Sønderjyske jernbaner


Sønderjyske jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Sønderjyske jernbaner
Niels Jensen
1975
80
København
J. Fr. Clausen
87-11-03697-4

Bogen omhandler følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Tørsbøl-Padborg DSB 14,81901.07.151932.05.21
Tønder-Højer Sluse DSB 13,01892.06.151962.03.31
Sønderborg-Mommark Færge DSB 19,61933.06.151962.05.27
Vester Sottrup-Skelde DSB 12,41910.08.151932.06.30
Rødekro-Bredebro DSB 36,51927.10.021936.05.15
Flensborg-Vamdrup DSB 82,01864.10.01I drift
Vojens-Haderslev DSB 11,91866.05.022000
Tønder-Tinglev DSB 26,71867.06.262004
Rødekro-Aabenraa DSB 6,71868.09.12Medio 2000'erne - de seneste år kun vognladningsgods.
Ribe-Tønder DSB 47,21887.11.15I drift
Tinglev-Sønderborg DSB 41,21901.07.15I drift
Tinglev-Tørsbøl DSB 17,01901.07.151974.05.26
Bramming-Ribe DSB 16,71875.05.01I drift
Bramming-Ribe-Tønder DSB 63,91875.05.01I drift
Ribe-Vedsted (Hviding) DSB 6,51887.11.15I drift
Hviding-Tønder DSB 40,71887.11.15I drift
Aabenraa-Løgumkloster AaAJ 54,31901.05.081926.03.31
Aabenraa-Gråsten AaAJ 31,51899.02.141926.03.31
Haderslev-Christiansfeld HAJ 20,11899.03.041932.06.25
Haderslev-Vojens-Gram-Arnum HAJ 50,31899.03.051938.11.30
Gram-Rødding HAJ 8,51899.03.051938.11.30
Haderslev-Årøsund HAJ 28,61903.05.281938.02.15
Haderslev-Skodborg HAJ 38,41905.07.011933.02.01
Ustrup-Skærbæk HAJ 65,81904.04.021939.06.24
Bredebro-Løgumkloster (Klosterbanen) DSB 9,21888.09.211936.05.15
Sønderborg-Mommark Færge (Smalspor) ABA 18,71898.02.061933.02.28
Sønderborg-Skovby ABA 19,01898.02.061933.02.28
Sønderborg-Nordborg ABA 30,91898.02.061933.02.28

Bogen omhandler følgende jernbaneoperatører

Bogen omhandler følgende stationer

FotoStationens navnBeskrivelse
Stedet er fotograferetBramming Station (Bm)
Stedet er fotograferetSejstrup Trinbræt (Sej)Bramming-Ribe banen åbnede den 1. maj 1875, men Sejstrup fik førs...
Stedet er fotograferetGredstedbro Station (Gs)
Stedet er fotograferetFarup Billetsalgssted (Fap)Farup Billetsalgssted startede i vogterhus nr. 8 ved overkørsel 3...
Stedet er fotograferetRibe Nørremark Trinbræt (Rbn)
Stedet er fotograferetRibe Station (Rb)
Stedet er fotograferetHviding Trinbræt (Vd)
Stedet er fotograferetRejsby Trinbræt (Rej)Rejsby startede som holdeplads ved et vogterhus eller "Bedarfshal...
Stedet er fotograferetBrøns Trinbræt (Brr)
Stedet er fotograferetSkærbæk Station (Æk)Skærbæk blev stavet Scherrebek før genforeningen.
Stedet er fotograferetDøstrup (Sønderjylland) Trinbræt (Ds)Døstrup startede som billetsalg fra et vogterhus eller "Bedarfsha...
Stedet er fotograferetVollum TrinbrætVollum Billetsalgssted kan spores tilbage til ca. 1900, da der be...
Stedet er fotograferetBredebro Station (Bw)Bredebro Station havde fra den 8. maj 1901 en sidebane til Løgumk...
