Østjyske jernbaner

Østjyske jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Østjyske jernbaner
Niels Jensen
1978
154
København
J. Fr. Clausen
87-11-03852-7

Bogen omhandler følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Aarhus-Hammel-Thorsø Jernbane AHTJ 45,81902.04.251956.03.31
Horsens-Tørring Banen HTB 28,21891.12.011962.03.31
Horsens-Bryrup-Silkeborg Jernbane HBS 60,91929.05.101968.03.30
Horsens-Odder Jernbane HOJ 34,01904.05.141967.03.31
Horsens-Thyregod Banen HV 47,31929.05.161962.03.31
Hads-Ning Herreders Jernbane (Odder - Hov) HHJ 9,71884.06.191977.05.21
Vejle-Vandel-Grindsted Jernbane VVGJ 47,21914.05.211957.03.31
Horsens-Bryrup Jernbane HBJ 37,81899.04.231929.05.10
Randers-Ryomgård DSB 35,51876.08.241993
Horsens-Juelsminde Jernbane HJJ 30,21884.05.251957.09.30
Ebeltoft-Trustrup Jernbane ETJ 22,51901.03.271968.03.31
Mariager-Faarup Jernbane MFVJ 19,71927.07.011985
Ryomgård-Gjerrild-Grenå Jernbane RGGJ 43,21911.12.051956.06.30
Randers-Hadsund Jernbane RHJ 41,81883.10.091969.03.31
Vejle-Vandel Jernbane VVJ 28,31897.09.101957.03.31
Ørting-Gylling HOJ 5,0Ikke anlagtIkke anlagt
Hobro-Ørum-Rødkjærsbro Jernbane HØRJ 51,1Ikke anlagtIkke anlagt
Mols Jernbaner MJ 38,0Ikke anlagtIkke anlagt
Allingåbro-Stenvad Jernbane RJ 22,5Ikke anlagtIkke anlagt
Aarhus-Randers DSB 59,21862.09.02I drift
Fredericia-Aarhus DSB 108,51868.10.04I drift
Horsens-Rask Mølle-Ejstrupholm HV 43,11929.05.161962.03.31
Aarhus-Ryomgård-Grenaa DSB 68,81877.12.012016.08.27
Aarhus-Ryomgård DSB 40,21877.12.012016.08.27
Randers-Ryomgård-Grenaa DSB 64,21876.08.241993
Skanderborg-Silkeborg DSB 30,11871.05.02I drift
Aarhus-Odder-Hov (Odderbanen) HHJ 36,31884.06.192016.08.27
Faarup-Viborg Jernbane MFVJ 38,71927.07.011966.03.31

Bogen omhandler følgende jernbaneoperatører

EjendomsmærkeJernbaneselskab
AHTJAarhus-Hammel-Thorsø Jernbane
DSBDe danske Statsbaner, senere Danske Statsbaner
ETJEbeltoft-Trustrup Jernbane
HBJHorsens-Bryrup Jernbane, senere HBS
HBSHorsens-Byrup-Silkeborg Jernbane
HJJHorsens-Juelsminde Jernbane
HHJHads-Herreds Jernbane
HOJHorsens-Odder Jernbane
HTBHorsens-Tørring Banen, senere HV
HVHorsens Vestbaner
MFVJMariager-Faarup-Viborg Jernbane
RGGJRyomgaard-Gjerrild-Grenaa Jernbane
RHJRanders-Hadsund Jernbane
VVJVejle-Vandel Jernbane, senere VVGJ
VVGJVejle-Vandel-Grindsted Jernbane
RJAllingåbro - Stenvad Jernbane
HØRJHobro-Ørum-Rødkjærsbro Jernbane
MJMols Jernbaner

Bogen omhandler følgende stationer

Stationens navnBeskrivelse
Stedet er fotograferet Ebeltoft Station (Ef)Der var allerede i 1869 tale om at lave en jernbane til Ebeltoft fra R....
Vibæk TrinbrætVibæk trinbræt lå oprindeligt øst for Vibæk Strandvej, men blev i somm....
Dråby Trinbræt
Skærsø Station
Stubbe Trinbræt
Gravlev StationGravlev station blev i februar 1933 nedsat til trinbræt med sidespor. ....
Hyllested Station
Rosmus StationRosmus station blev fra februar 1933 nedsat til trinbræt med sidespor.....
