Horsens (1929-) Station


Horsens Station har været et stort knudepunkt med mange privatbaner.

Stamdata for Horsens (1929-) Station

Byggeår1927
Åbnet1929.05.10
NedlagtI drift
ArkitektK.T. Seest
AdresseBanegårdsgade 3, 8700 Horsens
StednavneforkortelseHs
Station højde placering over havet2,7 meter
GPS koordinater55.862815,9.836540


Oversigt over andre stationer fra Horsens og omegn

Stationens navnBeskrivelse
Stedet er fotograferet Horsens (1929-) Station (Hs) Horsens Station har været et stort knudepunkt med mange privatbaner.
Horsens (1868-1929) Banegård (Hs)
Horsens Privatbanestation Tilføjelsen af Bryrupbanen i Horsens gav anledning til opførelse af Horsens Privatbanestat....

Horsens (1929-) Privatbanestation servicerede følgende jernbaner

Jernbanens navnOperatørLængdeÅbnetNedlagt
Fredericia-Aarhus DSB 108,51868.10.04I drift
Horsens-Bryrup-Silkeborg Jernbane HBS 60,91929.05.101968.03.30
Horsens-Juelsminde Jernbane HJJ 30,21884.05.251957.09.30
Horsens-Odder Jernbane HOJ 34,01904.05.141967.03.31
Horsens-Rask Mølle-Ejstrupholm HV 43,11929.05.161962.03.31
Horsens-Thyregod Banen HV 47,31929.05.161962.03.31
Horsens-Tørring Banen HTB 28,21891.12.011962.03.31
Horsens Station.
Horsens Station.
Fotograf: Jacob Laursen - Dato: 2009.04.21



Krak kort 1954 vs idag over Horsens (1929-) Station

Historisk kort over Horsens (1929-) Station
Copyright © 2018 MapQuest, Inc. All rights reserved - kort over: Horsens (1929-) Station

Historisk kort over Horsens (1929-) Station
Horsens (1929-) Station - Kilde: Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering (Topgrafisk kort 1980-2001)

Historisk kort over Horsens (1929-) Station
Horsens (1929-) Station - Kilde: Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering (Topgrafisk kort 1953-1976)

Historisk kort over Horsens (1929-) Station
Horsens (1929-) Station - Kilde: Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering (Lave Målebordsblade 1901-1971)

Copyright © 1999-2020 by danskejernbaner.dk - E-Mail: mail@danskejernbaner.dk - CMS Version 5.1.0 - build: 2020.05.29-17:04:49