Stedet er fotograferetVisby Trinbræt (Vis)Visby Station blev blev åbnet sammen med jernbanen fra Vedsted/Hv...
Stedet er fotograferetTønder Nord Trinbræt (Trn)
Stedet er fotograferetTønder H Station (Tdr)Tønder H Station var ikke Tønders første Station, det var Tønder ...
Stedet er fotograferetEllum Station (El)Ellum stationsbygning var af type "udvidet vogterhus Marskbane" o...
Stedet er fotograferetLøgumkloster Statsbanegård (Øu)Løgumkloster var endestation for statsbanestrækningen fra Bredebr...
Flensborg Banegård (Flb)Flensborgs første banegård blev åbnet i 1854, da banen fra Flensb...
Stedet er fotograferetPadborg Station (Pa)I 1866 fik Padborg et beskedent billetsalgssted med ekspedition f...
Stedet er fotograferetFårhus Trinbræt (Faa)Fårhus Station, eller frem til genforeningen den 15. juni 1920 he...
Stedet er fotograferetBajstrup Station (Bas)Bajstrup Station lå på strækningen mellem Padborg og Tinglev. Baj...
Stedet er fotograferetTinglev Station (Te)Bygningen af Tinglev Station (I den tyske tid: Tingleff) begyndte...
Stedet er fotograferetBolderslev Station (Bå)Bolderslev Station blev nedlagt som trinbræt inden lukningen i 19...
Stedet er fotograferetHjordkær Trinbræt (Jk)Hjordkær Holdeplads (eller Jordkirch, som stedet hed i tysk tid) ...
Stedet er fotograferetRødekro Station (Rq)Rødekro Station ligger på Padborg-Vojens strækningen. Konsorti...
Stedet er fotograferetHovslund Stationsby Krydsningsstation (Hln)Flensborg-Vojens jernbanestrækningen blev åbnet 1. oktober 1864 o...
Stedet er fotograferetOver-Jerstal Trinbræt (Ov)Fra åbningen af strækningen Vamdrup-Padborg i 1864 blev der i Ove...
Stedet er fotograferetVojens Station (Oj)Vojens Station er en jernbanestation på Den Sønderjyske Længdeban...
Stedet er fotograferetJegerup Trinbræt (Je)For Jegerup Billetsalgssteds oprindelsen lidt uvis og er nok blev...
Stedet er fotograferetSommersted Station (Set) [1866-1971]Sommersted Station var Statsbanestationen på strækningen Vamdrup-...
Stedet er fotograferetFarris Trinbræt (Fz)Farris Station var grænsestation på den tyske side indtil genfore...
Stedet er fotograferetVamdrup Station (Vm)Rigsdagen besluttede i 1861 at anlægge jernbane mellem Fredericia...
Stedet er fotograferetGram (Slot) StationGram Amtsbanegård eller Gram Slot Station, som den også blev kald...
Stedet er fotograferetLåsled Trinbræt med Sidespor
Stedet er fotograferetBrændstrup StationBrændstrup Station lå på Haderslev Amts Gram-Rødding banestræknin...
Stedet er fotograferetRødding Amtsbanegård
Stedet er fotograferetHaderslev Vestbanegård (Hav)Haderslev Vestbanegården har igennem årene haft mange mange forsk...
Haderslev Amtsbanegård (Hab)Haderslev Amtsbanegården eller Hadersleben Kleinbahnhof, som den ...
Vesterris Trinbræt
Neder Åstrup Station
Stedet er fotograferetOver Åstrup Station
Stedet er fotograferetVonsbæk Station
Stedet er fotograferetVildfang Trinbræt med SidesporVildfang Trinbræt låd ud for den store gård Vildfang også tidlige...
Stedet er fotograferetSillerupgård Trinbræt
Stedet er fotograferetSillerup Station
Stedet er fotograferetFjelstrup Station
Stedet er fotograferetGammelby Trinbræt
Stedet er fotograferetKellergård Trinbræt
Stedet er fotograferetFavstrup Station
Stedet er fotograferetChristiansfeld Station (Cf)
Stedet er fotograferetSimmerstedvej Trinbræt
Ejsbøl HoldepladsEjsbøl Billetsalg indtil 1909, hvor Ejsbøl blev nedsat til trinbr...
