Jernbaner på Lolland-Falster og Bornholm

Jernbaner på Lolland-Falster og Bornholm
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Jernbaner på Lolland-Falster og Bornholm
Niels Jensen
1977
112
København
J. Fr. Clausen
87-11-03777-6

Bogen omhandler følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Maribo-Rødby(Havn) LJ 20,11874.07.011989.11.01
Maribo-Torrig Jernbane MTJ 23,71924.04.12 (Godstrafikk allerede fra 5. februar 1924)1941.02.28
Rønne-Nexø Jernbane RNJ 36,61900.12.131968.09.28
Stubbekøbing-Nykøbing-Nysted Banen SNNB 44,21910.12.151966.03.31
Almindingen-Gudhjem Jernbane AGJ 18,21916.06.271952.08.18
Maribo-Bandholm Jernbane MBJ 7,51869.11.031952.10.03
Nakskov-Rødby Jernbane NRJ 36,71926.03.301953.12.31
Rønne-Allinge Jernbane RAJ 31,21913.05.061953.09.15
Nakskov-Kragenæs Jernbane NKJ 26,71915.03.051967.03.31
Nexø-Østermarie DBJ 18,0Ikke anlagtIkke anlagt
Gudhjem-Rø DBJ 6,0Ikke anlagtIkke anlagt
Nordfalsterske Jernbane NF 22,0Ikke anlagtIkke anlagt
Rødby-Nysted Jernbane RoNy 25,0Ikke anlagtIkke anlagt
Øster og Vester Ulslev Roedyrkerselskab ØVUR 15,0Ikke anlagtIkke anlagt
Nykøbing Falster-Gedser DSB 22,91886.07.012009.12.12
Nykøbing Falster-Nakskov LJ 50,21874.07.01I drift
Nykøbing Falster-Rødby færge DSB 36,31963.05.14I drift
Orehoved-Nykøbing Falster DSB 22,41872.08.22I drift
Guldborgsund-Maribo-Nakskov (Lollandsbanen) LJ 46,61874.07.01I drift
Nykøbing Falster-Nagelsti LJ 3,01875.10.011963.05.14
Stubbekøbing-Nykøbing Falster SNNB 27,11911.05.261966.03.31
Nykøbing Falster-Nysted SNNB 17,11910.12.131966.03.31

Bogen omhandler følgende jernbaneoperatører

EjendomsmærkeJernbaneselskab
AGJAlminding-Gudhjem Jernbane
DBJDe Bornholmske Jernbaner
DSBDe danske Statsbaner, senere Danske Statsbaner
LJLollandsbanen
MBJMaribo-Bandholm Jernbane
MTJMaribo-Torrig Jernbane
NKJNakskov-Kragenæs Jernbane
NRJNakskov-Rødby Jernbane
RAJRønne-Allinge Jernbane, senere DBJ
RNJRønne-Neksø Jernbane, senere DBJ
SNNBStubbekøbing-Nykøbing-Nysted Banen
NFNordfalsterske Jernbane
RoNyRødby - Nysted Jernbane
ØVURØster og Vester Ulslev Roedyrkerselskab

