Østjyske jernbaner


Østjyske jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Østjyske jernbaner
Niels Jensen
1978
154
København
J. Fr. Clausen
87-11-03852-7

Bogen omhandler følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Aarhus-Hammel-Thorsø Jernbane AHTJ 45,81902.04.251956.03.31
Horsens-Tørring Banen HP 27,81891.12.011962.03.31
Horsens-Bryrup-Silkeborg Jernbane HP 60,91929.05.101968.03.31
Horsens-Odder Jernbane HOJ 34,01904.05.141967.03.31
Horsens-Thyregod Banen HP 47,31929.05.161962.03.31
Hads-Ning Herreders Jernbane (Odder - Hou) HHJ 9,71884.06.191977.05.21
Vejle-Vandel-Grindsted Jernbane VVGJ 47,21914.05.211957.03.31
Horsens-Bryrup Jernbane HP 37,81899.04.231929.05.10
Randers-Ryomgård DSB 35,51876.08.241993
Horsens-Juelsminde Jernbane HJJ 30,21884.05.251957.09.30
Ebeltoft-Trustrup Jernbane ETJ 22,51901.03.271968.03.31
Mariager-Faarup Jernbane MFVJ 19,71927.07.011985
Ryomgård-Gjerrild-Grenå Jernbane RGGJ 43,21911.12.051956.06.30
Randers-Hadsund Jernbane RHJ 41,81883.10.091969.03.31
Vejle-Vandel Jernbane VVGJ 28,31897.09.101957.03.31
Ørting-Gylling HOJ 5,0Ikke anlagtIkke anlagt
Hobro-Ørum-Rødkjærsbro Jernbane HØRJ 51,1Ikke anlagtIkke anlagt
Mols Jernbaner MJ 38,0Ikke anlagtIkke anlagt
Allingåbro-Stenvad Jernbane RJ 22,5Ikke anlagtIkke anlagt
Aarhus-Randers DSB 59,21862.09.02I drift
Fredericia-Aarhus DSB 108,51868.10.04I drift
Horsens-Rask Mølle-Ejstrupholm HP 43,11929.05.161962.03.31
Aarhus-Ryomgård-Grenaa DSB 68,81877.12.012016.08.27
Aarhus-Ryomgård DSB 40,21877.12.012016.08.27
Randers-Ryomgård-Grenaa DSB 64,21876.08.241993
Skanderborg-Silkeborg DSB 30,11871.05.02I drift
Aarhus-Odder-Hou (Odderbanen) HHJ 36,31884.06.192016.08.27
Faarup-Viborg Jernbane MFVJ 38,71927.07.011966.03.31

Bogen omhandler følgende jernbaneoperatører

Bogen omhandler følgende stationer

FotoStationens navnBeskrivelse
Stedet er fotograferetEbeltoft Station (Ef)Ebeltoft Station var i næsten hele Ebeltoft-Trustrup Jernbanes le...
Vibæk TrinbrætVibæk trinbræt lå oprindeligt øst for Vibæk Strandvej, men blev i...
Dråby Trinbræt
Skærsø Station
Stubbe Trinbræt
Gravlev StationGravlev station blev i februar 1933 nedsat til trinbræt med sides...
Hyllested Station
Rosmus StationRosmus station blev fra februar 1933 nedsat til trinbræt med side...
Ny Balle TrinbrætNy Balle trinbræt lå ved De jydske Kalkværker.
Balle Station
Attrup Kær Trinbræt
Trustrup Station (Tu) [1876-2016]Trustrup station var oprindelig station på Randers-Ryomgård-Grena...
Stedet er fotograferetFredericia Banegård (Fa)Som følge af voksende togtrafik og ikke mindst godstrafik, beslut...
Pjedsted Trinbræt (Pj)Pjedsted Station lå på strækningen mellem Fredericia-Vejle. Banen...
Stedet er fotograferetBørkop Station (Bk)Børkop Station blev ændret fra station til trinbræt i 1973, men e...
Brejning Station (Bet)Brejning Station ændres til trinbræt i 1973.
Munkebjerg Teknisk Station (Muk)Ved det smukke og meget søgte udflugtssted Munkebjerg på stræknin...
Stedet er fotograferetVejle Station (Vj)
Daugård Station (Dg)Daugaard Station på strækningen Århus-Fredericia opførtes ved den...
Hedensted Trinbræt (Hed)Hedensted Station var fra da banen blev åbnet den 3. oktober 1868...
Løsning Station (Lø)Løsning var station indtil 1971, hvor det blev til trinbræt med b...