Ny Balle TrinbrætNy Balle trinbræt lå ved De jydske Kalkværker.
Balle Station
Attrup Kær Trinbræt
Trustrup Station (Tu)Trustrup station var oprindelig station på Randers-Ryomgård-Grenaa ban....
Stedet er fotograferet Fredericia Banegård (Fa)Som følge af voksende togtrafik og ikke mindst godstrafik, besluttede ....
Pjedsted Station (Pj)Pjedsted Station blev nedsat fra station til trinbræt i 1971 og trinbr....
Børkop Station (Bk)Børkop Station blev ændret fra station til trinbræt i 1973, men er sta....
Brejning Station (Bet)Brejning Station ændres til trinbræt i 1973.
Munkebjerg Billetsalgssted (Muk)Munkebjerg Billetsalgssted blev oprettet i 1918, nedlagt i 1966.
Stedet er fotograferet Vejle Station (Vj)
Daugård Station (Dg)
Hedensted Trinbræt (Hed)Hedensted Station var fra da banen blev åbnet den 3. oktober 1868 stop....
Løsning Station (Lø)Løsning var station indtil 1971, hvor det blev til trinbræt med billet....
Eriknauer Trinbræt (Ert)Eriknauer trinbræt blev nedlagt i 1963.
Hatting Station (Hat)Hatting Station blev nedlagt som station i 1971.
Stedet er fotograferet Horsens Station (Hs)Horsens Station har været et stort knudepunkt med mange privatbaner.
Hansted Trinbræt
Stedet er fotograferet Tvingstrup Station (Tv)Tvingstrup blev nedlagt som station i 1971.
Stedet er fotograferet Hovedgård Station (Hå)Hovedgård blev nedlagt som station i 1974. Sidesporet blev nedlagt i 1....
Stedet er fotograferet Hylke Station (Hy)Hylke Station blev trinbræt i 1973. Trinbrættet blev nedlagt i 1974.
Stedet er fotograferet Skanderborg Station (Sd)Skanderborg Station blev opført i 1868 som led i den østjyske længdeba....
Stedet er fotograferet Stilling Station (Il)Stilling station blev nedsat til trinbræt i 1974. Trinbrættet blev ned....
Stedet er fotograferet Hørning Trinbræt (Hx)Hørning station blev nedsat til trinbræt i 1974. Trinbrættet blev nedl....
Stedet er fotograferet Hasselager Station (Hc)Hasselager station blev nedsat til trinbræt i 1976. Trinbrættet blev n....
Viby Jylland Trinbræt (Vi)
Stedet er fotograferet Aarhus Hovedbanegård (Ar)Byggeriet af den nuværende og tredje banegårdsbygning i 1927-1929 indg....
Fårup Station (Fp)Fårup station servicerede Randers-Aalborg banen fra 1869, men fra d. 1....
Rejstrupgård Trinbræt (Re)
Sønderbæk Station (Sø)
Villemosegård Trinbræt (uofficielt) (Vil)
Læsten Trinbræt med Sidespor (Læ)Læsten trinbræt var med sidespor.
Højgård Trinbræt (Hø)
Hammershøj Station (Hm)
Årupvej Trinbræt (uofficielt) (Aar)
Kvorning Trinbræt med Sidespor (Kv)Kvorning trinbræt havde sidespor.
Mollerup Trinbræt med Sidespor (Mo)Mollerup trinbræt havde sidespor.
Hulbæk Trinbræt (Hu)
Ørum Station (Ør)
Velds Trinbræt (Ve)
Fårdal Trinbræt (uofficielt) (Fd)
Viskum Trinbræt med Sidespor (Vm)Viskum trinbræt var med sidespor.
Vejrumbro Station (Vj)
Løvskalvejen Trinbræt (Lø)Løvskalvejen trinbræt var fra fra etableringen kun øst for vejen, men ....
Hauggaard Trinbræt med Sidespor (Hg)Hauggaard trinbræt lå ved Thisted Mejeri, men navnet Thisted var optag....
Tapdrup Trinbræt med Sidespor (Ta)Tapdrup trinbræt havde sidespor.
Pramhuset Trinbræt (uofficielt) (Pr)
Bruunshåb Trinbræt med Sidespor (Bh)Bruunshåb trinbræt havde sidespor.
