Nordjyske jernbaner


Nordjyske jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Nordjyske jernbaner
Niels Jensen
1976
119
København
J. Fr. Clausen
87-11-03756-3

Bogen omhandler følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Aalborg-Hadsund Jernbane APB 56,31900.12.021969.03.31
Asaa-Ørsø APB 5,41914.11.111968.03.31
Hobro-Løgstør DSB 66,21893.07.151999
Aalborg-Hvalpsund Jernbane APB 75,11899.07.161969.03.31
Aars-Nibe-Svendstrup Jernbane ANSJ 49,61899.07.161969.03.31
Viborg-Ålestrup DSB 37,61893.09.152006.05.01
Thisted-Fjerritslev Jernbane TFJ 54,21904.11.191969.03.31
Fjerritslev-Nørresundby Jernbane APB 52,71897.03.191969.04.01
Vodskov-Østervrå Jernbane HP 36,51924.05.211950.03.31
Skagensbanen SB 38,81924.06.06I drift
Hjørring-Løkken-Aabybro HP 54,61913.07.051963.09.28
Hjørring-Hørby HP 35,01913.11.081953.03.15
Nykøbing Mors-Næssund MoJ 24,0Ikke anlagtIkke anlagt
Nørre Salling Jernbane NSJ 26,0Ikke anlagtIkke anlagt
Farsø-Sebbersund AHB 52,0Ikke anlagtIkke anlagt
Aalborg-Frederikshavn NJ 84,81871.08.15I drift
Randers-Aalborg DSB 80,71869.09.19I drift
Hjørring-Hirtshals HP 17,81925.12.18I drift
Øster Assels-Feggesund MoJ 42,0Ikke anlagtIkke anlagt
Thisted-Struer Arriva 73,61882.04.20I drift
Nørresundby-Sæby-Frederikshavn APB 80,61899.07.181968.03.31
Aalborg-Nørresundby Jernbane DSB 2,61879.08.16I drift

Bogen omhandler følgende jernbaneoperatører

Bogen omhandler følgende stationer

FotoStationens navnBeskrivelse
Ørsø Station (Øø)Ørsø station var i starten kun station på Sæbybanen (Nørresundby-...
Kovshede TrinbrætKovshede Trinbræt var med en sandperron og en læskærm af beton. S...
Hedegaard TrinbrætHedegaard Trinbræt var et meget øde trinbræt uden læskur/læskærm ...
Asaa Station (Aå)Asaa stationsbygning lå på tværs for enden af sporene og der var ...
Stedet er fotograferet Aalborg Station (Ab)Aalborg Station åbnede den 18. september 1869 som endestation for...
Stedet er fotograferet Nørresundby Station (Ns) [1907-1972]Den første Station i Nørresundby åbnede i 1871 som endestation fo...
Stedet er fotograferet Voerbjerg TrinbrætVoerbjerg Trinbræt var meget sparsom med en jordperron og et trin...
Stedet er fotograferet Vadum Kirke TrinbrætVadum Kirke Trinbræt havde et læskur der var bygget af blokhusbræ...
Stedet er fotograferet Vadum StationVadum Station åbnede sammen med Fjerritslev-Nørresundby banen den...
Stedet er fotograferet Nørlang TrinbrætNørlang Trinbræt var med jordperron på hver side af Vævergårdsvej...
Stedet er fotograferet Biersted StationBiersted Station havde, trods det sparsomme opland, et forholdsvi...
Stedet er fotograferet Knøsgaard TrinbrætKnøsgaard Trinbræt var med standard korsformet læskærm i træ med ...
Stedet er fotograferet Aabybro Station (Abr)Da Aabybro Station blev anlagt var der kun meget begrænset bebygg...
Stedet er fotograferet Ryaa StationRyå station var selve afgreningen mellem Fjerritslev og Løkkenban...
Stedet er fotograferet Birkelse StationBirkelse Station havde en ø-perron (jordvold) ved overhalingsspo...