Stedet er fotograferetMoltrup Station
Stedet er fotograferetSønder Bramdrup Station
Stedet er fotograferetHjerndrup StationHjerndrup Station på Haderslev Amts Jernbaners strækning Hadersle...
Stedet er fotograferetUlriksbjerg Holdeplads med sidesporUlriksbjerg Billetsalg foregik fra den nærtved beliggende gård Ul...
Stedet er fotograferetSimmersted StationSimmersted Station er i år 2020 stadig bevaret, men bygningen fik...
Stedet er fotograferetMaugstrup Station
Stedet er fotograferetKastvrå Station
Stedet er fotograferetSommersted Øst HoldepladsSommersted Øst Billetsalg foregik fra den nærtved beliggende kro.
Stedet er fotograferetSommersted By Station
Stedet er fotograferetSommersted Amtsbanegård
Stedet er fotograferetSommersted Vest StationSommersted Vest blev inden banens lukning nedsat til trinbræt.
Stedet er fotograferetMølby (Tovskov) StationMølby (Tovskov) Station, var ikke en egentlig station, men en lil...
Stedet er fotograferetLerte StationLerte Station er også igennem tiden blevet betegnet som Neder Ler...
Stedet er fotograferetSønder Ørsted Station (Ød)
Stedet er fotograferetJels StationJels fik ikke en egentlig stationsbygning. Samtidig med banens an...
Stedet er fotograferetHaraldsholm Holdeplads med sidesporHaraldsholm Billetsalg foregik fra den nærtved beliggende gård Ha...
Stedet er fotograferetMikkelborg Kro StationMikkelborg Station blev drevet fra den nærtvedliggende kro.
Skodborgskov Holdeplads med sidesporSkodborgskov billetsalg foregik fra en nærliggende ejendom, som l...
Stedet er fotograferetSkodborg Amtsbanegård (Så)
Haderslev SydbanegårdEfter åbningen af Haderslev Amts Jernbaners strækning til Rødding...
Erlev Trinbræt med Sidespor
Erlev Kro Trinbræt
Nørbygård Trinbræt med Sidespor
Stedet er fotograferetMarstrup Station
Pamhule Trinbræt
Stedet er fotograferetUstrup Station
Høgelund StationskroHøgelund Stationskro, på Haderslev Amts Jernbaners strækning Hade...
Gammel Ladegård Station
Jernhyt Trinbræt med Sidespor
Stedet er fotograferetVojens AmtsbanegårdVojens Amtsbanegård havde en mere festligt udseende stationsbygni...
Skrydstrup Stationskro (Skr)Skrydstrup Billetsalgssted åbnede sammen med Haderslev Amts Jernb...
Uldal Station
Bæk Skov Station
Stedet er fotograferetKolsnap Station
Stedet er fotograferetStore Nustrup Station
Lille Nustrup Station
Stedet er fotograferetØster Lindet Station
Stedet er fotograferetVester Lindet Station
Stedet er fotograferetGram (by) Banegård (Gra)Gram (by) Banegård blev kraftigt ombygget efter banens nedlæggels...
Tiset Trinbræt
Stedet er fotograferetArnum StationArnum blev jernbaneknudepunkt i Haderslev Amts Jernbaners vestlig...
Brorsbøl Trinbræt
Vandling Station
Nørre Vilstrup Station
Sønder Vilstrup Station
Kelstrup Bad StationKelstrup Bad havde et sidespor ned til Victoriabad badehotel ved ...
Olufskær Trinbræt med Sidespor
Hejsager Station
Halk Station
Sode HoldepladsSode Billetsalg skete hos kommuneforstanderen som boede i nærhede...
Hyrup StationHyrup Station nedbrændte i oktober 2002 og blev efterfølgende ned...