Søgårde Trinbræt (Søg)
Lyngvej Trinbræt (Ly)
Viborg Station (Vg)Viborg fik station i 1863 da man forlængede banen fra Langå til Viborg....
Odder Station (Odd)
Neder Randlev BilletsalgsstedNeder Randlev startede som billetsalgssted men blev senere oprykket ti....
Eriksminde TrinbrætEriksminde trinbræt blev placeret ved vejen til Eriksminde Efterskole ....
Bovlstrup StationBovlstrup eller Boulstrup station.
Halling StationHalling station blev nedsat til trinbræt i slutningen af banens leveti....
Holsatia TrinbrætHolsatia trinbræt blev oprettet ved den nuværende Egmont Højskolen. De....
Hov Station
Horsens PrivatbanestationTilføjelsen af Bryrupbanen i Horsens gav anledning til opførelse af Ho....
Bygholm TrinbrætBygholm startede som trinbræt, men blev billetsalgssted mellem 1901 og....
Stedet er fotograferet Lund Station (Ld)Lund station var med rampe og kvægfold og havde forbindelse med Horsen....
Stedet er fotograferet Lundum Station (Lm)Lundum station var udstyrret med mastekran.
Stedet er fotograferet Stenbjerg Station (St)Stenbjerg station var med kvægfold. Fra 1. oktober 1964 blev statione....
Stedet er fotograferet Østbirk Station (Øb)
Stedet er fotograferet Vestbirk Trinbræt (Vb)Vestbirk startede som trinbræt med svinefold, men blev fra 1. oktober ....
Stedet er fotograferet Gammelstrup Station (Gm)Gammelstrup station var med svinefold. Gammelstrup blev fra 1. novembe....
Tønning Station (Tn)Tønning station var med svinefold.
Brædstrup Station (Bup)Brædstrup station var forsynet med vandkran.
Slagballe Station (Sb)Slagballe station var med svinefold.
Vinding Station (Vd)
Stedet er fotograferet Bryrup (smalspor) Station (Bry)
Stedet er fotograferet Monbjergvejen TrinbrætMonbjergvejen trinbræt lå der hvor Bryrupbanestien krydser Skolegade i....
Trædenvejen (Ring Skov) TrinbrætTrædenvejen trinbræt ændrede navn til Ring Skov trinbræt 4. oktober 19....
Lille Davdingvej TrinbrætLille Davdingvej var udstyret med bremsehust fra en godsvogn (Iv 20001....
Rodvigsballe TrinbrætRodvigsballe trinbræt var udstyret med bremsehust fra en godsvogn, som....
Vinding Østergaard TrinbrætVinding Østergaard trinbræt var udstyret med bremsehust fra en godsvog....
Stedet er fotograferet Bryrup Station (Br)Bryrup station var med svinefold og drejeskive. På Bryrup brugte man ....
Stedet er fotograferet Skåningbro TrinbrætSkåningbro trinbræt er i dag trinbræt på veteranbanen Bryrup-Vrads. S....
Stedet er fotograferet Vrads Station (Vra)Nu endestation for veteranbanen Bryrup-Vrads og indeholder en restaura....
Stedet er fotograferet Fogstrup Station (Fo)Fogstrup station var med rampe. Fra d. 1. oktober 1962 blev Fogstrup ....
Stedet er fotograferet Korsvej TrinbrætKorsvej trinbræt var udstyret med et træskur.
Stedet er fotograferet Them By StationThem station fik ekstra betegnelsen (By) for at undgå forveksling med ....
Stedet er fotograferet Virklund Station (Vir)
Stedet er fotograferet Ørnsø TrinbrætØrnsø Trinbræt lå på Silkeborgsiden af jernbanebroen over Kroghsvej me....
Stedet er fotograferet Silkeborg Station (Sl)Silkeborg Station er i dag station for strækningen Skanderborg-Herning....
Thorsvang TrinbrætThorsvang Trinbræt havde perron på begge sider af hovedvejen.
Torsted Grusgrav SidesporTorsted Grusgrav var et sidespor for ballast-afhentning for Horsens Pr....
Ørnstrup Møllevej TrinbrætØrnstrup Møllevej trinbræt var udstyrret med både perron og nedsænket ....
Ørnstrup Holdeplads med sidesporØrnstrup holdeplads var med sidespor for vognladningsvise forsendelser....