Eriknauer Trinbræt (Ert)Eriknauer trinbræt blev nedlagt i 1963.
Hatting Station (Hat)Hatting Station blev nedlagt som station i 1971.
Stedet er fotograferetHorsens Station (Hs)Horsens første banegård var fra åbningen af strækningen Frederici...
Hansted Trinbræt
Stedet er fotograferetTvingstrup Station (Tv)Den 4. oktober 1868 begyndte den regelmæssige togtrafik for alvor...
Stedet er fotograferetHovedgård Station (Hå)Hovedgård blev nedlagt som station i 1974. Sidesporet blev nedlag...
Stedet er fotograferetHylke Trinbræt (Hy)Hylke Station var i første omgang ikke planlagt til Hylke, som lå...
Stedet er fotograferetSkanderborg Station (Sd)Skanderborg Station blev opført i 1868 som led i den østjyske læn...
Stedet er fotograferetStilling Station (Il) [1924-1974]Stilling Trinbræt opførtes sammen med den Jydske længdebane, da d...
Stedet er fotograferetHørning Trinbræt (Hx)Hørning fik sin første station da banestrækningen Århus-Skanderbo...
Stedet er fotograferetHasselager Trinbræt (Hc)Hasselager på strækningen Århus-Skanderborg fik billetsalgssted i...
Viby Jylland Trinbræt (Vi) [2004-2016]Viby Jylland Trinbræt er i dag en Letbanestation i bydelen Viby i...
Stedet er fotograferetAarhus Hovedbanegård (Ar)Byggeriet af den nuværende og tredje banegårdsbygning i 1927-1929...
Stedet er fotograferetFårup Station (Fp)Fårup Station servicerede Randers-Aalborg banen fra 1869, men fra...
Rejstrupgård Trinbræt (Re)
Sønderbæk Station (Sø)
Villemosegård Trinbræt (uofficielt) (Vil)
Læsten Trinbræt med Sidespor (Læ)Læsten trinbræt var med sidespor.
Højgård Trinbræt (Hø)
Hammershøj Station (Hm)
Årupvej Trinbræt (uofficielt) (Aar)
Kvorning Trinbræt med Sidespor (Kv)Kvorning trinbræt havde sidespor.
Mollerup Trinbræt med Sidespor (Mo)Mollerup trinbræt havde sidespor.
Hulbæk Trinbræt (Hu)
Ørum Station (Ør)
Velds Trinbræt (Ve)
Fårdal Trinbræt (uofficielt) (Fd)
Viskum Trinbræt med Sidespor (Vm)Viskum trinbræt var med sidespor.
Vejrumbro Station (Vj)
Løvskalvejen Trinbræt (Lø)Løvskalvejen trinbræt var fra fra etableringen kun øst for vejen,...
Hauggaard Trinbræt med Sidespor (Hg)Hauggaard trinbræt lå ved Thisted Mejeri, men navnet Thisted var ...
Tapdrup Trinbræt med Sidespor (Ta)Tapdrup trinbræt havde sidespor.
Pramhuset Trinbræt (uofficielt) (Pr)
Bruunshåb Trinbræt med Sidespor (Bh)Bruunshåb trinbræt havde sidespor.
Søgårde Trinbræt (Søg)
Lyngvej Trinbræt (Ly)
Viborg Station (Vg)Viborg fik station i 1863 da man forlængede banen fra Langå til V...
Stedet er fotograferetOdder Station (Odd) [1884-2016]I dag er Odder Station endestation, men den var i mange år et jer...
Neder Randlev TrinbrætDa Hads-Ning Herreders Jernbane åbnede den 19. juni 1884, fik et ...
Eriksminde TrinbrætEriksminde trinbræt blev placeret ved vejen til Eriksminde Efters...
Boulstrup StationHads-Ning Herreders Jernbane åbnede i 1884 Bovlstrup Station, som...
Halling StationHalling station blev nedsat til trinbræt i slutningen af banens l...
Holsatia TrinbrætHolsatia trinbræt blev oprettet ved den nuværende Egmont Højskole...
Hou StationOdderkredsens folketingsmedlem Geert Winther stillede i 1880 fors...
Stedet er fotograferetHorsens PrivatbanestationHorsens Privatbanestation blev bygget til åbningen af den smalspo...
Stedet er fotograferetBygholm TrinbrætBygholm Trinbræt åbnede som sammen med Horsens-Tørring Banen den ...
Stedet er fotograferetLund Station (Ld)Lund station var med rampe og kvægfold og havde forbindelse med H...
Stedet er fotograferetLundum Station (Lm)Lundum station var udstyrret med mastekran.
