På sporet af Djurslands jernbaner


På sporet af Djurslands jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
På sporet af Djurslands jernbaner
Kirsten M. Frandsen, Palle Schødt Rasmussen m.fl.
2005
128
Ryomgård
Djurslands Jernbanemuseum
87-986033-8-8

Bogen omhandler følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Ebeltoft-Trustrup Jernbane ETJ 22,51901.03.261968.03.31
Randers-Ryomgård DSB 35,51876.08.241993
Randers-Ryomgård-Grenaa DSB 64,21876.08.241993
Ryomgård-Gjerrild-Grenå Jernbane RGGJ 43,21911.12.051956.06.30
Aarhus-Ryomgård DSB 40,21877.12.012016.08.27
Aarhus-Ryomgård-Grenaa DSB 68,81877.12.012016.08.27

Bogen omhandler følgende jernbaneoperatører

Bogen omhandler følgende stationer

FotoStationens navnBeskrivelse
Stedet er fotograferetEbeltoft Station (Ef)Ebeltoft Station var i næsten hele Ebeltoft-Trustrup Jernbanes le...
Vibæk TrinbrætVibæk trinbræt lå oprindeligt øst for Vibæk Strandvej, men blev i...
Dråby Trinbræt
Skærsø Station
Stubbe Trinbræt
Gravlev StationGravlev station blev i februar 1933 nedsat til trinbræt med sides...
Hyllested Station
Rosmus StationRosmus station blev fra februar 1933 nedsat til trinbræt med side...
Ny Balle TrinbrætNy Balle trinbræt lå ved De jydske Kalkværker.
Balle Station
Attrup Kær Trinbræt
Trustrup Trinbræt (Tu) [1978-2016]Trustrup station var oprindelig station på Randers-Ryomgård-Grena...
Stedet er fotograferetRanders Station (Rd)Randers Station var knudepunkt for jernbanerne Randers-Ålborg (18...
Stedet er fotograferetStrømmen Station (Stø)Strømmen første station åbnede den 24. august 1876 og station lå ...
Stedet er fotograferetRomalt Trinbræt (Rmg)Romalt Trinbræt var placeret på begge sider af Revlsbjergvej, hvo...
Volkmølle Station (Me)Volkmølle Billetsalgssted startede i vogterhus nummer 6, men blev...
Uggelhuse Station (Ug)
Stedet er fotograferetFloes Billetsalgssted (Flo)Floes Billetsalgssted foregik fra vogterhuset nummer 10, som lå n...
Stedet er fotograferetAllingåbro Station (Al)
Stedet er fotograferetAuning Station (Ag)Auning eller Ohning er kendt helt tilbage til middelalderen. Helt...
Stedet er fotograferetPindstrup Station (Pi)Pindstrup Station blev nedlagt som regulær station med persontraf...
Stedet er fotograferetRyomgård Station (Rå) [1876-2016]Allerede i 1873 blev det besluttet at anlægge en 64 km lang jernb...
Strømmen Station (Stø) [1876-1905]Strømmen station åbnede den 24. august 1876 og station lå på vest...
Koed TrinbrætDa Randers-Grenaa banen åbnede i 1876 bestod landsbyen Koed af 10...
Stedet er fotograferetKolind Station (Ko) [1876-2016]Kolind Station er en letbanestation og tidligere jernbanestation ...
Nødager Trinbræt med Sidespor (Ndt)Nødager trinbræt var placeret mellem Kolind og Hallendrup og åbne...
Hallendrup Billetsalgssted (Hld) [1878-1956]Under anlæg af Randers-Grenaa banen kom der ansøgning om en holde...
Homå Trinbræt (Hom)Ebeltoft-Trustrup Jernbane (ETJ) valgte at lade et enkelt tog par...
Ålsø Station [1889-1961]Ved Randers-Grenaa banens åbning den 26. august 1876 var vogterhu...
Stedet er fotograferetGrenaa Station (Gr) [1876-2016]Grenaa fik jernbanestation, da Østjyske Jernbane (ØJJ) 26. august...
Stedet er fotograferetRoligheden Trinbræt
Stedet er fotograferetKærende Trinbræt med SidesporKærende Trinbræt var med sidespor.
