Sønderjyske jernbaner

Sønderjyske jernbaner
Bogtitel
Forfatter
Udgivelsesår
Sidetal
Udgivelsessted
Forlag
ISBN
Sønderjyske jernbaner
Niels Jensen
1975
80
København
J. Fr. Clausen
87-11-03697-4

Bogen omhandler følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Tørsbøl-Padborg DSB 14,81901.07.151932.05.21
Tønder-Højer Sluse DSB 13,01892.06.151962.03.31
Sønderborg-Mommark Færge DSB 19,61933.06.151962.05.27
Vester Sottrup-Skelde DSB 12,41910.08.151932.06.30
Rødekro-Bredebro DSB 36,51927.10.021936.05.15
Flensborg-Vamdrup DSB 82,01864.10.01I drift
Vojens-Haderslev HAB 11,91866.05.022001.01.01
Tønder-Tinglev DSB 26,71867.06.262002
Rødekro-Aabenraa DSB 6,71868.09.121990'erne
Ribe-Tønder DSB 47,21887.11.15I drift
Tinglev-Sønderborg DSB 41,21901.07.15I drift
Tinglev-Tørsbøl DSB 17,01901.07.151974.05.26
Bramming-Ribe DSB 16,71875.05.01I drift
Bramming-Ribe-Tønder DSB 63,91875.05.01I drift
Ribe-Vedsted (Hviding) DSB 6,51887.11.15I drift
Hviding-Tønder DSB 40,71887.11.15I drift
Aabenraa-Løgumkloster AaAJ 54,31901.05.081926.03.31
Aabenraa-Gråsten AaAJ 31,51899.02.141926.03.31
Haderslev-Christiansfeld HAB 20,11899.03.041932.06.25
Haderslev-Vojens-Gram-Arnum HAB 50,31899.03.051938.11.30
Gram-Rødding HAB 8,51899.03.051938.11.30
Haderslev-Årøsund HAB 28,61903.05.281938.02.15
Haderslev-Skodborg HAB 38,41905.07.011933.02.01
Ustrup-Skærbæk HAB 65,81904.04.021939.06.24
Bredebro-Løgumkloster (Klosterbanen) DSB 9,21888.09.211936.05.15
Sønderborg-Mommark Færge (Smalspor) ABA 18,71898.02.061933.02.28
Sønderborg-Skovby ABA 19,01898.02.061933.02.28
Sønderborg-Nordborg ABA 30,91898.02.061933.02.28

Bogen omhandler følgende jernbaneoperatører

EjendomsmærkeJernbaneselskab
ABAAmtsbanerne på Als
AaAJAabenraa Amts Jernbaner
DSBDe danske Statsbaner, senere Danske Statsbaner
HABHaderslev Amtsbaner, senere HAJ

Bogen omhandler følgende stationer

Stationens navnBeskrivelse
Stedet er fotograferet Bramming Station (Bm)
Sejstrup Trinbræt (Sej)
Gredstedbro Station (Gs)
Farup Trinbræt (Fap)
Ribe Nørremark Trinbræt (Rbn)
Stedet er fotograferet Ribe Station (Rb)
Stedet er fotograferet Hviding Trinbræt (Vd)
Stedet er fotograferet Rejsby Trinbræt (Rej)
Stedet er fotograferet Brøns Trinbræt (Brr)
Stedet er fotograferet Skærbæk Station (Æk)
Stedet er fotograferet Døstrup Sønderjylland Trinbræt (Ds)
Stedet er fotograferet Vollum Trinbræt
Stedet er fotograferet Bredebro Station (Bw)Bredebro Station havde fra den 8. maj 1901 en sidebane til Løgumkloste....
Stedet er fotograferet Visby Trinbræt (Vis)
Stedet er fotograferet Tønder Nord Station (Trn)
Stedet er fotograferet Tønder H Station (Tdr)
Stedet er fotograferet Ellum Station (El)Ellum stationsbygning var af type "udvidet vogterhus Marskbane" og der....
Stedet er fotograferet Løgumkloster Statsbanegård (Øu)Løgumkloster Statsbanegård blev ombygget fra endestation til krydsning....