Stedet er fotograferetStenbjerg Station (St)Stenbjerg station var med kvægfold. Fra 1. oktober 1964 blev sta...
Stedet er fotograferetØstbirk Station (Øb)
Stedet er fotograferetVestbirk Station (Vb)Vestbirk startede som trinbræt med svinefold, men blev fra 1. okt...
Stedet er fotograferetGammelstrup Station (Gm)Gammelstrup station var med svinefold. Gammelstrup blev fra 1. no...
Stedet er fotograferetTønning Station (Tn)Tønning station var med svinefold.
Stedet er fotograferetBrædstrup Station (Bup)Brædstrup Station var forsynet med vandkran.
Stedet er fotograferetSlagballe Station (Sb)Slagballe station var med svinefold.
Stedet er fotograferetVinding Station (Vd)
Stedet er fotograferetBryrup (smalspor) Station (Bry)
Stedet er fotograferetMonbjergvejen TrinbrætMonbjergvejen trinbræt lå der hvor Bryrupbanestien krydser Skoleg...
Stedet er fotograferetTrædenvejen (Ring Skov) TrinbrætTrædenvejen trinbræt ændrede navn til Ring Skov trinbræt 4. oktob...
Stedet er fotograferetLille Davdingvej TrinbrætLille Davdingvej var udstyret med bremsehust fra en godsvogn (Iv ...
Stedet er fotograferetRodvigsballe TrinbrætRodvigsballe trinbræt var udstyret med bremsehust fra en godsvogn...
Stedet er fotograferetVinding Østergaard TrinbrætVinding Østergaard trinbræt var udstyret med bremsehust fra en go...
Stedet er fotograferetBryrup Station (Br)Bryrup station var med svinefold og drejeskive. På Bryrup brugte...
Stedet er fotograferetSkåningbro TrinbrætSkåningbro trinbræt er i dag trinbræt på veteranbanen Bryrup-Vrad...
Stedet er fotograferetVrads Station (Vra)Nu endestation for veteranbanen Bryrup-Vrads og indeholder en res...
Stedet er fotograferetFogstrup Station (Fo)Fogstrup station var med rampe. Fra d. 1. oktober 1962 blev Fogs...
Stedet er fotograferetKorsvej TrinbrætKorsvej trinbræt var udstyret med et træskur.
Stedet er fotograferetThem By StationThem station fik ekstra betegnelsen (By) for at undgå forveksling...
Stedet er fotograferetVirklund Station (Vir)
Stedet er fotograferetØrnsø TrinbrætØrnsø Trinbræt lå på Silkeborgsiden af jernbanebroen over Kroghsv...
Stedet er fotograferetSilkeborg Station (Sl)Silkeborg Station er i dag station for strækningen Skanderborg-He...
Thorsvang TrinbrætThorsvang Trinbræt havde perron på begge sider af hovedvejen.
Torsted Grusgrav SidesporTorsted Grusgrav var et sidespor for ballast-afhentning for Horse...
Ørnstrup Møllevej TrinbrætØrnstrup Møllevej trinbræt var udstyrret med både perron og nedsæ...
Ørnstrup Holdeplads med sidesporØrnstrup holdeplads var med sidespor for vognladningsvise forsend...
Dallerup Skov TrinbrætDallerup Skov var med perron og blev oprettet 15. juni 1936 men l...
Stenderup StationStenderup station havde et privat sidespor til teglværket.
Brå TrinbrætBrå trinbræt var ved oprettelsen 15. maj 1935 kun med perron men ...
Bråskov StationBråskov station havde et privat sidespor i retning mod Juelsminde.
Hornsyld By TrinbrætHornsyld By havde perron og venteskur.
Hornsyld Station (Hsn)
Lindved Jylland Trinbræt
Gramrode StationGramrode station havde separat læssespor og fold.
Grønvejen Trinbræt
Barrit Station (Bri)Barrit station havde galgekran og fold.
Gramtange Trinbræt
Vesterby Billetsalgssted med SidesporVesterby åbnede som holdeplads men blev billetsalgssted ca. 6 mån...
Klakring Station
Højbo TrinbrætHøjbo trinbræt blev åbnet 23. maj 1954 godt 3 år før banen lukked...
Juelsminde Syd TrinbrætJuelsminde Syd trinbræt havde perron og venteskur.
Juelsminde Station (Jm)Juelsminde station havde 4 spor ved stationen, havnespor, drejesk...
Sønderbrogade TrinbrætSønderbrogade trinbræt løb sammen med Horsens havnebanen og var m...
