Nordjyske jernbaner


Nordjyske jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Nordjyske jernbaner
Niels Jensen
1976
119
København
J. Fr. Clausen
87-11-03756-3

Bogen omhandler følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Aalborg-Hadsund Jernbane APB 56,31900.12.021969.03.31
Asaa-Ørsø APB 5,41914.11.111968.03.31
Hobro-Løgstør DSB 66,21893.07.151999
Aalborg-Hvalpsund Jernbane APB 75,11899.07.161969.03.31
Aars-Nibe-Svendstrup Jernbane ANSJ 49,61899.07.161969.03.31
Viborg-Ålestrup DSB 37,61893.09.152006.05.01
Aalborg-Nørresundby Jernbane DSB 2,61879.08.16I drift
Thisted-Fjerritslev Jernbane TFJ 54,21904.11.191969.03.31
Fjerritslev-Nørresundby Jernbane APB 52,71897.03.191969.04.01
Vodskov-Østervrå Jernbane HP 36,51924.05.211950.03.31
Skagensbanen SB 38,81924.06.06I drift
Hjørring-Løkken-Aabybro HP 54,61913.07.051963.09.28
Hjørring-Hørby HP 35,01913.11.081953.03.15
Nykøbing Mors-Næssund MoJ 24,0Ikke anlagtIkke anlagt
Nørre Salling Jernbane NSJ 26,0Ikke anlagtIkke anlagt
Farsø-Sebbersund AHB 52,0Ikke anlagtIkke anlagt
Aalborg-Frederikshavn NJ 84,81871.08.15I drift
Randers-Aalborg DSB 80,71869.09.19I drift
Hjørring-Hirtshals HP 17,81925.12.18I drift
Øster Assels-Feggesund MoJ 42,0Ikke anlagtIkke anlagt
Thisted-Struer Arriva 73,61882.04.20I drift
Nørresundby-Sæby-Frederikshavn APB 80,61899.07.181968.03.31

Bogen omhandler følgende jernbaneoperatører

Bogen omhandler følgende stationer

FotoStationens navnBeskrivelse
Ørsø Station (Øø)Ørsø station var i starten kun station på Sæbybanen (Nørresundby-...
Kovshede TrinbrætKovshede Trinbræt var med en sandperron og en læskærm af beton. S...
Hedegaard TrinbrætHedegaard Trinbræt var et meget øde trinbræt uden læskur/læskærm ...
Asaa Station (Aå)Asaa stationsbygning lå på tværs for enden af sporene og der var ...
Stedet er fotograferetAalborg Station (Ab)Aalborg Station åbnede den 18. september 1869 som endestation for...
Stedet er fotograferetNørresundby Station (Ns) [1907-1972]Den seneste station i Nørresundby er station nr. 2. Den første bl...
Stedet er fotograferetVoerbjerg TrinbrætVoerbjerg Trinbræt var meget sparsom med en jordperron og et trin...
Stedet er fotograferetVadum Kirke TrinbrætVadum Kirke Trinbræt havde et læskur der var bygget af blokhusbræ...
Stedet er fotograferetVadum StationVadum station lå i udkanten mod nord af Vadum by. Stationsbygning...
Stedet er fotograferetNørlang TrinbrætNørlang Trinbræt var med jordperron på hver side af Vævergårdsvej...
Stedet er fotograferetBiersted StationBiersted Station havde, trods det sparsomme opland, et forholdsvi...
Stedet er fotograferetKnøsgaard TrinbrætKnøsgaard Trinbræt var med standard korsformet læskærm i træ med ...
Stedet er fotograferetAabybro Station (Abr)Da Aabybro Station blev anlagt var der kun meget begrænset bebygg...
Stedet er fotograferetRyaa StationRyå station var selve afgreningen mellem Fjerritslev og Løkkenban...
Stedet er fotograferetBirkelse StationBirkelse Station havde en ø-perron (jordvold) ved overhalingsspo...
Stedet er fotograferetUlveskov TrinbrætUlveskov eller Ulveskoven Trinbræt blev først oprettet i 1949. De...
Stedet er fotograferetLangeslund-Mark TrinbrætLangelund, Langeslund-mark eller Langelunds mark Trinbræt blev fø...
Stedet er fotograferetArentsminde StationArentsminde var først billetsalgssted da den lå åbent i landskabe...