Øsby Station
Hajstrup Trinbræt
Råde Station
Årøsund By Trinbræt med Sidespor
Aarøsund Havn Station
Stedet er fotograferetVedsted-Hvidding Station (Vd) [1887-1923]
Stedet er fotograferetRødekro Station (Rq) [1864-1969]Rødekro Station ligger på Padborg-Vojens strækningen. Konsorti...
Stedet er fotograferetNørre-Hostrup Station (Nh)Nørre Hostrup Billetsalgssted var med offentligt sidespor på ca. ...
Stedet er fotograferetHellevad Station (Hel)Hellevad Station var krydsningsstationer med et 180 m krydsningss...
Stedet er fotograferetKlovtoft Station (Klo)Klovtoft Billetsalgssted var med offentligt sidespor på ca. 50 m.
Stedet er fotograferetBedsted Løgum Station (Bx)
Stedet er fotograferetAlslev Kro Billetsalgssted med Sidespor (Alk)Alslev Kro Billetsalgssted var med offentligt sidespor på ca. 50 m.
Stedet er fotograferetRise Billetsalgssted (Rc)
Stedet er fotograferetAabenraa Station (Åa)
Stedet er fotograferetSønderborg Hovedbanegård (Sdb) [1901-1967]Sønderborgs første station er fra 1901, der lignede de øvrige på ...
Stedet er fotograferetSønderborg By Station (Sbb) [1914-1962]Sønderborg Bystation var hovedstation for Amtsbanerne på Als unde...
Sundsmark Station (Smt)Sundsmark Trinbræt fik billetsalg og godshåndtering i 1902, hvor ...
Spang Station (Spg)Spang startede som trinbræt men fik billetsalg og ventesal i 1914...
Vollerup Stationskro (Vop)Vollerup Station var med krydsningsspor og forgrening til Skovby/...
Kirke-Hørup Trinbræt med Sidespor (Ki)Kirke-Hørup Station blev nedsat til trinbræt med sidespor i 1961 ...
Majbøl Trinbræt med Sidespor (Mab)Majbøl Stationskro på Amtsbanerne på Als strækning Sønderborg-Sko...
Over-Tandslet Station (Ovt)Over-Tandslet Station er opført 1932 af bygmester Vierak, Guderup.
Neder-Tandslet Station (Nt)Neder-Tandslet station er nedrevet april 2019 efter brand natten ...
Lille-Mommark Trinbræt (Llm)Lille-Mommark Station var med krydsningsspor. Fra 1961 blev Lille...
Sarup Trinbræt (Sat)
Mommark Færgegård Stationskro (Mm)Mommark Færgegaard Stationskro åbnede sammen med banen Sønderborg...
Mommark Færge Station (Mm)Mommark Færgegaard Stationskro åbnede sammen med banen Sønderborg...
Bjørnemosegaard Trinbræt
Tandslet StationI starten af 1970'erne er stationsbygningen revet ned, men varehu...
Augustenborg Station (Aub)Augustenborg Station var en af de bedste Stationer på Amtsbanerne...
Bro StationBro startede som Trinbræt, men fik billetsalg og ventesal i 1924 ...
Ketting StationKettinge Trinbræt fik i 1902 ventesal i en nærliggende privatboli...
Asserballe Station
Notmark-Hundslev StationNotmark-Hundslev fra 1877 blev stationskro da banen kom til byen.
Elstrup Station
Guderup Station (Gru)
Stevning Stationskro
Svenstrup (Als) StationskroSvenstrup Stationskro fungerede som station på Sønderborg-Nordbor...
Havnbjerg Stationskro
Oksbøl (Als) Station
Nordborg Amtsbanegård (Nør)Nordborg Station var endestationen på Amtsbanerne på Als for stræ...
Lysabild Station
Fjelby Station
Skovby (Als) Stationskro
Stedet er fotograferetBjerndrup Holdeplads med sidespor (Bje)Bjerndrup Holdeplads var med sidespor. Bjerndrup Holdeplads blev ...