Flensborg Station (Flb)
Stedet er fotograferet Padborg Station (Pa)Padborg Station er grænsestation til Tyskland.
Stedet er fotograferet Fårhus Station (Faa)Fårhus Station blev nedrykket til trinbræt i 1969 og helt nedlagt i 19....
Stedet er fotograferet Bajstrup Station (Bas)
Stedet er fotograferet Tinglev Station (Te)Bygningen af Tinglev Station (I den tyske tid: Tingleff) begyndte alle....
Stedet er fotograferet Bolderslev Station (Bå)Bolderslev Station blev nedlagt som trinbræt inden lukningen i 1972, m....
Stedet er fotograferet Hjordkær Station (Jk)Hjordkær Station blev nedsat til trinbræt i 1970 og helt nedlagt i 197....
Stedet er fotograferet Rødekro Station (Rq)Rødekro Station ligger på Padborg-Vojens strækningen. Konsortiet Pe....
Stedet er fotograferet Hovslund Stationsby Station (Hln)Da jernbanestrækningen Flensborg-Vojens blev åbnet 1. oktober 1864, va....
Stedet er fotograferet Over-Jerstal Station (Ov)Over-Jerstal Station blev nedsat til trinbræt i 1973 og helt nedlagt i....
Stedet er fotograferet Vojens Station (Oj)Vojens Station er en jernbanestation på Den Sønderjyske Længdebane. De....
Stedet er fotograferet Jegerup Billetsalgssted (Je)
Stedet er fotograferet Sommersted Station (Set)Sommersted Station blev nedsat til trinbræt i 1971 og nedlagt i 1974, ....
Stedet er fotograferet Farris Station (Fz)Farris Station var grænsestation på den tyske side indtil 1920. Nedlag....
Stedet er fotograferet Vamdrup Station (Vm)Rigsdagen besluttede i 1861 at anlægge jernbane mellem Fredericia og F....
Gram Slot Station
Låsled Trinbræt med Sidespor
Brændstrup Station (Bup)
Rødding Station
Stedet er fotograferet Haderslev Vestbanegård (Hav)Haderslev Vestbanegården har igennem årene haft mange mange forskellig....
Haderslev Amtsbanegård (Hab)Haderslev Amtsbanegården eller Hadersleben Kleinbahnhof, som den hed u....
Vesterris Trinbræt
Neder Åstrup Station
Over Åstrup Station
Vonsbæk Station
Vildfang Trinbræt med Sidespor
Sillerupgård Trinbræt
Sillerup Station
Fjelstrup Station
Gammelby Trinbræt
Kellergård Trinbræt
Favstrup Station
Stedet er fotograferet Christiansfeld Station (Cf)
Simmerstedvej Trinbræt
Ejsbøl HoldepladsEjsbøl Billetsalg indtil 1909, hvor Ejsbøl blev nedsat til trinbræt.....
Moltrup Station
Sønder Bramdrup Station
Hjerndrup Station
Ulriksbjerg Holdeplads med sidesporUlriksbjerg Billetsalg foregik fra den nærtved beliggende gård Ulriksb....
Simmersted StationSimmersted Station er i år 2020 stadig bevaret, men bygningen fik en g....
Maugstrup Station
Kastvrå Station
Sommersted Øst HoldepladsSommersted Øst Billetsalg foregik fra den nærtved beliggende kro.
Sommersted By Station
Sommersted Amtsbanegård
Sommersted Vest StationSommersted Vest blev inden banens lukning nedsat til trinbræt.
Mølby (Tovskov) Station
Lerte StationLerte Station er også igennem tiden blevet betegnet som Neder Lert Sta....
Sønder Ørsted Station (Ød)
Jels StationJels Station blev drevet fra hotellet i den nordøstlige ende af hotell....
Haraldsholm Holdeplads med sidesporHaraldsholm Billetsalg foregik fra den nærtved beliggende gård Haralds....
Mikkelborg Kro StationMikkelborg Station blev drevet fra den nærtvedliggende kro.
Skodborgskov Holdeplads med sidesporSkodborg Skov billetsalg foregik fra en nærliggende ejendom, som lå li....