Stedet er fotograferetHalvrimmen StationHalvrimmen var først billetsalgssted, men blev siden ophøjet til ...
Stedet er fotograferetJægerum Trinbræt med SidesporJægerum Trinbræt blev oprettet i 1949 og var et simpelt trinbræt ...
Stedet er fotograferetBrovst Station (Br)Brovst station var udvidet såvel mod perron med et vindfang af tr...
Stedet er fotograferetSkovsgård StationSkovsgaard Station var med hovedbygning af Poulsen. Stationen lå ...
Stedet er fotograferetAarupvej TrinbrætAarupvej Trinbræt blev anlagt i 1949. Trinbrættet var todelt idet...
Stedet er fotograferetAarup hede TrinbrætAarup Hede Trinbræt blev anlagt i 1961. Trinbrættet var todelt id...
Stedet er fotograferetBonderup NordJylland StationBonderup Station var som de andre stationer med hovedbygning af P...
Stedet er fotograferetMyager TrinbrætMyager Trinbræt var meget sparsom med en jordperron og et trinbræ...
Stedet er fotograferetSkræm HoldepladsSkræm startede som holdeplads med billetsalgssted og de sidste år...
Stedet er fotograferetHusby TrinbrætHusby Trinbræt blev oprettet i 1936 og bestod af et rødmalet læsk...
Stedet er fotograferetAagaard skov TrinbrætAagaard Skov Trinbræt blev oprettet i 1952 og lå et meget øde ste...
Stedet er fotograferetFjerritslev Station (Fjr)Fjerritslev station havde forbindelse mellem Fjerritslev-Frederik...
Stedet er fotograferetHjørring Station (Hj)Hjørrings første station byggede Thomas Arboe sammen med N.P.C. H...
Stedet er fotograferetHjørring vestbanegård StationHjørring Vestbanegård var tegnet af Sylvius Knutzen og blev bygge...
Stedet er fotograferetKvægtorvet Trinbræt (Kt)Kvægtorvet Trinbræt blev taget i brug januar 2005. Mnage stillede...
Stedet er fotograferetTeglgårdsvej Trinbræt (Tgv)Teglgårdsvej Trinbræt var næsten ved at blive nedlagt før det ble...
Stedet er fotograferetHerregårdsparken Trinbræt (Hgp)Herregårdsparken Trinbræt var med i den store satsning for Hirtsh...
Stedet er fotograferetVellingshøj Station (Vlh)Vellinghøj Station var planlagt som afgreningsstation mellem side...
Stedet er fotograferetLangholm Trinbræt (Lah)Langholm Trinbræt var med kun 7 passagerer om dagen (2002/2003) H...
Stedet er fotograferetVidstrup Station (Vid)Vidstrup station var ikke en ubetinget succes da både persontrafi...
Stedet er fotograferetSønderby Trinbræt (Sdby)Sønderby Trinbræt ligger i den sydlige ende af Tornby kun 1,4 km ...
Stedet er fotograferetTornby Station (Tnb)Tornby station fik i 1970 krydsningsspor, og er i dag den eneste ...
Stedet er fotograferetRaundrup Trinbræt (Rav)Raundrup Trinbræt var med kun få passagerer om dagen Hirtshalsban...
Stedet er fotograferetHorne Station (Hon)Postekspeditionen på Horne Station ophørte i 1965 og den 1. juni ...
Stedet er fotograferetEmmersbæk Trinbræt (Emm)Emmersbæk Trinbræt hed tidligere Terpet trinbræt. Trinbrættet ...
Stedet er fotograferetColor Line TrinbrætColor Line Trinbræt lå umiddelbart før Hirtshals station. Herfra ...
Stedet er fotograferetHirtshals Havn Station (Hhs)Den oprindelige stationsbygning fra 1925 i Hirtshals fortæller si...
Stedet er fotograferetLilleheden Trinbræt (Lhe)Lilleheden (Nordsøcentret) Trinbræt åbnede d. 1. maj 1940, men va...
Fuglsig TrinbrætFuglsig Trinbræt var ved gården Fuglsig i 1930. Der var kun en jo...
Ilbro Station (Ilb)Ilbro Station gav ikke Ilbro det opsving, som de øvrige stationsb...
Lørslev StationLørslev Station gav Lørslev et opsving, som de øvrige stationsbye...