Stedet er fotograferetKliplev Trinbræt (Kw)Kliplev Holdeplads var med sidespor. Kliplev blev nedlagt i 1974,...
Stedet er fotograferetLundtoft Holdeplads med sidespor (Lf)Lundtoft Holdeplads var med sidespor. Lundtoft blev nedsat til tr...
Stedet er fotograferetTørsbøl Station (Tsb)Tørsbøl Station havde forbindelse med Padborg. Torsbøl blev nedsa...
Stedet er fotograferetRinkenæs Station (Rz)Rinkenæs Station blev senere nedsat til trinbræt og helt nedlagt ...
Stedet er fotograferetGråsten Station (Gst)Gråsten Station var med forbindelse til Aabenraa Amts Jernbaner. ...
Stedet er fotograferetAdsbøl Billetsalgssted (Az)Adsbøl Billetsalgssted blev senere nedsat til trinbræt og helt ne...
Stedet er fotograferetAvnbøl Station (Aw)Avnbøl Station blev nedsat til trinbræt i 1970 og helt nedlagt i ...
Stedet er fotograferetVester Sottrup Station (Vt)Vester Sottrup Station lå på banestrækningen Tinglev-Sønderborg o...
Stedet er fotograferetRagebøl Station (Rag)Ragebøl Station var med sidespor. Ragebøl blev senere nedsat til ...
Stedet er fotograferetSønderborg Station (Sdb)Den tidligere Stationsbygning fra 1976 blev revet ned i 2004 for ...
Stedet er fotograferetMøgeltønder Station (Mt)Møgeltønder Station blev opført i 1892 til åbningen af strækninge...
Stedet er fotograferetDaler Holdeplads (Di)Dahler-Osterby Station blev anlagt på banestrækningen Tønder-Høje...
Stedet er fotograferetHøjer Station (Her)Højer Station var med vandtårn, stor tjenestebolig og dens stueet...
Stedet er fotograferetHøjer Sluse Station (Slu)Højer Sluse Station var en høj triste "skrumlet" træbygning, som ...
Stedet er fotograferetTønder Øst Station (Trn)Tønder Øst Station var Tønders første jernbanestation og blev anl...
Stedet er fotograferetRørkær Trinbræt (Rrk)Rørkær Billetsalgssted åbnede i 1879 uden godsekspedition. I Tysk...
Stedet er fotograferetJejsing Trinbræt med Sidespor (Js)Jejsing Holdeplads med sidespor var en af de oprindelige mellemst...
Stedet er fotograferetBylderup-Bov Station (Bys)Bylderup-Bov station har både haft forkortelsen Bü og Bys. Det en...
Stedet er fotograferetTerkelsbøl Trinbræt med Sidespor (Tk)Terkelsbøl er ikke en af de oprindelige standsningssteder fra da ...
Stedet er fotograferetHolbøl Station (Hol)
Stedet er fotograferetSmedeby Station (Nü)Smedeby Station hed i den tyske tid Norderschmedebye for ikke at ...
Stedet er fotograferetSlukefter StationskroSlukefter Kro i Vedsted var stationskro after tysk forbillede. Fø...
Stedet er fotograferetArnitlund Station
Stedet er fotograferetOver-Jerstal AmtsbanegårdFra åbningen af strækningen Vamdrup-Padborg i 1864 blev der i Ove...
Stedet er fotograferetNeder Jerstal Station
Stedet er fotograferetBlankenhof Holdeplads med sidesporBlankenhof var holdeplads med sidespor. Ekspedition af gods og sa...
Stedet er fotograferetStrandelhjørn Station
Stedet er fotograferetGalsted StationGalsted Holdeplads, var med ekspeditionen sted fra byens kro og t...
Stedet er fotograferetRangstrup StationRangstrup Station var en mindre stationsbygningen i gule sten med...
Stedet er fotograferetØstergårde Holdeplads med sidesporØstergårde var holdeplads med sidespor og salg af billetter skete...