Skodborg Amtsbanegård (Så)
Haderslev SydbanegårdHaderslev Sydbanegården har også haft betegnelsen Sønderbro Station va....
Erlev Trinbræt med Sidespor
Erlev Kro Trinbræt
Nørbygård Trinbræt med Sidespor
Marstrup Station
Pamhule Trinbræt
Ustrup Station
Høgelund Station
Gammel Ladegård Station
Jernhyt Trinbræt med Sidespor
Vojens Amtsbanegård
Skrydstrup Station (Skr)
Uldal Station
Bæk Skov Station
Kolsnap Station
Store Nustrup Station
Lille Nustrup Station
Øster Lindet Station
Vester Lindet Station
Gram Station (Gra)
Tiset Station
Arnum Station
Brorsbøl Trinbræt
Vandling Station
Nørre Vilstrup Station
Sønder Vilstrup Station
Kelstrup Bad StationKelstrup Bad havde et sidespor ned til Victoriabad badehotel ved Kelst....
Olufskær Trinbræt med Sidespor
Hejsager Station
Halk Station
Sode HoldepladsSode Billetsalg skete hos kommuneforstanderen som boede i nærheden af ....
Hyrup StationHyrup Station nedbrændte i oktober 2002 og blev efterfølgende nedrevet....
Øsby Station
Hajstrup Trinbræt
Råde Station
Årøsund By Trinbræt med Sidespor
Aarøsund Havn Station
Stedet er fotograferet Vedsted-Hvidding Station (Vd) [1887-1923]
Stedet er fotograferet Rødekro Station (Rq) [1864-1969]Rødekro Station ligger på Padborg-Vojens strækningen. Konsortiet Pe....
Stedet er fotograferet Nørre-Hostrup Station (Nh)Nørre Hostrup Billetsalgssted var med offentligt sidespor på ca. 50 m.....
Stedet er fotograferet Hellevad Station (Hel)Hellevad Station var krydsningsstationer med et 180 m krydsningsspor o....
Stedet er fotograferet Klovtoft Station (Klo)Klovtoft Billetsalgssted var med offentligt sidespor på ca. 50 m.
Stedet er fotograferet Bedsted Løgum Station (Bx)
Stedet er fotograferet Alslev Kro Billetsalgssted med Sidespor (Alk)Alslev Kro Billetsalgssted var med offentligt sidespor på ca. 50 m.
Stedet er fotograferet Rise Billetsalgssted (Rc)
Stedet er fotograferet Aabenraa Station (Åa)
Stedet er fotograferet Sønderborg Hovedbanegård (Sdb) [1901-1967]Sønderborgs første station er fra 1901, der lignede de øvrige på Sønde....
Stedet er fotograferet Sønderborg By Station (Sbb) [1914-1962]Sønderborg Bystation var hovedstation for Amtsbanerne på Als under nav....
Sundsmark Station (Smt)Sundsmark Trinbræt fik billetsalg og godshåndtering i 1902, hvor der b....
Spang Station (Spg)Spang startede som trinbræt men fik billetsalg og ventesal i 1914, hvo....
Vollerup Stationskro (Vop)Vollerup Station var med krydsningsspor og forgrening til Skovby/Momma....
Kirke-Hørup Station (Ki)Kirke-Hørup Station blev nedsat til trinbræt med sidespor i 1961 trinb....
Majbøl Station (Mab)Majbøl startede som Trinbræt men blev enere station.
Over-Tandslet Station (Ovt)Over-Tandslet Station er opført 1932 af bygmester Vierak, Guderup.
Neder-Tandslet Station (Nt)Neder-Tandslet station er nedrevet 2018/2019 efter brand natten til de....
Lille-Mommark Station (Llm)Lille-Mommark Station var med krydsningsspor. Fra 1961 blev Lille-Momm....
Sarup Trinbræt (Sat)
Mommark Færgegård Trinbræt (Mm)Mommark Færgegård trinbræt, her blev trafikken omlagt i 1923 og flytte....