Horsens Havn Trinbræt [1956-1967]Horsens Havn Billetsalgsstedet blev den 14. maj 1904 placeret i e...
Linde Allé TrinbrætHorsens-Odder Jernbanens forløb var der hvor Strandpromenaden løb...
Næsset Trinbræt
Husodde Trinbræt
Strandskov TrinbrætStrandskov trinbræt afløste det oprindelige Elbæk trinbræt i 1926...
Elbæk TrinbrætVed Elbæk trinbræt var der en lille dampskibs anløbsplads, som va...
Brakøre Trinbræt
Haldrup Strand TrinbrætHaldrup Strand trinbræt havde i perioder billetsalg.
Haldrup Station
Toftumvejen TrinbrætToftumvejen trinbræt var en lille jordparron der lå vest for Toft...
Søvind Station
Torupvolde StationTorupvolde station blev nedsat til trinbræt i slutningen af banen...
Kronholm TrinbrætKronholm trinbræt var et meget lille trinbræt med en lille jordvo...
Tendrupvejen TrinbrætTendrupvejen trinbræt lå vest for Tendrup Vestermark vejen og lig...
Hundslund Station
Stedet er fotograferetOldrup Trinbræt
Stedet er fotograferetBilsbæk StationBilsbæk station blev nedsat til trinbræt i slutningen af banens ...
Stedet er fotograferetÅkær Trinbræt
Stedet er fotograferetFalling Station
Stedet er fotograferetTrekanten Trinbræt
Stedet er fotograferetØrting Station
Stedet er fotograferetSmedrupvejen Trinbræt
Stedet er fotograferetDrammelsbæk StationDrammelsbæk station blev nedrykket til trinbræt i slutningen af b...
Lund Mark Trinbræt
Kørup Station (Kø)Kørup startede som trinbræt med sidespor men blev senere station....
Vrønding Østermark TrinbrætVrønding Østermark trinbræt var opkaldt efter området Vrønding Øs...
Vrønding Station (Vr)
Flemming Station (Fl)
Honum Skov TrinbrætHonum Skov trinbræt var opkaldt efter Honum Skoven, som det lå i ...
Rask Mølle Station (Rk)Rask Mølle station fik i 1929 forgrening til Ejstrupholm.
Rask Skov TrinbrætRask Skov var et trinbræt med kort anvendelse fra 1932 til 1. okt...
Åle Station (Aa)Stationsbygninger på strækningen Rask Mølle-Ejstrupholm blev tegn...
Åle Vestermark Trinbræt
Hjortsvang Station (Hj)Stationsbygninger på strækningen Rask Mølle-Ejstrupholm blev tegn...
Linnerup Trinbræt
Flåris Trinbræt
Klovborg Station (Kl)Stationsbygninger på strækningen Rask Mølle-Ejstrupholm blev tegn...
Gribstrup Skole Trinbræt
Gribstrup Trinbræt
Krondal Billetsalgssted med Sidespor (Kr)Krondal billetsalgssted var et baneformandshus med ekspedition.
Lerret Trinbræt
Kjærsgård Trinbræt
Nørre Snede Station (Ns)Stationsbygninger på strækningen Rask Mølle-Ejstrupholm blev tegn...
Bjørnskov Trinbræt
Thorlund Holdeplads (Th)
Holmegårdene Trinbræt
Ejstrupholm Station (Ej)Ejstrupholm station var både endestation for Horsens-Rask Mølle-E...
Dortheasminde Trinbræt med Sidespor (Dm)Dortheasminde trinbræt blev etableret som trinbræt i 1892 med sid...
Uldum Station (Ud)
Hesselballe TrinbrætHesselballe trinbræt blev i 1931 placeret ved teglværket. Teglvær...
Ølholm Station (Øl)
Tørring Station (Tø)Tørring station var endestation Horsens-Tørring Banen frem til 16...
Haustrupvejen TrinbrætHaustrupvejen trinbræt lå hvor banen skar Haustrupvej.
Vonge Station (Vo)De 8 nye stationsbygninger fra 1929 på Horsens Vestbaner blev teg...
Kollemorten Station (Ko)De 8 nye stationsbygninger fra 1929 på Horsens Vestbaner blev teg...
Hårsbjerg TrinbrætHårsbjerg trinbræt lå hvor banen skar Horsbjergvej i Nørre-Risage...
Vesterlund Station (Ve)De 8 nye stationsbygninger fra 1929 på Horsens Vestbaner blev teg...
Thyregodlund TrinbrætThyregodlund trinbræt lå i udkanten af Thyregod i det område, som...
Thyregod Station (Ty)Thyregod station var med drejeskive og havde forbindelse med Vejl...
