Malmparken S-togstrinbræt (Mpt), en artikel om Malmparken S-togstrinbræt
Malmparken S-togstrinbræt – En nyere station på Frederikssundbanen
Malmparken S-togstrinbræt er en del af Københavns S-togsnet og ligger på Frederikssundbanens linje C. Stationen blev åbnet i 1989 for at betjene erhvervsområdet Ballerup Industripark mellem Skovlunde og Ballerup. Med sin strategiske placering har stationen spillet en væsentlig rolle i transporten af pendlere, der arbejder i det nærliggende erhvervsområde.Behovet for en ny station
Inden Malmparken Station blev oprettet, var de nærmeste stationer Skovlunde og Ballerup. Området omkring Malmparken udviklede sig i 1980'erne til et industri- og erhvervsområde, hvilket skabte et stigende behov for en station, der kunne betjene de mange ansatte i området.I takt med at Ballerup Industripark voksede, blev det tydeligt, at virksomhederne havde brug for en bedre kollektiv transportforbindelse. DSB besluttede derfor at etablere Malmparken Station som en af de nyere S-togsstationer i Storkøbenhavn.
Åbningen af Malmparken Station
Stationen blev indviet i 1989 og har siden fungeret som en vigtig knudepunkt for både erhvervsfolk og pendlere, der bor i nærområdet. Med en placering tæt på erhvervsparken og store virksomheder som GN Store Nord, er stationen med til at sikre let adgang til arbejdspladserne.Stationen er designet med en lang gangbro, der forbinder perronerne og giver adgang fra begge sider af banen. Dette gør det muligt for pendlere at bevæge sig hurtigt og sikkert mellem tog og arbejdspladser.
Udsmykning og kunstnerisk præg
Malmparken Station har en markant kunstnerisk udsmykning udført af Bent Holstein i 1990. Holstein er kendt for sine karakteristiske jordfarver og naturinspirerede motiver, hvilket også afspejles i stationens design.Den mest bemærkelsesværdige udsmykning er et ni meter højt fuglerelief i jern og irret kobber, som pryder stationens sydlige elevatortårn. Relieffet er skabt i samarbejde med en gruppe unge og giver stationen en unik visuel identitet.
Desuden er gangbroen over stationen farvesat i Holsteins velkendte jordtoner, hvilket giver en varm og imødekommende atmosfære til pendlerne.
Infrastruktur og faciliteter
Malmparken Station er designet til at være en moderne og funktionel station, der gør det nemt for passagerer at komme til og fra deres destinationer. Stationen har følgende faciliteter:- To spor med en øperron imellem
- Adgang via trapper og elevator for tilgængelighed for alle passagerer
- Billetautomat til køb af billetter
- Cykelparkering i nærheden af stationen
Malmparken som en del af S-togsnettet
Malmparken Station betjenes af Frederikssundbanens linje C, som strækker sig fra Frederikssund til Klampenborg via København H. Stationen er en vigtig del af S-togsnettet, da den giver direkte adgang til både det indre København og ydre forstæder.Passagerer, der stiger på ved Malmparken Station, har nem adgang til vigtige transportknudepunkter som København H, Nørreport og Østerport, hvor der er mulighed for at skifte til andre tog- og metrolinjer.
Udviklingen af området omkring stationen
Ballerup Kommune har gennem årene arbejdet på at gøre området omkring Malmparken mere attraktivt for både virksomheder og beboere. Stationens placering har gjort det muligt for virksomheder at rekruttere medarbejdere fra hele hovedstadsområdet, samtidig med at boligområderne omkring stationen er blevet udviklet.Der er planer om yderligere byudvikling i området, hvor der bliver lagt vægt på at forbedre de rekreative områder og skabe bedre forhold for cyklister og fodgængere.
Malmparken Station i dag
I dag er Malmparken en moderne station, der betjener både erhvervslivet og de lokale beboere. Stationen har haft en stabil passagertilstrømning siden åbningen og er fortsat en vigtig del af Frederikssundbanens infrastruktur.Den unikke kunstneriske udsmykning giver stationen et særligt præg, der skiller sig ud fra mange andre S-togsstationer i hovedstadsområdet. Samtidig er stationen med sin gode placering og infrastruktur med til at styrke den kollektive transport i Ballerup-området.
Stamdata for Malmparken S-togstrinbræt
Byggeår | 1989 |
Åbnet | 1989.05.27 |
Nedlagt | I drift |
Nedrevet | Eksisterer stadig |
Adresse | Malmparken, 2750 Ballerup |
Stednavneforkortelse | Mpt |
Højdeplacering over havet | 24,6 meter |
GPS koordinater | 55.724666,12.385889 |
Malmparken S-togstrinbræt servicerede følgende jernbaner
Jernbanens navn | Operatør | Længde | Åbnet | Nedlagt |
---|---|---|---|---|
Linje C (S-Banen) | DSB | 55,0 | 1950.05.14 | I drift |
Linje H (S-Banen) | DSB | 44,9 | 1987.05.31 | I drift |
Banedanmarks Data for Malmparken S-togstrinbrætStations DATA fra Banedanmarks Open Data: http://geodata-banedanmark.opendata.arcgis.com/Stations DATA hentet: 2020-05-16 21:22:50 | |
Afsnits navn | Malmparken |
Afsnits type | Trinbræt |
Afsnits forkortelse | Mpt |
Afsnits GPS koordinater | 55.72464345,12.3861196 |
Billede af Malmparken S-togstrinbræt