Bogen omhandler følgende stationer

Stationens navnBeskrivelse
Aakirkeby StationAakirkeby station blev anlagt som mellemstation på Rønne-Aakirkeby-Nex....
Skørrebro Trinbræt
Vallensgård Sidespor
Almindingen StationAlmindingen station var i de første 15 år kun en del af sidebanen Aaki....
Christianshøj Trinbræt med SidesporChristianshøj Trinbræt og sidespor. Trinbrætsbygningen ejes i dag af N....
Åløse StationÅløse station startede som Togfølgestation fra åbningen til 1921. Stat....
Østermarie Station
Østerlars Station
Stavehøl Trinbræt
Gudhjem Station (Gh)Gudhjem station var endestation for Almindingen Gudhjem Jernbane AGJ.
Rønne H Station (Rnn)
Rønne Nord BilletsalgsstedRønne Nord billetsalgssted blev ombygget til togfølgestation, da Allin....
Blykobbe TrinbrætBlykobbe trinbræt havde et 4-sidede læskur.
Nyker Station
Mæby TrinbrætMæby trinbræts 4-sidet læskur er blevet restaureret i 1990 og genopfør....
Klemensker Station
Splidsgård Trinbræt med SidesporSplidsgård også stavet Splitsgård trinbræt havde sidespor.
Spellingmose Sidespor
Rø StationHelligdommen station skiftede navn til Rø station i 1914.
Helligdommen TrinbrætI en periode var der et Helligdommen trinbræt nord for Rø.
Humledal StationHumledal trinbræt startede med et 4-sidet læskur, men i 1927 blev der ....
Tejn Station
Sandkås TrinbrætSandkås trinbræt havde et 4-sidet læskur.
Allinge Station
Korsbjerg HavnesporKorsbjerg var afgrening til Allinge Havnebane.
Hammershus (Sandvig) Station (Sav)Hammershus station blev i 1914 omdøbt til Sandvig station.
Rønne Øst BilletsalgsstedRønne Øst startede som trinbræt men blev udvidet med billetsalgssted i....
Rabekkeværket Sidespor
Robbedale Trinbræt
Køllergårde StationKøllergårde trinbræt havde i starten kun en lille pavillon, men der op....
Nylars Trinbræt
Lobbæk Station
Smørenge Trinbræt
Tvillinggårde Trinbræt
Ugleenge Station
Langemyre Trinbræt med SidesporLangemyre trinbræt havde også et sidespor.
Pedersker Station
Stedet er fotograferet Pilemølle BilletsalgsstedPilemølle startede som trinbræt, men blev i 1916 konverteret til bille....
Bodilsker Station
Balke (Kannikegård) StationBalke blev etableret som trinbræt med stationsbygning. Der blev udvide....
Hundsemyre TrinbrætHundsemyre trinbræt skiftede navn til Balke Strand trinbræt, hvor det ....
Stedet er fotograferet Nexø Station (Nex)
Stedet er fotograferet Øster Toreby Trinbræt (Øto)Lollandsbanen etablerede 1. september 1996 et nyt trinbræt ved Øster T....
Stedet er fotograferet Grænge Station (Grg)Grænge oprindelige station er i dag nedrevet og erstattet af et venter....
Stedet er fotograferet Krungerup TrinbrætKrungerup var trinbræt med billetsalg.
Radsted HoldepladsRadsted holdeplads lukket inden 1950 - årstal er ukendt.
Nykøbingvej TrinbrætNykøbingvej trinbræt blev oprettet ifm. Lollandsbanens indkøb af skinn....
Stedet er fotograferet Sakskøbing Station (Sx)Sakskøbing station er nedrevet i nyere tid, og en ny er opført.
Stedet er fotograferet Våbensted TrinbrætVåbensted trinbræt har i flere omgange har været trinbræt. Sidst i per....
Stedet er fotograferet Maribo Station (Mrb)Maribo station var en af Lollands vigtigste stationer i jernbanernes s....
Østofte HoldepladsØstoftevejen trinbræt blev anlagt ved banens åbning, i 1874, men blev ....
Stedet er fotograferet Ryde Station (Ryd)Ryde station er i dag nedrevet og erstattet af et venterum i mursten.