Dallerup Skov TrinbrætDallerup Skov var med perron og blev oprettet 15. juni 1936 men lukked....
Stenderup StationStenderup station havde et privat sidespor til teglværket.
Brå TrinbrætBrå trinbræt var ved oprettelsen 15. maj 1935 kun med perron men fik v....
Bråskov StationBråskov station havde et privat sidespor i retning mod Juelsminde.
Hornsyld By TrinbrætHornsyld By havde perron og venteskur.
Hornsyld Station (Hsn)
Lindved Jylland Trinbræt
Gramrode StationGramrode station havde separat læssespor og fold.
Grønvejen Trinbræt
Barrit Station (Bri)Barrit station havde galgekran og fold.
Gramtange Trinbræt
Vesterby Billetsalgssted med SidesporVesterby åbnede som holdeplads men blev billetsalgssted ca. 6 måneder ....
Klakring Station
Højbo TrinbrætHøjbo trinbræt blev åbnet 23. maj 1954 godt 3 år før banen lukkede.....
Juelsminde Syd TrinbrætJuelsminde Syd trinbræt havde perron og venteskur.
Juelsminde Station (Jm)Juelsminde station havde 4 spor ved stationen, havnespor, drejeskive, ....
Sønderbrogade TrinbrætSønderbrogade trinbræt løb sammen med Horsens havnebanen og var med pe....
Horsens Havn Trinbræt [1956-1967]Horsens Havn Billetsalgsstedet blev den 14. maj 1904 placeret i en træ....
Linde Allé TrinbrætHorsens-Odder Jernbanens forløb var der hvor Strandpromenaden løber i ....
Næsset Trinbræt
Husodde Trinbræt
Strandskov TrinbrætStrandskov trinbræt afløste det oprindelige Elbæk trinbræt i 1926. Elb....
Elbæk TrinbrætVed Elbæk trinbræt var der en lille dampskibs anløbsplads, som var pla....
Brakøre Trinbræt
Haldrup Strand TrinbrætHaldrup Strand trinbræt havde i perioder billetsalg.
Haldrup Station
Toftumvejen TrinbrætToftumvejen trinbræt var en lille jordparron der lå vest for Toftumvej....
Søvind Station
Torupvolde StationTorupvolde station blev nedsat til trinbræt i slutningen af banens lev....
Kronholm TrinbrætKronholm trinbræt var et meget lille trinbræt med en lille jordvold so....
Tendrupvejen TrinbrætTendrupvejen trinbræt lå vest for Tendrup Vestermark vejen og lige nor....
Hundslund Station
Oldrup Trinbræt
Bilsbæk StationBilsbæk station blev nedsat til trinbræt i slutningen af banens levet....
Åkær Trinbræt
Falling Station
Trekanten Trinbræt
Ørting Station
Smedrupvejen Trinbræt
Drammelsbæk StationDrammelsbæk station blev nedrykket til trinbræt i slutningen af banens....
Lund Mark Trinbræt
Kørup Station (Kø)Kørup startede som trinbræt med sidespor men blev senere station. Køru....
Vrønding Østermark TrinbrætVrønding Østermark trinbræt var opkaldt efter området Vrønding Østerma....
Vrønding Station (Vr)
Flemming Station (Fl)
Honum Skov TrinbrætHonum Skov trinbræt var opkaldt efter Honum Skoven, som det lå i nærhe....
Rask Mølle Station (Rk)Rask Mølle station fik i 1929 forgrening til Ejstrupholm.
Rask Skov TrinbrætRask Skov var et trinbræt med kort anvendelse fra 1932 til 1. oktober ....
Åle Station (Aa)Stationsbygninger på strækningen Rask Mølle-Ejstrupholm blev tegnet af....
Åle Vestermark Trinbræt
Hjortsvang Station (Hj)Stationsbygninger på strækningen Rask Mølle-Ejstrupholm blev tegnet af....
Linnerup Trinbræt
Flåris Trinbræt
Klovborg Station (Kl)Stationsbygninger på strækningen Rask Mølle-Ejstrupholm blev tegnet af....
Gribstrup Skole Trinbræt
Gribstrup Trinbræt
Krondal Billetsalgssted med Sidespor (Kr)Krondal billetsalgssted var et baneformandshus med ekspedition.