Stedet er fotograferet Ulveskov TrinbrætUlveskov eller Ulveskoven Trinbræt blev først oprettet i 1949. De...
Stedet er fotograferet Langeslund-Mark TrinbrætLangelund, Langeslund-mark eller Langelunds mark Trinbræt blev fø...
Stedet er fotograferet Arentsminde StationArentsminde var først billetsalgssted da den lå åbent i landskabe...
Stedet er fotograferet Halvrimmen StationHalvrimmen var først billetsalgssted, men blev siden ophøjet til ...
Stedet er fotograferet Jægerum Trinbræt med SidesporJægerum Trinbræt blev oprettet i 1949 og var et simpelt trinbræt ...
Stedet er fotograferet Brovst Station (Br)Brovst Station var trafikalt set en god mellemstation på jernbane...
Stedet er fotograferet Skovsgård StationSkovsgaard Station var med hovedbygning af Poulsen. Stationen lå ...
Stedet er fotograferet Aarupvej TrinbrætAarupvej Trinbræt blev anlagt i 1949. Trinbrættet var todelt idet...
Stedet er fotograferet Aarup hede TrinbrætAarup Hede Trinbræt blev anlagt i 1961. Trinbrættet var todelt id...
Stedet er fotograferet Bonderup NordJylland StationBonderup Station var som de andre stationer med hovedbygning af P...
Stedet er fotograferet Myager TrinbrætMyager Trinbræt var meget sparsom med en jordperron og et trinbræ...
Stedet er fotograferet Skræm HoldepladsSkræm startede som holdeplads med billetsalgssted og de sidste år...
Stedet er fotograferet Husby TrinbrætHusby Trinbræt blev oprettet i 1936 og bestod af et rødmalet læsk...
Stedet er fotograferet Aagaard skov TrinbrætAagaard Skov Trinbræt blev oprettet i 1952 og lå et meget øde ste...
Stedet er fotograferet Fjerritslev Station (Fjr)Fjerritslev Station havde forbindelse mellem Fjerritslev-Frederik...
Stedet er fotograferet Hjørring Station (Hj)Hjørrings første station byggede Thomas Arboe sammen med N.P.C. H...
Stedet er fotograferet Hjørring vestbanegård StationHjørring Vestbanegård var tegnet af Sylvius Knutzen og blev bygge...
Stedet er fotograferet Kvægtorvet Trinbræt (Kt)Kvægtorvet Trinbræt blev taget i brug januar 2005. Mnage stillede...
Stedet er fotograferet Teglgårdsvej Trinbræt (Tgv)Teglgårdsvej Trinbræt var næsten ved at blive nedlagt før det ble...
Stedet er fotograferet Herregårdsparken Trinbræt (Hgp)Herregårdsparken Trinbræt var med i den store satsning for Hirtsh...
Stedet er fotograferet Vellingshøj Station (Vlh)Vellinghøj Station var planlagt som afgreningsstation mellem side...
Stedet er fotograferet Langholm Trinbræt (Lah)Langholm Trinbræt var med kun 7 passagerer om dagen (2002/2003) H...
Stedet er fotograferet Vidstrup Station (Vid)Vidstrup station var ikke en ubetinget succes da både persontrafi...
Stedet er fotograferet Sønderby Trinbræt (Sdby)Sønderby Trinbræt ligger i den sydlige ende af Tornby kun 1,4 km ...
Stedet er fotograferet Tornby Station (Tnb)Tornby station fik i 1970 krydsningsspor, og er i dag den eneste ...
Stedet er fotograferet Raundrup Trinbræt (Rav)Raundrup Trinbræt var med kun få passagerer om dagen Hirtshalsban...
Stedet er fotograferet Horne Station (Hon)Postekspeditionen på Horne Station ophørte i 1965 og den 1. juni ...
Stedet er fotograferet Emmersbæk Trinbræt (Emm)Terpet Trinbræt åbnede i 1935 på Hirtshalsbanen og var oprindelig...