Bøjholm HoldepladsBøjholm Holdeplads skulle oprindeligt have heddet Øksenvad, men b...
Taars Station (Tårs)Taars Station havde stationsforstander og var banens bedste med i...
Bjørnstrup TrinbrætBjørnstrup Trinbræt havde meget få få rejsende ved optællingen i ...
Tranget StationTranget Station var en af Hørby banens mindste stationer, som ble...
Sæsing Station (Sæs)Sæsing Station var meget lig Hørbybanens mindre stationer som fx ...
Dalvang TrinbrætDalvang Trinbræt blev etableret på opfordring fra beboere mellem ...
Østervrå Station (Øvr)Østervrå Station var af samme type som Taars station på Hørbybane...
Lindholm (Hjørring-Hørby Jernbane) Trinbræt (Lih)Lindholm Trinbræt blev etableret ved gården Lindholm, efter 33 be...
Thorshøj Station (Thh)Thorshøj Station lå i byens nord/østlige ende. Byen voksede til 2...
Tamstrup TrinbrætTamstrup Trinbræt blev etableret ved gården Tamstrup Møllegaard. ...
Hørby Station (Hrb)Hørby Station blev anlagt til Sæbybanen i 1899 og var tegnet af a...
Stedet er fotograferetLiver Å TrinbrætLiver Å Trinbræt lå ca 900 meter vest for Liver Å, som trinbrætte...
Stedet er fotograferetSønderlev Station (Søv)Sønderlev Station lå ud til Skallerupvej i midten af byen Sønderl...
Stedet er fotograferetVennebjerg TrinbrætVennebjerg Trinbræt lå ca. 1,3 km nord øst for den lille landsby,...
Stedet er fotograferetLønstrup StationLønstrup Station lå ca 1 km. syd/øst for byen Lønstrup ud til Kys...
Nr. Rubjerg TrinbrætNr. Rubjerg Trinbræt blev anlagt i 1955. I tjenestekøreplanen med...
Jelstrup StationJelstrup Station var Hjørring-Løkken-Aabybro banens mindste stati...
Gjølstrup Station (Gjø)Gjølstrup Station var placeret i pæn afstand nord øst for byen Gj...
Stedet er fotograferetVittrup Station (Vit)Vittrup Station var placeret i den østlige ende af Vittrup by, so...
Stedet er fotograferetSkøttrup TrinbrætSkøttrup Trinbræt lå ca. 300 meter vest for gården Skøttrupgård, ...
Stedet er fotograferetLøkken Station (Løk)Løkken Station var Hjørring-Løkken-Aabybro banens største mellem ...
Vrensted StationVrensted Station var placeret i den vestlige ende af Vrensted by,...
Ingstrup StationIngstrup Station var placeret godt 2 km øst for Ingstrup by, som ...
Hjermitslev StationHjermitslev Station var placeret i den nord/nord østlige ende af ...
Alstrup TrinbrætAlstrup Trinbræt var placeret i nærheden af en bebyggelse på ca. ...
Saltum StationSaltum Station var ikke placeret i Saltum by, men Sønder Saltum, ...
Renbæk TrinbrætRenbæk Trinbræt var placeret i nærheden af en bebyggelse på ca. 1...
Pandrup Station (Pan)Pandrup Station. Var, bortset fra Løkken, en af banens største st...
Kaas Station (Kås)Kaas Station var den stationer på banen med den største mængde af...
Røde Hede TrinbrætRøde Hede Trinbræt var placeret i nærheden af en bebyggelse på ca...
Stedet er fotograferetHobro Station (Hb)Den oprindelige station i Hobro fra 1869, blev nedrevet og udskif...
Stedet er fotograferetDøstrup (Himmerland) Station (Dø)Døstrup Station ændrede navn efter genforeningen i 1920 til Døstr...
Stedet er fotograferetStore-Rørbæk Station (Ræ)Rørbæk startede som Billetsalgssted og blev senere station i de s...
Stedet er fotograferetGrynderup Trinbræt (Gyt)
Stedet er fotograferetNørager Station (Ner)
Stedet er fotograferetBoldrup Trinbræt (Bod)
Stedet er fotograferetSimested Station (Si)
Stedet er fotograferetÅlestrup Station (Aat)Aalestrup Station blev til i forbindelse med indvielsen af strækn...
Stedet er fotograferetØsterbølle Billetsalgssted (Øt)Østerbølle Billetsalgssted med sidespor blev i 1960 nedsat til tr...