Lerret Trinbræt
Kjærsgård Trinbræt
Nørre Snede Station (Ns)Stationsbygninger på strækningen Rask Mølle-Ejstrupholm blev tegnet af....
Bjørnskov Trinbræt
Thorlund Holdeplads (Th)
Holmegårdene Trinbræt
Ejstrupholm Station (Ej)Ejstrupholm station var både endestation for Horsens-Rask Mølle-Ejstru....
Dortheasminde Trinbræt med Sidespor (Dm)Dortheasminde trinbræt blev etableret som trinbræt i 1892 med sidespor....
Uldum Station (Ud)
Hesselballe TrinbrætHesselballe trinbræt blev i 1931 placeret ved teglværket. Teglværket h....
Ølholm Station (Øl)
Tørring Station (Tø)Tørring station var endestation Horsens-Tørring Banen frem til 16. maj....
Haustrupvejen TrinbrætHaustrupvejen trinbræt lå hvor banen skar Haustrupvej.
Vonge Station (Vo)De 8 nye stationsbygninger fra 1929 på Horsens Vestbaner blev tegnet a....
Kollemorten Station (Ko)De 8 nye stationsbygninger fra 1929 på Horsens Vestbaner blev tegnet a....
Hårsbjerg TrinbrætHårsbjerg trinbræt lå hvor banen skar Horsbjergvej i Nørre-Risager Pla....
Vesterlund Station (Ve)De 8 nye stationsbygninger fra 1929 på Horsens Vestbaner blev tegnet a....
Thyregodlund TrinbrætThyregodlund trinbræt lå i udkanten af Thyregod i det område, som hed ....
Thyregod Station (Ty)Thyregod station var med drejeskive og havde forbindelse med Vejle-Hol....
Mariager Station (Mrg (Mr))Mariager - Handest Veteranjernbane har bevaret drejeskive, remiser og ....
Ved badestranden Trinbræt (uofficielt)Ved badestranden var et uofficielt trinbræt etableret i sommeren 1937 ....
Lunddalen Trinbræt (Lu)Lunddalen trinbræt, hed i starten Fjelsted trinbræt, og blev til ved a....
Fjelsted Trinbræt (Fj)Fjelsted trinbræt blev flyttede ca. 2 km. tættere på Mariager d. 4. no....
True Station (Tr)True station lå i Svenstrup, men for at undgå forveksling med andre st....
Broløs Trinbræt (Bø)Broløs trinbræt også kaldt Brødløs trinbræt. Broløs Trinbræt var plac....
Vester Tørslev Station (Tø)
Frugtplantagen Trinbræt med SidesporFrugtplantagen trinbræt startede som uofficielt trinbræt 1. juni 1952 ....
Glenstrup Trinbræt (Gl)
Handest Station (Ha)
Randers PrivatbanestationRanders Privatbanestation (Randers P) blev bygget i 1952 som erstatnin....
Hadsundbanegården StationHadsundbanegården lå i Fischersgade, der hvor det store P-Hus er place....
Dronningborg TrinbrætDronningborg trinbræt blev etableret i 1904, men flyttede i 1952 fra D....
Gimming Trinbræt med SidesporGimming trinbræt var med sidespor. Trinbrætteter i dag nedrevet, men d....
Lem Trinbræt med SidesporLem trinbræt var med sidespor.
Vejlagervejen TrinbrætVejlagervejen trinbræt blev først anlagt i 1926.
Spentrup StationSpentrup station var med læssespor og krydsningsspor.
Hald StationHald station blev anlagt ca. 1½ km nordvest for byen.
Gjerlev StationGjerlev station lå ca. helvejs mellem Randers og Hadsund og var derfor....
Gjerlev Østermark TrinbrætGjerlev Østermark blev først anlagt i 1933.
Øster Tørslev StationØster Tørslev station var anlagt ca. 1 km nordvest for byen.
Vinstrupvejen TrinbrætVinstrupvejen trinbræt blev ført etableret i 1926.
Dalbyover Station
Dalbyneder TrinbrætDalbyneder trinbræt ført længe efter banens åbning i 1930.
Havndal StationHavndal station var med læssespor og krydsningsspor. Stationen er desv....
Trudsholm TrinbrætTrudsholm trinbræt blev først åbnet længe efter banens åbning.