Stedet er fotograferet Color Line TrinbrætColor Line Trinbræt lå umiddelbart før Hirtshals station. Herfra ...
Stedet er fotograferet Hirtshals Havn Station (Hhs)Den oprindelige stationsbygning fra 1925 i Hirtshals fortæller si...
Stedet er fotograferet Lilleheden Trinbræt (Lhe)Lilleheden (Nordsøcentret) Trinbræt åbnede d. 1. maj 1940, men va...
Fuglsig TrinbrætFuglsig Trinbræt var ved gården Fuglsig i 1930. Der var kun en jo...
Ilbro Station (Ilb)Ilbro Station gav ikke Ilbro det opsving, som de øvrige stationsb...
Lørslev StationLørslev Station gav Lørslev et opsving, som de øvrige stationsbye...
Bøjholm HoldepladsBøjholm Holdeplads skulle oprindeligt have heddet Øksenvad, men b...
Taars Station (Tårs)Taars Station havde stationsforstander og var banens bedste med i...
Bjørnstrup TrinbrætBjørnstrup Trinbræt havde meget få få rejsende ved optællingen i ...
Tranget StationTranget Station var en af Hørby banens mindste stationer, som ble...
Sæsing Station (Sæs)Sæsing Station var meget lig Hørbybanens mindre stationer som fx ...
Dalvang TrinbrætDalvang Trinbræt blev etableret på opfordring fra beboere mellem ...
Østervrå Station (Øvr)Østervrå Station var af samme type som Taars station på Hørbybane...
Lindholm (Hjørring-Hørby Jernbane) Trinbræt (Lih)Lindholm Trinbræt blev etableret ved gården Lindholm, efter 33 be...
Thorshøj Station (Thh)Thorshøj Station lå i byens nord/østlige ende. Byen voksede til 2...
Tamstrup TrinbrætTamstrup Trinbræt blev etableret ved gården Tamstrup Møllegaard. ...
Hørby Station (Hrb)Hørby Station blev anlagt til Sæbybanen i 1899 og var tegnet af a...
Stedet er fotograferet Liver Å TrinbrætLiver Å Trinbræt lå ca 900 meter vest for Liver Å, som trinbrætte...
Stedet er fotograferet Sønderlev Station (Søv)Sønderlev Station lå ud til Skallerupvej i midten af byen Sønderl...
Stedet er fotograferet Vennebjerg TrinbrætVennebjerg Trinbræt lå ca. 1,3 km nord øst for den lille landsby,...
Stedet er fotograferet Lønstrup StationLønstrup Station lå ca 1 km. syd/øst for byen Lønstrup ud til Kys...
Nr. Rubjerg TrinbrætNr. Rubjerg Trinbræt blev anlagt i 1955. I tjenestekøreplanen med...
Jelstrup StationJelstrup Station var Hjørring-Løkken-Aabybro banens mindste stati...
Gjølstrup Station (Gjø)Gjølstrup Station var placeret i pæn afstand nord øst for byen Gj...
Stedet er fotograferet Vittrup Station (Vit)Vittrup Station var placeret i den østlige ende af Vittrup by, so...
Stedet er fotograferet Skøttrup TrinbrætSkøttrup Trinbræt lå ca. 300 meter vest for gården Skøttrupgård, ...
Stedet er fotograferet Løkken Station (Løk)Løkken Station var Hjørring-Løkken-Aabybro banens største mellem ...
Vrensted StationVrensted Station var placeret i den vestlige ende af Vrensted by,...
Ingstrup StationIngstrup Station var placeret godt 2 km øst for Ingstrup by, som ...
Hjermitslev StationHjermitslev Station var placeret i den nord/nord østlige ende af ...
Alstrup TrinbrætAlstrup Trinbræt var placeret i nærheden af en bebyggelse på ca. ...
Saltum StationSaltum Station var ikke placeret i Saltum by, men Sønder Saltum, ...
Renbæk TrinbrætRenbæk Trinbræt var placeret i nærheden af en bebyggelse på ca. 1...