Stedet er fotograferetAgerskov Station
Stedet er fotograferetKærgaard Trinbræt
Stedet er fotograferetBranderup Mølle Holdeplads med sidesporBranderup Mølle havde ekspedition af gods og salg af billetter fr...
Stedet er fotograferetBranderup Station
Stedet er fotograferetBranderup Mark Holdeplads med sidesporBranderup Mark Billetsalg foregik, fra en ejendom lidt syd fra ho...
Mandbjerg Syd TrinbrætMandbjerg Syd Trinbræt er måske anlagt senere end ved anlæggelsen...
Mandbjerg Holdeplads med sidesporMandbjerg havde salg af billetter fra gården Mandbjerg lidt syd f...
Nygaard Trinbræt
Stedet er fotograferetToftlund Kirke Holdeplads med sidesporToftlund Kirke holdeplads havde Billetsalg fra den nærved liggend...
Stedet er fotograferetToftlund StationToftlund Station opførtes som endestation for Haderslev Amts Jern...
Stenderup (HAB) Trinbræt
Gravlund (HAB) Trinbræt med SidesporGravlund Trinbræt lå lige nord for gården Gravlund og havde sides...
Stedet er fotograferetVester Højrup Station
Stedet er fotograferetSpandet Station
Stedet er fotograferetFjersted Trinbræt med SidesporFjersted trinbræt blev efter genforeningen i 1920 stavet med "æ":...
Stedet er fotograferetRoager Station
Stedet er fotograferetØster Åbølling Station
Stedet er fotograferetFrifelt Station
Stedet er fotograferetUllemølle Trinbræt med SidesporUllemølle trinbræt var opkaldt efter området Ullemølle og en nærl...
Stedet er fotograferetSkærbæk AmtsbanegårdSkærbæk Amtsbanegård kom til da Haderslev Amts Jernbaner åbnede s...
Stenderup (Sønderjylland) Trinbræt
Nybøl StationNybøl Station var en sønderjysk station fra den tyske tid før gen...
Stedet er fotograferetSkodsbøl (Sønderjylland) Station (Skø)Skodsbøl Station blev senere holdeplads med sidespor.
Broager Station (Oa)Broager Station nåede at blive næsten 109 år. Broager Station var...
Stedet er fotograferetDynt StationDynt Station blev senere holdeplads med sidespor.
Stedet er fotograferetSkelde Station (Ske)
Stedet er fotograferetStyding Trinbræt (Sü)Styding åbnede som trinbræt i 1878 på Vojens-Haderslev banen. Tri...
Stedet er fotograferetHammelev (Sønderjylland) Trinbræt (Hmm)Hammelev Billetsalgssted var med sidespor, senere også stykgodsek...
Stedet er fotograferetHaderslev By Station (Hab)For at undgå to jernbaneoverskæringer i Haderslev, pga den stærkt...
Stedet er fotograferetAabenraa Amtsbanegård (Åa)Aabenraa Amts Jernbaner åbnede den 14. februar 1899 sin hovedstat...
Stedet er fotograferetAabenraa Sønderport TrinbrætAabenraa Sønderport Holdeplads åbnede den 14. februar 1899 sammen...
Stedet er fotograferetSkelbæk Holdeplads (Slb)Skelbæk eller Skælbæk holdeplads (Schelbek i tysk tid) havde bill...
Stedet er fotograferetStyrt-om StationskroStyrtom station eller stationskro hed i den tyske tid Störtum. St...
Stedet er fotograferetStubbæk StationskroStubbæk Trinbræt lå ved den nu nedrevet Lundsbjerg kro.
Stedet er fotograferetSønder Hostrup StationskroSønder Trinbræt var placeret op af Sønder Hostrup Stationskro.
Stedet er fotograferetNørballe Trinbræt
Stedet er fotograferetFelsted StationskroFelsted Trinbræt lå ved Felsted Stationskro, som allerede lå der ...