Stedet er fotograferetØstrup Station (Øp)
Stedet er fotograferetAars Station (As)Aars station blev oprettet i 1893 i forbindelse med etablering af...
Stedet er fotograferetHornum Station (Om)
Stedet er fotograferetØjesø Trinbræt (Øjt)
Stedet er fotograferetGatten Station (Ga)
Stedet er fotograferetVindblæs Station (Vin)
Stedet er fotograferetLøgstør Station (Ør)
Nørresundby Havnestation StationNørresundby Havnestation eller Nørresundby H – hvor H altså ikke ...
Engholm Strand Trinbræt
Vodskov Station (Vsk)Vodskov station servicerede først Sæbybanen (Nørresundby-Sæby-Fre...
Langholt Station
Stae StationStae Station var i de sidste aktive år på Sæbybanen blevet nedsat...
Vester Hassing StationVester Hassing blev nedsat til trinbræt på Sæbybanens sidste drif...
Gandrup Station (Gg)
Øster Hassing kær Trinbræt
Ulsted Station (Ust)
Gettrup Trinbræt
Rørholt StationRørholt station hed oprindeligt Bolle Station efter den nærliggen...
Dronninglund Station (Drl)
Skelgaarden Trinbræt
Agersted Station
Gammel Agersted Trinbræt
Lunderhede Trinbræt
Præstbro Station
Idskov Trinbræt
Dybvad Station
Haven Trinbræt
Volstrup hede Trinbræt
Volstrup StationVolstrup Station blev nedsat til trinbræt på Sæbybanen i de sidst...
Lyngsåvej Trinbræt
Sæby Station (Sæ)Sæby station blev endestation d. 27. maj 1962, da strækningen me...
Kurhotellet TrinbrætKurhotellet trinbræt var fra 1955 kun åbent i sommer perioden.
Sulbæk Trinbræt
Understed StationUndersted blev nedsat til trinbræt de sidste år Sæbybanen var åbe...
Bangsbo BilletsalgsstedBangsbo havde stationsbygning, men var kun billetsalgssted. De si...
Frederikshavn Godsbanegård (Fh)Frederikshavn Godsbanegård blev anlagt sammen med Sæbybanen. Den ...
Stedet er fotograferetFrederikshavn Station (Fh) [1871-1979]Frederikshavns første station blev indviet 15. august 1871 sammen...
Stedet er fotograferetRanders Station (Rd)Randers Station var knudepunkt for jernbanerne Randers-Ålborg (18...
Stedet er fotograferetSvejstrup Trinbræt (Svt)
Stedet er fotograferetBjerregrav Station (Bv)Bjerregrav Billetsalgssted åbnedes i 1885 for beboernes egen regn...
Stedet er fotograferetKovsted Trinbræt (Kot)Kovsted eller Kousted Trinbræt som det også blev kaldt.
Stedet er fotograferetFårup Station (Fp)Fårup Station servicerede Randers-Aalborg banen fra 1869, men fra...
Stedet er fotograferetSønder-Onsild StationOnsild Station anlagdes til åbningen af strækningen Randers-Aalbo...
Øls Trinbræt (Øls)
Stedet er fotograferetØster Doense Station (Do)Øster Doense startede som trinbræt i 1882 med få afgange tirsdag ...
Stedet er fotograferetHvarre Trinbræt (Hvt)Hvarre trinbræt blev nedlagt og nedrevet da Randers-Aalborg banen...
Stedet er fotograferetArden Station (Ad)I starten var der billetsalg fra en mindre træbygning i Arden. Om...
Stedet er fotograferetMosskov Trinbræt (Mk)Mosskov Trinbræt blev etableret i 1869 som privat sidespor til St...
Stedet er fotograferetSkørping Station (Sø)
Stedet er fotograferetStøvring Trinbræt (Sr)Støvring Station stammer fra åbningen af banestrækningen Randers-...
Stedet er fotograferetAnnerup Trinbræt (Apt)Annerup trinbræt blev nedlagt og nedrevet da Randers-Aalborg bane...
Stedet er fotograferetEllidshøj Station (Eh)Ellidshøj Station havde en stor betydning under anlæg af banen fr...
Stedet er fotograferetSvenstrup (Jylland) Station (Sn)Svenstrup fik ikke station ved banens åbning, men fra 1870 til 18...
