKirkeby Trinbræt (Kis)Kirkeby Station blev bekostet af kammerherre Otto Ditlev baron Ro...
Stedet er fotograferetSørup Station (Søs)
Stedet er fotograferetSvendborg Vest Trinbræt (Svv)
Stedet er fotograferetSvendborg Station (Svg)Svendborg Station blev bygget til Svendborgbanen (Svendborg-Odens...
Stedet er fotograferetRudkøbing Station (Rkg)Rudkøbing Station var Langelandsbanens hovedstation og var tegnet...
Stedet er fotograferetKastanievej Trinbræt (uofficielt)Kastanievej Trinbræt var et uofficielt trinbræt, som lå for enden...
Stedet er fotograferetRifbjergvejen TrinbrætRifbjergvejen Trinbræt blev anlagt i 1926 som et tarveligt trinbr...
Stedet er fotograferetMøllemose TrinbrætMøllemose Trinbræt blev anlagt i 1926 som et tarveligt trinbræt m...
Stedet er fotograferetSkrøbelev StationSkrøbelev Station var Langelandsbanens forgreningsstation og var ...
Stedet er fotograferetLongelse StationLongelse Station var tegnet af den Københavnske arkitekt Helge Bo...
Stedet er fotograferetSnaremose TrinbrætSnaremose Trinbræt på Langelandsbanen åbnede sammen med banen den...
Stedet er fotograferetIllebølle StationIllebølle Station var tegnet af den Københavnske arkitekt Helge B...
Stedet er fotograferetVindeby Trinbræt med SidesporVindeby Trinbræt på Langelandsbanen åbnede sammen med banen den 4...
Stedet er fotograferetLindelse Station (Lin)Lindelse Station var tegnet af den Københavnske arkitekt Helge Bo...
Stedet er fotograferetHaugbølle TrinbrætHaugbølle Trinbræt blev oprindelig oprettet med navnet Lindelse N...
Stedet er fotograferetKædeby StationKædeby Station var tegnet af den Københavnske arkitekt Helge Bojs...
Stedet er fotograferetHelsnedvejen TrinbrætHelsnedvejen Trinbræt blev oprindelig oprettet med navnet Lindels...
Stedet er fotograferetHumble Station (Hbl)Humble Station var tegnet af den Københavnske arkitekt Helge Bojs...
Stedet er fotograferetNørreballevejen TrinbrætNørreballevejen Trinbræt blev oprettet i 1926 og lå mellem Humble...
Stedet er fotograferetTryggelev StationTryggelev Station var tegnet af den Københavnske arkitekt Helge B...
Stedet er fotograferetØsterskovvejen TrinbrætØsterskovvejen Trinbræt blev oprettet i 1926 og lå mellem Tryggel...
Stedet er fotograferetNordenbro Station (Ndo)Nordenbro Station var tegnet af den Københavnske arkitekt Helge B...
Stedet er fotograferetBroløkke TrinbrætBroløkke Trinbræt på Langelandsbanen åbnede sammen med banen den ...
Stedet er fotograferetRøjlevejen TrinbrætRøjlevejen Trinbræt blev oprettet i 1926 og lå mellem Nordenbro o...
Stedet er fotograferetSøndenbro StationSøndenbro Station var tegnet af den Københavnske arkitekt Helge B...
Stedet er fotograferetBagenkop Station (Bag)Bagenkop Station var tegnet af den Københavnske arkitekt Helge Bo...
Stedet er fotograferetKrogsbjerg Station
Stedet er fotograferetSpodsbjerg Station (Spo)Spodsbjerg station lå ud til færgelejet, hvor der var færgeforbin...
Stedet er fotograferetSkovsbo Trinbræt (So)Skovsbo trinbræt fik i 1917 et meget fornemt venteskur bygget eft...
Stedet er fotograferetEgense Station (Eg)Egense Station blev bygget i 1916 og gennem årene har der været m...
Stedet er fotograferetOllerup Station (Op)
Stedet er fotograferetAakilde Trinbræt (Ak)Aakilde Trinbræt åbnede sammen med Svendborg-Faaborg banen den 25...
Stedet er fotograferetVester Skerninge Station (Vk)Vester Skerninge er i dag børnehave.
Stedet er fotograferetUlbølle Station (Ul)
Stedet er fotograferetVester Åby Station (Vy)
Stedet er fotograferetNakkebølle Trinbræt (Nk)Nakkebølle trinbræt fik i 1917 et meget fornemt venteskur bygget ...
Stedet er fotograferetSvendborg SNB Station
Stedet er fotograferetKristiansminde TrinbrætKristiansminde Trinbræt åbnede i 1899 på Svendborg-Nyborg Banen, ...
Stedet er fotograferetHolmdrup Holdeplads (Hms)Skårup kommune fik en forespørgsel, om man var villig til at delt...
Stedet er fotograferetSkårup Station (Sks)Skårup kommune fik en forespørgsel, om man var villig til at delt...
Stedet er fotograferetVejstrup Station (Vps)
Stedet er fotograferetOure Station (Ors)
Stedet er fotograferetGudme Station (Gus)
Hesselager Station (Hrs)
Stedet er fotograferetRygaard Station (Rds)
Glorup Trinbræt
Stedet er fotograferetØksendrup StationØksendrup Station har også være stavet Øxendrup Station
Stedet er fotograferetFrørup Station (Fps)
Stedet er fotograferetSlude Holdeplads (Sds)
Kogsbølle Trinbræt (Kgs)Kogsbølle Trinbræt var et sent anlagt trinbræt på Svendborg-Nybor...
Stedet er fotograferetBynkel Holdeplads
Stedet er fotograferetNyborg Syd StationNyborg Lokalstation opførtes ved anlægget af Svendborg-Nyborg Ban...
Stedet er fotograferetKnarreborg Station (Kg)
Stedet er fotograferetKivsmose Trinbræt (Kmt)
Stedet er fotograferetNårup Station (Np)
Stedet er fotograferetHoltegaard Trinbræt (Hgt)
Stedet er fotograferetGlamsbjerg Station (Gm)
Stedet er fotograferetKoppenbjerg Trinbræt (Kbt)
Stedet er fotograferetFlemløse Station (Fs)Flemløse station er flere steder opgivet med forkortelsen Fs og Fø.
Stedet er fotograferetHøed Trinbræt (Høt)
Stedet er fotograferetEbberup Station (Eb)
Stedet er fotograferetKærum Trinbræt (Kjæ)Kærum Billetsalgssted åbnedes for beboernes regning i 1913 ud for...
Stedet er fotograferetAssens Station (Ac)