Stedet er fotograferetTumbøl StationskroTumbøl trinbræt lå på modsatte side af vejen i forhold til Tumbøl...
Stedet er fotograferetSlyngsten HoldepladsSlyngsten Holdeplads var bestykket med en privat ejendom hvorfra ...
Stedet er fotograferetBøgholm HoldepladsBilletsalget ved Bøgholm holdeplads fandt sted fra gården Bøgholm...
Skovbølgård StationskroSkovbølgård Trinbræt lå nord for Skovbølgård Stationskro, som i d...
Stedet er fotograferetVarnæs StationskroVarnæs Stationskro var en af de bedste stationer på Aabenraa Amts...
Stedet er fotograferetBovrup StationskroBovrup Station var en del af Bovrup Stationskro. Stationskroen bl...
Stedet er fotograferetKiding StationKiding Station på Aabenraa Amts Jernbaners kleinbahnen strækning ...
Stedet er fotograferetGrøngrøft Station
Stedet er fotograferetFiskbækskov StationskroFiskbækskov Trinbræt lå på sydsiden af Fiskebækskov Stationskro.
Stedet er fotograferetFiskbæk TrinbrætFiskebæk Trinbræt (holdeplads) var ubetjent "Billetter måtte købe...
Stedet er fotograferetGråsten Amtsbanegård (Gst)
Stedet er fotograferetAabenraa Nørreport TrinbrætAabenraa Nørreport trinbræt var det standsningssted, der var nærm...
Knappen StationskroPå Aabenraa Amts Jernbaners strækning Aabenraa-Hovslund-Løgumklos...
Stollig Station
Løjt Skovby Station
Barsmark Trinbræt
Løjt Kirkeby StationskroLøjt Kirkeby Stationskro en af de hyppigt forekommende kombinatio...
Nørby Trinbræt
Knivsbjerg StationskroKnivsbjerg var Stationskro.
Genner Stationskro
Østermark BilletsalgsstedØstermark blev nedrevet i 1977 efter en brand.
Øster Løgum Trinbræt med SidesporØster Løgum fik Trinbræt med sidespor (tysk: Haltestelle) og Trin...
Stedet er fotograferetHovslund Stationsby (Smalspor) StationskroFlensborg-Vojens jernbanestrækningen blev åbnet 1. oktober 1864 o...
Stedet er fotograferetRugbjerg StationskroRugbjerg var Stationskro.
Stedet er fotograferetNørre-Hostrup (Smalspor) Station
Stedet er fotograferetEgvad TrinbrætEgvad Trinbræt lå lige nord for den nu nedrevne kro, som var bill...
Stedet er fotograferetLønholm BilletsalgsstedLønholm Station var bare billetsalg på den nærliggende gård, hvor...
Stedet er fotograferetHellevad (Smalspor) StationHellevad havde sidespor (tysk: Haltestelle) . Holdepladsen lå ved...
Stedet er fotograferetHellevad Mølle Trinbræt
Stedet er fotograferetKlovtoft (Smalspor) StationKlovtoft Billetsalgssted var med offentligt sidespor på ca. 50 m.
Stedet er fotograferetSivkro Trinbræt
Stedet er fotograferetBedsted Løgum (Smalspor) StationBedsted station ændrede navnet "Bedsted Lø" 24. september 1920 og...
Stedet er fotograferetØster-Terp StationStartede som kro i 1869 men blev til stationskro den 8. maj 1901.
Stedet er fotograferetGravlund TrinbrætGravlund trinbræt blev umiddelbart efter genforeningen omdøbt til...
Stedet er fotograferetAlslev Kro (Smalspor) Holdeplads (Alk)
Stedet er fotograferetAsset Trinbræt
Stedet er fotograferetHolmplads Amtsbanegård
Stedet er fotograferetLøgumkloster AmtsbanegårdLøgumkloster amtsbanegård lå umiddelbart nord for statsbanestatio...
Stedet er fotograferetPalsgaard Trinbræt