Pandrup Station (Pan)Pandrup Station. Var, bortset fra Løkken, en af banens største st...
Kaas Station (Kås)Kaas Station var den stationer på banen med den største mængde af...
Røde Hede TrinbrætRøde Hede Trinbræt var placeret i nærheden af en bebyggelse på ca...
Stedet er fotograferet Hobro Station (Hb)Den oprindelige station i Hobro fra 1869, blev nedrevet og udskif...
Stedet er fotograferet Døstrup (Himmerland) Station (Dø)Døstrup Station ændrede navn efter genforeningen i 1920 til Døstr...
Stedet er fotograferet Store-Rørbæk Station (Ræ)Rørbæk startede som Billetsalgssted og blev senere station i de s...
Stedet er fotograferet Grynderup Trinbræt (Gyt)
Stedet er fotograferet Nørager Station (Ner)
Stedet er fotograferet Boldrup Trinbræt (Bod)
Stedet er fotograferet Simested Station (Si)
Stedet er fotograferet Ålestrup Station (Aat)Aalestrup Station blev til i forbindelse med indvielsen af strækn...
Stedet er fotograferet Østerbølle Billetsalgssted (Øt)Østerbølle Billetsalgssted med sidespor blev i 1960 nedsat til tr...
Stedet er fotograferet Østrup Station (Øp)
Stedet er fotograferet Aars Station (As)Aars station blev oprettet i 1893 i forbindelse med etablering af...
Stedet er fotograferet Hornum Station (Om)
Stedet er fotograferet Øjesø Trinbræt (Øjt)
Stedet er fotograferet Gatten Station (Ga)
Stedet er fotograferet Vindblæs Station (Vin)
Stedet er fotograferet Løgstør Station (Ør)
Stedet er fotograferet Nørresundby Havnestation StationDen første Station i Nørresundby åbnede i 1871 som endestation fo...
Engholm Strand Trinbræt
Vodskov Station (Vsk)Vodskov station servicerede først Sæbybanen (Nørresundby-Sæby-Fre...
Langholt Station
Stae StationStae Station var i de sidste aktive år på Sæbybanen blevet nedsat...
Vester Hassing StationVester Hassing blev nedsat til trinbræt på Sæbybanens sidste drif...
Gandrup Station (Gg)
Øster Hassing kær Trinbræt
Ulsted Station (Ust)
Gettrup Trinbræt
Rørholt StationRørholt station hed oprindeligt Bolle Station efter den nærliggen...
Dronninglund Station (Drl)Allerede i 1874 arbejdede lokale kræfter på at skaffe en bane til...
Skelgaarden Trinbræt
Agersted Station
Gammel Agersted Trinbræt
Lunderhede Trinbræt
Præstbro Station
Idskov Trinbræt
Dybvad Station
Haven Trinbræt
Volstrup hede Trinbræt
Volstrup StationVolstrup Station blev nedsat til trinbræt på Sæbybanen i de sidst...
Lyngsåvej Trinbræt
Sæby Station (Sæ)Sæby station blev endestation d. 27. maj 1962, da strækningen me...
Kurhotellet TrinbrætKurhotellet trinbræt var fra 1955 kun åbent i sommer perioden.
Sulbæk Trinbræt
Understed StationUndersted blev nedsat til trinbræt de sidste år Sæbybanen var åbe...
Bangsbo BilletsalgsstedBangsbo havde stationsbygning, men var kun billetsalgssted. De si...
Frederikshavn Godsbanegård (Fh)Frederikshavn Godsbanegård åbnede sammen med Sæbybanen den 18. ju...
Stedet er fotograferet Frederikshavn Station (Fh) [1871-1979]Frederikshavns første station blev indviet 15. august 1871 sammen...
Stedet er fotograferet Randers Station (Rd)Randers Station var knudepunkt for jernbanerne Randers-Ålborg (18...
Stedet er fotograferet Svejstrup Trinbræt (Svt)
Stedet er fotograferet Bjerregrav Station (Bv)Bjerregrav Billetsalgssted åbnedes i 1885 for beboernes egen regn...