Mommark Færge Station (Mm)
Bjørnemosegaard Trinbræt
Tandslet StationI starten af 1970'erne er stationsbygningen revet ned, men varehuset b....
Augustenborg Station (Aub)
Bro StationBro startede som Trinbræt, men fik billetsalg og ventesal i 1924 i den....
Ketting StationKettinge Trinbræt fik i 1902 ventesal i en nærliggende privatbolig, so....
Asserballe Station
Notmark-Hundslev StationNotmark-Hundslev fra 1877 blev stationskro da banen kom til byen.
Elstrup Station
Guderup Station (Gru)
Stevning Stationskro
Svenstrup (Als) StationskroSvenstrup Stationskro fungerede som station på Sønderborg-Nordborg ban....
Havnbjerg Stationskro
Oksbøl (Als) Station
Nordborg Amtsbanegård (Nør)
Lysabild Station
Fjelby Station
Skovby (Als) Stationskro
Stedet er fotograferet Bjerndrup Holdeplads med sidespor (Bje)Bjerndrup Holdeplads var med sidespor. Bjerndrup Holdeplads blev nedsa....
Stedet er fotograferet Kliplev Holdeplads med sidespor (Kw)Kliplev Holdeplads var med sidespor. Kliplev blev nedlagt i 1974, men ....
Stedet er fotograferet Lundtoft Holdeplads med sidespor (Lf)Lundtoft Holdeplads var med sidespor. Lundtoft blev nedsat til trinbræ....
Stedet er fotograferet Tørsbøl Station (Tsb)Tørsbøl Station havde forbindelse med Padborg. Torsbøl blev nedsat til....
Stedet er fotograferet Rinkenæs Station (Rz)Rinkenæs Station blev senere nedsat til trinbræt og helt nedlagt i 197....
Stedet er fotograferet Gråsten Station (Gst)Gråsten Station var med forbindelse til Aabenraa Amts Jernbaner. Frem ....
Stedet er fotograferet Adsbøl Billetsalgssted (Az)Adsbøl Billetsalgssted blev senere nedsat til trinbræt og helt nedlagt....
Stedet er fotograferet Avnbøl Station (Aw)Avnbøl Station blev nedsat til trinbræt i 1970 og helt nedlagt i 1974.....
Stedet er fotograferet Vester Sottrup Station (Vt)Vester Sottrup Station havde forbindelse med Broagerbanen. Vester Sott....
Stedet er fotograferet Ragebøl Station (Rag)Ragebøl Station var med sidespor. Ragebøl blev senere nedsat til trinb....
Stedet er fotograferet Sønderborg Station (Sdb)Den tidligere Stationsbygning fra 1976 blev revet ned i 2004 for at gi....
Stedet er fotograferet Møgeltønder Station (Mt)Møgeltønder Station var med 467 m læssespor med omløb og herfra et kor....
Stedet er fotograferet Daler Holdeplads (Di)Daler Holdeplads var med læssespor med omløb og herfra kort stikspor m....
Stedet er fotograferet Højer Station (Her)Højer Station var med vandtårn, stor tjenestebolig, to ventesale (ryge....
Stedet er fotograferet Højer Sluse Station (Slu)Højer Sluse Station havde i starten kun 1 perronspor, men fik senere 2....
Stedet er fotograferet Tønder Øst Station (Trn)
Stedet er fotograferet Rørkær Billetsalgssted (Rrk)Rørkær Billetsalgssted blev nedsat til trinbræt den 15. september 1957....
Stedet er fotograferet Jejsing Station (Js)Jejsing Station blev nedsat til trinbræt med sidespor i 1969 og helt n....
Stedet er fotograferet Bylderup-Bov Station (Bys)Bylderup-Bov station har både haft forkortelsen Bü og Bys. Det eneste ....
Stedet er fotograferet Terkelsbøl Billetsalgssted (Tk)Terkelsbøl Billetsalgssted blev senere nedsat til trinbræt og helt ned....
Stedet er fotograferet Holbøl Station (Hol)
Stedet er fotograferet Smedeby Station (Nü)Smedeby Station hed i den tyske tid Norderschmedebye for ikke at forve....