Mariager Station (Mrg (Mr))Mariager - Handest Veteranjernbane har bevaret drejeskive, remise...
Ved badestranden Trinbræt (uofficielt)Ved badestranden var et uofficielt trinbræt etableret i sommeren ...
Lunddalen Trinbræt (Lu)Lunddalen trinbræt, hed i starten Fjelsted trinbræt, og blev til ...
Fjelsted Trinbræt (Fj)Fjelsted trinbræt blev flyttede ca. 2 km. tættere på Mariager d. ...
True Station (Tr)True station lå i Svenstrup, men for at undgå forveksling med and...
Broløs Trinbræt (Bø)Broløs trinbræt også kaldt Brødløs trinbræt. Broløs Trinbræt var...
Vester Tørslev Station (Tø)
Frugtplantagen Trinbræt med SidesporFrugtplantagen trinbræt startede som uofficielt trinbræt 1. juni ...
Glenstrup Trinbræt (Gl)
Handest Station (Ha)
Randers PrivatbanestationRanders-Hadsund Jernbane fik naturligvis sin egen station - Hadsu...
Hadsundbanegården StationRanders-Hadsund Jernbane fik naturligvis sin egen station - Hadsu...
Dronningborg TrinbrætDronningborg trinbræt blev etableret i 1904, men flyttede i 1952 ...
Gimming Trinbræt med SidesporGimming trinbræt var med sidespor. Trinbrætteter i dag nedrevet, ...
Lem Trinbræt med SidesporLem trinbræt var med sidespor.
Vejlagervejen TrinbrætVejlagervejen trinbræt blev først anlagt i 1926.
Spentrup StationSpentrup station var med læssespor og krydsningsspor.
Hald StationHald station blev anlagt ca. 1½ km nordvest for byen.
Gjerlev StationGjerlev station lå ca. helvejs mellem Randers og Hadsund og var d...
Gjerlev Østermark TrinbrætGjerlev Østermark blev først anlagt i 1933.
Øster Tørslev StationØster Tørslev station var anlagt ca. 1 km nordvest for byen.
Vinstrupvejen TrinbrætVinstrupvejen trinbræt blev ført etableret i 1926.
Dalbyover Station
Dalbyneder TrinbrætDalbyneder trinbræt ført længe efter banens åbning i 1930.
Havndal StationHavndal station var med læssespor og krydsningsspor. Stationen er...
Trudsholm TrinbrætTrudsholm trinbræt blev først åbnet længe efter banens åbning.
Nebstrup Trinbræt med SidesporNebstrup trinbræt blev anlagt med sidespor. Trinbrættet er nedrev...
Norup StationNorup startede som trinbræt med læssespor, men fra 1893 blev Noru...
Åmølle Trinbræt med SidesporÅmølle trinbræt blev i 1884 udvidet med sidespor.
Hadsund Syd Station (Hs)Hadsund Syd Station var beliggende på sydsiden af Mariager Fjord....
Hadsund Nord Station (Hds)Hadsund Nord banegård opførtes som Aalborg-Hadsund Jernbanes ende...
Stedet er fotograferetRanders Station (Rd)Randers Station var knudepunkt for jernbanerne Randers-Ålborg (18...
Strømmen Station (Stø) [1904-1971]Strømmen første station åbnede den 24. august 1876 og station lå ...
Romalt Trinbræt (Rmg)Romalt Trinbræt var placeret på begge sider af Revlsbjergvej, hvo...
Volkmølle Station (Me)Volkmølle startede som billetsalgssted, men blev i 1907 opgradere...
Uggelhuse Station (Ug)
Floes Billetsalgssted (Flo)Floes billetsalgssted foregik i vogterhuset nord for sporet meden...
Allingåbro Station (Al)
Auning Station (Ag)Auning eller Ohning er kendt helt tilbage til middelalderen. Helt...
Pindstrup Station (Pi)Pindstrup Station blev nedlagt som regulær station med persontraf...
Stedet er fotograferetRyomgård Station (Rå) [1876-2016]Allerede i 1873 blev det besluttet at anlægge en 64 km lang jernb...
Strømmen Station (Stø) [1876-1904]Strømmen station åbnede den 24. august 1876 og station lå på vest...
Koed TrinbrætDa Randers-Grenaa banen åbnede i 1876 bestod landsbyen Koed af 10...
Stedet er fotograferetKolind Station (Ko) [1876-2016]Kolind Station er en letbanestation og tidligere jernbanestation ...
Nødager Trinbræt med SidesporNødager trinbræt var placeret mellem Kolind og Hallendrup og åbne...