Stedet er fotograferet Kovsted Trinbræt (Kot)Kovsted eller Kousted Trinbræt som det også blev kaldt.
Stedet er fotograferet Fårup Station (Fp)Fårup Station servicerede Randers-Aalborg banen fra 1869, men fra...
Stedet er fotograferet Sønder-Onsild StationOnsild Station anlagdes til åbningen af strækningen Randers-Aalbo...
Øls Trinbræt (Øls)
Stedet er fotograferet Øster Doense Station (Do)Øster Doense startede som billetsalgssted i 1882, hvor billetsalg...
Stedet er fotograferet Hvarre Trinbræt (Hvt)Hvarre trinbræt blev nedlagt og nedrevet da Randers-Aalborg banen...
Stedet er fotograferet Arden Station (Ad)I starten var der billetsalg fra en mindre træbygning i Arden. Om...
Stedet er fotograferet Mosskov Trinbræt (Mk)Mosskov Holdeplads blev etableret i 1869 som privat sidespor til ...
Stedet er fotograferet Skørping Station (Sø)
Stedet er fotograferet Støvring Trinbræt (Sr)Støvring Station stammer fra åbningen af banestrækningen Randers-...
Stedet er fotograferet Annerup Trinbræt (Apt)Annerup trinbræt blev nedlagt og nedrevet da Randers-Aalborg bane...
Stedet er fotograferet Ellidshøj Station (Eh)Ellidshøj Station havde en stor betydning under anlæg af banen fr...
Svenstrup (Jylland) Trinbræt (Sn)Svenstrup fik ikke station ved Randers-Aalborg banens åbning den ...
Stedet er fotograferet Skalborg Trinbræt (Og)I december 2003 oprettedes Skalborg trinbræt ca. 400 meter syd fo...
Stedet er fotograferet Frederikshavn Station (Fh)Frederikshavns første station blev indviet 15. august 1871 sammen...
Stedet er fotograferet Apholmen Trinbræt (Aph)Apholmen Trinbræt er fra 1996, men allerede i 2005 blev det nedla...
Stedet er fotograferet Elling Nordjylland Holdeplads [1890-1924]Elling Holdeplads, var ved banens åbning i 1890, kun en ventesal ...
Stedet er fotograferet Strandby Trinbræt (Stb)Strandby Stationen blev bygget i 1924 sammen med at Skagensbanen ...
Stedet er fotograferet Rimmen Station (Rim) [1924-1967]Rimmen Stationen blev bygget i 1924 samtidig med at Skagensbanen ...
Stedet er fotograferet Jerup Trinbræt (Jeu)Jerup Station ligger syd for landevejen fra Jerup til Mosbjerg. ...
Stedet er fotograferet Napstjert Trinbræt (Nap)Ved Skagensbanens åbning den 24. juli 1890 var Napstjert billetsa...
Stedet er fotograferet Ålbæk Trinbræt (Ålb)Ålbæk Station ligger midt i Ålbæk by, syd for overkørslen med Cen...
Stedet er fotograferet Bunken Trinbræt (Buk)Bunken Trinbræt ligger i den sydlige del af Bunken Klitplantage v...
Stedet er fotograferet Hulsig Station (Hul) [1890-1967]Hulsig Station ligger i den østlige side af den lille Hulsig by. ...
Stedet er fotograferet Sandmilen Trinbræt (Sat)Sandmilen Trinbræt er fra smalsporstiden og blev etableret som "s...
Stedet er fotograferet Højen Station (Høj) [1890-1964]Højen Station startede som billetsalgssted ved åbningen i 1890, m...
Stedet er fotograferet Frederikshavnsvej Trinbræt (Fhv)Frederikshavnvej Trinbræt åbnede i 1992. Trinbrættet har været me...
Stedet er fotograferet Skagen Station (Sgb)Skagen Station er endestation på Skagensbanen mellem Skagen og Fr...
Stedet er fotograferet Thisted Station (Ti)Thisted station var i starten endestation for Thybanen mellem Str...