Stedet er fotograferet Slukefter StationskroSlukefter Kro i Vedsted var stationskro after tysk forbillede. Før gen....
Arnitlund Station
Over Jerstal Amtsbanegård
Neder Jerstal Station
Blankenhof Holdeplads med sidesporBlankenhof var holdeplads med sidespor. Ekspedition af gods og salg af....
Stedet er fotograferet Strandelhjørn Station
Galsted StationGalsted Holdeplads, var med ekspeditionen sted fra byens kro og til fo....
Stedet er fotograferet Rangstrup StationRangstrup Station var en mindre stationsbygningen i gule sten med to r....
Stedet er fotograferet Østergårde Holdeplads med sidesporØstergårde var holdeplads med sidespor og salg af billetter skete fra ....
Stedet er fotograferet Agerskov Station
Kærgaard Trinbræt
Branderup Mølle Holdeplads med sidesporBranderup Mølle havde ekspedition af gods og salg af billetter fra Møl....
Stedet er fotograferet Branderup Station
Branderup Mark Holdeplads med sidesporBranderup Mark Billetsalg foregik, fra en ejendom lidt syd fra holdepl....
Mandbjerg Syd TrinbrætMandbjerg Syd Trinbræt er måske anlagt senere end ved anlæggelsen af U....
Mandbjerg Holdeplads med sidesporMandbjerg havde salg af billetter fra gården Mandbjerg lidt syd for ho....
Nygaard Trinbræt
Toftlund Kirke Holdeplads med sidesporToftlund Kirke holdeplads havde Billetsalg fra den nærved liggende køb....
Toftlund Station
Stenderup (HAB) Trinbræt
Gravlund (HAB) Trinbræt med SidesporGravlund Trinbræt lå lige nord for gården Gravlund og havde sidespor.....
Vester Højrup Station
Spandet Station
Fjersted Trinbræt med SidesporFjersted trinbræt blev efter genforeningen i 1920 stavet med "æ": Fjær....
Roager Station
Øster Åbølling Station
Frifelt Station
Ullemølle Trinbræt med SidesporUllemølle trinbræt var opkaldt efter området Ullemølle og en nærliggen....
Stedet er fotograferet Skærbæk Amtsbanegård
Stenderup (Sønderjylland) Trinbræt
Nybøl StationNybøl Station blev senere nedsat til holdeplads med sidespor.
Stedet er fotograferet Skodsbøl (Sønderjylland) Station (Skø)Skodsbøl Station blev senere holdeplads med sidespor.
Broager Station (Oa)
Stedet er fotograferet Dynt StationDynt Station blev senere holdeplads med sidespor.
Skelde Station (Ske)
Stedet er fotograferet Styding Trinbræt (Sü)Styding blev åbnet som trinbræt i 1878, men er senere blevet opgradere....
Stedet er fotograferet Hammelev (Sønderjylland) Billetsalgssted med Sidespor (Hmm)Hammelev Billetsalgssted var med sidespor, senere også stykgodsekspedi....
Stedet er fotograferet Haderslev By Station (Hab)For at undgå to jernbaneoverskæringer i Haderslev, pga den stærkt traf....
Stedet er fotograferet Aabenraa Amtsbanegård (Åa)Aabenraa Amtsbanegaard var med hovedkontor, remiser og værksteder. A....
Stedet er fotograferet Aabenraa Sønderport Holdeplads
Stedet er fotograferet Skelbæk Holdeplads (Slb)Skelbæk eller Skælbæk holdeplads (Schelbek i tysk tid) havde billetsal....
Stedet er fotograferet Styrt-om StationskroStyrtom station eller stationskro hed i den tyske tid Störtum. Station....
Stedet er fotograferet Stubbæk StationskroStubbæk Trinbræt lå ved den nu nedrevet Lundsbjerg kro.
Stedet er fotograferet Sønder Hostrup StationskroSønder Trinbræt var placeret op af Sønder Hostrup Stationskro.
Stedet er fotograferet Nørballe Trinbræt
Stedet er fotograferet Felsted StationskroFelsted Trinbræt lå ved Felsted Stationskro, som allerede lå der da ba....