Hallendrup Billetsalgssted [1878-1956]Under anlæg af Randers-Grenaa banen kom der ansøgning om en holde...
Homå TrinbrætEbeltoft-Trustrup Jernbane (ETJ) valgte at lade et enkelt tog par...
Ålsø Station [1889-1961]Ved Randers-Grenaa banens åbning den 26. august 1876 var vogterhu...
Grenaa Station (Gr) [1876-2016]Grenaa fik jernbanestation, da Østjyske Jernbane (ØJJ) 26. august...
Roligheden Trinbræt
Kærende Trinbræt med SidesporKærende Trinbræt var med sidespor.
Nimtofte Station
Mogenstrup Trinbræt
Ramten Station
Dystrup Trinbræt
Stenvad StationStenvad Station var med sidespor til tørvefabrikken - det nuværen...
Hytten Trinbræt
Tranehuse StationTranehuse Station var med ekstra læssespor.
Glesborg Kær Trinbræt med SidesporGlesborg Kær startede som mergelsidespor i 1924, men blev officie...
Tustrup Trinbræt
Stedet er fotograferetGlesborg StationGlesborg station (har også været stavet Glæsborg) lå nord for lan...
Albæk Trinbræt
Brøndstrup Trinbræt
Gjerrild StationGjerrild station var endestation frem til 1917 og her lå banens h...
Sostrup Trinbræt
Tornled StationTornled station var placeret meget ensomt beliggende 1 km nord / ...
Stedet er fotograferetVoldby StationVoldby Station var eneste mellemstation på forlængelsen af Ryomgå...
Robstrup Trinbræt
Hammelev Trinbræt (Hmm)
Stedet er fotograferetGrenaa VestbanegårdI 1911 åbnedes Ryomgård-Gjerrild Banen (RGB), som 27. juni 1917 b...
Alken Trinbræt (Ak)Alken station på strækningen Skanderborg-Silkeborg stammer fra de...
Ry Station (Ry)Ry Station har en spøjs arkitektur da hele 3 af de største arkite...
Alling Trinbræt (Alg)
Laven Trinbræt (La)Laven Station lå på strækningen Skanderborg-Silkeborg og åbnet 18...
Svejbæk Station (Sv)
Sejs Trinbræt (Ses)
Vejle Station (Vj) [1868-1998]
Stedet er fotograferetVejle Nordbanegård (Vé) [1894-1960]Vejle Nordbanegaard åbnede den 2. august 1894 sammen med den priv...
Stedet er fotograferetSvanholm Trinbræt
Stedet er fotograferetTrædballe TrinbrætTrædballe blev officielt trinbræt fra 15. juli 1931, men inden da...
Stedet er fotograferetSkibet Holdeplads (Sb)Skibet Holdeplads var med med 160 m omløbsspor som de andre holde...
Stedet er fotograferetKvak Mølle Trinbræt
Stedet er fotograferetHaraldskær Fabrik Holdeplads (Hk)Haraldskær Fabrik Holdeplads var med med 160 m omløbsspor som de ...
Stedet er fotograferetVingsted Mølle Holdeplads (Vs)Vingsted Mølle Holdeplads var med med 160 m omløbsspor som de and...
Stedet er fotograferetTeglgård Trinbræt
Stedet er fotograferetRavning HoldepladsRavning holdeplads var fra starten kun med et stikspor - men fra ...
Stedet er fotograferetSøgård (VVJ) TrinbrætSøgård Trinbræt blev oprettet som følge af at banen fik motordrif...
Stedet er fotograferetLihmskov Holdeplads (Ls)
Stedet er fotograferetBindeballe Holdeplads (Bd)Bindeballe Holdeplads var med med 160 m omløbsspor som de andre h...
Hofmansfeld TrinbrætHofmansfeld Trinbræt blev oprettet som følge af at banen fik moto...
Skærhølgård HoldepladsSkærhølgård Holdeplads blev kun brugt under strejken i 1956 til l...
Randbøl Holdeplads (Rd)Randbøl Holdeplads var med ca. 160 m omløbsspor som de andre hold...
Vandel Station (Vd)Vandel Station blev oprettet ifm. Vejle-Vandel jernbane d. 10. se...
Brunhøj Trinbræt (uofficielt)
Østerby Holdeplads (Øs)Østerby Holdeplads var med med 160 m omløbsspor som de andre hold...
Billund Station (Bl)
Elkjær TrinbrætElkjær Trinbræt blev oprettet som følge af at banen fik motordrift.
Krog TrinbrætKrog Trinbræt blev oprettet som følge af at banen fik motordrift.