Stedet er fotograferet Landlyst TrinbrætLandlyst trinbræt havde 2 perroner. Én perron for tog mod Fjerrit...
Stedet er fotograferet Thorstedvej (Svellelyst) Trinbræt (uofficielt)Thorstedvej trinbræt var meget sparsomt indrettet med gamle jernb...
Stedet er fotograferet Baun TrinbrætBaun også kaldet Bavn Trinbræt
Stedet er fotograferet Vandet StationVandet station skiftede navn i 1952 til Vandet Thy for at undgå f...
Stedet er fotograferet Havreland Trinbræt
Stedet er fotograferet Nors Station
Lille Hillerslev TrinbrætLille Hillerslev trinbræt oprettet på Thisted-Fjerritslev Jernban...
Stedet er fotograferet Hillerslev Station
Stedet er fotograferet Kaastrup TrinbrætKaastrup trinbræt blev oprettet d. 15. maj 1931.
Stedet er fotograferet Tanggaard Trinbræt
Stedet er fotograferet Hunstrup Station
Stedet er fotograferet Østerild StationØsterild station var med vandtårn og vandkran. Vandtårnet er stad...
Stedet er fotograferet Tovsig Trinbræt
Stedet er fotograferet Vesløs StationVesløs Station på Thisted-Fjerritslev Jernbane åbnede sammen med ...
Stedet er fotograferet Tømmerby StationTømmerby startede med et trinbræt med ekspedition af banepakker i...
Stedet er fotograferet Langvad TrinbrætLangvad trinbræt åbnede d. 15. maj 1928.
Stedet er fotograferet Frøstrup Station
Stedet er fotograferet Kærup Trinbræt
Stedet er fotograferet Kærup Holme TrinbrætKærup Holme trinbræt blev først oprettet d. 1. maj 1932.
Stedet er fotograferet Vust StationVust trinbræt var fra start med ekspedition af banepakker i vogte...
Stedet er fotograferet Torup Kær TrinbrætTorup Kær trinbræt blev oprettet d. 17. maj 1953.
Stedet er fotograferet Thorup StationThorup station fik den gamle stavemåde Thorup trods stedet staves...
Stedet er fotograferet Klim Station
Stedet er fotograferet Gøttrup TrinbrætGøttrup Trinbræt lå ca. 3½ km nord for byen Gøttrup. Der blev byg...
Stedet er fotograferet Struer Station (Str)Struer Station for strækningen: Esbjerg-Struer (Den Vestjyske Læ...
Stedet er fotograferet Struer Havneplads TrinbrætStruer Havn var trinbræt på Thybanen indtil banens omlægning i 19...
Stedet er fotograferet Bremdal Trinbræt (uofficielt)Bremdal Trinbræt var et tidligere uofficielt trinbræt for badetog...
Stedet er fotograferet Humlum Trinbræt (Um)Humlum Station er i dag nedsat til trinbræt.
Stedet er fotograferet Oddesund Syd Station (Sy)Oddesund Syd blev nedlagt 15. maj 1938 da Oddesund Broen blev tag...
Stedet er fotograferet Oddesund Nord Trinbræt (No)Oddesund Nord er i dag trinbræt, men der har været 2 stationer fø...
Stedet er fotograferet Uglev Trinbræt (Ul)Uglev startede som holdeplads i vogterhus nummer 2 ved overkørsel...
Stedet er fotograferet Hvidbjerg Trinbræt (Hw)Hvidbjerg Station er i dag lukket og stedet er nedsat til trinbræ...
Stedet er fotograferet Lyngs Trinbræt (Ln)Lyngs startede som holdeplads i vogterhus nummer 4, men i 1900 bl...
Stedet er fotograferet Ydby Trinbræt (Yd)Ydby Station er i dag lukket og stedet er nedsat til trinbræt.
Stedet er fotograferet Hurup Thy Trinbræt (Ur)Hurup Station blev fjernstyret den 19. december 2002.