Fotograf: Jacob Laursen - Dato: den 23. marts 2020 Download billede
Billeder af Malmparken S-togstrinbræt

Fotograf: Jacob Laursen - Dato: den 15. maj 2024 Download billede

Fotograf: Jacob Laursen - Dato: den 15. maj 2024 Download billede

Fotograf: Jacob Laursen - Dato: den 15. maj 2024 Download billede

Fotograf: Jacob Laursen - Dato: den 15. maj 2024 Download billede

Fotograf: Jacob Laursen - Dato: den 15. maj 2024 Download billede

Fotograf: Jacob Laursen - Dato: den 15. maj 2024 Download billede

Fotograf: Jacob Laursen - Dato: den 23. marts 2020 Download billede

Fotograf: Jacob Laursen - Dato: den 23. marts 2020 Download billede

Fotograf: Jacob Laursen - Dato: den 23. marts 2020 Download billede

Fotograf: Jacob Laursen - Dato: den 23. marts 2020 Download billede

Fotograf: Jacob Laursen - Dato: den 23. marts 2020 Download billede

Fotograf: Jacob Laursen - Dato: den 23. marts 2020 Download billede

Fotograf: Jacob Laursen - Dato: den 23. marts 2020 Download billede

Fotograf: Jacob Laursen - Dato: den 23. marts 2020 Download billede

Fotograf: Jacob Laursen - Dato: den 23. marts 2020 Download billede
Google Street View af Malmparken S-togstrinbræt
Kilde: © Street View, by Google Maps - Dato: den 2. januar 2022 - LINK til kilde.
Kort over Malmparken S-togstrinbræt

Kort over Malmparken S-togstrinbræt - Kilde: Indeholder data fra Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering, skærmkortet, WMS-tjeneste via datafordeler.dk (Ortofoto forår)

Kort over Malmparken S-togstrinbræt - Kilde: Indeholder data fra Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering, skærmkortet, WMS-tjeneste via datafordeler.dk (Ortofoto forår)

Kort over Malmparken S-togstrinbræt - Kilde: Indeholder data fra Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering, skærmkortet, WMS-tjeneste via datafordeler.dk (Topgrafisk kort 1980-2001)

Kort over Malmparken S-togstrinbræt - Kilde: Indeholder data fra Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering, skærmkortet, WMS-tjeneste via datafordeler.dk (Topografisk kort 1953-1976)

Kort over Malmparken S-togstrinbræt - Kilde: Indeholder data fra Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering, skærmkortet, WMS-tjeneste via datafordeler.dk (Lave Målebordsblade 1901-1971)
Litteratur for: Malmparken S-togstrinbræt
>> Husk at støtte de hårdarbejdende forfattere, som bruger meget tid på at sikre vores danske jernbanehistorie. <<
![]() | Bogtitel Forfatter Udgivelsesår Sidetal Udgivelsessted Forlag ISBN | Banen sætter spor - Frederikssundbanen i 110 år Knud B. Christoffersen 1989 126 Frederikssund Thorsgaard 87-88165-72-8 |
![]() | Bogtitel Forfatter Udgivelsesår Sidetal Udgivelsessted Forlag ISBN | Københavns S-bane 1934-1984 John Poulsen 1984 112 Bane Bøger 87-88632-01-6 |
![]() | Bogtitel Forfatter Udgivelsesår Sidetal Udgivelsessted Forlag ISBN | Nordsjællandske jernbaner Niels Jensen 1975 80 København J. Fr. Clausen 87-11-03671-0 |
![]() | Bogtitel Forfatter Udgivelsesår Sidetal Udgivelsessted Forlag ISBN | S-banen 1934-2009 Morten Flindt Larsen, John Poulsen 2009 360 Bane Bøger Aps 978-87-91434-204 |