Nebstrup Trinbræt med SidesporNebstrup trinbræt blev anlagt med sidespor. Trinbrættet er nedrevet, m....
Norup StationNorup startede som trinbræt med læssespor, men fra 1893 blev Norup sta....
Åmølle Trinbræt med SidesporÅmølle trinbræt blev i 1884 udvidet med sidespor.
Hadsund Syd Station (Hs)Hadsund Syd Station var beliggende på sydsiden af Mariager Fjord. Hads....
Hadsund Nord Station (Hds)
Stedet er fotograferet Randers Station (Rd)Randers Station var knudepunkt for jernbanerne Randers-Ålborg (1869), ....
Strømmen Station (Stø) [1904-1971]Strømmen første station åbnede den 24. august 1876 og station lå på ve....
Romalt Trinbræt (Rmg)Romalt Trinbræt var placeret på begge sider af Revlsbjergvej, hvor sel....
Volkmølle Station (Me)Volkmølle startede som billetsalgssted, men blev i 1907 opgraderet til....
Uggelhuse Station (Ug)
Floes Billetsalgssted (Flo)Floes billetsalgssted foregik i vogterhuset nord for sporet medens per....
Allingåbro Station (Al)
Auning Station (Ag)Auning eller Ohning er kendt helt tilbage til middelalderen. Helt frem....
Pindstrup Station (Pi)Pindstrup Station blev nedlagt som regulær station med persontrafikken....
Stedet er fotograferet Ryomgård Station (Rå)Allerede i 1873 blev det besluttet at anlægge en 64 km lang jernbane f....
Strømmen Station (Stø) [1876-1904]Strømmen station åbnede den 24. august 1876 og station lå på vestsiden....
Koed TrinbrætDa Randers-Grenaa banen åbnede i 1876 bestod landsbyen Koed af 10 huse....
Stedet er fotograferet Kolind Station (Ko)
Nødager Trinbræt med SidesporNødager trinbræt var placeret mellem Kolind og Hallendrup og åbnedes d....
Hallendrup BilletsalgsstedUnder anlæg af Randers-Grenaa banen kom der ansøgning om en holdeplads....
Homå TrinbrætEbeltoft-Trustrup Jernbane (ETJ) valgte at lade et enkelt tog par dagl....
Ålsø Station [1889-1967]Ved Randers-Grenaa banens åbning den 26. august 1876 var vogterhus nr.....
Grenaa Station (Gr)Grenaa fik jernbanestation, da Østjyske Jernbane (ØJJ) 26. august 1866....
Roligheden Trinbræt
Kærende Trinbræt med SidesporKærende Trinbræt var med sidespor.
Nimtofte Station
Mogenstrup Trinbræt
Ramten Station
Dystrup Trinbræt
Stenvad StationStenvad Station var med sidespor til tørvefabrikken - det nuværende St....
Hytten Trinbræt
Tranehuse StationTranehuse Station var med ekstra læssespor.
Glesborg Kær Trinbræt med SidesporGlesborg Kær startede som mergelsidespor i 1924, men blev officielt tr....
Tustrup Trinbræt
Stedet er fotograferet Glesborg StationGlesborg station (har også været stavet Glæsborg) lå nord for landsbye....
Albæk Trinbræt
Brøndstrup Trinbræt
Gjerrild StationGjerrild station var endestation frem til 1917 og her lå banens hovedk....
Sostrup Trinbræt
Tornled StationTornled station var placeret meget ensomt beliggende 1 km nord / nord-....
Stedet er fotograferet Voldby StationVoldby Station var eneste mellemstation på forlængelsen af Ryomgård-Gj....
Robstrup Trinbræt
Hammelev Trinbræt (Hmm)
Stedet er fotograferet Grenaa VestbanegårdI 1911 åbnedes Ryomgård-Gjerrild Banen (RGB), som 27. juni 1917 blev f....
Alken Station (Ak)Alken Station er nedrykket til trinbræt. Ud fra Alken Station var der ....
Ry Station (Ry)Ry Station har en spøjs arkitektur da hele 3 af de største arkitekter ....
Alling Trinbræt (Alg)
Laven Station (La)
Svejbæk Station (Sv)
Sejs Trinbræt (Ses)
Vejle Station (Vj) [1868-1998]
Stedet er fotograferet Vejle Nordbanegård (Vé)I 1894 åbnede privatbanen mellem Vejle og Give, som fik sit udgangspun....