Stedet er fotograferetSkalborg Trinbræt (Og)I december 2003 oprettedes Skalborg trinbræt ca. 400 meter syd fo...
Stedet er fotograferetFrederikshavn Station (Fh)Frederikshavns første station blev indviet 15. august 1871 sammen...
Stedet er fotograferetApholmen Trinbræt (Aph)Apholmen Trinbræt er fra 1996, men allerede i 2005 blev det nedla...
Elling Nordjylland Holdeplads [1890-1924]Elling Holdeplads, var ved banens åbning i 1890, kun en ventesal ...
Stedet er fotograferetStrandby Station (Stb)Strandby Stationen blev bygget i 1924 sammen med at Skagensbanen ...
Stedet er fotograferetRimmen Station (Rim) [1924-1967]Rimmen Stationen blev bygget i 1924 samtidig med at Skagensbanen ...
Stedet er fotograferetJerup Station (Jeu)Jerup Station ligger syd for landevejen fra Jerup til Mosbjerg. ...
Stedet er fotograferetNapstjert Trinbræt (Nap)Ved Skagensbanens åbning den 24. juli 1890 var Napstjert billetsa...
Stedet er fotograferetÅlbæk Station (Ålb)Ålbæk station ligger midt i Ålbæk by, syd for overkørslen med Cen...
Stedet er fotograferetBunken Trinbræt (Buk)Bunken Trinbræt ligger i den sydlige del af Bunken Klitplantage v...
Stedet er fotograferetHulsig Station (Hul) [1890-1967]Hulsig Station ligger i den østlige side af den lille Hulsig by. ...
Stedet er fotograferetSandmilen Trinbræt (Sat)Sandmilen Trinbræt er fra smalsporstiden og blev etableret som "s...
Stedet er fotograferetHøjen Station (Høj) [1890-1964]Højen Station startede som billetsalgssted ved åbningen i 1890, m...
Stedet er fotograferetFrederikshavnsvej Trinbræt (Fhv)Frederikshavnvej Trinbræt åbnede i 1992. Trinbrættet har været me...
Stedet er fotograferetSkagen Station (Sgb)Skagen Station er endestation på Skagensbanen mellem Skagen og Fr...
Stedet er fotograferetThisted Station (Ti)Thisted station var i starten endestation for Thybanen mellem Str...
Stedet er fotograferetLandlyst TrinbrætLandlyst trinbræt havde 2 perroner. Én perron for tog mod Fjerrit...
Stedet er fotograferetThorstedvej (Svellelyst) Trinbræt (uofficielt)Thorstedvej trinbræt var meget sparsomt indrettet med gamle jernb...
Stedet er fotograferetBaun TrinbrætBaun også kaldet Bavn Trinbræt
Stedet er fotograferetVandet StationVandet station skiftede navn i 1952 til Vandet Thy for at undgå f...
Stedet er fotograferetHavreland Trinbræt
Stedet er fotograferetNors Station
Lille Hillerslev TrinbrætLille Hillerslev trinbræt oprettet på Thisted-Fjerritslev Jernban...
Stedet er fotograferetHillerslev Station
Stedet er fotograferetKaastrup TrinbrætKaastrup trinbræt blev oprettet d. 15. maj 1931.
Stedet er fotograferetTanggaard Trinbræt
Stedet er fotograferetHunstrup Station
Stedet er fotograferetØsterild StationØsterild station var med vandtårn og vandkran. Vandtårnet er stad...
Stedet er fotograferetTovsig Trinbræt
Stedet er fotograferetVesløs StationVesløs Station på Thisted-Fjerritslev Jernbane åbnede sammen med ...
Stedet er fotograferetTømmerby StationTømmerby startede med et trinbræt med ekspedition af banepakker i...
Stedet er fotograferetLangvad TrinbrætLangvad trinbræt åbnede d. 15. maj 1928.
Stedet er fotograferetFrøstrup Station
Stedet er fotograferetKærup Trinbræt
Stedet er fotograferetKærup Holme TrinbrætKærup Holme trinbræt blev først oprettet d. 1. maj 1932.
Stedet er fotograferetVust StationVust trinbræt var fra start med ekspedition af banepakker i vogte...
Stedet er fotograferetTorup Kær TrinbrætTorup Kær trinbræt blev oprettet d. 17. maj 1953.