Stedet er fotograferet Bedsted Thy Trinbræt (Bn)Bedsted Station blev fjernstyret den 19. december 2002.
Stedet er fotograferet Hassing Billetsalgssted (Hsg)Hassing Billetsalgssted var en lille station på strækningen Strue...
Stedet er fotograferet Hørdum Trinbræt (Hæ)Hørdum station blev nedrykket til trinbræt d. 1. maj 1967.
Stedet er fotograferet Snedsted Trinbræt (Sne)Snedsted Station blev fjernstyret den 19. december 2002.
Stedet er fotograferet Todbøl Trinbræt (Tod)Todbøl Billetsalgssted blev oprettet på Thybanen (Thisted-Struer)...
Stedet er fotograferet Sjørring Trinbræt (Ri)Sjørring station blev nedrykket til trinbræt d. 1. december 1968.
Viborg Station (Vg)Viborg fik station da man forlængede banen fra Langå til Viborg d...
Margrethelund Trinbræt (Mlt)
Løgstrup Station (Ltr)
Hjarbæk Trinbræt (Hjt)
Kølsen Trinbræt (Køs)Kølsen Billetsalgssted åbnede sammen med Viborg-Ålestrup banen de...
Nederhede Trinbræt
Skals Station (Ska)
Skringstrup Billetsalgssted (Skr)
Nørdam TrinbrætNørdam Trinbræt blev også kaldt Nørredam Trinbræt.
Møldrup Station (Mp)I Møldrup var det muligt at modtage og sende vognladningsgods fre...
Hvam Station (Ham)
Skytteplantagen TrinbrætSkytteplantagen trinbræt lå lidt nord for Vodskov, og blev oprett...
Uggerhalne Station
Brusholt Trinbræt
Lyngdrup Trinbræt
Frederikshvile TrinbrætFrederikshvile trinbræt åbnede i 1928 og lå ud for gården Frederi...
Hjallerup Station (Hja)
Klavsholm TrinbrætKlavsholm Trinbræt har også været skrevet som Clausholm Trinbræt.
Bjørnholm Station
Kildedal (Vodskov-Østervrå) Trinbræt
Klokkerholm Station
Røgelhede Station
Kirkegård Trinbræt
Hellum Station
Musted Trinbræt
Kirkholt Trinbræt
Mylund Station
Vester Mylund Trinbræt
Villestrup Trinbræt
Vejen (Vodskov-Østervrå) Trinbræt med SidesporVejen fik trinbræt i 1935, men havde allerede mergelsidespor fra ...
Godthåb StationGodthåb startede som Billetsalgssted, men blev opgraderet til Sta...
Tostrup TrinbrætTostrup Trinbræt blev oprettet da skinnebusserne blev indført i 1...
Store Restrup TrinbrætTostrup Trinbræt blev oprettet da skinnebusserne blev indført i 1...
Sønderholm Station
Nyrup Mark Trinbræt
Binderup TrinbrætBinderup Billetsalgssted var indrettet i et baneformandshus og bl...
Skal TrinbrætSkal Trinbræt havde billetsalg i det nærtliggende vogterhus.
Nibe Station (Ne)Nibe Station blev etableret til åbningen af Aars-Nibe-Svendstrup ...
Lundbæk HoldepladsLundbæk var Holdeplads med billetsalg fra baneformandshuset. Der ...
Sebbersund Station
Halkær TrinbrætHalkær Holdeplads med sidespor åbnede den 16. juli 1899 sammen me...
Hedegaarde TrinbrætHedegaarde trinbræt startede som et uofficielt trinbræt d. 1. aug...
Vegger StationVegger station hed i starten Vægger station, men fik navneændring...
Skivum Trinbræt
Langdal Trinbræt
Blære Station
Svenstrupgårde Trinbræt
Stedet er fotograferet Aalborg Vestby Trinbræt (Abv)
Stedet er fotograferet Lindholm (Vendsysselbanen) Station (Lih)
Stedet er fotograferet Hvorupgård Holdeplads med sidespor (Hvg)Fra 1880 til 1908 var der holdeplads ved sidesporet til teglværke...