Stedet er fotograferet Tumbøl StationskroTumbøl trinbræt lå på modsatte side af vejen i forhold til Tumbøl Sta....
Stedet er fotograferet Slyngsten HoldepladsSlyngsten Holdeplads var bestykket med en privat ejendom hvorfra der v....
Stedet er fotograferet Bøgholm HoldepladsBilletsalget ved Bøgholm holdeplads fandt sted fra gården Bøgholm. Hol....
Skovbølgård StationskroSkovbølgård Trinbræt lå nord for Skovbølgård Stationskro, som i dag er....
Stedet er fotograferet Varnæs StationskroVarnæs Station var en del af den nu nedrevet Varnæs Stationskro. Rejse....
Stedet er fotograferet Bovrup StationskroBovrup Station var en del af Bovrup Stationskro. Stationskroen blev i ....
Stedet er fotograferet Kiding Station
Stedet er fotograferet Grøngrøft Station
Stedet er fotograferet Fiskbækskov StationskroFiskbækskov Trinbræt lå på sydsiden af Fiskebækskov Stationskro.
Stedet er fotograferet Fiskbæk TrinbrætFiskebæk Trinbræt (holdeplads) var ubetjent "Billetter måtte købes i t....
Stedet er fotograferet Gråsten Amtsbanegård (Gst)
Stedet er fotograferet Aabenraa Nørreport TrinbrætAabenraa Nørreport trinbræt var det standsningssted, der var nærmest v....
Knappen BilletsalgsstedDet oprindelige Knappen billetsalgssted lå oprindelig ved banelinien. ....
Stollig Station
Løjt Skovby Station
Barsmark Trinbræt
Løjt Kirkeby StationskroLøjt Kirkeby Stationskro brændte ned i 1929.
Nørby Trinbræt
Knivsbjerg StationskroKnivsbjerg var Stationskro.
Genner Stationskro
Østermark BilletsalgsstedØstermark blev nedrevet i 1977 efter en brand.
Øster Løgum Trinbræt med SidesporØster Løgum fik Trinbræt med sidespor (tysk: Haltestelle) og Trinbrætt....
Stedet er fotograferet Hovslund Stationsby (Smalspor) Stationskro
Stedet er fotograferet Rugbjerg StationskroRugbjerg var Stationskro.
Stedet er fotograferet Nørre-Hostrup (Smalspor) Station
Stedet er fotograferet Egvad TrinbrætEgvad Trinbræt lå lige nord for den nu nedrevne kro, som var billetsal....
Stedet er fotograferet Lønholm BilletsalgsstedLønholm Station var bare billetsalg på den nærliggende gård, hvor en a....
Stedet er fotograferet Hellevad (Smalspor) StationHellevad havde sidespor (tysk: Haltestelle) . Holdepladsen lå ved kroe....
Stedet er fotograferet Hellevad Mølle Trinbræt
Stedet er fotograferet Klovtoft (Smalspor) StationKlovtoft Billetsalgssted var med offentligt sidespor på ca. 50 m.
Stedet er fotograferet Sivkro Trinbræt
Stedet er fotograferet Bedsted Løgum (Smalspor) StationBedsted station ændrede navnet "Bedsted Lø" 24. september 1920 og til ....
Stedet er fotograferet Øster-Terp StationStartede som kro i 1869 men blev til stationskro den 8. maj 1901.
Stedet er fotograferet Gravlund TrinbrætGravlund trinbræt blev umiddelbart efter genforeningen omdøbt til Sønd....
Stedet er fotograferet Alslev Kro (Smalspor) Holdeplads (Alk)
Stedet er fotograferet Asset Trinbræt
Stedet er fotograferet Holmplads Station
Stedet er fotograferet Løgumkloster AmtsbanegårdLøgumkloster amtsbanegård lå umiddelbart nord for statsbanestationen, ....
Palsgaard Trinbræt

Lige nu er der: 113 aktive samtidige brugere på danskejernbaner.dk

Copyright © 1999-2020 by danskejernbaner.dk - E-Mail: mail@danskejernbaner.dk - CMS Version 5.6.1 - build: 2020.09.15-19:08:50