Stedet er fotograferetThorup StationThorup station fik den gamle stavemåde Thorup trods stedet staves...
Stedet er fotograferetKlim Station
Stedet er fotograferetGøttrup TrinbrætGøttrup trinbræt lå 3½ km nord for byen Gøttrup. Der blev bygget ...
Struer Station (Str)Struer Station for strækningen: Esbjerg-Struer (Den Vestjyske Læ...
Struer Havneplads TrinbrætStruer Havneplads var trinbræt på Thybanen indtil banens omlægnin...
Bremdal Trinbræt (uofficielt)Bremdal Trinbræt var et tidligere uofficielt trinbræt for badetog...
Humlum Trinbræt (Um)Humlum Station er i dag lukket og steder er nedsat til trinbræt.
Oddesund Syd Station (Sy)Oddesund Syd blev nedlagt 15. maj 1938 da Oddesund Broen blev tag...
Oddesund Nord Trinbræt (No)Oddesund Nord er i dag trinbræt, men der har været 2 stationer fø...
Uglev Station (Ul)Uglev station er i dag lukket og stedet er nedsat til trinbræt.
Hvidbjerg Station (Hw)Hvidbjerg station er i dag lukket og stedet er nedsat til trinbræt.
Lyngs Trinbræt (Ln)Lyngs Station er i dag lukket og stedet er nedsat til trinbræt.
Ydby Station (Yd)Ydby Station er i dag lukket og stedet er nedsat til trinbræt.
Hurup Thy Station (Ur)
Bedsted Thy Station (Bn)
Hassing Billetsalgssted (Hsg)Hassing Billetsalgssted var en lille station på strækningen Strue...
Hørdum Trinbræt (Hæ)Hørdum station blev nedrykket til trinbræt d. 1. maj 1967.
Snedsted Station (Sne)
Todbøl Billetsalgssted (Tod)Todbøl Billetsalgssted blev nedlagt 28. maj 1967. Billetsalget er...
Sjørring Trinbræt (Ri)Sjørring station blev nedrykket til trinbræt d. 1. december 1968.
Viborg Station (Vg)Viborg fik station i 1863 da man forlængede banen fra Langå til V...
Margrethelund Trinbræt (Mlt)
Løgstrup Station (Ltr)
Hjarbæk Trinbræt (Hjt)
Kølsen Billetsalgssted (Køs)Kølsen Billetsalgssted blev nedrykket til trinbræt i 1939.
Nederhede Trinbræt
Skals Station (Ska)
Skringstrup Billetsalgssted (Skr)
Nørdam TrinbrætNørdam Trinbræt blev også kaldt Nørredam Trinbræt.
Møldrup Station (Mp)I Møldrup var det muligt at modtage og sende vognladningsgods fre...
Hvam Station (Ham)
Skytteplantagen TrinbrætSkytteplantagen trinbræt lå lidt nord for Vodskov, og blev oprett...
Uggerhalne Station
Brusholt Trinbræt
Lyngdrup Trinbræt
Frederikshvile TrinbrætFrederikshvile trinbræt åbnede i 1928 og lå ud for gården Frederi...
Hjallerup Station (Hja)
Klavsholm TrinbrætKlavsholm Trinbræt har også været skrevet som Clausholm Trinbræt.
Bjørnholm Station
Kildedal (Vodskov-Østervrå) Trinbræt
Klokkerholm Station
Røgelhede Station
Kirkegård Trinbræt
Hellum Station
Musted Trinbræt
Kirkholt Trinbræt
Mylund Station
Vester Mylund Trinbræt
Villestrup Trinbræt
Vejen (Vodskov-Østervrå) Trinbræt med SidesporVejen fik trinbræt i 1935, men havde allerede mergelsidespor fra ...
Godthåb StationGodthåb startede som Billetsalgssted, men blev opgraderet til Sta...
Tostrup TrinbrætTostrup Trinbræt blev oprettet da skinnebusserne blev indført i 1...
Store Restrup TrinbrætTostrup Trinbræt blev oprettet da skinnebusserne blev indført i 1...
Sønderholm Station
Nyrup Mark Trinbræt
Binderup TrinbrætBinderup Billetsalgssted var indrettet i et baneformandshus og bl...
Skal TrinbrætSkal Trinbræt havde billetsalg i det nærtliggende vogterhus.