Stedet er fotograferet Sulsted Teknisk Station (Su)Sulsted Station blev etableret på strækningen Nr. Sundby-Frederik...
Stedet er fotograferet Tylstrup Station (Ty)Tylstrup station blev opført i 1886. Før der kom station blev vog...
Stedet er fotograferet Brønderslev Station (Bl)Brønderslevs første station stammer fra statsbanestrækningen Nørr...
Stedet er fotograferet Em Billetsalgssted (Em)EM Billetsalgssted startede i vogterhus nummer 18. Em også kal...
Stedet er fotograferet Vrå Station (Vr)
Stedet er fotograferet Gunderup Trinbræt (Gut)
Stedet er fotograferet Hæstrup Trinbræt (Æs)Hæstrup Billetsalgssted startede i vogterhus nummer 25 i 1873 ca....
Stedet er fotograferet Sønderskov Station (Søk)Sønderskov trinbræt startede som billetsalgssted i 1871 i vogterh...
Stedet er fotograferet Sindal Station (Sa)I dag er Sindal station nedsat som trinbræt.
Stedet er fotograferet Tolne Trinbræt (To)Tolne Holdeplads lå i landsbyen Tolne ved Sindal i Vendsyssel og ...
Stedet er fotograferet Kvissel Station (Kv)Kvissel var holdested i årene 1871 til 1877. I 1877 blev den nuvæ...
Stedet er fotograferet Elling Trinbræt (Elt)
Stedet er fotograferet Gug Station
Stedet er fotograferet Lundergaarde Trinbræt med SidesporLundergaarde Trinbræt havde sidespor og læsseanlæg for Gug Kalkvæ...
Stedet er fotograferet Gistrup Station
Stedet er fotograferet Klarup Station (Kup)
Stedet er fotograferet Stranderholm Trinbræt
Stedet er fotograferet Storvorde Station
Stedet er fotograferet Sejlflod Station (Sf)Sejlflod Station åbnede sammen med Hadsundbanen (Aalborg-Hadsund)...
Stedet er fotograferet Gudumholm Station (Gn)
Stedet er fotograferet Palsgaard Trinbræt
Stedet er fotograferet Louisendal Trinbræt
Stedet er fotograferet Vaarst Station
Lindenborg Aa Trinbræt
Stedet er fotograferet Komdrup Station [1905-1967]Komdrup Station lå ca. 700 meter nord øst for landsbyen Komdrup i...
Stedet er fotograferet Kongerslev StationKongerslev er en by i Himmerland og havde i 2021 1.341 indbyggere...
Randrup Trinbræt
Bjerregaardene TrinbrætBjerregaardene Trinbræt skiftede navn i 1964 til Bjerregaard.
Bælum Station
Solbjerg By Trinbræt
Solbjerg (Himmerland) Station
Veddum StationVeddum startede som trinbræt og fik fra 1905 station, de sidste å...
Skelund StationMandag den 23. februar 2015, startede nedrivningen af den gamle s...
Høgholt Trinbræt
Visborg Station
Hadsund Nord Station (Hds)Hadsund Nord banegård opførtes som Aalborg-Hadsund Jernbanes ende...
Pisselhøj TrinbrætPisselhøj Trinbræt startede som et uofficielt trinbræt d. 1. augu...
Jelstrupgaarde TrinbrætJelstrupgaarde Trinbræt startede som et uofficielt trinbræt d. 1....
Havbro StationHavbro Station var stavet og udtalt som Haubro indtil 1958.
Holme StationHolme Station var oprindelig ikke en station, men et baneformands...
Farsø Station (Fsø)Farsø Station var en af de større stationer på Aalborg-Hvalpsund ...
Fandrup StationFandrup Station blev nedsat til holdested i 1964.
Dammergaarde Trinbræt
Ullits Station
Hestbæk Trinbræt
Illerisøre Trinbræt
Hvalpsund Station (Hps)