Stedet er fotograferet Søllested Trinbræt (Søl)Søllested station er i dag nedrevet og erstattet af et venterum i murs....
Stedet er fotograferet Avnede Holdeplads (Avd)Avnede holdeplads blev også betegnet som Aunede holdeplads. Avnede ....
Stedet er fotograferet Sæbyholm Holdeplads
Stedet er fotograferet Sæby Huse HoldepladsSæby Huse Holdeplads åbnede i 1874 men blev allerede i 1877 lukket. Da....
Stedet er fotograferet Nakskov Station (Nsk)Nakskovs første station blev anlagt som endestation på Lollandsbanen, ....
Stedet er fotograferet Maglemer Trinbræt
Stedet er fotograferet Bandholm Station (Bdt)Bandholm Station ligger i byens vestlige del. Fra stationen har ba....
Stedet er fotograferet Søholtvejen Trinbræt
Stedet er fotograferet Bursø Station
Stedet er fotograferet Holeby Station (Hby)
Stedet er fotograferet Højbygårdvej TrinbrætHøjbygårdvej eller Højbygård – Trinbræt. Fra 1881 også stykgodsekspedi....
Stedet er fotograferet Rødby Station (Rdy)
Stedet er fotograferet Vennersminde Trinbræt
Stedet er fotograferet Rødbyhavn Station
Stedet er fotograferet Erikstrup TrinbrætFra Maribo station gik turen over Maribo Vest Krydsningsstation til Er....
Stedet er fotograferet Nørreballe StationMaribo - Torrigbanen løb over Nældevad å og ind i Nørreballe til Nørre....
Stedet er fotograferet Havlykke StationMaribo - Torrig banen gik gennem Sørup Hestehave skov og ind på den me....
Stedet er fotograferet Stokkemarke StationStokkemarke Station var Maribo - Torrig banens største mellemstation. ....
Stedet er fotograferet Vesterborg StationFra Stokkemarke station løb Maribo-Torrig banen i nordvestlig retning ....
Stedet er fotograferet Lindet Skole Trinbræt (uofficielt)Maribo - Torrig banen havde forløbet ud af Nørre Fredsskov til Lindet ....
Stedet er fotograferet Lindet StationLindet Station blev også betegnet som Linnet Station. Lindet station h....
Stedet er fotograferet Birket TrinbrætBirket trinbræt havde et læsse- og krydsningsspor, og lige nord for tr....
Stedet er fotograferet Torrig Station (Trr)Torrig station deltes mellem Maribo-Torrig banen og Nakskov-Kragenæs b....
Stedet er fotograferet Tårsvej Trinbræt (uofficielt)I nærheden af Tårsvej var der i mange år et uofficielt trinbræt der pr....
Stedet er fotograferet Branderslev Trinbræt (uofficielt)Efter Tårsvej trinbræt var der på Nakskov - Kragenæs banen et andet st....
Stedet er fotograferet Harpelunde StationDen første egentlige station på Nakskov Kragenæs banen lå i Sandby og ....
Stedet er fotograferet Tjørnevang TrinbrætFørst uofficielt, men blev officielt fra 15. maj 1934.
Stedet er fotograferet Købelev Station
Stedet er fotograferet Onsevig Station
Stedet er fotograferet Kastager Station
Stedet er fotograferet Horslunde StationHorslunde station var Nakskov Kragenæs banens største mellemstation.
Stedet er fotograferet Ørslykkevej Trinbræt
Stedet er fotograferet Svinsbjerg Station
Stedet er fotograferet Egholm Trinbræt
Stedet er fotograferet Kragenæs Station (Kgn)Kragenæs station var Nakskov Kragenæs banens endestation. Stationen va....
Stedet er fotograferet Vestenskov Station
Stedet er fotograferet Hvidstensmark Trinbræt
Stedet er fotograferet Kappel Station
Stedet er fotograferet Munkeby Station
Stedet er fotograferet Sønderstrand TrinbrætSønderstrand trinbræt lå hvor banen krydsede Vindeholmevej. I banens f....
Stedet er fotograferet Rudbjerggård Trinbræt
Stedet er fotograferet Tillitse Station