Nibe Station (Ne)Nibe Station blev etableret til åbningen af Aars-Nibe-Svendstrup ...
Lundbæk HoldepladsLundbæk var Holdeplads med billetsalg fra baneformandshuset. Der ...
Sebbersund Station
Halkær Station
Hedegaarde TrinbrætHedegaarde trinbræt startede som et uofficielt trinbræt d. 1. aug...
Vegger StationVegger station hed i starten Vægger station, men fik navneændring...
Skivum Trinbræt
Langdal Trinbræt
Blære Station
Svenstrupgårde Trinbræt
Stedet er fotograferetAalborg Vestby Trinbræt (Abv)
Stedet er fotograferetLindholm (Vendsysselbanen) Station (Lih)
Stedet er fotograferetHvorupgård Holdeplads med sidespor (Hvg)Fra 1880 til 1908 var der holdeplads ved sidesporet til teglværke...
Stedet er fotograferetSulsted Teknisk Station (Su)Sulsted Station blev etableret på strækningen Nr. Sundby-Frederik...
Stedet er fotograferetTylstrup Station (Ty)Tylstrup station blev opført i 1886. Før der kom station blev vog...
Stedet er fotograferetBrønderslev Station (Bl)Brønderslevs første station stammer fra statsbanestrækningen Nørr...
Stedet er fotograferetEm Billetsalgssted (Em)Em også kaldet Emb, var Billetsalgssted frem til 1952 hvor det bl...
Stedet er fotograferetVrå Station (Vr)
Stedet er fotograferetGunderup Trinbræt (Gut)
Stedet er fotograferetHæstrup Trinbræt (Æs)Hæstrup var billetsalgssted fra 1873 til 1963, hvor det blev til ...
Stedet er fotograferetSønderskov Station (Søk)Sønderskov trinbræt startede som billetsalgssted i 1871 i vogterh...
Stedet er fotograferetSindal Station (Sa)I dag er Sindal station nedsat som trinbræt.
Stedet er fotograferetTolne Trinbræt (To)Tolne Holdeplads lå i landsbyen Tolne ved Sindal i Vendsyssel og ...
Stedet er fotograferetKvissel Station (Kv)Kvissel var holdested i årene 1871 til 1877. I 1877 blev den nuvæ...
Stedet er fotograferetElling Trinbræt (Elt)
Stedet er fotograferetGug Station
Lundergaarde Trinbræt med SidesporLundergaarde Trinbræt havde sidespor og læsseanlæg for Gug Kalkvæ...
Gistrup Station
Klarup Station (Kup)
Stranderholm Trinbræt
Storvorde Station
Sejlflod Station (Sf)Sejlflod Station åbnede sammen med Hadsundbanen (Aalborg-Hadsund)...
Gudumholm Station (Gn)
Palsgaard Trinbræt
Louisendal Trinbræt
Vaarst Station
Lindenborg Aa Trinbræt
Komdrup Station [1905-1967]Komdrup Station lå ca. 700 meter nord øst for landsbyen Komdrup i...
Kongerslev StationKongerslev er en by i Himmerland og havde i 2021 1.341 indbyggere...
Randrup Trinbræt
Bjerregaardene TrinbrætBjerregaardene Trinbræt skiftede navn i 1964 til Bjerregaard.
Bælum Station
Solbjerg By Trinbræt
Solbjerg (Himmerland) Station
Veddum StationVeddum startede som trinbræt og fik fra 1905 station, de sidste å...
Skelund StationMandag den 23. februar 2015, startede nedrivningen af den gamle s...
Høgholt Trinbræt
Visborg Station
Hadsund Nord Station (Hds)Hadsund Nord banegård opførtes som Aalborg-Hadsund Jernbanes ende...
Pisselhøj TrinbrætPisselhøj Trinbræt startede som et uofficielt trinbræt d. 1. augu...
Jelstrupgaarde TrinbrætJelstrupgaarde Trinbræt startede som et uofficielt trinbræt d. 1....
Havbro StationHavbro Station var stavet og udtalt som Haubro indtil 1958.
Holme StationHolme Station var oprindelig ikke en station, men et baneformands...
Farsø Station (Fsø)
Fandrup StationFandrup Station blev nedsat til holdested i 1964.
Dammergaarde Trinbræt
Ullits Station
Hestbæk Trinbræt
Illerisøre Trinbræt
Hvalpsund Station (Hps)