Stedet er fotograferet Svanholm Trinbræt
Stedet er fotograferet Trædballe TrinbrætTrædballe blev officielt trinbræt fra 15. juli 1931, men inden da stan....
Stedet er fotograferet Skibet Holdeplads (Sb)Skibet Holdeplads var med med 160 m omløbsspor som de andre holdeplads....
Stedet er fotograferet Kvak Mølle Trinbræt
Stedet er fotograferet Haraldskær Fabrik Holdeplads (Hk)Haraldskær Fabrik Holdeplads var med med 160 m omløbsspor som de andre....
Stedet er fotograferet Vingsted Mølle Holdeplads (Vs)Vingsted Mølle Holdeplads var med med 160 m omløbsspor som de andre ho....
Stedet er fotograferet Teglgård Trinbræt
Stedet er fotograferet Ravning HoldepladsRavning holdeplads var fra starten kun med et stikspor - men fra 1901 ....
Stedet er fotograferet Søgård (VVJ) TrinbrætSøgård Trinbræt blev oprettet som følge af at banen fik motordrift.....
Stedet er fotograferet Lihmskov Holdeplads (Ls)
Stedet er fotograferet Bindeballe Holdeplads (Bd)Bindeballe Holdeplads var med med 160 m omløbsspor som de andre holdep....
Hofmansfeld TrinbrætHofmansfeld Trinbræt blev oprettet som følge af at banen fik motordrif....
Skærhølgård HoldepladsSkærhølgård Holdeplads blev kun brugt under strejken i 1956 til læsnin....
Randbøl Holdeplads (Rd)Randbøl Holdeplads var med ca. 160 m omløbsspor som de andre holdeplad....
Vandel Station (Vd)Vandel Station blev oprettet ifm. Vejle-Vandel jernbane d. 10. septemb....
Brunhøj Trinbræt (uofficielt)
Østerby Holdeplads (Øs)Østerby Holdeplads var med med 160 m omløbsspor som de andre holdeplad....
Billund Station (Bl)
Elkjær TrinbrætElkjær Trinbræt blev oprettet som følge af at banen fik motordrift.
Krog TrinbrætKrog Trinbræt blev oprettet som følge af at banen fik motordrift.
Løvlund Holdeplads (Ll)Løvlund Holdeplads var med med 160 m omløbsspor som de andre holdeplad....
Hinnum TrinbrætHinnum Trinbræt blev oprettet som følge af at banen fik motordrift. ....
Stedet er fotograferet Grindsted Station (Gi)Grindsted station var med remise og havde forbindelse med Diagonalbane....
Hammelbanegården (Aarhus) StationHammelbanegården i Aarhus havde 6 spor hvor det nordligste var med læs....
Viby Nord Jylland StationStationen havde omløbsspor og læssekran. Stationen lå på Damagervej 12....
Stavtrup StationStavstrup station havde omløbsspor og to læsseramper.
Constantinsborg Trinbræt
Ormslev StationOrmslev station havde omløbsspor og et stiksport til den lokale mergel....
Edelhofvejen Trinbræt
Harlev StationUd over omløbsspor havde Harlev station også fold og læssespor.
Lillering StationLillering station var billetsalgssted indtil d. 1.maj 1913, hvor den b....
Silkeborgvejen Trinbræt
Hørslevbolevejen Trinbræt
Skovby StationSkovby station havde ud over omløbsspor også læssespor med omløb, stik....
Sjellevejen Trinbræt
Smedeskoven Trinbræt
Galten Station (Gal)Galten station havde både omløbsspor, læssespor og stikspor. Desuden v....
Låsbyvejen TrinbrætTrinbrættet havde en lidt turbulent start, hvor den allerede blev nedl....
Aasbækbro Trinbræt
Låsby StationLåsby station havde ud over omløbsspor et stikspor med enderampe og en....
Toustrup Mølle Trinbræt
Toustrup StationToustrup station lå i Dallerup sogn , der ved banens åbning havde knap....
Røgen Forsamlingshus (Røgenvejen) TrinbrætRøgenvejen - eller Røgen Forsamlingshus - trinbræt var fra starten meg....
Sporup StationSporup station havde omløbsspor.
Farrevejen Trinbræt
Anbæk StationAnbæk station havde omløbsspor. Stationen lå i et område uden megen op....