Stedet er fotograferet Dannemare StationDannemare var Nakskov - Rødby banens toglederstation.
Stedet er fotograferet Græshave Trinbræt
Stedet er fotograferet Gloslunde Station
Stedet er fotograferet Bastegård Trinbræt
Stedet er fotograferet Landet Station
Stedet er fotograferet Askhøj Station
Stedet er fotograferet Vester Tirsted Station
Stedet er fotograferet Bukkehave HoldepladsBukkehave holdeplads havde banearbejderbolig med ventesal.
Stedet er fotograferet Nykøbing Falster Station (Nf)Den 22. august 1872 blev jernbanen mellem Nykøbing og Orehoved indviet....
Stedet er fotograferet Væggerløse Station (Vø)
Stedet er fotograferet Marrebæk Station (Mæ)Marrebæk Station blev åbnet i 1887 og fik først side- og læssespor i 1....
Stedet er fotograferet Fiskebæk Station (Fi)
Stedet er fotograferet Gedesby Trinbræt (Gdb)
Stedet er fotograferet Gedser Station (Ge)Gedser sidste stationsbygningen er opført 1903 efter tegninger af Hein....
Nykøbing Falster Station (Nf) [1872-1963]Den 22. august 1872 blev jernbanen mellem Nykøbing og Orehoved indviet....
Nagelsti Forgreningsstation
Nagelsti TrinbrætNagelsti trinbræt blev anlagt i 1928 med perron og venteskur. Her afgr....
Toreby Trinbræt (Tby)
Flintinge Station
Fuglsang Trinbræt med SidesporFuglsang Trinbræt med med læssespor blev anlagt i 1927 i østkanten af ....
Sløsserup Trinbræt
Frejlev StationFrejlev Station var med varehuset, som senere blev udvidet kraftigt me....
Kettinge BilletsalgsstedKettinge Billetsalgssted fik i 1913 station med stationsbygning og kry....
Stedet er fotograferet Nysted Station (Nys)Nysted station lå nord øst for byen med en tosporet remise og drejeski....
Døllefjelde Musse Trinbræt (Df)
Rødby Færge Station (Rf)
Orehoved Station (Oh)Den oprindelige Orehoved station fra 1872, blev nedlagt ifm. åbningen ....
Nyskole Trinbræt med SidesporVest for Orehoved station lå den Nyskole trinbræt med sidespor ved vej....
Stedet er fotograferet Nørre Alslev Station (Nv)
Stedet er fotograferet Eskilstrup Station (Ek)Eskilstrup station er nedrevet og Eskilstrup er i dag trinbræt.
Stedet er fotograferet Tingsted Station (Tn)Tingsted Station lå syd for Bruntofte og vest for landsbyen. Stationen....
Stubbekøbing Station (Sbk)Stubbekøbing Station var med drejeskive, remise, varehus og værksted.....
Åstrup Billetsalgssted med SidesporÅstrup var billetsalgssted med sidespor. Blev konverteret til trinbræt....
Særslev Trinbræt (Sær)Særslev Trinbræt var med læssespor og læsserampe for roer.
Horbelev StationHorbelev Station var med svinefold og sidespor til privat pakhus.
Meelse Trinbræt med SidesporMeelse Trinbræt var med roelæssespor.
Karleby StationKarleby Station lå i landsbyen Eget nordvest for Karleby. Stationen va....
Bellinge (Falster) Trinbræt med SidesporBellinge var et sidespor med læsserampe for roer frem til 1931, hvor d....
Egebjerg StationEgebjerg Station lå øst for landsbyen Sønder Kirkeby.
Sønder Ørslev StationSønder Ørslev Station var med omløbsspor og læssespor med stikspor til....
Idestrup HoldepladsIdestrup startede som trinbræt men blev i 1918 holdeplads med stations....
Sønder Vedby TrinbrætSønder Vedby trinbræt blev anlagt i 1928 og havde perron på begge side....
Frejlev Mejerivej Trinbræt

Lige nu er der: 100 aktive samtidige brugere på danskejernbaner.dk

Copyright © 1999-2020 by danskejernbaner.dk - E-Mail: mail@danskejernbaner.dk - CMS Version 5.6.1 - build: 2020.09.15-19:08:50