Stedet er fotograferetNimtofte Station
Stedet er fotograferetMogenstrup Trinbræt
Stedet er fotograferetRamten Station
Stedet er fotograferetDystrup Trinbræt
Stenvad StationStenvad Station var med sidespor til tørvefabrikken - det nuværen...
Stedet er fotograferetHytten Trinbræt
Tranehuse StationTranehuse Station var med ekstra læssespor.
Stedet er fotograferetGlesborg Kær Trinbræt med SidesporGlesborg Kær startede som mergelsidespor i 1924, men blev officie...
Tustrup Trinbræt
Stedet er fotograferetGlesborg StationGlesborg station (har også været stavet Glæsborg) lå nord for lan...
Stedet er fotograferetAlbæk Trinbræt
Stedet er fotograferetBrøndstrup Trinbræt
Stedet er fotograferetGjerrild StationGjerrild station var endestation frem til 1917 og her lå banens h...
Stedet er fotograferetSostrup Trinbræt
Tornled StationTornled station var placeret meget ensomt beliggende 1 km nord / ...
Stedet er fotograferetVoldby StationVoldby Station var eneste mellemstation på forlængelsen af Ryomgå...
Stedet er fotograferetRobstrup Trinbræt
Stedet er fotograferetHammelev Trinbræt (Hmm)
Stedet er fotograferetGrenaa VestbanegårdI 1911 åbnedes Ryomgård-Gjerrild Banen (RGB), som 27. juni 1917 b...
Stedet er fotograferetAarhus Hovedbanegård (Ar)Aarhus første banegård åbnede den 2. september 1862 ved Ryesgade ...
Europaplads Trinbræt (Eu)Europaplads Station lå ved Europaplads i Aarhus omtrent samme ste...
Stedet er fotograferetSkolebakken Trinbræt (Bak) [1979-2016]Skolebakken Trinbræt lå oprindeligt på jernbanen Grenaabanen og b...
Stedet er fotograferetØstbanetorvet Station (Øs) [1983-2016]Østbanetorvet Station hed indtil 1983 Østbanegården eller Århus Ø...
Trøjborg Trinbræt (Tøt)
Den Permanente Trinbræt (Per)Den Permanente (Salonen) Trinbræt var et trinbræt i Risskov i det...
Stedet er fotograferetRisskov Trinbræt med Godsekspedition (Rs)Risskov Billetsalgssted blev anlagt i 1878, året efter åbningen a...
Nordre Strandvej Trinbræt (Sæt)
Fortevej Trinbræt
Grenaavej TrinbrætGrenaavej Trinbræt havde også betegnelsen Grenaa Landevej.
Stedet er fotograferetVestre Strandallé Trinbræt (Vsa) [1979-2016]Vestre Strandallé Trinbræt er en tidligere jernbanestation på Gre...
Lystrup Trinbræt (Lp) [1977-2016]Lystrup Station stammede fra åbningen af 2. del af den Østjydske ...
Hovmarken Trinbræt (Lpt) [1990-2016]Hovmarken Trinbræt er en tidligere jernbanestation på Grenaabanen...
Stedet er fotograferetHjortshøj Trinbræt (Ht) [1979-2016]Hjortshøj Station blev anlagt i 1877 til åbningen af den oprindel...
Skødstrup Trinbræt (Øds) [1979-2016]Skødstrup var tidligere Billetsalgssted og senere trinbræt på Gre...
Løgten Trinbræt (Lt) [1979-2016]Løgten Station lå på Grenaabanen og blev ikke til nogen større st...
Hornslet Station (Os) [1877-2016]Hornslet Station er en letbanestation og tidligere jernbanestatio...
Mørke Trinbræt (Mr) [1978-2016]Mørke Station er en letbanestation og tidligere jernbanestation p...
Dagstrup Trinbræt (Dgt)Dagstrup er en lille landsby bestående af knapt 30 huse og landej...
Thorsager Station (Tg) [1877-1971]Thorsager Station blev indviet den 1. december 1877 som station o...
Stedet er fotograferetTorsøvej Trinbræt (Tov) [1979-2016]Torsøvej Trinbræt er en tidligere jernbanestation på Grenaabanen,...