Hammel Station (Hml)Hammel station startede som endestation for Aarhus-Hammel jernbane. Da....
Tulstrupvejen TrinbrætHammelbanen (Aarhus-Hammel-Thorsø Jernbane) blev i 1914 forlænget fra....
Sall StationSall station havde omløbsspor.
Vintersminde Trinbræt
Thorsø Station (Tz)Thorsø station blev anlagt for jernbanestrækningen Silkeborg-Laurbjerg....
Kongsvang Trinbræt (Kgv)
Rosenhøj Trinbræt (Rh)
Øllegårdsvej Trinbræt (Øgt)
Gunnar Clausensvej Trinbræt (Gct)
Tranbjerg Station (Trg)
Havebyen Trinbræt (Hvt)Odderbanen fik fra juli til oktober 2008 banen totalrenoveret, hvor st....
Nørrevænget Trinbræt (Nrv)
Gunnestrup Station (Gut)Gunnestrup var oprindelig Station/Billetsalgssted, men blev senere ned....
Mølleparken Trinbræt (Mpk)Mølleparken Trinbræt ligger i det nordlige Mårslet. Trinbrættet har so....
Mårslet Station (Mst)
Vilhelmsborg Trinbræt (Vh)
Beder Station (Bed)Beder Station blev nedsat til trinbræt i 2002.
Egelund Trinbræt (Ege)Egelund Trinbræt blev lukket, da Odderbanen blev lukket for ombygning ....
Malling Station (Mal)
Banevolden Trinbræt (Bmt)Banevolden Trinbræt lå mellem Malling Station og Assedrup Station på O....
Assedrup Station (Ass)
Rude Havvej Trinbræt (Ruh)
Parkvej Trinbræt (Pv)Parkvej Trinbræt blev lukket, da Odderbanen blev lukket for ombygning ....
Brabrand Station (Br)Brabrand Station er i dag nedlagt som station, men har overhalingsspor....
Mundelstrup Station (Mu)Mundelstrup station blev nedlagt i 1978 og senere nedrevet, men er sta....
Søften Trinbræt (Søt)
Hinnerup Station (Hn)Hinnerup station blev nedlagt i 1979, men genåbnet i 1994.
Hadsten Station (Ha)
Lerbjerg Station (Lr)Lerbjerg Station blev nedlagt som standsningsted i 1972 og helt nedlag....
Laurbjerg Station (Lb)Laurbjerg Station havde forbindelse med både Længdebanen og Diagonalb....
Langå Station (Lg)Langå Station har både forbindelse med Langå-Struer-banen og Længdeba....
Stevnstrup Station (Ste)Stevnstrup Station blev nedlagt i 1972, men stadig teknisk station med....
Europaplads Trinbræt (Eu)Europaplads Station lå ved Europaplads i Aarhus omtrent samme sted, so....
Stedet er fotograferet Skolebakken Trinbræt (Bak)
Stedet er fotograferet Østbanetorvet Station (Øs)Østbanetorvet Station hed indtil 1983 Østbanegården eller Århus Østban....
Trøjborg Trinbræt
Den Permanente Trinbræt (Per)Den Permanente (Salonen)
Risskov Station (Rs)Risskov station blev nedlagt i 1970 og efterfølgende blev stationen so....
Strandvænget Trinbræt
Fortevej Trinbræt
Grenaa Landevej TrinbrætGrenaa Landevej trinbræt havde også betegnelsen Grenaavej.
Stedet er fotograferet Vestre Strandallé Trinbræt (Vsa)
Lystrup Station (Lp)
Hovmarken Trinbræt (Lpt)
Hjortshøj Station (Ht)
Skødstrup Trinbræt (Øds)
Løgten Station (Lt)
Hornslet Station (Os)
Mørke Station (Mr)
Dagstrup TrinbrætDagstrup er en lille landsby bestående af knapt 30 huse og landejendom....
Thorsager StationThorsager Station blev indviet den 1. december 1877 som station og ble....
Stedet er fotograferet Torsøvej Trinbræt (Tov)

Lige nu er der: 116 aktive samtidige brugere på danskejernbaner.dk

Copyright © 1999-2020 by danskejernbaner.dk - E-Mail: mail@danskejernbaner.dk - CMS Version 5.6.1 - build: 2020.09.15-19:08:50