Løvlund Holdeplads (Ll)Løvlund Holdeplads var med med 160 m omløbsspor som de andre hold...
Hinnum TrinbrætHinnum Trinbræt blev oprettet som følge af at banen fik motordrif...
Stedet er fotograferetGrindsted Station (Gi)Grindsted station var med remise og havde forbindelse med Diagona...
Stedet er fotograferetHammelbanegården (Aarhus) StationHammelbanegården i Aarhus havde 6 spor hvor det nordligste var me...
Stedet er fotograferetViby Nord Jylland StationStationen havde omløbsspor og læssekran. Stationen lå på Damagerv...
Stedet er fotograferetStavtrup StationStavstrup station havde omløbsspor og to læsseramper.
Stedet er fotograferetConstantinsborg Trinbræt
Stedet er fotograferetOrmslev StationOrmslev station havde omløbsspor og et stiksport til den lokale m...
Stedet er fotograferetEdelhofvejen Trinbræt
Stedet er fotograferetHarlev StationUd over omløbsspor havde Harlev station også fold og læssespor.
Stedet er fotograferetLillering StationLillering station var billetsalgssted indtil d. 1.maj 1913, hvor ...
Stedet er fotograferetSilkeborgvejen Trinbræt
Stedet er fotograferetHørslevbolevejen Trinbræt
Stedet er fotograferetSkovby StationSkovby station havde ud over omløbsspor også læssespor med omløb,...
Stedet er fotograferetSjellevejen Trinbræt
Stedet er fotograferetSmedeskoven Trinbræt
Stedet er fotograferetGalten Station (Gal)Galten station havde både omløbsspor, læssespor og stikspor. Desu...
Stedet er fotograferetLåsbyvejen TrinbrætTrinbrættet havde en lidt turbulent start, hvor den allerede blev...
Stedet er fotograferetAasbækbro Trinbræt
Stedet er fotograferetLåsby StationLåsby station havde ud over omløbsspor et stikspor med enderampe ...
Stedet er fotograferetToustrup Mølle Trinbræt
Toustrup StationToustrup station lå i Dallerup sogn , der ved banens åbning havde...
Stedet er fotograferetRøgen Forsamlingshus (Røgenvejen) TrinbrætRøgenvejen - eller Røgen Forsamlingshus - trinbræt var fra starte...
Stedet er fotograferetSporup StationSporup station havde omløbsspor.
Stedet er fotograferetFarrevejen Trinbræt
Stedet er fotograferetAnbæk StationAnbæk station havde omløbsspor. Stationen lå i et område uden meg...
Stedet er fotograferetHammel Station (Hml)Hammel station startede som endestation for Aarhus-Hammel jernban...
Stedet er fotograferetTulstrupvejen TrinbrætHammelbanen (Aarhus-Hammel-Thorsø Jernbane) blev i 1914 forlænge...
Stedet er fotograferetSall StationSall station havde omløbsspor.
Stedet er fotograferetVintersminde Trinbræt
Stedet er fotograferetThorsø Station (Tz)Thorsø station blev anlagt for jernbanestrækningen Silkeborg-Laur...
Kongsvang Trinbræt (Kgv) [1994-2016]Kongsvang Trinbræt er i dag en letbanestation på Odderbanen i byd...
Rosenhøj Trinbræt (Rh) [1972-2016]Rosenhøj er i dag en Letbanestation på Odderbanen i bydelen Viby ...
Øllegårdsvej Trinbræt (Øgt) [1972-2016]Øllegårdsvej er i dag en Letbanestation på Odderbanen i bydelen V...
Gunnar Clausensvej Trinbræt (Gct) [1975-2016]Gunnar Clausensvej er i dag en Letbanestation på Odderbanen i byd...
Tranbjerg Station (Trg) [1884-2016]Tranbjerg er i dag en Letbanestation på Odderbanen i bydelen Tran...
Havebyen Trinbræt (Hvt)Odderbanen fik fra juli til oktober 2008 banen totalrenoveret, hv...
Nørrevænget Trinbræt (Nrv) [2008-2016]Nørrevænget er en letbanestation på Odderbanen i Aarhus Kommune. ...
Gunnestrup Station (Gut)Gunnestrup var oprindelig Station/Billetsalgssted, men blev sener...
Mølleparken Trinbræt (Mpk) [1973-2016]Mølleparken er i dag en Letbanestation på Odderbanen i det nordli...
Mårslet Station (Mst) [1884-2016]Mårslet er i dag en Letbanestation på Odderbanen i Mårslet. Mårsl...
