RDK - Railion Denmark A/S


DSB Gods A/S var i magen år et problembarn for DSB og skiftende trafikministre. Der var derfor ikke uden lettelse at man overlod problembarnet til den internationale koncern Railion. Forhåbningerne til dette samarbejde er store, ikke mindst i det tidligere DSB Gods. Der investeres store beløb i tostrømslokomotiver, der kan køre overalt i Europa, hvilket medvirker til at reducere transporttid samt gøre jernbanerne langt mere konkurrencedygtige, uafhængigt af de tekniske forskelle i de nationale netværk.

Railion er i virkeligheden holdingselskabet for DB (Deutsche Bahn) Cargo's internationale aktiviteter. På den danske website hedder det sig ganske vist at der er tale om en fusion, men ejerforholdene gør det tydeligt at såvel DSB som NS er juniorpartnere i dette selskab. I Holland, opererer Railion under navnet Railion Benelux, i Danmark under navnet Railion Denmark A/S, mens man i Tyskland fortsat anvender navnet DB Cargo. Det er målet med dannelsen af Railion at opnå væsentlige synergieffekter. Man arbejder hovedsagelig på at forbedre kvaliteten i transporter over grænserne.

Railion vil på det liberaliserede europæiske transportmarked tilbyde transportydelser der svarer til tidens krav. Det vil sige at selskabet vil agere mere offensivt i forhold til transportører på landevejen og i luften. For kunder med meget store transportmængder tilbyder Railion også at udvikle integrerede logistikløsninger. Dette vil kræve tæt samarbejde med tredjeparts-aktører som vognmænd, speditører, rederier og havne. 

Ejerforhold Railion Denmark A/S
DB AG (92%)
NV Nederlandse Spoorwegen (6%)
DSB (2%).


Railion Denmark A/S (RDK) har eller har haft følgende materiel


FotoMaterielAnskaffelsesdatoIbrug til
RDK EA 301120012009.02.25
RDK EA 301220012009.02.25
RDK EA 301320012010
RDK EA 301420012010
RDK EA 301520012010.07.07
RDK EA 301620012009.02.25
RDK EA 301720012010.04.10
RDK EA 301820012009.02.25
RDK EA 301920012010.04.10
RDK EA 302120012009.02.25
RDK EG 31012001.01.012009.02.16
RDK EG 31022001.01.012009.02.16
RDK EG 31032001.01.012009.02.16
Stedet er fotograferetRDK EG 31042001.01.012009.02.16
RDK EG 31052001.01.012009.02.16
RDK EG 31062001.01.012009.02.16
Stedet er fotograferetRDK EG 31072001.01.012009.02.16
RDK EG 31082001.01.012009.02.16
RDK EG 31092001.01.012009.02.16
RDK EG 31102001.01.012009.02.16
RDK EG 31112001.01.012009.02.16
RDK EG 31122001.01.012009.02.16
RDK EG 31132001.01.012009.02.16
RDK MZ 14122001.01.012008
RDK MZ 14142001.01.012008
RDK MZ 14162001.01.012006.10.25
RDK MZ 14172001.01.012008.03.19
RDK MZ 14182001.01.012008.03.19
RDK MZ 14202001.01.012008.03.19
RDK MZ 14222001.01.012005
RDK Traktor 1320012006