Vilhelmsborg Trinbræt (Vh) [1989-2016]Vilhelmsborg er i dag en Letbanestation på Odderbanen sydøst for ...
Beder Station (Bed) [1884-2002]Beder er i dag en Letbanestation på Odderbanen sydøst for Mårslet...
Egelund Trinbræt (Ege)Egelund Trinbræt blev lukket, da Odderbanen blev lukket for ombyg...
Malling Station (Mal) [1884-2016]Malling er i dag en Letbanestation på Odderbanen i byen Malling. ...
Banevolden Trinbræt (Bmt)Banevolden Trinbræt lå mellem Malling Station og Assedrup Station...
Assedrup Station (Ass) [1884-2016]Assedrup er i dag en Letbanestation på Odderbanen i byen Malling....
Rude Havvej Trinbræt (Ruh) [1982-2016]Rude Havvej er i dag en Letbanestation på Odderbanen i byen Odder...
Parkvej Trinbræt (Pv)Parkvej Trinbræt blev lukket, da Odderbanen blev lukket for ombyg...
Brabrand Trinbræt (Br)Brabrand Station er i dag nedlagt som station, men er kategoriser...
Stedet er fotograferetMundelstrup Trinbræt med Sidespor (Mu)Mundelstrup Stationen blev anlagt til åbningen af strækningen Årh...
Søften Trinbræt (Søt)
Stedet er fotograferetHinnerup Station (Hn) [1911-1979]Hinnerup Station ligger i byen Hinnerup ca. 12 km nordvest for Aa...
Stedet er fotograferetHadsten Station (Ha) [1862-1991]Hadsten Station i byen Hadsten, som ligger ca midtvejs mellem Aar...
Lerbjerg Teknisk Station (Lr)Lerbjerg lå på strækningen mellem Århus og Randers og startede so...
Laurbjerg Station (Lb)Laurbjerg Station havde forbindelse med både Længdebanen og Diag...
Stedet er fotograferetLangå Station (Lg)Langå fik landets første ø-station, da strækningen Århus-Randers ...
Stevnstrup Station (Ste) [1905-1972]Stevnstrup er en by i Østjylland som i 2021 havde 2.390 indbygger...
Europaplads Trinbræt (Eu)Europaplads Station lå ved Europaplads i Aarhus omtrent samme ste...
Stedet er fotograferetSkolebakken Trinbræt (Bak) [1979-2016]Skolebakken Trinbræt lå oprindeligt på jernbanen Grenaabanen og b...
Stedet er fotograferetØstbanetorvet Station (Øs) [1877-2016]Østbanetorvet Station hed indtil 1983 Østbanegården eller Århus Ø...
Trøjborg Trinbræt
Den Permanente Trinbræt (Per)Den Permanente (Salonen) Trinbræt var et trinbræt i Risskov i det...
Risskov Trinbræt med Godsekspedition (Rs)Risskov Billetsalgssted blev anlagt i 1878, året efter åbningen a...
Strandvænget Trinbræt
Fortevej Trinbræt
Grenaa Landevej TrinbrætGrenaa Landevej trinbræt havde også betegnelsen Grenaavej.
Stedet er fotograferetVestre Strandallé Trinbræt (Vsa) [1979-2016]Vestre Strandallé Trinbræt er en tidligere jernbanestation på Gre...
Lystrup Trinbræt (Lp) [1978-2016]Lystrup Station stammede fra åbningen af 2. del af den Østjydske ...
Hovmarken Trinbræt (Lpt) [-2016]Hovmarken Trinbræt er en tidligere jernbanestation på Grenaabanen...
Hjortshøj Trinbræt (Ht) [1979-2016]Hjortshøj Station blev anlagt i 1877 til åbningen af den oprindel...
Skødstrup Trinbræt (Øds) [1979-2016]Skødstrup var tidligere Billetsalgssted og senere trinbræt på Gre...
Løgten Trinbræt (Lt) [1979-2016]Løgten Station lå på Grenaabanen og blev ikke til nogen større st...
Hornslet Station (Os) [1877-2016]Hornslet Station er en letbanestation og tidligere jernbanestatio...
Mørke Station (Mr) [1877-2016]Mørke Station er en letbanestation og tidligere jernbanestation p...
Dagstrup TrinbrætDagstrup er en lille landsby bestående af knapt 30 huse og landej...
Thorsager Station [1877-1971]Thorsager Station blev indviet den 1. december 1877 som station o...
Stedet er fotograferetTorsøvej Trinbræt (Tov) [1979-2016]Torsøvej Trinbræt er en tidligere jernbanestation på Grenaabanen,...